Patriot

• Česko Patriot (viac)

Rok 1776. Vdovec Benjamin Martin (Mel Gibson) je skromný a predsa charizmatický muž, ukrývajúci v sebe obrovskú silu, odvahu a zodpovednosť. Kedysi spoznal hrôzy vojny, a preto je striktne proti novej a odmieta sa v nej angažovať, aj keď jej cieľom je dosiahnuť nezávislosť od Veľkej Británie. Benjamin nie je priveľkým vlastencom, ale predovšetkým otcom milujúcim svojich sedem detí, ktorý chce v pokoji žiť, farmárčiť a starať sa o rodinu. Nechce bojovať z pocitu vlasteneckého nadšenia a keď príde k boju priamo pred jeho farmou, ošetruje ranených z oboch strán. Až v okamihu, keď arogantný anglický plukovník William Tavington (Jason Isaacs) zákerne zavraždí jeho syna a druhého pošle na popravisko, mení sa farmár na bojovníka. Najskôr je akýmsi temným pomstychtivým prízrakom, ktorý sa v zúfalej snahe zachrániť odsúdeného syna vrhne proti dvadsaťnásobne početnejšej prevahe. Je nočnou morou nepriateľa, ktorý sa so svojimi mužmi vynára z temnoty a neľútostne zabíja. Nebojuje však za veľké ideály, iba mstí smrť svojich blízkych a usiluje sa chrániť rodinu, ktorú vojna bezprostredne ohrozuje. Na pozadí jeho boja proti Britom sa však rozvíja aj tragická láska jeho syna Gabriela (Heath Ledger) a pôvabnej Anne Howardovej (Lisa Brenner) a aj sám Benjamin sa citom neubráni, keď sa zblíži so svojou švagrinou Charlotte Seltonovou (Joely Richardson), ktorá sa obetavo v dňoch vojny starala o jeho deti. (TV Markíza)

Seti

Vyčítat zrovna Emmerichovi (samozřejmě ne kvůli národnosti, ale kvůli lazení jeho tvorby :-) přehnanou míru patosu a patriotismu ve filmu s názvem Patriot mi přijde dost mimo. Tenhle film je jedním z mála, u kterého mám po dnešním shlédnutí lepší pocit než před lety (tehdy jsem byl asi ještě příliš čestvě ovlivněn zážitkem ze Statečného srdce, kterému se skutečně Patriot nevyrovná ani náhodou). Když se však člověk vyvaruje podobných srovnání, ke kterým to díky Gibsonově charakteru hodně svádí, a zcela u filmu ignoruje jakékoliv historické ambice, tak je Patriot hodně slušná dobrodružná podívaná. A ta Williamsova hudba mě nakonec k té čtvrté hvězdě dotlačila. ()

Pelargius

Z tohoto filmu je mi na zvracení. Nikdy jsem snad neviděl více proamerický film, kde hlavní roli mimochodem hraje Australan. Ona je to po čase sranda sledovat ty hrdinné americké vojáky, jak padají za svoji drahou vlast, kteří musejí bojovat proti strašlivému útlaku v podobě rudokabátníků s opravdu zlými obličeji. Sranda to ale přestane tehdy, kdy zjistíte, že se vlastně nic jiného neděje. Ach jo. Kdyby tam nebyl Mel, dal bych tak 1*.....a stejně jsem fandil Britům! :D ()

Kuny27

NO, žádný zázrak to teda nebyl. Spíše slapší než průměrný film, ale Gibson tomu dává svoje. Chvílema mi to připomínalo Statečné srdce, chvílem zas Den nezávislosti. Vlastenecký průšvih, který loví z posledního. Nicméně mě to bavilo. Jen mi něco chybělo a nevím co, a něco přebývalo a vím co: Patriot... "Ať žije Amerika!" schované za slovy "Viva France" :D :D ( PS: Pokud Emmerich režíroval 2012 a dal jsem tomu 3 hvězdičky, tak tady bohužel musím dát 4, protože to přece jenom bylo o dost lepší...) ()

HiddenDragon

[Extended Cut] Je dost s podivem, ze film o americke historii toci Nemec, ale kdyz mu to jde, proc ne :) Podle me jedinym minusem tohoto velkofilmu je, ze hodne kopiruje "Statecne srdce" (1995). At uz tematem, nebo Melem Gibsonem, jenom pridava vice rodiny, otcovsky rozmer. Ale rekl jsem si, ze to nebudu brat v potaz. Protoze se opet jedna o kvalitni "hrdinsky" historicko-valecny film, i kdyz se netoci kolem skutecne dobove postavy. Je plny dojemnych scen, ale i velkych bitev a "chutnych" brutalit. Osobne mam na techto filmech rad celou tu historickou atmosku - kostymy, zbrane, scenerie... A to tu vsechno je. Az na par mist, kde je trosku citit CGI zasah (historicka mesta a lode), to pusobi velmi poctive, coz mam rad. Hudba je take skvela, i kdyz ze zacatku jsem mel trochu pocit, ze jedu do Jurskeho parku :) Williams se nezapre :) Gibson je na tuhle roli jak ulity, ty jeho vyraze tvare se proste neomrzi. Jak rikam, je to hodne podobne "Braveheart", takze kdo tomu dava jednu hvezdu, asi je padly na hlavu :) Bitvy sice nejsou tak sexy jako ty stredoveke, ale porad se na to pekne kouka. I kdyz asi nikdy nepochopim tuhle stupidni taktiku 18. stol. Pluky stoji proti sobe, vsichni namiri...a pal. A je jedno, jestli je to Americka revoluce, nebo Napoleon u Slavkova. Je to jak soutez, kdo vydrzi "nebyt trefen". Ale nejsem historik, asi jine moznosti nemeli. Jen holt kdykoli to vidim, rikam si, proc si do haje treba nelehnou, kdyz druha strana strili :-D [a musim si zas postezovat na zprasene DVD titulky - je tam nekolik mist, kde zcela obraceji smysl sdeleneho, nemluve o gram. hrubkach typu "aby jsi". Nechapu proc uz se ku..a tihle amateri nenauci poradne cesky, kdyz uz to kazi v angl. prekladu] ()

iXtr3m3

Viac patriotické ako Statočné srdce, ale mňa to chytilo, pretože to bolo "správne" patriotické. Navyše nechýbala dráma, krv, dokonalé technické spracovanie, skvelé herecké obsadenie, no čo, že to bol Emmerich :) ()

Loki_Six

John Billings - There's a story going around 'bout how some twenty Redcoats got killed by a ghost or some damn thing, carried a Cherokee tomahawk. Benjamin Martin - Aren't you a little old to be believing in ghost stories? ()

Hopper

Ano, z filmu patriotizmus vyslovene strieka ale na Gibsona sa dívať dá, hlavný záporak je dostatočne záporný, akčné scény sú solídne, teda Emmerich ako ho poznáme. ()

wosho

Vážný Emmerich? To nemohl mysl ani vážně!!! Filmu všechno chybí těsně před vrcholem. Po technické stránce je odveden zatraceně dobře, to se musí uznat (ale to je u velkofilmů normální jev). Ale režie se Emmerchovi rozpadá pod rukama. Ze začátku jede všechno dokonale a záchrana syna nasraným otcem je parádní ve všech směrech. Bohužel pak to začíná jít z kopce, děj se rozpadá, rejže neví co má kam dat a jak to natočit. Mixuje patos a humor tak neumětelsky, až mě napadá, jestli byl při smyslech. A v konečném závěru je patetičtější než oslavný biografický film o Kim Čong Ilovi z KLDR. Emmerichovi házel klacky pod nohy uý scénář, který je ukázkou velkých ambicí a neschopnosti je naplnit. Postavy jsou jasně rozškatulkované: hodní jsou všichni a zlí jsou ti co nosí parádní červené uniformy. A herci jsou kupodivu dobří na letní trhák, výjma Ledgera-ten je hrozně křečovitý- přehrává až je nesympatickým floutkem, co si zaslouží o rozbytí držky od otce. Patriot je bohužel příkladem, že velké drama a popcornový trhák musí mýt velkého filmaře s talentem, kde umět efektně zbourat barák nestačí. ()

Pussycat18

Plusy: přirozeně vyznívající bitvy, pocitové scény, velmi dobře odehrané role Gibsona a Issacse a také dětí, hudba Johna Williamse! Mínusy: velmi nepříjemná délka filmu, zpomalené záběry, někdy až moc výrazné přehrávání Heatha Ledgera! Sečteno a potrženo: 60% ()

Saboter

Vidět Mela a Heath Ledger hrát spolu v jednom snímku je pro ně sen. Mohl bych se na ně dívat znovu a znovu a znovu, přesto by nikdy neomrzeli. Navíc skvělý snímek vystihující boj za nezávislost USA. V roli Benjamina Martina bych si nedokázal představit nikoho jiného než Mela. Kdykoliv zazní slovo patriotismus - vzpomenu si. Stejně jako ve Statečným srdci si mě měl získal, jak nejvíc mohl. A kdo by byl lepším synem než Ledger. Nádherné scény u kterých jsem nevěděl, zdali jestli jsem při sobě, nebo v nebi. Pocity a emoce jeli na plno. Já prostě nemám co vytknout. :) ()

dopita

Tentokrát se Emmerich asi posral či co a totálně to neukočíroval. Po prvním zhlídnutí ještě budiž. Neměl jsem se na to koukat znova - je to sračka, směšná sračka, hrozná sračka. ()

Ripley

Roland Emmerich předvedl,že umí točit i jiný žánr než katastrofické sci-fi.A povedlo se mu to.Komentáře typu "je to moc patriotistické" jsou směšné.Nejmenuje se ten film náhodou Patriot?Nebojuje tam hlavní postava krom pomsty hlavně za svoji zemi a za svobodu?Je na tom něco divného?Dvouhvězdičkové hodnocení jsou naprosto mimo.Odpady naprosto nekomentuji.Mě zde nic nechybělo a klíďo bych uvítal i delší stopáž.Mel Gibson je více než skvělý.Jason Isaacs je jedním z nejlepších padouchů co jsem ve filmu viděl.Film je skvěle zrežírován.Bitevní scény počínaje těmi menšími,konče tou největší jsou výborně natočeny.Např. scéna kde Benjamin Martin se syny přepadne po indiánsku anglický vajenský průvod,osvobodí syna a pomstí se za smrt syna Thomase,je velmi sugestivní a mrazivá.Dojemné scény(setkání s nejmladší dcerkou) jsou dojemné a občasné humorné vstupy neruší,ale odlehčují v dobrém slova smyslu.Dále je tu vynikající hudba Johna Williamse.Takže co víc si přát. ()

Mičl

Myslím si, že nazývat Patriota blbostí, průserem a dalšími peprnými výrazy je neuvážlivé. Když vezmeme v potaz, že film má (v době mého hodnocení) slušných 67% a na IMDb 7/10, to že v hl. rolích je dvojice Ledger, Gibson, že je k vidění dost povedených scén. Navíc si myslím, že měl Emmerich větší úlet v podobě 10 000 př. n. l.. Je to sice průměrná podívaná, ale koukat se na to dá i víckrát a !žádný! propadák.. ()

Paity

Mel Gibson má nějakou zvláštní potřebu jít do filmů, které mají nějak skrytě ukazovat hrdinovu velikost. Ovšem rozsáhlá stopáž, která jde rozhodně za hranici nespavosti, způsobuje, že původní pozornost diváka se vytrácí téměř geometrickou řadou. A stejné je to právě s Patriotem. ()

abysser

Na zaklišovatělý patriotismus si člověk stěžovat nemůže zvláště v tom případě, kdy předmětem filmu je patriotismus. Velmi slušný dobrodružně-válečný snímek, u kterého jsem se opravdu nenudil. ()

Ynés

Nevím, jak to Emmerich dělá, ale pkaždé se na jeho filmy vcelku těším, pak přijde zklamání a řikám si, že ten další už bude určitě lepší. Od Patriota jsem čekala rozhodně víc, Gibson se hodně snaží, ale uhrát celý velkofilm s nudnou a rozvleklou zápletkou, u kterého možná i usnete, tak na to opravdu nemá. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

14.10.2009

Co je nového ohledně dvou nejočekávanějších fantasy filmů? Ian McKellen prozradil magazínu Empire, že natáčení dvoudílného Hobita začne na jaře – v březnu, nejpozději v dubnu. Mělo by trvat téměř 400… (viac)