Brendan a tajemství Kellsu

• Francúzsko Brendan et le secret de Kells (viac)

Brendan žije ve vzdáleném středověkém opatství, které čelí nájezdům barbarů. Ale nový život plný dobrodružství čeká mladého mnicha, když k nim dorazí mistr iluminátor se starobylou nedokončenou knihou plnou tajemné moudrosti a síly...  V tomto bohatém příběhu o síle imaginace a víry v to, že lidstvo překoná zlé časy, se spojuje magie, fantazie a keltská mytologie. V 9. století, v odlehlé části Irska leží opevněné opatství Kells, ve kterém tiše žije dvanáctiletý Brendan. Spolu s ostatními mnichy tvrdě pracuje na zpevnění zdí opatství, ve snaze ubránit se vikingským nájezdům. Jenže s příchodem bratra Aidana, slavného mistra iluminátora a ochránce mimořádné, avšak nedokončené knihy, se Brendanovi otevírají dveře do nového světa. Aidon ho zasvětí do umění iluminace - výzdoby rukopisných knih a objeví v něm ohromný talent. Brendan má dokončit onu velkolepou knihu. Nejprve však musí překonat své obavy z tajného úkolu, díky němuž se poprvé dostane za zdi opatství. Brendan se vydává do kouzelného lesa, ve kterém se skrývají mýtické bytosti. A zde se mladý mnich setká s pohádkovou Aisling, tajemnou vlčí dívkou, která mu bude pomáhat při plnění jeho úkolu. Děsivé vikingské hordy se však blíží. Prosvětlí Brendanovy umělecké vize temnotu a dokáží, že osvícenost je nejlepší hradbou proti barbarům? (oficiálny text distribútora)

Hanys_

Animace mi zpočátku lezla na nervy, ale asi v polovině jsem si na ni zvykl a nakonec mi přišla společně s hudbou jako to nejlepší na celém filmu. Ten děj - opravdu nevím co tím chtěl básník říci. Možná kdybych znal dopodrobna irské pověsti a věděl, co tam vlastně tvoří za knihu, tak bych to třeba i docenil - ale takhle jsem byl opravdu rád, že byl po 70 minutách konec (ikdyž takový nijaký)....4/10 ()

cab

Na evropskem animacnim poli se objevil dalsi silny hrac, ktery se snazi o jiny pristup vypraveni zasazenem v podivnych lesich nekde v Irsku pred mnoha a mnoha lety. Cela osada se boji z najezdu krutych vikingu, kteri rabuji vsechny okolni mesta, ale mlady Brandan se i pres zakaz neboji vyjit za brany mesta a poznavat nove. Miticky pribeh se zvlastni atmosferou by nemel minout filmove labuzniky a milovniky animacni kreativity. 60% ()

janisska

Jsem tohoto vyznání: Kellská dobrá zvěst mne naprosto svévolně (leč s půvabem sobě vlastním) vtáhla nazpět do dětství, kdy jsem si prohlížela Vyšehradský kodex a pozorovala všechna ta ožívající písmenka, text proměňující se s každým natočením hlavy... Neuměla jsem sice číst, ale to vůbec nevadilo: bloudila jsem očima po zlatých spirálkách, které nikde nekončily ani nezačínaly, bloudila a ztrácela se v nich... The secret of Kells dokázal skloubit poučenou promyšlenost s dětskou prostotou, komplikovanost s jednoduchostí, stylizovanost s přirozeností. Chvalozpěv na knihu - dynamický obraz, jenž má tisíckrát větší (protože neuchopitelnější) moc než všechny lidské pravoúhlé výtvory; ty mají jen vy-/omezovat (a snadno se hroutí nárazem zvenčí). Brendanovy obrazy se oproti tomu živí v kontaktu s recipientem čarovnou interakcí sebe samých a toho, jak jsou nahlíženy skrze druhého, a nepřestávají se utvářet znovu a znovu, pokaždé jinak. Jsou živé jako les. "To jediné, co můžeš udělat, je běžet. A doufat, že budeš dost rychlý." A tak se utíkáme do fantazie. Ale to neznamená, že pryč ze života. Au contraire. ()

bila.tecka

Čarokrásné okouzlení. Nemusel bych nic dodávat, tahle animovaná nádhera opět posouvá hranice. Ani ne technologie, jako spíš invence tvůrců, ze které se musíme upřímně radovat a doslova plesat. Ty nápady, ta lehká hravost, ta barevná sladěnost, ten VÝRAZ. Pomíjím obsah (irská legenda viděná dětskýma očima), forma válcuje. Přitom to není žádná exhibicionistická manýra, i proto dávám zasloužený plný počet. ()

farfalla

Velmi hezký animovaný film se zajímavou stylizací. Vypráví legendu, jak vznikla ´Book of Kells´. Příběh je podbarven irskou hudbou. Působivá pžedstavivost animátorů. Vikingové jsou tady obzvláště zlověstní a krutí. ´Book of Kells´ je vystavena v Trinity College v Dublinu. Je to jedna z nejstarších a nejkrásnějších knih na světě. ()

SpaceOdyseus

Krasny animak, kde je kazdy jeden zaber hoden vytisteni a poveseni na zed. Pribeh silne vychazi z irskych tradic, takze originalita je zarucena. Mezi zavalem generickych animaku za velkou louzi jde v pripade Tajemstvi Kellsu o blikajici majak nadeje. ()

boro123

Kouzelné... Film si mě podmanil svou poetikou od první minuty, krásná animace plná fantazie, která je svěží a originální, společně s výbornou hudbou skvěle dotváří příběh o mýtech, víře a naději. Vedlejší postavy kočky nebo Aisling si nejde nezamilovat. Možná časem počáteční okouzlení vyprchá, ale momentálně jednoznačně za 5* ()

Mantis

Film je velmi často vyzdvihován pro svoji animaci, ale poněkud neprávem odsuzován pro svůj děj. Pokud se člověk dívá jen věcně, tak může dojít k mylné představě. Jednotlivé postavy mají za sebou jednu či více historických postav stejného jména. To co se zdá na první pohled racionální (stavění hradeb opatem Cellachem) může být chápáno i velmi negativně (ztráta otevřenosti ke světu). Mimo jiné hradby ve filmu nejsou chráněny a v takovém případě nemohou moc plnit svoji pozitivní úlohu. Mladý Brendan (možná paralela s Saint Brendan of Clonfert )prožívá dobrodružství v lese s průvodkyní Ashling (jméno znamená: Vize, Sen) a je podporován Aidanem (Oheň, možná narážka na Aidan of Lindisfarne), což lze opět chápat obrazně. Ve filmu není jasně řečeno co je Book of Kells (bohatě iluminovaný Nový zákon). Domnívám se, že tak autoři učinili ve snaze vyhnout se explicitnímu spojení s náboženstvím, které by někomu mohlo vadit. Ještě jedna poznámka. Kočka Pangur Bán je taky historická (viz Pangur Bán a text zde). ()

Patrik256

ocenenie: Oscar 2009 - nominácia: animovaný film // Medzinárodný festival animovaných filmov Annecy - cena divákov // Edinburgh IFF - cena divákov ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Questions do not burn your tongue if you wait to ask them."     Magický rozprávkový príbeh naplnený tajuplnosťou a mytológiou, na ktorom od prvej chvíle udrie do očí jeho unikátny výtvarný štýl (využívajúci rôzne geometrické tvary). Okrem podmanivej výtvarnej stránky dokáže snímka zaujať i pútavým príbehom a krásnou hudbou s keltskými motívmi (Bruno Coulais). Spomenúť musím aj ten zvukomalebný írsky akcent, ktorý sa veľmi dobre počúva. Najsilnejšie pasáže filmu sú jednoznačne tie pri Brendanových návštevách v tajuplnom lese a predovšetkým pri stretnutiach s tajomnou Aisling. Mierne sklamaný som bol zo záveru filmu, keďže ten príbeh ma dokázal uchvátiť a bol som v napätom očakávaní, aké bude jeho rozuzlenie, ktoré mi však napokon pripadalo akési uponáhľané a nedotiahnuté.     "You can't find out everything from books, you know." "And I think I read that once." ()

Cong

V tomto případě se plně připojím k místním nadšeným ohlasům a několika zmiňovaným postřehům o tomto filmu: poselství filmu - oslava imaginace a tvůrčí činnosti jako takové, magická atmosféra docílená originální animací a především parádním soundtrackem s ketskými motivy. Ve výsledku animák roku a také plnohodnotný evropský konkurent Miyazakiho asijské tvorby. ()

Pájusha

Fantazie! Nádhera! Ta animace, ty barvy, ta hudba. Ta kreslená příroda v tomhle filmu žije! Každý kořen a každý list mě v tom utvrzuje. Úsměvy, výrazy tváře působí tak skutečně, až mám pocit, že se u tohohle dílka rozplynu blahem. Končím, nedokážu napsat nic, co by dokázalo byť jen matně zachytit, čím je vlastně Secret of Kells. To můžete zjistit jen sami ;) ()

evil_ryu

Krásna hudba a animácia. Dej a postavy sú veľmi originálne, pretože filmy z írskej mytológie niesu príliš všedné. Pre zaujímavosť: Secret of Kells sa objavil v rebríčku 25 najlepších animovaných filmov všetkých čias prestížnej stránky rottentomatoes.com. ()

Mikino00

Pohádka pro větší děti, nicméně dějově takové prázdné, nedovysvětlené a mě i dost nesympatické, kresba se mi také nelíbila. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky