Stalingrad

všetky plagáty
Nemecko / Rusko / Fínsko / Holandsko, 2003, 3x52 min

Ruské archívy umožnili exkluzívny prístup k dokumentom o Stalingrade - meste navždy spojenom s vojnovými hrôzami. Pútavé rozprávanie aktérov, ktorí prežili sa strieda s desivými zábermi, ktoré natočili vojaci počas bojov. (Flego)

Subjektiv

Velmi slušný dokument popisující rozhodující bitvu druhé světové války o město, jehož strategická hodnota neodpovídala počtu padlých německých vojáků. Sestup od nadšeného optimismu přes vědomí porážky až k agónii, šílenství a kanibalismu popsaný suchým hlasem komentátora, samotnými účastníky oné události a nezkreslujícím okem kamery. Silné ****. ()

Smok

Pre toho, kto sa čo i len trochu zaujíma o históriu a špeciálne 2sv. vojnu je tento vynikajúci trojdielny koprodukčný dokument povinnosťou. Výpovede zúčastnených vojakov z jednej, či druhej strany a autentické zábery z bojov o doslova každý dom aspoň trošku dnešnému človeku priblížia atmosféru tohto zlomového okamihu v udalostiach 2 svetovej vojny. ()

sir-dave

Poutavě natočený dokument. Autentické záběry se střídají, s občas emocionálními, výpovědmi veteránů 2. světové války. Dokument vše dopodrobna popisuje a v záběrech divák o nic nepřijde (postupy německých vojsk, Hitlerova taktika, umrznutí ve sněhu...) Nejlepší dokument co se týče Stalingradu a možná celé WW2. ()

Vesman

Třídílný dokument o nejkrvavější bitvě v našich dějinách, zpracovaný převážně z německé strany. Při výpovědích účastníků, především v posledním díle, skutečně mrazí v zádech. V tom je hlavní přednost tohoto dokumentu, nejde totiž jen o výčet počtů padlých, dat a vojenských manévrů, ale především o výpovědi účastníků, čímž to všechno dostává osobní rozměr. Pokud jde o Stalingrad, nejspíš jde o nejlepší dokument jaký jsem zatím viděl. ()

Wencek

Asi jeden z nejlepší dokumentů týkajících se 2.s.v. a jedné z největších a nejdůležitějších bitev během ní. Výpovědi přímých účastníků bojů z obou stran barikády. Dokument plný emocí, zajímavých a unikátních záběrů a všemožných informací od počátku tažení Barbarosa až po příjezd německých P.O.W zpět do Německa dlouho po válce. Vřele doporučuji a za tento dokument dávám neskutečných 6*. ()

• První náboj z děla, vyslaný německými jednotkami, zasáhl slona ve stalingradské zoo. (chelsea17)