Hloupá žába

• USA The Foolish Frog
Krátkometrážny / Animovaný / Rozprávka / Hudobný
Československo / USA, 1971, 7 min

Kreslený film k jednoduché písničce, kterou nazpíval Waldemar Matuška. Farmář jde na nákup a hraje si známou melodii. Složí si na ni text, když vidí neúspěšný skok žáby přes potok. Text je tak chytlavý, že všichni kdo jí uslyší, na chvíli zapomenou na své povinnosti a nechají se strhnout k zábavě. Vše ukončí prasknutí opěvované žáby, která praskla pýchou nad tím, že její nešikovnost dala vzniknout tak zábavné písničce. (Mildas1)

Radek99

Naprosté dada. Příběh/písnička/pohádka s famózním interpretačním výkonem Waldemara Matušky... Na rozum mi nejde jen ta československo-americká spolupráce realizovaná v roce 1971...osud režiséra Genea Deitche nebyl zrovna typický...každopádně na začátku hluboké normalizace v Československu nemohl coby Američan animovat nic jiného, než takovéhle dadaistické syžety... ()

igi B.

Žabuška a Matuška... ;o))) . . . Venkovsko-západnická dvojjediná taškařice po českoamericku, pro našince stojící a ležící na zpěvu a povídání Velkého Waldy Sígra. Jojo, lekrace až žáby praskaj, tak v dobrém rouzmaru tři žabáky za filmek jako takový a jednoho navíc za ten Waldemarův procítěný projev... :-) - - - P.S. Pro fandíky mistra M. k okuku zde: http://www.youtube.com/watch?v=pJT2tmd3IL4 - - - P.P.S. Pro fandíky origoš kousku mistra S. k okuku a pro srovnání zde: http://www.youtube.com/watch?v=CImi8VwNN1A - - - - - (Poprvé viděno 19.8.2011 na >žabáckém prostoru< v rámci cyklu M.Č.A.F., hodnocení 105., komentář zde jako desátý - 19.8.2011) ()

flanker.27

Když jsem to viděl poprvé někdy v dětství, utkvěly mi v paměti hlavně ty maminky s pánvičkami. Zájem o pánve se u mne projevoval již v raném věku :) ()

Radko

Rozprávka na spôsob bláznivých vymýšľačiek detí vo veku okolo 7 až 10 rokov. Tentoraz o konečne úspešnom pankovom festivale. Prečo úspešnom? pretože sa na ňom zabávalo všetko živé z blízkeho okolia. Pretože vznikol spontánne systémom Urob si sám. Aj hudbu aj text. Pretože na ňom bol divoký tanec. Vstup, sušienky aj limo zadara. V návštevníkoch neboli nijako upredostňovaní ani znevýhodňovaní ľudia pred zvieratami. Tráva bola povolená a bol jej plný dom. A čo sa nejakej tej ideológie týka, fesťák bol úspešný aj preto, že hlavná hviezda festivalu neuniesla svoje nadrozmerné naparujúce sa ego. ()

Jezinka.Jezinka

Je most a příkop a přes vodu v něm si žába skáče tam a sem, inu hloupá žába nic víc neumí. Nadčasový dada příběh o ubohé žábě a jejím tragickém osudu, o limonádě a sušenkách, které byly zadarmo. Příběh má geniální gradaci, přes tatínky a děti se do malého krámku na růžku vpraví i brav celého okresu a tráva (že by jemný náznak, odkud vítr vane?), nakonec i potok sám Děti mají smysl pro absurdno, protože tenhle dojemný příběh mi v hlavě utkvěl, včetně textu písničky, od mateřské školy. Kdo je chytrý, ten mi rozumí. ()

cheyene

Vskutku zábavná podívaná, kde hlas Waldemara Matušky je tím nejlepším! Jeho smích a prožitek projevu působí naprosto spontánně! ()

petaspur

Farmář, který jde vychytrale s banjem na krku nakupovat do krámu, nechce v obchodě zaplatit, dokud si všichni neposlechnou vtíravou skladbu o hloupé žábě. Píseň okamžitě vlezle vleze do hlav přítomných a nastává bujaré veselí. Do krámu pak rychle míří děti, mámy s pánvičkami, kravičky, slepice, dokonce stodoly se vybourají ze základů, tráva se sama natrhá, potok zbublá a všichni zpívají s farmářem. Ze vzniklého prázdna přiskotačí i tupá žába, která se pýchou nafoukne tak, že praskne. ()

Vodnářka

Jak to žába všechno spískala, a pak jim zas zkazila zábavu, no ale slavný Waldo stejně roztancoval celou vesnici včetně krav, stodol, trávy i potoka... A všichni pili limonádu a jedli sušenky, protože to bylo zadarmo! ()

Zodd

Čekal jsem leccos, ale že se z toho vyklube taková surrealistická burleska, to ne. A od Waldemara Matušky bych takovou píseň nečekal už vůbec. Ale příjemně se poslouchá s tím filmem, bez něj bych to asi dlouho nevydržel. :) Samozřejmě stojí za zmínku, že po Matuškově emigraci byl film zakázán stejně jako Chalupáři a pravděpodobně všechno ostatní, kde účinkoval. ()

honajz

"Tak se i člověk, moji drazí, pohříchu pohříchu, dostane někdy do nesnází pro pýchu, pro pýchu. Je jak ta žába, co nic kloudně neumí, neumí, ... a kdo je chytrý, ten mi rozumí." ()

Tommassi3

Jenom cesta zůstala, jak byla, a tak skáče žába po ní a říká si: "Co je to za rámus tam v tom krámku na rohu ?? No, né !! Oni zpívají !! A o mě !!" Žába se samou radostí nafoukla.. A ještě víc.. Ještě víc.. Ještě víc.. Ještě vííííc, aaaž praskláááá !! ;) ()