Klamári

Ukážka z filmu
Krimi / Dráma / Thriller / Mysteriózny
USA, (2009–2011), 35 h 8 min (Minutáž: 43–47 min)

Tvorcovia:

Samuel Baum

Tim Roth, Kelli Williams, Monica Raymund, Brendan Hines, Hayley McFarland, Kristen Ariza, Mekhi Phifer, Tim Guinee, Wayne Dalglish, M.D. Walton, Tim Griffin (viac)

Tim Roth ako Dr. Lightman je popredný svetový expert na odhaľovanie lží pomocou sledovania ľudskej mimiky, mikrovýrazov a gest. Dokonale dokáže analyzovať tvár, reč tela, hlas a reč, vďaka čomu vie rozpoznať pravdu. Analýzou výrazov tváre môže čítať aj pocity – od ukrývanej nenávisti cez sexuálnu príťažlivosť až po žiarlivosť. Tieto výnimočné schopnosti sú zároveň aj prekliatím v jeho osobnom živote, pretože aj rodina a priatelia klamú rovnako ľahko ako zločinci. Vo svojej spoločnosti The Lightman group, s ktorou spolupracujú napríklad FBI či CIA, spolu so svojimi kolegami odhaľuje rôzne zločiny a priznania. V prvom prípade sa dr. Lightman zaoberá prípadom mladíka z rodiny jehovistov obžalovaného z vraždy učiteľky a aférou kongresmana, ktorý si údajne platí služby prostitútky. V druhom prípade dr. Lightman vyšetruje údajné znásilnenie v armáde a súčasne aj preveruje vynikajúceho basketbalistu, ktorý vraj prijal úplatok... (oficiálny text distribútora)

kacudzde

Lidé lžou. A proto je tu Dr. Lightman a jeho kolektiv. Netradiční kriminální seriál a naprosto vynikající charismatický Tim Roth jako sarkastický vědec Dr. Lightman. Role, která mu neskutečně sedne. Skvělým nápadem jsou reálné fotky známých osobností jako ukázky mikrovýrazů a gest. No, a tenhle seriál mě tak trochu postihl - nějak víc teď "studuji" lidi kolem sebe :-)))) . ()

Infantility

Ale já mu to věřím. A to je myslím hlavní. Stejně jako u Myšlenek zločince někdy prostě nevím, o čem je řeč, nestíhám, nepobírám, ale věřím tomu. Je to úplně něco jinýho než ty všechny kriminálky nebo Mentalista (kterej je tak sladkej až to hezký není a nevěřím mu ani slovo). Lightman je autorita, který "svými aktivitami" a detekcí lží odsunul rodinu až na další místa ve svým pomyslným žebříčku "lhacích hodnot". Každopádně mít takového otce, raději bych s ním nebyla v kontaktu, už tak mě matka dokáže skoro vždycky odhalit, až se někdy bojím, že mi čte myšlenky. Jo jo, paranoia :) ()

chlievik

Tim Roth je jeden vynikajúci herec, má svoj štýl, svoj "nenapodobiteľný rukopis", ktorý sa tu presne prejavuje - perfektne totiž zapadá so svojim cynickým ksichtom do tohto seriálu. Gestá má úžasné, rýchle, necháva ľudí v šoku, má nadhľad a skoro stále pravdu... :) Kelli Williams je krásna, a nová, pretože nie je tak známa herečka, a pravdepodobne jej normálny rodinný život na nej zanechal prirodzenosť, a nie to hollywoodske skazenie, a tak je nenútená a emočne krásne ladená, plná súcitu a lásky, s jemným príjemným nádychom inteligentnej osamelosti, čo sa prejavilo aj v seriáli - nevera a rozvod s manželom. Raymund a Hines sú už v úzadí a to dosť v úzadí, ale McFarlandová je s tým večným jednostranným úsmevčekom vcelku sympatická, a na nováčika si to odohrala dobre. Ak by nemal seriál tie niektoré epizódy s pištoľami a násilím, s vazňami a tvrdým vypočúvaním...atď, bol by to super nápad, lebo má nový a podnetný psychologický prístup, len mi vadia tie niektoré blbé epizódy, kde sa staží réžia vykresliť potrebu vedcov spolupracovať so CIA, to nemusím, stačia mi tie psychologické diely seriálu, kde sa využíva výlučne technika čítania z tváre, a kvalita dvoch najfrekventovanejších hercov - Rotha a Williamsovej. Tiež si myslím, že menej techniky a viacej psychológie by pomohlo (ale menej ľudí by to pozeralo zas - dobrá komerčnosť je priamo úmerná s emočnou plytkosťou), podobne ako v Kostiach, kde je málo emocionality, hoci chápem, že Kosti sú založené na princípe vedeckých analýz. Tiež nerozumiem, prečo aj tu česi nazvali seriál Anatomie lži, a slováci zas Klamári... mohli nejak lepšie... Spoločnosť Fox prestala podporovať tento seriál, takže to skončilo, seriál asi nie je "politicky korektný" - toto je môj názor. Tie špiny to najprv cenzúrovali, a potom im asi vadilo, že v každom dieli pod nálepkou "klamár" ukážu fotky prezidentov alebo politikov... ()

Fazulina

Zajímavá myšlenka usvědčovat ze lži zločince rozborem gest a výrazů a Tim Roth, který je sexy asi tak jako Dr. House. Toto jsou dva pilíře, který drží tento seriál na čtyřhvězdičkové úrovni. ()

Monika001

Konečně vidím svého oblíbence Tima Rotha v roli, která mu opavdu padne. Arogantního, nafoukaného a cynického experta zahrál naprosto dokonale. Námět je velmi zajímavý a každý díl mě prostě baví. ()

NSN odpad!

Primitivní. Stejně jako lidský instinkty, ale stavět na tom vyšetřování? Neustále připomínat a vysvětlovat, proč která mimika byla použitá a co vlastně znamená? Zkrátka poučovat se něčím tak přirozeným se nenechám a koukat se při tom na pětkrátzaepizodupřevlečenou a důležitou K. Williams odmítám. ()

Medic.Droid

Sám si neumím vysvětlit, proč jsem se tak dlouho vyhýbal tomuhle skvostu. Tento seriál si mě naprosto podmanil během pilotního dílu a je vážně škoda, že ho FOX usekl po třech sadách. ()

VilemRousi

Ač další ze série amerických kriminálek, je přece je tento v něčem jiný. Jak už stylem odhalování zločinu – tentokrát za pomocí rozpoznávání pravdy na základě chování lidí zatažených do případu, tak hlavně hlavním hrdinou v podání výborného Tima Rotha, jehož charisma by vystačilo na několik kriminálek a pokračování Ordinace v růžové zahradě dohormady. Nicméně je škoda, že tento seriál skončil dříve než začal a to již po III. sezóně. ()

Alekks80

V záplavě různých kriminálek dolní lhota je tenhle seriál naprostá hvězda. Ačkoliv jsem se původně bál, že tomu brzo dojde dech, nestalo se tak. Je to hodně postavený na dialozích, víc než je v kraji zvykem. Seriál naštěstí nepotřebuje šokovat polorozloženými mrtvolami, prakticky se vyhnul tolik oblíbenému americkému patosu a hlavní postavy, včetně vynikajícho Rotha, nejsou žádní Mirkové Dušínové, ale relativně normální lidi. Navíc i žánrově se to čas od času změní, takže já to v současné produkci považuju za špičku. ()

entronov

Tim Roth je v této roli naprostá jednička a ačkoliv naprosto zbožňuji Psych, tak Lie to Me je kvalitou ještě o stupeň výše. 8/10 ()

Kivis

Vzpomínám si, jak mě tento seriál naprosto nadchnul. Přišel přesně ve chvíli, kdy jsem se řečí těla zabýval. Formát zahrnující i ukázky řeči těla z reálných situací dodává seriálu ještě víc na atraktivitě. Tim Roth hraje skvěle a právě díky tomuto seriálu, jsem se o jeho filmografii začal trochu víc zajímat. Jenže všechno to nadšení bohužel po čase vyčpělo a já seriál někde kolem poloviny opustil, takže plné hodnocení dát nemůžu. I když jak jej neustále někde opakují, mívám občas nutkání se k němu vrátit a dát si ho do konce. Tak uvidíme... ()

LucillaP

Tim Roth měl lví podíl na úspěchu tohoto seriálu a skutečně mě mrzí, že se nedočkal více než tří sezón. Potenciál tu rozhodně byl, seriál měl švih, spád, vtip a doktor Lightman byl prostě jednička. ()

Tucinka

No...když jsem na tento seriál narazila, tak jsem věděla, že asi půjde o průšvih, ano jde, nedokáži se od toho odtrhnout a jedu jeden díl za druhým, hlavní postava tomu dodává to, že mne vytáčí a zároveň fascinuje, skvělej seriál, a tři série a konec, oukej tak to má být, po první sérii jsem dala 4* a nakonec nemohu jinak než 5*, jsou díly, které mne fakt donutily přemýšlet, o tom, že lidí jsou milionkrát horší cokoliv jiného ()

Gudar

Téma seriálu je zajímavé, ale protože jednotlivé díly nespojuje skoro žádny příběh nebo zápletka je otázka, za jak dlouho se toto téma vyčerpá. Ale podobné seriály jako Numbers nebo všechny Kriminálky jsou tady dlouho a stále mají vysokou sledovanost takže kdo ví :) ()

finest

Perfektní a do detailů propracované řešení připadů. Jiná forma, než je známa z jiných seriálů podobného ražení.... a to, jak divákům ukazují způsoby odhalování lží... super!!! Jak pro ty, kteří to tak "nehltají" tak pro ty, kteří si zkouší sami ve svém okolí odhadnou kdo lže, je to skvělý seriál!!! Doporučuji!!! :-) 5. stars. ()