Zákon gangu

• Česko Zákon gangu (viac)
Z akcií
USA, (2008–2014), 79 h 33 min (Minutáž: 39–81 min)

Tvorcovia:

Kurt Sutter

Charlie Hunnam, Katey Sagal, Mark Boone Junior, Ron Perlman, Kim Coates, Tommy Flanagan, Theo Rossi, Maggie Siff, Winter Ave Zoli, Johnny Lewis, Emilio Rivera (viac)

SoA je motorkářský gang působící ve fiktivním americkém městě Charming u mexických hranic. Gang vedený Clayem (Ron Perlman) a jeho nevlastním synem, hlavním hrdinou, Jaxem (Charlie Hunnam). Živí se převážně obchodem se zbraněmi. Seriál mapuje působení gangu, obchody se zbraněmi, Jaxovy pochyby o směřování gangu, osobní spory mezi členy, do kterých zasahuje v neposlední řadě rodina. Největší hrozbou pro SoA je však agentka ATF a místní zástupce šerifa. (Sonnik)

Pítrs85

Není třeba tento seriálový velehit nějak dělit na jednotlivé série, každá má to svoje a každá je svým způsobem výjimečná. Vím, že jakýmsi předchůdcem Synů je seriál Shield (od stejné televizní společnosti |FOX| a od stejného scénáristy Kurta Suttera), já jsem jím však naprosto nepolíben, proto jej nemůžu srovnávat a možná je to tak jen dobře. SoA jde v současné seriálové tvorbě tak trochu proti proudu, kašle na v dnešní době oblíbenou šablonu (charizmatický hlavní hrdina s nějakou povahovou poruchou, viz. Dexter nebo Dr.House), v jeho dílech se to nikterak nehemží různými současnými popkulturními odkazy (žádný Fuckbook, Twitter apod.). Dramatická linka je vyšponovaná jak mašina Roba Perlmana a v dialozích to sype jak kulky z kulometu znepřátelených gangů. Samostatnou kapitolou je herecké obsazení, svěží Charlie Hunnam je velkým tahounem, stejně tak ostřílení mazáci jako zmiňovaný Rob Perlman, Katey Sagal, Adam Arkin nebo v novější řadě Danny Trejo. Nuda zatím rozhodně nehrozí, každý následující díl hltám se zatajeným dechem a to se mi u seriálu už dlouho nestalo. Závislovka. ()

ARI50

Přemluvil mě až na po druhé pořád mě něco k němu lákalo mu dát šanci, ne že bych zrovna tenhle styl miloval ale tady herci dokážou být hodně přesvědčivý a příběh dokáže hodně zaujmout takže slušná spokojenost. ()

MonaSax

Drsní chlapci, motorky a vše okolo jak se patří - zbraně, drogy, kožené bundy a dítě. Charlie Hunnam je dobrý týpek, už v Hooligans se mi moc líbil. Více zde asi nenapíšu, viděla jsem jen zatím první díl a je to slušná záležitost, konec pilotu byl moc hezký. ()

Dr_Bilo

Ač je to k tomuto seriálu možná trošku nefér, nemohu jinak, než ho srovnat s dnes už troufám si tvrdit kultovním Shieldem (ostatně FX se nijak netají tím, že Sons of anarchy by měl být jeho nástupcem). V tomto srovnání však bohužel SoA prohrává na všech frontách. Postavy jsou dost šablonovité a od začátku je Vám naprosto jasné, kam seriál směřuje a kdo se jak v které situaci zachová. Navíc když se nad tím zamyslíte, tak i samotný děj je dost naivní a pochybuju, že by nějaký gang mohl takhle fungovat. I přes tyhle výhrady je to ale skvělý pořad, hrdinové jsou správný drsňáci, dobře hláškujou a s násilím si moc servítky neberou. Chyba bude asi hlavně na mé straně, protože jsem od SoA jakožto velký fanoušek Shieldu očekával příliš mnoho… Rozhodně jsem zvědav na 2. sérii. S02 Tak teď už musim zvýšit na 5*, druhá série ve všech ohledech lepší, absolutní nářez! ()

Lacike

Tak som sa v tomto filmovoseriálovom suchu rozhodol doplniť si ďalší rest, ktorý sa mi už roky sušil na disku. Tentokrát seriál o drsnom motorkárskom gangu od jedného z hlavných scenáristov famózneho Shieldu. Ale strašne ma to sklamalo. Postavy a ich súkromie ma vôbec nezaujalo. Je to banda zloduchov, ktorí veľa rozumu nepobrali. Klasický biely odpad, ktorý všetko rieši násilím. Nie je tu žiadny kladný hrdina a tá banda dementov nie je dostatočne charizmatická, aby som bol zvedavý jak dopadnú. Polícia je minimálne v prvej sérii neschopná alebo podplatená a tak je len do počtu. Druhým hlavným aspektom po postavách je hierarchia motorkárskeho gangu a to ma tiež príliš nebavilo. Pôsobilo to jak zákulisné pikle kdejakého veľkého podniku. Hlavným kladom seriálu kvôli ktorému ma doslova serie, že ma to nenadchlo, je herecké obsadenie. V hlavných úlohách sú obsadení drsniaci, ktorí sa väčšinou boria vo videosračkách a tak som sa tešil, že si ich užijem v niečom kvalitnejšom. Vo vedľajších úlohách sa zase objavia veteráni z drsných seriálov ako je Shield, Sopranos, Deadwood atď. Rozhodne sa všetci snažia a podávajú dobré výkony, ale ani ich charizma tie dementné a skazené postavy nezachránila. Nakoniec mi to pripadalo aj málo drsné. Celý čas som mal pocit, že Arménci zo Shieldu, Kolumbijci z Narcosu alebo Mexičania z El Chapa by si túto vidlácku bielu bandu podali ľavou zadnou. Vydržal som sledovať 5 dielov a ešte som preklikal zvyšok prvej série a začiatok druhej, ale táto téma a postavy išli mimo mňa. 5/10. ()

Zeebonk

Nekřesťansky dlouhý komentář k nekřesťansky krátkému seriálu. Šedesátá léta. Silné stroje, zmlácení negři, hipíci, Gypsy Jokers, barbituráty, LSD, Jefferson Airplane, hromadné šukačky a víkendové pivní radovánky. Jedna výjimečná dekáda obestřená hustým oparem pozitivní energie a neutuchající nespoutanosti, tlakem času a hamižnosti vykostěná na pouhý závan nostalagie v časech přítomných a nadcházejících. Byly to romantické časy, když nejbrutálnějším činem Hell's Angels byl pobodaný negr a zlomená čelist. Jenomže nic netrvá věčně, pěsti vystřídaly glocky, nože brokovnice a řetězy ákáčka, obživou se stal prodej narkotik a pašování zbraní. Než se kdo nadál, byla tu osmdesátá léta, pobočky se rozšiřují za oceán a s nimi i odvěké konflilty s konkurenčními gangy. V naší nejmilejší Evropě všemu nasadily korunku skandinávské masakry na počátku devadesátých let, krvavý konflikt mezi Hell's Angels a Bandidos jednou provždy narušil seveřanům idylu a pasoval legendární gangy na veřejného nepřítele číslo jedna. Sons of Anarchy je zatím to nejkomplexnější dílo zabývající se zmíněnou tématikou. Do detailů je rozebráno fungování gangu zevnitř i zvenčí, korupce z řad maloměštáckých fízlů i průběh vyšetřování agentů ATF a FBI, zkrátka co série o to větší je kladen důraz na konspiraci ve vysokých vládních kruzích. Tam, kde rating seriálu svazuje jazyk na skautské "shit" a "damn", foukají do plachet politické nekorektnosti do posledního puntíku vymazlené brutalitky, špička pyramidy jsou bez diskuze lahůdkové headshoty, Showtime a HBO se můžou jít vycpat. Výběr postav a jejich představitelů je více méně dokonalý, každá z nich svým velmi specifickým způsobem přiroste k srdci, nulový vliv na to má skutečnost, že některé charaktery uhnívají rychleji než mrtvá šlapka v kufru nevadského hlavouna. Nutné zlo je nakonec pouze Katey Sagal, jejíž Gemma "Matka klubu" Teller se brzy začne zajídat a přináší do SoA přesně to, co v tak chlapáckém seriálu mít nechceme. List záporáků je skutečně pestrý, od bisexuální agentky ATF, práskače s náckovským buldočkem, irského přeběhlíka, negrů, Umaštěnců, Rejžožroutů, ruské mafie, až po samotné FBI a kartel. Sestava soundtracku potěší nejednoho hudebního fajnšmekra, každá epizoda se pyšní minimálně jednou říznou rockovou vypalovačkou. Ale tou pravou třešničkou na dortu jsou geniální camea - Stephen King, James Cosmo, Danny Trejo a hlavně ex prezident klubu Sonny Barger. Sons of Anarchy je jednoduše ten nejfrajerštější a zároveň jeden z nejsympatičtějších seriálů současnosti a do páté série počítám vteřiny. ()

ledzepfan

Bandu jednoduchých kreténů (kteří mi mají být asi sympatičtí protože neprodávají drogy dětem, ale zbraně teroristům) vláčí stejně jednoduchý scénárista naprosto absurdníma, nerealistickýma, telenoveloidníma a nekonečně zacyklenýma situacema vycucanýma z prstu narychlo někde asi na hajzlu.. Někonečně únavný kolotoč roztržek, příměří, spojenectví s druhou stranou proti třetí straně.. spojenectví s třetí stranou proti straně druhé (se kterou jsme ukončili příměří protože jednáme za každé situace jako impulsivní pětileté děcka a neumíme vést konstruktivní dialog).. spojenectví s policajtama proti druhé i třetí straně.. spojenectví s druhou stranou proti policajtům a třetí straně.. boj proti všem (prostě zase proto, že jsme kreténi a než si vysvětlovat nedorozumění, tak se radši budeme s bouchačkama nahánět na teploušsky brumlajících motorkách).. Fakt výsměch.. Herci jsou asi kvalitní a typově dobře vybraní (teda krom Perlmana, ten působí jako naprostá parodie), ale ve většině těch scénáristických debilit jsou naprosto bezradí.... Sem tam tam padně nějakej slušnej vtip a hrstka(z té hromady) postav se časem dopracuje k více než jedné vrstvě charakteru, takže bych to celé úplně nezatracoval.. ale jak se tahle prostoduchá slátanina stala tak populární, to nepochopím..EDIT: Takže po čtvrté (údajně nejlepší) sérii s touhle bezbřehou břečkou na dobro končím. Je to normální telenovela pro buzeranty(nemyslím homosexuály) kteří potřebují nějak maskovat před světem, že čumí na telenovely ( a že jsou buzeranti). Banda nekrofilních, šovinistických, rasistických (a bůhvíjak postižených ještě) kryplů si to drandí skrze scénář poslední cenové kategorie a tváří se u toho jako, že dělají svým pozérstvím bůhvíjakou díru do světa. 50%scén je tak nesmyslných, nelogických a absurdních, že Mr. Bean je oproti tomu hyperrealistická existenciální studie. Nechápu jak se kterákoliv z těch postav mohla navzdory své mentální retardaci dožít dospělosti. Nechápu jak může mít takový úspěch tak špatně natočený seriál o baně šulinů z nichž snad nikdo není schopný jednat konzistentně (když rozum by byl už z roviny sci-fi)... Hrůza a děs. Tohle by snad nebylo dobré ani v 80.letech... Končím a je mi upřímně u prdele jak to celé skončí. Klidně ať všichni chcípnou, nebo ať se přeoperují na zebry, nebo začnou vést řetězec rychlého občerstvení.. Fakt nezájem... ()

ArsenalEagle

Nakonec moc nevím, co psát. SoA jsem se vyhýbal dost dlouho, důvodem bylo pravděpodobně to, že mě x let zpět neoslovily upoutávky v televizi (což se bohužel dělo často, ale doháním vše zameškané) a český název nejspíš také nepřidal. Jenže pak jsem se k motorkářům dostal, dal jim šanci a doslova je zhltl během pár týdnů. Neuvěřitelně mě to chytlo, až nečekaně jsem se zžil s hned hromadou postav, které jsou výborně napsany a výběr herců je perfektní. Jsem motorkář, ale nejezdím na Harleyi, nemám hezkou koženou vestičku, podle které každý v širém kraji ví, že jsem boss, nemám za opaskem sedmnáctku Glocka a bohužel mi při jízdě na moto fouká do ksichtu tak moc, že bych se v integrálce na televizním plátně zrovna nevyjímal tak hezky jako hezoun Jax. Přesto z toho cítím to kouzlo svobody, i když motorky hrají až druhé housle, možná i třetí, protože seriál není zdaleka jen o tom. Výborný, psychologicky opravdu zajímavý, akcí nabitý a proložený i několika vtipnými vložkami. A jestli těch 80 hodin sledování za to stojí? Stojí. ()

JJ.Gibson

Musím říci, že Sons of Anarchy není kdovíjak skvělý seriál, ale mě si přesto získal!!!! Nejspíš je to hlavně Perlmanem, protože toho herce mám fakt rád. S postupem času se mi díl od dílu, líbí čím dál tim víc!!! Doufám, že to takovým tempem bude pokračovat i nadále. Btw. Peggy alias Katey Sagal vypadá docela fešně :) ()

erased

Je cosi shnilého ve státě dánském. Kurt Sutter, jedna z vůdčích osobností za kultovním The Shield, se na svém vysněném dítku o motorkářském království vyřádil, a dnes, po sedmi letech, je setsakra sympatické vidět, že se i přes všechny více i méně ladně vedené odbočky svého konceptu moderního Hamleta udržel. A co je ještě lepší je fakt, že z rozpačitých začátků první a druhé řady postupně vyrostl, a posledními dvěma sériemi nakonec uzavřel jednu z nejlépe fungujících zločineckých kronik - a že konkurenci neměl vůbec slabou. Je možná škoda, že se trochu víc nesoustředil na vedlejší postavy, kterých se za tu dobu na všech možných stranách a ve všech možných konfliktech vystřídá habaděj, ale když to ve výsledku znamená, že se o to víc mohl zaměřit na členy SAMCRO, nemám s tím nakonec nejmenší problém. Samotní motorkáři, i všichni, kteří se kolem nich točí, jsou totiž naprosto bez chyby. Zpočátku se může zdát být družina kolem mladého prince na seriálové poměry zbytečně jednoduchá - všichni do jednoho trpí tou nejextrémnější verzí machovství - ale Sutter je (stejně jako sebe) postupně vybarvuje a zoceluje jednou tragédií vršenou na druhou, a každý z nich je u konce svého času v seriálu tak naplno propracovanou postavu, jak je to jen možné. Prakticky jakékoli konkurenci se pak vzdalují tím, že dokážou být nejen sympatičtí, jako je to v seriálech obvyklé, ale zároveň se nikdy nezbaví jinde tolikrát zanedbávaného zločineckého odéru. Protože když na to dojde, všichni do jednoho postrádají byťjen náznak soucitu a lítosti a je jasné, že z hloubi duše se jim fandit nedá. Dají se pochopit, při nejlepším se s nimi dá soucítit, jsou ostatně stále vykreslení jako obyčejní chybující lidé, ale to je tak vše. A to platí i o hlavní postavě, nejednou tolik připomínající Vica Mackeyho. Od původních šarvátek se soupeřícími motorkáři, přes neúprosné pletky s IRA, přes pokusy vycouvat z vražedného podniku, až po smíření se s realitou; od černobílého mládí dědice království, přes naivitu i pochyby dospívání, přes odhodlání odevzdat se rodině v dospělosti, až po završení jednoho života a kruhu; od mladého jednoduchého motorkáře, přes nekompromisního gangstera, až po životem ošlehaného matadora; autor Jaxovi cestu životem nijak nezjednodušil. Spolu s povedenou akcí jsou na ní mrtvoly, které se kolem něj kupí, jen ponurým pozlátkem. Cesta je to proto stylová a zábavná, a přestože se ani poslední série nezbaví nešvarů jejího zbytečného natahování, nakonec jsem rád za každou minutu, kterou jsem na ni spolu s vránami zažil. The crow flies straight - a perfect line. ()

movieband

SAMCRO - Sons of Anarchy Motorcycle Club Redwood Original. Překvapení za všech sedm sérií. Podle mě neprávem mimo povědomí diváků, protože SoA dosahuje té nejvyšší scénáristické kvality. Protagonisté seriálu jsou vcelku netradiční postavy, s nevyzpytatelným chováním a víceméně se fandím těm špatným proti těm špatnějším. I přes počáteční rozpaky divák najde své oblíbence v tomhle motorkářském klubu a díl po dílu doufá, aby právě jeho oblíbenec neskončil na hrobníkově lopatě. Asi bych nečekal nic z toho, co mi SoA a Sutter přichystali. Hodně vymazlený seriál, který je spíše pro otrlejší diváky. Nad touhle, dovolím si říct ságou, by ani Shakespeare neohrnul nos. Komplet: 100% Oblíbené postavy: Opie, Jax, Chibs, Bobby, Tig, Nero, Piney. 1. série - 78%, 2. série - 85%, 3. série - 100%, 4. série - 100%, 5. série - 85%, 6. série - 88%, 7. série - 98% "We fight because we believe." ()

Remedy

Asi nejzajímavější věcí na celých SOA je fakt, že tu nenalezneme ani jednu vyloženě kladnou postavu, protože ať se jakýkoli charakter může zpočátku jevit čistě "černě" nebo "bíle", je téměř každá postava dříve či později konfrontována s vlastními zákony motorkářského gangu a chtě nechtě se musí "nějak rozhodnout". Další věcí, kterou je potřeba zmínit, je originalita - podobný seriál neznám a i když téma motorkářů se ve filmu sem tam objeví, takhle komplexní sondu do života fungování podobné skupiny jsem dosud neviděl. Co se týče scénáře - občas může být malinko přitažený za vlasy (obzvlášť v situacích, kdy toho chlapcům prochází až příliš moc), nicméně můj finální dojem z celého seriálu to ani v nejmenším neovlivnilo. Herci perfektní, uvěřitelní, režie lepší než u mnohých celovečerních filmů a sem tam nějaká ta chytlavá hláška. Kvalita navíc nejen zůstává konstantní, ale dokonce stoupá. 1. série - 90% 2. série - 95% 3. série - 95% ()

Raketka29

Tak nevím, ale já se do toho seriálu zamilovala. Zajímalo by mě kolik dílů viděli lidé s hodnocením "odpad až 2 hvězdy". Ano místy je to zřejmě přitažené za vlasy a někdy zase laciné (uřvaná old lady Peggy mi občas otevírá v kapse nůž) ale na trochu té akce proč ne. Lidi se koukají na Dextra a nevadí jim že je to masový vrah ale před partou motorkářů budou odvracet zrak? To si kluci nezaslouží. Jako holka ANO! Motorky, kůže a silný chlapy. ANO! 3 série zkouknuté za 3 dny :) ()

Fanucci

Velké překvapení...charisma druhého muže ve vedení Sons of Anarchy - Jaxe (hraje Charlie Hunnam) - člověka vtáhne a nepustí:-) Obrovsky mne také překvapila Katey Sagal a její ztvárnění šedé eminence gangu - matky Jaxe. Netušil jsem že "Peggy" z "Married with Children" je tak skvělá herečka a vypočítavou a manipulativní svini dokáže zahrát tak úžasně. Klobouk dolu. The Shield to rozhodně není...ale na druhou stranu Shield je naprostý unikát a dal laťku možná až moc vysoko:-) ()

Jigy

Jeden z nejlepších seriálu co běží. Když jsem viděl první upoutávky, řekl jsem si, že tomu dám šanci a zkusím to. To jsem však netušil, jak hluboko pod kůži se mi seriál vryje. V každém díle se přenáším do světa grázlů na motorkách, kteří mají na každý problém jedno účiné řešení "pobijeme je všechny". Děj má spád, akci a postavy jsou skutečně dobře zahrané. Prostě a jednoduše jsem už od pátku jako na trní a čekám, do jakých sra**k se Synové dostanou. Vřele doporučuji všem. Seriál roste díl od dílu a serii od série, ted začla 5. a pořád mě překvapuje jaký to je nářez a jak je možné, že májí Synové stále rostoucí tendenci.......... proboha kam až se mohou dostat? ()

Gee.Rocks

Sons of Anarchy je skvělý seriál. Pokud vás zrovna někdo nebo něco strašně štve, tak si pusťte SoA. Nálož násilí a spád života podle zákonů gangu je přesně ta dávka satisfakce, kterou v naštvání potřebuju. Charlie Hunnam je perfektní. Katey Sagal se naprosto vymanila ze škatulky Peggy Bundové a hraje perfektní motorkářskou matku, která má v hlavě naprosto srovnané své hodnoty. Ví, za co bojuje a především tuhle ženskou by chtěl mít snad každý člověk doma (ať už jako manželku nebo matku). Gemma (K. Sagal) je totiž esencí přímosti, rozhodnosti a jasných cílů, kdo potřebuje, tomu pomůže. SoA je rozhodně výborný seriál. Tak abych už měla našetřeno na toho Harleye! ()

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

20.10.2022

Kurt Sutter svoji tvůrčí štaci u stanice FX zakončil nešťastně, když byl vyhozen poté, co se údajně nechoval ke svým kolegům a podřízeným úplně nejlíp. Autor seriálů The Bastard Executioner, Zákon… (viac)

Tvůrce Zákonu gangu chystá westernový seriál

Tvůrce Zákonu gangu chystá westernový seriál

01.12.2021

Kurt Sutter, scenárista a tvůrce kultovního seriálu Zákon gangu, oznámil nový seriál. Ten tentokrát vytvoří pro streamovací službu Netflix, ponese název The Abandons a bude se jednat o westernové… (viac)

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (viac)