Iron Man 2

• USA Iron Man 2

Tony Stark, majiteľ veľkej zbrojárske firmy a vynálezca špeciálneho obleku Iron Mana, odmieta snahy vlády o vydanie svojej technológie pre potreby armády a tvrdí, že nepriatelia štátu sú vo vývoji o desaťročia pozadu. Na jeho veľké prekvapenie sa na pretekoch v Monze objaví podivný muž, ktorý vo veľmi podobnom obleku vyvolá najskôr autonehodu pretekárskych áut, a následne napadne Starka. Útočníkom je potetovaný rabiát Ivan Vanko, zneuznaný potomok ruského vedca, ktorý kedysi pomáhal Tonyho otcovi založiť Stark Technologies. Keďže s ním má nevyrovnané účty, chce sa mu pomstiť na jeho synovi. Okrem toho si dobre rozumie s elektrinou, má dva elektrické biče, schopné čokoľvek a kohokoľvek preťať napoly. To vysvetľuje jeho prezývku Whiplash. Vanka z väzenia unesie Tonyho konkurent Justin Hammer, ktorý chce, aby mu tajne vyrobil obleky Iron Mana. Vanko však sleduje len svoje záujmy a začne pracovať na takzvaných drondoch - vojnových robotoch. Pre seba si vyrobí svoj vlastný oblek Iron Mana a na výstave technologických vojnových noviniek pomocou svojho tajného softvéru a robotov napadne divákov aj Tonyho Starka. Čeliť nepriateľom pomáha Tonymu jeho verná a zamilovaná bývalá asistentka Pepper Pottsová, ktorá sa medzitým stala riaditeľkou Stark Industries. Nová Tonyho asistentka Natalie Rushamanová dokáže viac, než dáva najavo a jej úmysly nemusia byť celkom čisté. Jej skutočné meno je totiž Natasha Romanoff a je to superhrdinka Čierna vdova. (TV JOJ)

LiborGondek

Dvojka byla dobrá, možná i lepší, než dobrá. Ale na jedničku to nemělo. Uvidíme jak se povedou The Avengers a poté i Iron Man 3. Už se těším. ()

Dado

Režisér Jon Favreau nám v pokračovaní železného muža priniesol ešte menej akcie ako v prvom diely a to už je čo povedať. Táto absencia podľa mňa najdôležitejších pasáží podobných filmov by sa podobne ako v prípade jednotky dala ospravedlniť, pokiaľ by neakčné pasáže boli opäť obohatené vynikajúcimi a vtipnými konverzáciami v hlavnej úlohe s hláškujúcim Tonym Starkom, pri ktorých si človek vlastne ani neuvedomí, že je to v podstate len vata vypĺňajúca príbeh a tobôž nie, aby sa pri týchto dialógoch nudil. Tu však nanešťastie tieto pasáže fungujú asi tak na 70% a to by stačilo len v prípade, keby bol film obohatený aspoň o nejaké napínavejšie scény zahmlievajúce pocit sklamania z priemerných a občas i skutočne nevtipných rozhovorov. Nech je to už ako chce, situáciu aspoň sčasti zachraňuje obrovská charizma, ktorú dodáva svojej postave skvelý Robert Downey Jr. a takisto aj vizuálne efekty, ktoré sú miestami priam impozantné. (65%) ()

karlik4801

Naprostá paráda na kterou se dá dokola koukat a stejně se té parády nedokážete nabažit. Co si budu sám povídat, druhý Iron Man nemá převratný děj, ale celkem dostačující. Celé se to staví na skvělých hercích, zajímavých scénách a vychytávkách štábu. Kamera střih, zvukové efekty. Jde vidět, že celý tým fungoval a Jon Favreau si to umí okočírovat. A už se to dostává do toho ústředního Marvelovského Universa, což ukazuje potitulková scéna a hlavně činnost SHIELDU lehce zakomponovaná do děje. Aspoň ta snaha celý svět propojit. I po pátém shlédnutí jsem neuvěřitelně nadšený. ()

PeterNet

Velmi dobré pokračování výborné jedničky. Sam Rockwell (i ten, kdo psal jeho monology) by zasloužil Oscara. Opravdu - kdybych nevěděl a někdo mi řekl, že jeho monology napsal Tarantino, uvěřil bych. Film je od začátku zábavný, místy zbytečně moc akční, perfektně obsazený. Nudit se nebude nikdo. ()

Jizni Tlapa

Pro jednou jsem neposlechl svůj vnitřní hlas a nevyplatilo se. Nebýt nabotoxovaného Mickeyho, nebyl by už vůbec důvod dvou-hodinkového utrpení. Downey je průměrný, scénář je průměrný a příběh je podprůměrný. Ještě že tu byl ten Mickey jak jsem psal, protože ten baví a v roli záporáka o to víc. Sám to ale nemohl zásadně vytrhnout...dvě a půl pro Železňáka a nikdy více.. ()

Ryuuhei

Parádní pokračování, kde opět nechybí týpek Stark tentokrát s trochu větším problémem sám se sebou, dvouvrstvý záporák, hromada odlehčení, akce a všeho, co by nemělo ve správném superhrdinském snímku chybět. 80% ()

Lachtaan

Na začátku té velké superhrdinské frančízy nám bylo naservírováno i pár méně záživných jednohubek, které v celém obrovském kontextu MCU stále tvoří stěžejní díl, bez jehož existence by nám chyběly i ty sebemenší paralely. Druhý Iron Man je právě tím filmem, který dneska neshledávám nikterak aktraktivním a nikdy mě nenapadlo se na něj podívat podruhé, přestože každá možnost vidět Downeyho juniora v železném obleku je sen každého správného fanouška superhrdinského sarkasmu. ()

drederik

To, pro co jsem si do kina na Iron Mana šel, jsem víceméně dostal. Nepočítám-li tu kyselou třešničku na dortu v podobě dabingu, na kterou si tu právem stěžuje každý druhý uživatel. Lidí zodpovědných za český dabing bych se chtěl jen zeptat: " A Vám se ten dabing jako líbil?". Ale zpátky k filmu. Dvojka pro mě sice nedosahuje kvalit prvního dílu, ale pořád je to skvělá zábava, u které jsem ani nestihl nudit. Moje největší obavy, aby to nedopadlo jako většina pokračování úspěšných jedniček, se tak naštěstí nenaplnily. Těším se, až se dostanu k možnosti vidět film v originálním znění, protože to hned bude o něčem jiném. ()

ivan bohatyr

Po komické stránce velice překvapivé, trochu to dopilovat a možná by z toho mohla být pěkná komedie. Jinak bohužel přehlídka nápadů, počítačové grafiky a výbuchů samy o sobě netvoří dobrý film, ale pouze dobrý předpoklad, což asi režíséry nenapadlo, takže pokud se zaměřím pouze na stránku kvality tak nemůžu mluvit o nadprůměrném filmu, z toho plynou průměrné tři. ()

uiu

Silně uvažuji o tom, že přestanu číst recenze zde na csfd předtím, než se na film podívám. Někteří si stěžují, že Tony Stark změkl a ve filmu není jediná hláška. Mě osobně tedy přišel Tony hodně jízlivý a sarkastický (viz scéna u soudu - Kéž bych taky dokázala být vak výřečná a obhájit se a přitom zesměšnit všechny v místnosti, soudce nevyjímaje). Pak mě napadá - Viděli jsme všichni stejný film? Dále si tu někteří stěžují, že film postrádá děj a jde jen o sled akčních scén. Já teda ve filmu našla hned několik dějových linií - Tony Stark a jeho dilema, co se skrácejícím se životem. Tony Stark vs USA: Je Iron Man zbraň nebo štít? A nakonec dějová linie s Justinem Hammerem, který chce Starka zesměšnit a zničit na výstavě vynálezů. Pak mě napadá otázka - Viděli jsme všichni stejný film?... Právě naopak akční scény mi přišly hodně nedotažené a urychlené. Jediná dobrá akční scéna je ta na monacké závodní dráze. Jenže někdy po hodině a 40 minutách si jakoby film uvědomí, že už vlastně má za chvíli končit a veškerá akce je ukvapená a bez jakéhokoliv vyvrcholení, takže vlastně závěrečná řežba mezi dvěma Iron Many a armádou Hammerových Iron Manů vyzní do prázdna a nepůsobí jako důstojné zakončení filmu. Rozhodně bych od finální bitvy čekala víc. Stejně tak jsem zklamaná z role (nebo spíše prostoru) Scarlett Johansson. V celku ji napočítáte ve filmu asi minutu celého času, z toho asi 30 sekund, jak ke konci pár chlapům nakope zadek. Choreografie boje je skvělá, ale opět je vše tak urychlené, že z toho divák ani nic nemá. A to se o její super sexy roli tolik mluvilo. Stejně tak Mickey Rourke jako hlavní záporák nedostal moc prostoru, ale vše vynahradí Sam Rockwell, který je jako vždy úžasný a já jeho herectví prostě žeru. Suma sumárum jsem jako fanoušek naprosto spokojená. Film odsípá, pořád se něco děje a rozhodně je u mě adpetem pro film, který si v nudnou chvíli pustím ráda znovu a znovu. ()

rowdys

No po tej vlne kritiky a zhadzovania dvojky oproti prvej časti som čakal niečo na úrovni posledného Supermana a vôbec nechápem, čo sa komu nepozdávalo. Všetky atribúty jednotky, ktoré sa mi páčili, ostali zachované a ako nie práve komiksový nadšenec som sa dobre bavil. Iste, ani mne sa nepáči, že si Marvel z toho spravil reklamný leták na Avengers, no dúfam, že Favreaua to nenasralo natoľko, aby svoju trilógiu nedokončil. Na tretie kolo má totiž všetko pekne pripravené, i keď mám pocit, že to budú aj naďalej nasilu vzájomne preväzovať a nútiť diváka, aby si pozrel aj okrem Thora a Avengers aj ktoviečo ďalšie, za čo palec dole. ()

Maki89

mozno o chlp horsie ako jednotka, no aj tak stale velmi podareny film... Downey Jr. vyborny, Gwyneth podarena a Scarlett s tmavymi vlasmi a v kozi - om nom nom...zaporna dvojka v podani Rourka a Rockwella tiez velmi dobra, najma Rockwell dost dobry...dialogy dobre, mozno tomu chybalo trosku viac ustipacnosti a vtipu oproti jednotke, ale zasa to bolo celkom slusne vynahradene efektami a akciou... ja som spokojny...8/10 ()

ywo666

Plejáda známych hercov. Na nich ti stojí. Lepšie povedané stojí to na Downeym, ktorého ostatní dobre doplňujú. Aké má film chyby. Akcia je slušná, ale je jej celkom málo. Mohlo tam byť trošičku menej kecania a trošičku viac rezania. Ďalej. Viem, ako tipický pocorn to nemá ľudí nútiť rozmýšlať, ale zopár nelogickostí by mohli vystrihnúť. Bolo ich priveľa. Vlastne keby to Downey nezachránil jednalo by sa o podpriemerný film. Takto asi 75%. ()

tomxxx

Stále celkem kvalitní film, jen nám nepřináší nic nového. Scénář měl nevysvětlené díry a nové postavy se objevovaly z čista jasna, bez hlubšího smyslu. Oproti minulému dílu přibylo lákadlo v podobě Scarlett, která masakruje protivníky po desítkách a ještě při tom vypadá dobře. ()

lennyd

I když je super-oblek Tonnyho Starka (Robert Downey Jr.) určený primárně k obraně, tak o něj má eminentní zájem vláda Spojených států i Starkův konkurent, Justin Hammer (Sam Rockwell). Navíc se musí Tony Stark potýkat s otravou organizmu z palladiového jádra a čelit útokům ruského teroristy Ivana Vanka (Mickey Rourke), který Starka vinní ze smrti svého otce (a pomocí dvou elektrifikujících bičů hodlá Tonyho sprovodit ze světa). Předává tedy řízení firmy své asistence, Pepper Pottsové (Gwyneth Paltrow), a začíná hledat náhradu pro své srdce ... Z jedničky Iron Mana jsem byl poměrně nadšený, výborné vizuální efekty, výborné herecké obsazení - jedno z nejlepších xxx-manových zpracování vůbec. Ale, jak už to bývá, pokud je nějaký film úspěšný (stejný příklad jsou například Transformers), tak je nutné co nejrychleji na filmová plátna dostat dvojku - ať to stojí co to stojí. Že v jedničce existoval pouze jeden - Starkův - super oblek? Tak do dvojky jich musíme dát víc (aspoň stovku, diváci to přece mají rádi). Že se divákům líbil trochu arogantní miliardář Tony Stark v podání Roberta Downey Jr.? Tak musí být ve dvojce ještě arogantnější. A tak dále, a tak dále. Ale aby to nevyznělo že chci dvojku Iron Mana úplně odepsat - to zase ne, jen jsem po výborné jedničce čekal pokračování v nastolené cestě, a ne takovéto přebarvené omalovánky... ()

neoBlast

Ok, propadák tenhle sequel k Železňákovi není, ale Favreau se málem utopil při plnění vlhkých snů komiksových fanoušků (vzpomene si ještě někdo na Raimiho fail při třetím Spider-Manovi?). Když se ale příště bude více mlátit hlava nehlava jsem ochotný naskočit znovu, protože ty souboje s Whiplashem jsou opravdu až moc kraťoučké a neuspokojující. 70 % ()

Spectacular Music of Hollywood

Spectacular Music of Hollywood

07.12.2023

Liga spravedlnosti 2 jen tak nebude

Liga spravedlnosti 2 jen tak nebude

20.11.2017

U filmových sérií platí jednoduchá matematika - pokud je další díl úspěšnější než ten předchozí, jede se dál, pokud ne, místo pokračování se dá chvíli pauza a potom ideálně reboot. Letos takhle… (viac)

Olivia Munn u X-Menů

Olivia Munn u X-Menů

15.04.2015

V Iron Manovi 2 se mihly hned dvě herečky, které čeká superhrdinská budoucnost u konkurence. Nejdřív se studiu 20th Century Fox zalíbila Kate Mara, která poslala Tonyho Starka na slyšení do… (viac)