300: Vzostup impéria

• Česko 300: Vzestup říše (viac)

Pokračovanie epickej ságy podľa komiksového románu Franka Millera Xerxes, rozprávaného úchvatným vizuálnym štýlom úspešnej série 300, sa presúva na nové bojisko - na more, kde grécky generál Themistokles (Sulivan Stapleton), usilujúci sa o zjednotenie celého Grécka, vedie bitku, ktorá zvráti doterajší vývoj vojny. Vo filme 300: Vzostup ríše čelí Themistokles masívnej invázii perzskej armády vedenej božským Xerxesom a Artemesiou (Eva Green), pomstychtivou veliteľkou perzskej flotily. (TV Markíza)

cachina

Je poměrně zajímavé časové a dějové zařazení filmu 300: Vzestup říše v ohledu k původnímu snímku. Nejedná se totiž o čistý sequel nebo prequel, ale o nepříliš často viděný mix obou dvou. První část se odehrává před první 300, prostřední během ní a závěrečná pasaž až po ní. Bohužel ale nic nového a ani ozvalštňujícího vzhledem k snímku Zacka Snydera nepřináší. Takže zarytí fanoušci původního díla budou nadšeni, ostatní už tolik ne. Druhý díl 300 pokračuje v nastolených normách - což znamená důraz na akční bojové sekvence a hlavně na neralisticky vzhlížející hektolitry krve. Vyprávění se již nezaměřuje pouze na jednu bitvu, nýbrž na několik. Ze souše se také přesouvá na moře, k jehož zvtárnění může mít divák určité výhrady (natáčení totiž probíhalo na souši). Někdy je z obrazu až moc cítit digitální podoba prostředí. Struktura filmu je poměrně obyčejná a běžná: střídají se akční posáže s těmi klidnějšími. Hlavní hrdina nedisponuje již takovým charisma jako jeho předchůdce Gerard Butler, a tak to musí převzít na svá bedra uhrančivá Eva Green. Což jen umocňuje fakt krátkého výskytu postavy Xerxa, ačkoliv vypravěč na něho v expozici snímku i v jeho průběhu opakovaně odkazuje jako na největšího hybatele a strůjce dění a samozřejmě i zla. Tomu i odpovídá Xerxovo vyplenění Athén, které se smrsklo jen do několika krátkých záběrů. A jak se řiká: film neurazí ale ani nenadchne. ()

KoRner

Ale na jednotku sa to nechytá ani nahodou! A nemám na mysli iba kvôli Butlerovi, ale celkovo, vizuálne už to nie je také temno magické, ale iba kópia Snydera. A tiež zmena charakteru kráľovnej, ktorá v jednotke bojovala za zjednotenie, tu hraje urazenú čaju, ktorá plače za manželom. To by tá kráľovná z jednotky neurobila. Eva Green bola fajn, ale tiež som vôbec nechápal prečo ju nazývajú veľkou veliteľkou keď necháva rozkazy na podriadených a stále prehráva? ()

hefoo

Tak tomu hovorím akční řezba! Skvelý vizuál, litre ... ba priam potoky krvy, skvelé efektné spomalenia, ďábelsky hriešna Eva Green :-* tej proste ako vojevůdkyni zhĺtnete všetko aj s naviákom. Themistokles si to tam dával so svojou družinou odvážnych a nebojácnych hrdinov! Tie taktické boje na mori boli neskutočne dobre prepacované. Správne ... bude sa o tom vravieť ešte tísicky rokov! Noam Murro nám naservíroval prekvapivo poriadnu dávku testosterónu kde každý fanúšik mečov, sekier a kópií bude skákať od radosti s aktuálnym tepom 250 a pri pohľade na ladné krivky Evy Green bude len závistlivo pozerať a slintať. Noam Murro nám ukázal ako sa to má robiť. Samozrejme Lena Hadey potešila :) Jednoducho som krochtal blahom. Premňa doteraz neznámy Sullivan Stapleton prekvapil. ()

Wally

Totální řežba...pro oko absolutní blahobyt... Souhlasím s tím, že hl. řecký hrdina postrádá oproti R. Butlerovi ´koule´ a hlavně charisma, herecky taky slabý, ale vše vynahrazuje právě vizuální stránka filmu a pak E. Green, která je ...... k sežrání... ()

serger

Čtyři hvězdičky - sice dost lacino, ale s Evou Green v hlavní záporácké roli a bojovými efekty, u kterých si musíte utírat krev i z 3D brýlí, si prostě nemůžu pomoct... ()

charlie_ando

Krvavá oslava násilí, která si svou brutální stylizací nic nezadá s první třístovkou. Vyprávění se z legendární soutěsky u Thermopyl přesunulo převážně na neklidné mořské vlny a palubu křehkých antických veslic a tak se stáváme svědky urputných bitev nad slanou hlubinou, která pozře bez rozdílu vše a všechny. Dunivý a epicky soundtrack od Junkie XL se dobře doplňuje s děním na plátně a splýval mi v jeden intenzivní zážitek. Mezi spoustou mužské muskulatury pro mě jasně vyčnívala křehká Evička Greenová čišící charismatem, která svým přesvědčivým herectvím v roli velitelky perské flotily a čarodějnice Artemisie strhává většinu pozornosti na sebe. Dočkáme se i odvážného fullfrontalu během hrubého náborového "vyjednávaní" tělo na tělo. Film Noama Murroa, který přebral režisérskou štafetu po Zacku Snyderovi, jež se podílel na scénáři a produkci, má velmi slušné tempo a udržuje diváka v napětí a to i díky povedené klipové kameře Simona Duggana. Jednoznačně nadstandardní podívaná, která však není určena pro lidi se slabším žaludkem a citlivou povahou. ()

honzii

To, že se od toho žádnej zázrak čekat nedá, je jedna věc. Ale že to místy připomíná levnou parodii první 300, to už je trochu na pováženou, s přihlédnutím ke skoro dvojnásobnému rozpočtu. Herci nic moc, obraz o třídu dvě horší a místy nechutně přeplácaný nebo přepálený, atmosféra nebo kulervoucnost skoro nikde. Tohle není film pro srdcaře, ale pro desetiletý kluky, co nikdy neviděli prsa. ()

řánys250

Příběh byl dobře vymyšlený, obsazení se mi taky líbilo i to, že se to hezky propojilo s původní 300. Nejvíce co mi zklamalo byly ty souboje, kde lítají hektolitry krve, ještě tak komicky vytvořené, a přitom žádná řezná rána v těle ?! Tak to je trošku smutné ()

joora1

Veliké zklamání a k tomu hodnocení spíš ze soucitu. Film na mě působil jako obrovská zlatá koule, které je na povrchu třpytivá a nablýskaná, ale uvnitř neuvěřitelně dutá a prázdná.Všude kolem pobíhají naolejovaní svalovci a velí jim absolutně necharismatický leader. Sice každý nemůže být jako Gerald Butler, ale tady to byla obrovská trefa vedle. Po minimálně desátém projevu na téma čest, sláva a nezemřeme na kolenou už jsem se přistihl, že vnímám všechno jen ne film. Eva Green byť dokonale vycvičená bojovnice, máchala mečem, jako kdyby ho viděla poprvé. Navíc skákající athéňané z pětimetrové skály na lodě, wtf?Od začátku do konce jeden velký omyl. Repete z jedničky při bojích "slow motion" a tuny digitální krve už nikoho ani nezajímá. ()

Jaccobos

Pokračování Thermopyl, kde bojovalo 300 vyvolených, se neopakovalo, protože zde bojovalo asi milion farmářů v drahé, avšak příliš lehce rozpoznatelné počítačové animaci. Jasným plusem je Eva Green, ačkoli její neverbální projev byl příliš výrazný, aby ji někdo poslouchal. Jde rozhodně o jeden z nejhorších scénářů, co jsem v poslední době viděl. A jestliže 300 Thermopyly byly akční komix s atmosférou a nábojem - toto byl pouze komix. ()

Chipsonator

O fous mě to bavilo víc než první třístovka. Akce je přepáleně přepálená, digitální krví se nešetří, každý obyčejný sedlák nebo básník je ultimátní killer až si člověk říká jebat Spartu, z hudby si pamatuji jen to že to řve jak jak znásilňována malá holka a Eva Green je boží, sexy, boží, sexy, tak moc boží a sexy že jsem jí fandil a přál si vidět celé Řecko v plamenech pod jejím vedením. 70% ()

Mistickzz

Rozmýšlal som či 3, alebo 4. Nakoniec som dal tri, aj napriek skvelej poslednej bojovej scéne, mojej milovanej Evičke Green a skvelému 3D, ktoré som si užil. Odhliadnúť od tých nudných kecov a častí filmu, sa jedná o podarené pokračovanie. ()

wooozie

Opět parádní akce plná luxusních efektů a hlavně zpomalených záběrů. Ani mi moc nevadilo, že už to člověk jednou viděl, protože podobné filmy si nechám líbit, jenže má to dost nedostatků. Především pokulhává srovnání hlavních hrdinů v jednotlivých dílech a také je tu absence jakéhokoliv zapamatovatelného momentu, na který bych si za týden vzpomněl. Z pohledu historického film raději neřešit, logiku taky ne (sebranka sochařů a básníků, jak byli v jedné bitvě sami sebou popsáni, dokáže porazit elitní perské vojsko...) a gravitaci tady jde překonávat taky lehce (jako například digitální kůň téměř jako vystřižený z Assassin's Creed). Ale když bude chtít časem nějaký výplach hlavy, tak si tu řežbu někdy možná pustím znovu, za předpokladu že nebudu mít zrovna po ruce první díl. ()

Seti

Třístovkový spinoff, který je zároveň i jakýmsi prequelem, se snaží navázat tam, kde jeho předchůdce skončil. Nebudem si ale nic nalhávat, dosáhnout stejného badass ratingu jako svého času král Leonidas se mu prostě nemohlo podařit. Původní film dominoval především akcí, stylem, charismatem hrdinů, jimž jste chtěli fandit a testosteronovými jatky, přičemž tohle všechno bylo zabaleno v revolučním ultrastylizovaném pozlátku. Po stylové stránce se ještě Vzestup říše celkem drží, ovšem 6 let po sparťanském protažení nohou a x různých kopiích už to prostě nikoho na prdel neposadí, a to navzdory všem těl poletujícím jiskřičkám, vodním tříštím, východům slunce i měsíce, zpomaleným záběrům a litrům krve, která tentokrát zůstává i na zemi. Akce, jíž nám tvůrčí tým servíruje, je dnes už takový sandálový standard, přestože nabízí v mnoha momentech velmi efektní námořní hříčky. Charisma hlavního hrdiny je asi tím největším problémem, jelikož by mohl Leonidovi tak leda leštit sandály nebo masírovat záda, vzhledem k tomu, že je z Athén. Vše tak po herecké stránce musí zachraňovat Eva Green, která se opět vůbec ničeho nebojí a svou Artemisii, která má zdaleka největší koule, si evidentně užívá (po pokračování 300 jsem naprosto přesvědčen, že se jedná o zcela adekvátní náhradu za dámu, pro kterou se zabíjí). Vzhledem k faktu, že Vzestup říše není regulérním prequelem či spinoffem, ale pouhým doplňkem k původnímu příběhu, tak působí po obsahové stránce roztříštěně a rozhodně vás nevtáhne tak do dění jako Leonidova parta. Z globálního aspektu vzato se ve všech směrech jedná minimálně o řád horší podívanou než v roce 2008, ale přesto toho Murro se Snyderem nabízejí fanouškům nenáročné sandálové podívané dostatek. ()

iXtr3m3

Znamená väčšie, drahšie a výpravnejšie vždy aj lepšie? Nie. Ale hanbu to neurobilo. Čo viac dodať. Stapleton nie je Buttler, to je jasná vec a Greenovej kozy ho nenahradia (myslím herecky) :) ()

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona

29.07.2014

O2 přináší legální filmovou zábavu pro všechny

O2 přináší legální filmovou zábavu pro všechny

19.06.2014

Patříte-li mezi velké filmové fanoušky, zpozorněte. Jak jste již na ČSFD.cz jistě všimli, operátor O2 nově provozuje O2 Videotéku, která nabízí až tisíc snímků k legálnímu zapůjčení z internetu.… (viac)

Na sci-fi od Wachowských si počkáme do zimy

Na sci-fi od Wachowských si počkáme do zimy

06.06.2014

V roce 2012 to byl G. I. Joe 2: Odveta, loni 300: Vzestup říše a letos Jupiter vychází. O co přesně jde? O velké blockbustery, které byly na poslední chvíli odsunuty z nabitého léta. Rockova parta… (viac)

PF 2014

PF 2014