Riley

Ten film má tak milou a uvěřitelnou atmosféru, že jsem měla pocit, že koukám na Pelíšky nebo Sněženky a machry. Vtipné, smutné, nečekané a ač jsem dobu komunistickou nezažila, přišlo mi, že to je podáno opravdově a nenuceně, Vtipy byly opravdu VTIPNÉ a zrady a zklamání vždycky přišly nečekaně a od těch do kterých bychom to neřekli. Do toho super soundtrack a básničky. Jestli se našlo pár malých nedostatků, tak je ty dostatky stokrát vyvážily! Tleskám a miluju český filmy a ,,náš,, humor.....co na tom, že občas šlápnem trochu vedle. :) No prostě: ,,polib nám prdel, Daňku" :) ()

fars

Prvni pulka komedialni, druha celkem depresivni, a me to (i pres kapku natahlou stopaz) docista rozsekalo. Muzu podepsat - nejlepsi cesky film od Pelisku (ale na Pelisky to v zadnem pripade nema). Kazdopadne prijemne prekvapeni, prijemni herci (zral jsem to i tem mladym) a celkem syrovy nahled na to, jak to v tom policejnim state vlastne vypadalo, a jak se to lidi snazili nejak prezit. ()

c.tucker

Neočekával jsem od tohoto filmu nějaké zázraky a přehršle nadšení. Dostalo se mi od něho trochu víc než jsem očekával, ale ne tolik, abych pobíhal nahý po náměstí a všem na potkání vyprávěl jaký je to senzační film. Byl to příjemný náhled do té doby mého otce, který je jen o 4 roky starší než hlavní představitelé (myslím postavy, ne herci) a který mi o této době tolik vyprávěl. Velice silný vtip byl ovšem ten s tím majorem, který byl negramotný. Klučinové byli celkem dobří a ostatní herci velice znamenití. Jediné co mi velice vadilo, bylo to občas zbytečné načrtnutí nějaké věci či linky, která nebyla vůbec dotažená a vyzněla na prázdno (např. pan Fikota, Petrova přítelkyně a další). ()

dr.fish

Petr Šabach je scénárista velmi zdatně popisující normalizační léta a asi nemá problém je popisovat donekonečna. Bylo popsáno mnoho stran knih a natočeno mnoho metrů filmového pásu s jeho příběhy. A já z toho mám už jen jeden pocit. Už mne to nebaví. Hřebejk nebo Trojan, už je to nuda. Trojan je nepochybně schopnější režisér, ale to je asi tak všechno. Smrdí z toho kalkul. Jakoby nebylo v současnosti zajímavých témat. Mám už té normalizace po krk. Takže i když slušné, s křížkem po funuse...zbytek za mne vystihl Gudaulin...tenhle film o komunismu v Československu prostě není...65% ()

papaJA21

Jak to vlastně všechno bylo. Hlavní předností Občanského průkazu oproti zástupu mnoha jiných filmů je absence nostalgického patosu a pocitu ublíženosti. A výborně hrající mladí herci. ()

AdaMM

I když mi ne úplně seděly výkony mladých neherců (přišlo mi to místy nevyrovnané a nešly jim ty hlášky úplně přirozeně věřit), tak celkově mě hlavně konec filmu fakt dostal. Protože tohle se opravdu stávalo - a uvědomil jsem si: jak bych dopadl já? Pokoušel bych se vyhnout vojně, snažil bych se emigrovat? A hlavně: teď je mi skoro 30 a mám svobodu dělat si co chci, jak chci - tehdy bych měl nejspíš tak jako tak dvě děti na krku a problémů nad hlavu... Jsem moc rád, že žiju teď a ne tehdy... ()

abenino

Upřímně jsem váhal, jestli tento film vůbec shlédnout (a to rovnou v kině), protože opravdu drtivá většina českých filmů natočených v posledních letech nestojí ani za zmíňku. Ale nedalo mi to, neboť vím, že filmy s touto tématikou nám prostě jdou. Naprosto věrohodně vyobrazují danou dobu, hrají v nich skvělí herci a točí je naši nejlepší režiseři. A dopadlo to tak, že jsem z kina odcházel naprosto nadšený a to i přes dlouhou stopáž, které jsem se obával. Díky za tento film a moc si přeji, aby tak kvalitních filmů ještě pár vzniklo. ()

sir-dave

Polib nám prdel Daňku Občanský průkaz je jak vystřižená část z encyklopedie o socialismu, zpracováná do sebemenších detailů. Dokonce tak věrná, že mám doma totožné pyžamo od jednoho z hrdinů. Pivoňková je kus, komanči jsou hnus! ()

sator

Když se vezme v potaz, že film netáhli žádné hvězdy, tak to šlo. Jinak je to má doba, mé sviňské mládí, které s dobou kterou zažívali generace přede mnou, (40,50 léta) byla jen procházka růžovou zahradou... ()

misulka03

Skvělý český film. Už jsem se bála, že toto slovní spojení vymizelo, ale tento film dokazuje, že je potřeba dát české kinematografii ještě šanci. Film jsem samozřejmě v kinech zaregistrovala a na csfd jsem si všimla vysokého hodnocení, ale ani to nenapomohlo tomu, aby se na tento film podívala. Nevěřila jsem mu a bála jsem se opětovného zklamání z českého filmu. Ale teďka může jen říct, že bych udělala obrovskou chybu, kdybych nevěřila člověku, který mi film doporučil. Byl to zážitek a přestože se nejedná o film, který by vás naprosto očaroval, já to považuju za zázrak i naději v lepší budoucnost. ()

Madlenka26

Na to, že je to český film, tak se jim opravdu povedl. Nejsem zastáncem českých filmů, ale todle se mi líbilo asi tím, že se zde konečně objeví, nějaké nové postavy a herci. A také musím snad poprvé pochválit Aňu , které to mnohem více sluší ve vedlejších rolí. A musím pochválit hudbu hlavních aktérů. Velice povedená scéna se zdrav. prohlídkou a scéna kdy se kluci snaží zlomit ruku :D ()

Noviik

Jeden z nejlepších českých filmů za poslední dobu. Pár postav je nedotažených, mohli dostat větší prostor (Macháček, Boková-Lišková, Vlach), ale i tak se film vytáhl na dlouhých 137 minut. Ani chvíli jsem ale necítil nudu či zbytečnost postav. Ústřední čtveřice je hodně příjemná, skvělí byli hlavně Martin Myšička, Václav Kopta a Marek Taclík. Za velké plus beru účast hospody u Klokočníka a pivo Hubertus Kácov, do téhle hospodky chodím rád (v ulici naproti pražského divadla Na Jezerce - stejnojmenná zastávka busu 188, doporučuji - pivo je skvělé a mají úžasný tatarák :)). Celkově hodně depresivně pozitivní film. Děkuji za něj! ()

wendelin9

Podle mě skvělý český film, který brilantne zachytil danou dobu. Bezmoc obyčejných lidí, strach kluků z vojny, nemožní soudruzi, přátelé, co si podráží nohy. Film na mě udělal dojem a opravdu mile překvapil. ()

Sabrewulf odpad!

Nevím, jak si to vysvětlit. Buď mají čeští tvůrci při pohledu na zelené uniformy s červenýma frčkama erekci a při pohledu na nápisy typu "Buduj vlast - posílíš mír" ejakulaci, nebo jsou neuvěřitelně zamindrákovaní z 20tiletého období, kdy byli za posránky. Tak či tak - nekonečné ňahňání se v těchto komunistických břečkách už je opravdu trapné a je jedno, jestli jde o komedii, nebo drama. Chce se mi zvracet ze vzpomínky na poloprázdné regály v potravinách, nebo absenci Stallonovek či Schwarzeneggerovek v kinech. Už s tím neotravujte a natočte třeba nějakou sci-fi komedii ala Zítra vstanu a opařím se čajem, šašci! ()

Mylouch

Blues bří Čamboráků. Důkaz zrádnosti točení první verze povědomě schematického scénáře. Další seriálová epizoda příběhu z doby, kterou přesvědčivěji a stručněji popsal nejeden dokument, ve sledu málo propojených a nevypointovaných scén. Pelíškovská nadsázka a odstup (často hudební) za každou cenu na místech, kde by ani převaha dramatu nevadila, a zbytečně vyznívající (i když pamětníkům mile zpřítomňující) etnografické detaily. Žvahov-Dívčí hrady a pár překvapivých hereckých záblesků je pak již zbytečné vypíchnout. Tvůrci si nestihli ujasnit žánr. ()

alchac

Občanský průkaz mě bohužel nijak zvlášť neoslovil. Nejspíš to bude tím, že když já jsem prožíval své první měsíce jako dítko školou povinné, na Václaváku se již cinkalo klíči, krátce poté nám ze zdi zmizel Gustav a nahradil jej "humanitární bombarďák", paní učitelky začaly být najednou zcela nepochopitelně alergické na oslovení "souško" a jako vrchol všeho nám na konci roku zrušili Jiskru. Tak snad jednou někdo za 50 let natočí něco podobného o raných fázích naší demokratury, u čeho i já budu moci nostalgicky smočit kapesník. OP určitě není špatný film, občas mě pobavil a dokoukal jsem jej celkem bez nesnází, nicméně podruhé už jej vidět nepotřebuji. Na druhou stranu v kontextu Troskových dávidel pořád silný nadprůměr. ()

vesper001

Takové Vlasy po česku. Takže žádné velké háro, ale naštěstí ani holá leb. Spíš slušivé mikádo, lidově řečeno: jakžtakž. Vnímala jsem sice jistou návaznost na nepřekonatelné Pelíšky, jenže těm je Občanský průkaz vzdálen stejně jako lžička z Matrixu oné plastové bolševické chybičce. Zkrátka lžíce tu není. ()