Brendan a tajemství Kellsu

• Francúzsko Brendan et le secret de Kells (viac)

Brendan žije ve vzdáleném středověkém opatství, které čelí nájezdům barbarů. Ale nový život plný dobrodružství čeká mladého mnicha, když k nim dorazí mistr iluminátor se starobylou nedokončenou knihou plnou tajemné moudrosti a síly...  V tomto bohatém příběhu o síle imaginace a víry v to, že lidstvo překoná zlé časy, se spojuje magie, fantazie a keltská mytologie. V 9. století, v odlehlé části Irska leží opevněné opatství Kells, ve kterém tiše žije dvanáctiletý Brendan. Spolu s ostatními mnichy tvrdě pracuje na zpevnění zdí opatství, ve snaze ubránit se vikingským nájezdům. Jenže s příchodem bratra Aidana, slavného mistra iluminátora a ochránce mimořádné, avšak nedokončené knihy, se Brendanovi otevírají dveře do nového světa. Aidon ho zasvětí do umění iluminace - výzdoby rukopisných knih a objeví v něm ohromný talent. Brendan má dokončit onu velkolepou knihu. Nejprve však musí překonat své obavy z tajného úkolu, díky němuž se poprvé dostane za zdi opatství. Brendan se vydává do kouzelného lesa, ve kterém se skrývají mýtické bytosti. A zde se mladý mnich setká s pohádkovou Aisling, tajemnou vlčí dívkou, která mu bude pomáhat při plnění jeho úkolu. Děsivé vikingské hordy se však blíží. Prosvětlí Brendanovy umělecké vize temnotu a dokáží, že osvícenost je nejlepší hradbou proti barbarům? (oficiálny text distribútora)

DonFrolimo

pěkná a zajímavá kresba (ač ilustrátor zjevně netuší, co je duběnka), to je hlavní deviza tohodle snímku. a potom docela fajn hudba. zbytek je slabší. ()

Radek273

Možná poněkud náhle ukončený příběh. Dokázal bych si představit i další dějové rozvětvení. To vše je ale ve stínu krááásné animace doplněné kouzelnou hudbou. ()

RyonMathrin

Strhující příběhy mívají poměrně přímočarý děj, to jim ale neubírá na napínavosti. A je to tak nádherně, přenádherně malované... Tenhle animák si zapamatujete. Navíc bych chtěl vysoce ohodnotit zpracování - přesto, že jsou ve filmu dramatické a temné scény (útok Vikingů),je to výborně zpracované pro dětského diváka (sledovali jsme s naším pětiletým potomkem). Vynikající záležitost ovšem i pro dospělé. ()

deja.vu

..jedným slovom úchvatne,..už dlho som sa nenechal tak uniesť príbehom, už samotný úvod vás posadí do kresla,..každy jeden detail je prepracovaný, možno sa grafická stránka bude zdať niekomu strohá, ale práve ta strohosť vyniká v neuveriteľných a dychberúcich obrazoch, ktoré sa prelínajú s plynucou dejovou líniou. Toľko snovej fantázie v jej čistej farebnosti je pohladením pre každe oko a dovolím si povedať aj dušu,..každá veta je vypovedaná s neskutočnou úprimnosťou a nehou, každý pohľad, mimika či gesto hrdinov príbehu ma svoju vypovedateľnú schopnosť ponoriť diváka do pocitov každej jednej postavy,,..a toto všetko za úžasného hudobného sprievodu, pri ktorom len zavrieť oči a v sprievode Pangur Bana sa vydať do Kellsu... ()

jeskynka

Krásný pohádkový příběh, který pohladí na duši. Na první pohled zaujme výtvarné zpracování, které je tolik odlišné od současných animovaných filmů, kde vystupují většinou polidštěné zvířecí „3D“ postavičky. Tady jsou postavy jednoduše nakresleny. Příroda je ztvárněna barvitě, hravě s neobyčejnou fantazií (Brendan objevuje les). Také chválím to, že si zvířata zachovala svou zvířecí povahu a nepouští se do „vtipných“ eskapád. Vše podbarvuje podmanivá hudba. Nejsem obecně fanynka novodobých animovaných filmů, takže mě opravdu mile překvapilo, jak krásný tento film je. Bez debat 100%. ()

fruitixx

Takže si to shrňme. Animace je jako z večerníčku Rákosníček, přefitrovaná přes Flash. Lidi kteří jí tak vychvalují, asi mluví o náplni animací, protože kdyby měla udávaná grafika takový náboj jako obsah, střihy a obrázková výmluvnost filmu nebo jak udávají ostatní, dal bych klidně 5*. Grafika prostě originální rozhodně není, pouze zapomenutá a oživená věkěm, proto 2* mínus. Věčná škoda té lacinosti. Rákosníček se mi nelíbil ani jako dítěti a nejen animací. ()

Podpovrchem

Smaragdové kouzlo. Je dobře, že tvůrci nezapomínají natáčet i tyto nekomerční projekty. Těžko říct, co by z příběhu udělal magnát Pixar. Když tvoření baví v konečné fázi to jde znát. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky