Televizní zpracování humoristického románu Zdeňka Jirotky Saturnin, ze kterého až nůžkami střihačů vznikl stejnojmenný celovečerní film. Jiří Oulický, drobný pražský úředníček, jehož nejmilejší zábavou bývá poklidná večerní partička kulečníku s přítelem doktorem Vlachem, si nedávno najmul sluhu. Nebo přesněji - Saturnina. Protože Saturnin není obyčejný sluha, který by postával u dveří a říkal: "Dobré ráno, milady", anebo: "Jak jste se dnes vyspal, milostpane?" Saturnin je nezkrotný živel, poťouchlý dobrodruh s ďábelským smyslem pro humor, člověk nesmírně si vážící lidí moudrých a opovrhující osobami značně hloupými. A tak je více než jisté, že život Jiřího Oulického už nikdy nepoběží ve starých kolejích. Na hausbótu, v kavárně, v rezidenci Jiřího dědečka, všude je to jen a jen Saturnin, kdo má přinejmenším morálně navrch. (dopitak)

fmash

Vůbec bych si netroufnul tvrdit, že seriál Saturnin je kdovíjak kvalitní. Havelkův „neherecký“ projev mě současně irituje i uklidňuje, střih mě spíš jenom irituje a Víznera moc nemusím. Asi to bude tím, že mám prostě Saturninovy příběhy rád a dnes spíše nevídanou vlídností humoru, který je přitom bez přemíry umělého sladidla - vždy se rád podívám znovu. ()

easaque

nostalgické -4* Sice píšu komentář jen ze vzpomínek, ale ty jsou hezké a proto nemám problém dát 4 hvězdy. Je to hlavně kvůli jemnému britskému humoru a slušnému hereckému obsazení. Saturnin mi trochu připomíná legendárního Enšpígla. Jednou se k němu určitě vrátím a posoudím znovu ;-). [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

dubinak

Seriál, který má velkou snahu, ale na svou knižní předlohu nikdy v životě nedosáhne. Záměrně jsem si vybrala ke zhlédnutí seriál a ne film, abych viděla i vystřižené scény a měla zážitek o trochu delší. Psané formě jsem se musela smát nahlas, zde jsem tohle ovšem postrádala. Přesto byly postavy stvořeny zhruba tak, jak jsem si je podle popisu v knize představovala. Tento seriál by potřeboval ale mnohem víc dílů, aby dokázal věrneji citovat velmi obsáhlé dialogy, které mají mnohem vtipnější vyznění, když jsou napsány. Za to ale asi nikdo nemůže. Jako zpestření k maturitnímu učení určitě doporučuji, ale ještě více doporučuji si Saturnina přečíst, je to asi nejvtipnější kniha, kterou v seznamu najdete. ()

pakobylka

Vždycky jsem si myslela, že jakýkoli pokus o zfilmování „Saturnina“ musí nutně skončit naprostým debaklem, že pohyblivé obrázky prostě nemají na to, aby zachytily půvabnou atmosféru mně velice blízké knížky pana Jirotky - a je úžasné, že jsem NEMĚLA pravdu. Prakticky všechny postavy, které zde vystupují, se značně liší od mých původních představ, ale to vůbec nevadí: Bez výjimky jsou velmi osobité a originální - a naprosto přesně zapadají do děje. Čtyřdílný seriál mám raději nežli film, který díky vystřižení některých scén přece jen působí trochu roztříštěným dojmem. ()

blitzer

Donedávna jsem byl Saturninem zcela nepoznamenán, až před týdnem jsem se k němu dostal úplnou oklikou při luštění jedné "hádanky". Obsah mě docela zaujal, tak jsem si dnes pustil tento čtyřdílný seriál. Bylo to docela příjemné, nenáročné pokoukání. Nicméně jsem čekal o něco větší porci komických situací a vyšší stupeň ironie/sarkasmu. Chvílemi byl příběh až moc suchý. Každopádně musím ocenit výpravu - dobové kostýmy, automobily apod. byly oku lahodící. ()

tomeek

Vízner to seká jak Baťa cvičky. Má přesně ten typ ksichtu a chování, jako správný ironický sluha. Přesně jak to má být! ()

otík

Na rozdíl od filmu je seriál sice bohatší o pár dobrých scén, ale v celkovém vyznění je daleko lepší vidět ucelený film než do čtyř dílů rozdělený delší film. Takže Saturnin jako takový je za 100 %, ale seriál hodnotím jako trochu horší filmové dílo. Hudba: Josef Spitzer ()

Decker

Knihu jsem necetl, ale serial me ji vynahrazuje. Vyborne herecke vykony, skvely scenar a osobity duch tohoto vyborneho ceskeho serialu z nej delaji neco vic, nez co se bohuzel z novodobych "radobyserialu" vyklubalo. Olda Vizner vsemu dominuje :-) ()

anli

Vzdycky jsem si myslel,ze roman Zdenka Jirotky,ktery je opravdu skvely,nepujde natocit.No...a mylil jsem se.Ono to jde a vysledek je prakticky tak skvely jako kniha.Vynikajici scenar,napadita a vtipna rezie a opravdu,ale opravdu skveli herci a to uplne vsichni-Oldrichem Viznerem a Janou Synkovou pocinaje a Lubomirem Lipskym,Ondrejem Havelkou a Milanem Lasicou konce.Z tohoto serialu byl sestrihan film pro kina,ktery je opravdu nacpany humorem a vtipy-jasnych 90%,samotny serial je samozrejme trochu rozvlacnejsi,protoze to televizni obrazovka unese a vlastne zada,takze serial ma u me krasnych 80%. ()

PollyJean

Jak u seriálu, tak u filmu mám jediný problém. Je to dobře natočeno, dobře zahráno (úchvatný je krom Saturnina samého zvláště dědeček a týraný Milouš), je to zábavné, ale přesto přese všechno mě to v průběhu sledování často nudí. Proč?? ()

lskala

Když vidím a slyším pana Ondřeje Havelku, tak se mi otvírá kudla v kapse. Tudíž mé hodnocení Saturnina nemůže být objektivní! 20% - 1* ()

MaMitti

Saturnin...Oduševnělá Cyklothymie...Kniha (i) mého srdce a film ani seriál jí hanbu nedělají, ba naopak. Kdo nečetl jako první knihu - jeho škoda, už z ní nikdy nebude mít takový zážitek jako před filmovým polibkem Saturnina - Víznera. ()

klúčik

Ja som videl najprv film. Teraz objavujem pasáže, ktoré vo filme niesú!! Ale aj tak je to pre mňa veľká zábava a vždy sa rád pozriem na toto sviže dielko!! Výborné 80%. ()

velkyvezir

Filmové zpracování nesahá knižní předlože ani po paty. Havelka je poněkud prkený, Zedníčková rovněž není přesvědčivá (jako slečnu Barboru bych si dnes dokázal představit Martu Issovou, tehdy by možná nebyla špatná volba na B. Kodetovou), Lasice je až příliš snaživý. Kdo celý seriál zachraňuje, je Vízner, Lipský, Synková a Vacek. Zejména Synková hraje pruďu par excellance. Když teď v prosinci 2008 jde seriál znovu v televizi, měním hodnocení ze 3 na 4 právě za tu jmenovanou čtveřici. ()