Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

fructic

Neskutečně silný příběh, z něhož každého mrazí. Na druhé straně film. Film, který možná v mnohých vzbuzoval na začátku velká očekávání. Film, který dle mého maximálně těží z příběhu Lidic a možná mohl být zfilmován lépe. Avšak film, který si jednoznačně zasloužil být natočen a česká i slovenská kinematografie potřebovala. ()

Meow86

Potřeba vědět - to je, oč tu běží. Proto se takové filmy musí točit. A to i přesto, že nejsou vždy zcela pravdivé. Karel Roden výborný. 75% ()

Citera_Mor

Předloha má šťávu. Tohle je slabý několikerý odvar z již dávno přežvýkaného, natráveného a mdlého. Zatímco u Nokturna člověka zamrazí nad popisovanými praktikami, u filmu ho zamrazí při zjištění, že je teprve v půlce. A ještě ten kýč na každém rohu... Tohle ani Roden nezachrání. ()

ESNYR

Seznam lidí v titulcích kteří se jmenují Lidice je neuvěřitelný. :: .Co bych napsal k filmu - silné téma. Slabší zpracování. Nevím proč přesně, ale do děje mě to nějak výrazně nevtáhlo. Řekněme že 3 hvězdy si to zaslouží. ()

diccon

...aneb jak zmrvit vybornej scenar o bestialnim zlocinu (vyvrazdeni Lidic), priserny smule i absurdnim stesti. Prectete si misto toho radsi primo Mahlerovo Nokturno. To co s tim udelal Nikolaev je na nakopani do zadku. Nuda, kyc, klise. ()

Gig

Silný fim, který na vás emotivně působí už pro to, že se toto téma dotýká každého Čecha. Dodnes ve mě mrazí, když ti dva mladí jsou otočeni zády k sobě a oba v jeden moment střeleni do temene. Výborný Roden, Bydžovská. Sice jsou tu momenty, kterými se snaží film až moc zalíbit diváku a to těmi nejlacinnějšimi triky. Nic to nemění na síle filmu. Řikáte si, opět tu vidím stejnou scénu, kdy chlapi stojí, drží se a čekají na smrt. Bylo to tu ve Dnech zrady, Anatomie lži a já nevím kde a stále vás to dostane. Silný monent je i v jedné z posledních scén, kdy Roden se vrací domů a hledá vesnici. Navíc Roden je geniální herec. Hraje mimikou, očima a nemusí nic řikat a přitom mlčí o všem. ()

Dejff_2004

Patos střídá hrůza. Lidice byly a budou tragédií, na kterou by se nemělo zapomínat. Jen je ale škoda, že se na delší dobu této látky zřejmě nikdo nedotkne. 60 % ()

wowylgu313

Lidice by měla a zřejmě dle hodnocení i patří mezi zlatý grál mezi filmy na toto téma. Za mně se dostává spíše trochu víc nadprůměr. Dávám 65-70% za herecké obsazení a výkon, za motiv podle skutečné události. A za víceméně hezky natočený film. + tématika, kterou já rád. Jen já z teto válečné doby jsem nakloněný na trochu jiné příběhy než zrovna Lidice, přišli mi to "nezajímavé" to slovo berte hodně v uvozovkách. Ať je film dokonale natočený a má špičkový herecký doprovod, jakmile příběh nudí je to špatný. A může to být příběh co se opravdu odehrál nebo vymyšlený... To tempo tam musí prostě být. ()

Dukekuky

Lidice. Vážně téma naší České historie a musím říct že jsem rád že tento film vznikl. Jsem rád že film nebyl nijak uspěchaný, nemám rád když začne film a hned se děje hlavní téma filmu. Ukazuje se naprosto skvělý příběh který nemůže nijak uškodit filmu. Smutný začátek kdy Šíma zavraždil omylem jeho syna je dobře udělaná a ukazuje se zde i ponaučení které které dokazuje že i když někoho nemáte rádi tak se někdy nevyplatí ho mlátit protože někdy může mít u sebe něco, co by vám mohlo ublížit. Šíma jde do vězení, téma které do filmu naprosto zapadá, prostředí naprosto skvěle udělané a řekl bych že se to opravdu hodně podobalo starému vězení a to je velké + protože nějaké filmy to tak nemají. Příbuzní a rodina chodí za Šímou mu dávat nějaké jídlo a cigarety, vždy zde padne nějaká dojemná věta. Když teď obecně shrnu tuhle část tak je velice povedená a na to že to není ještě to hlavní co se má ve filmu dít tak super! Blíží se na atentát na Heydricha, celkem už opotřebené téma ale zde opět v jiném kabátku a to se musí ocenit. Po smrti Heydricha se nacistické Německo hodně naštve a jde se mstít. Řekl bych že to mají opravdu přesně podle historie a i když je tam někdy ve filmu něco vymyšlené tak je to vymyšlené tak dobře že se nedá za to trestat ale zpět k tématu. Vrátíme se na chvíli zpět do vězení kde Šíma a jeho spolupracovníci tisknout plakáty a poslouchají rádio koho popravili, jde že všeho strach. Další scénky jako Fiala byl s tou Aničkou byli opět povedené a všechny byli naprosto úžasné. Po tom všem bych chtěl okomentovat to vypálení Lidic. Nacistické jednotky se chystají na vypalení Lidic, nikdo zatím nic moc neví ale začínají se shromažďovat lidi a říkají si co se děje? Proč jsem před vesnici vojáci? Zase se opakuji ale prostě musím, naprosto výborně udělané scénky. Je noc a paní Vaňková jede pro syna Šímy a jeho manželky, vezme je k sobě a mají večeři, všichni ví co se děje a pomalé brečí. Zde to vše funguje naprosto skvěle a ukazuje se tu strach který byl ve 2. Světové válce. Nacisti vběhnou a zničí vše co se jim vplete do cesty. Hlavní téma je zde a tak něco neuvěřitelně udělaného hlavně po emoční stránce jsem opravdu dlouho neviděl. Chlapy starší 16ti let jsou na popravu, děti někam odvezou a ženy jsou sloužit do koncentračního tábora, Lidice jsou na popel a po těchto smutných scén může ukápnout slza. Je tam poté pár scén z koncentračního tábora a také z poprav ale nejvíce smutné jsou samozřejmě ty popravy. Šíma vidí své známé jak trpí a jsou popraveni. Tolik smutných témat proběhlo a ještě proběhne, vynechal jsem totiž pana Vlčka který musel nacistům pomáhat a jak Šímu propustí tak jde za ním. Tak nějak bych to popsal, Šíma se s ním odstehuje do nějakého baráku a dojde ku smutný dopis. Jeho žena umřela v koncentračním táborů, emoce opět neuvěřitelně povedené a scénka výborně zahraná. Pak následuje osvobození Prahy a všichni jsou propuštění, zdálo by se tě už bude veselo ale nijak ne. Šíma dojde za nějakými řekl bych že kapitány a navrhne jim jestli by stát mohl postavit Lidice tak aby vypadali jako dřív ukáže jim mapu ale pošlou ho pryč, prý že to už nikoho nezajímá. Vlček spáchá sebevraždu po tom co vše udělal a vracíme se na místo kde film začínal. Na pole, opět tam leží Šíma a opět tam přijde paní Vaňková. Naprosto vše bylo úžasné natočené, historicky trefné, emočně výborně udělané, prostředí působilo úžasné. Když tohle všechno sečtu tak nám vyjde naprosto skvěle povedené historické drama které když jsem si pustil již už po 3x tak jsem se nenudil a Karel Roden, Zuzana Fialová a moje velice oblíbená herečka Zuzana Bydžovská společně s ostatními herci pod režisérem Petrem Nykolaevem stvořili naprosto úžasné dílo za které by se nemuseli ani o 0,0001% nemuseli absolutně stydět, taky proč by se za takovéto dílo měli stydět. Dále bych podotknul že nesouhlasím s hodnocením pod 4 hvězdy protože tohle dílo si to nezaslouží. Ještě bych se chtěl omluvit za neustále opakování ale prostě.... Tohle je naprosto povedené dílo. Smekám klobouk, 9,5/10 a to se u novějších českých filmů u mne nestává! () (menej) (viac)

carl.oesch

Malarkey mi mluví (píše) z duše. Jinak s tím atentátem, ono to bylo tak, že bomba skutečně bouchla vedle auta a Heydrich byl zraněn střepinou. Přičemž se střepinou se mu do těla dostala žíně ze sedadla a ta podle všeho způsobila sepsi. Heydrich byl zraněn středně těžce, rozhodně ne smrtelně. Že se situace vyvinula, jak se vyvinula je důsledek souhry okolností a náhody. V tomto případě šťasné. I přes ten víc jak desetitisíc obětí, Lidic, Ležáků a a spousty dalšího. Ono by na to došlo stejně, jako došlo díky Heydrichovi na několik milionu Židů i dalších. A jeho likvidace, jakkoliv ne zcela čistě zvládnutá je dneska pokládána ze největší odbojový čin v okupované Evropě. Jenže to se spíš dozvíte z cizích dokumentů nebo filmů, u nás se přezentují hlavně "Testuové"... ()

Honzad007

Zdánlivě ohromné, velkolepé a vznešeně působící dílo. Plochý a uměle tvořený film, který je pro mě ohromným zklamáním. Ne snad, že bych "monstróznímu" traileru plného pěkné, ale filmově extrémně kýčovitého hudby uvěřil, ale samotný příběh Lidic, přípravné práce Alice Nellis a obsazení plné slibných jmen ve mě probouzelo značná očekávání. Ta ale zůstala nenaplněná. Zásadním problémem Lidic je totiž jejich snaha o velkolepost. Film tohoto kalibru (nebo aspoň potenciálu), by měl stavět na přirozených a nenucených emocích, jenomže tady je to přesně naopak. Těžko uvěřitelné "dojáky", gradace na opravdu slabší finále, prázdné a nic neříkající scény, jejichž síla je úplně nulová, přestože si hrají na něco jiného. Snaží se ždímat emoce, získávat prostor k zapamatování, dojmout diváky a ukázat jim tuhletu extrémně smutnou stránku naší historie- jenomže ona síla se v záplavě snahy o efekt neskutečně ztrácí a působí kýčovitě a slabě. Na poslech možná výborná hudba je tady ten nejrušivější element a ve scénách, kde by měla jen působit jako podklad, jasně dominuje a už tak emočně smešné než silné scény naprosto potápí. Samotný příběh je více než rozpačitý. Štěstí hlavního hrdiny (díky čemuž můžeme před K. Rodenem opět jen smeknout) v podobě vězení získává plusové body, jež se ale ztrácí díky nepochopitelným odbočkám ve vězení a ještě méně pochopitelnému humoru tam, kde se vůbec nehodil. Finační kapitál filmu a silný reklama hlásá: "Opravdu si myslíte, že znáte skutečný příběh Lidic?" Fajn, na hru na reálné odhalení pravého smyslu tehdejšího masakru bych s radostí přistoupil, vždyť o tom by to mělo být! Fajn, film nám jej dokonce nabídl. Bohužel, v těžko stravitelné a nevýrazné formě, kterou dusí již zmiňované pokusy o emoční velkofilm, jehož silné scény nás dostanou. Z tohoto filmu bychom si přeci měli pamatovat onen důvod, ne důsledky, ztvárněné navíc šíleně plochým způsobem s pro slzy vděčnými okamžiky. O atentátu na Heydricha raději ani nemluvím, to je vzhledem k rekordní finační dotaci od státu více než směšné. Stejně tak zmatená a neurovnaná kamera, proklamovaná "velkohudba", která ruší a ničí atmosféru krásně vymodelovaných scenérií a výpravy (ohromné plus!) a jen potvrzuje, že si film hraje na něco víc než doopravdy je (Michale Hrůzo, ty nejsi Hans Zimmer!). Naštěští pro Nikolaeva, Roden, Fialová, Budař, Bydžovská a slušný scénář a výprava drží film nad hranicí podprůměrnosti a aspoň mírně zachraňují výsledný pocit. Ten však nemůže zůstat pozitivní. Lidice jsou film, který těží (a finačně zřejmě bude) z katastrofálnosti reálného příběhu, ne z kvalitní filmařiny. Ten film není točený pro osvětu historie, není točený jako slušná dávka kinematografie, není určený pro školy a studenty, ani pro filmové odborníky. Tenhle extrémní kýč je tvořený na (prázdný) efekt. A bohužel, tomu se nedá uvěřit vůbec nic. ()

Oewi

Dobře zpracované téma, konečně někdo našel odvahu natočit o příběhu Lidic film (po 69 letech!) a to velmi kvalitně ! Skvěle zachycená atmosféra vás po skončení filmu určitě nenechá jen tak v klidu... ()

Jamall

Nevím nevím. Z čistě filmového hlediska prostě Lidice nefungují. Příběhy většiny postav se pod kůži příliš nevryjí a tím pádem je vám jejich osud bohužel i jedno. Výjimku tvoří postava Karla Rodena a český četník. Nejúmornější částí filmu je konec trvající dobrou půl hodinu. Škoda. Takhle jsem si zobrazení tragického příběhu českých dějin nepředstavoval. Ačkoliv musím uznat, že jisté části filmu vyčnívají. ()

rytir1

Příběhem Lidic, atentátu Heydricha a dalších těchto historických událostí v naší zemi v druhé světové válce se i sám zabývám ve svém filmu, avšak zde jsem čekal mnohem víc, zéjmena jak je zde zmíněno již o osudu paní Bydžovské. Toto by se dalo mnohem více propracovat a celý film má myslím ještě dost nevyužitého potenciálu. Velice krásný, avšak čekal jsem větší velkofilm naší tvorby, který by právě na tato témata měl být u nás stvořen. Protože ti lidé co si to skutečně museli prožít by si zasloužili takový pomník v podobě takového filmu. Jinak jsem ale také jako ostatní rád, že konečně na toto téma něco u nás vzniklo. ()

SNCF

Skutečnost předčila všechna očekávání. Byl to VELMI působivý snímek, který vhodnou formou popisuje Lidickou tragédii. Pokud dokáže napsat slovo jako "velkokýč" není snad ani Čech. Spolu s filmem Most je asi jediným, který mě zatím dostal natolik, že mi běhal mráz po zádech. Za vše pak mluví fakt, že celé kino odcházelo naprosto v tichu, nikdo nebyl schopen slova... Všem Čechům můžu jenom doporučit! P.S. Ohánět se slovy "vlastenčení" a podobně mi přijde celkem divné... Ať se podívám na jakýkoliv americký film tak je patriotismem prolezlý skrz na skrz... Ale to je v pořádku, to je přece americkej biják! Ale český vlastenecký film? To přece nejde... (ne podle mě...) ()

Pepi74

Takže - tři hvězdy za to že dnes je někdo ochoten natočit film o Lidicích. Jedna hvězda za dvě scény, které mě zaujaly. A teď - mínus tři hvězdy za to co s tímto tématem tvůrci udělali, další mínusy za to jak "herci" jako například četník hráli a dalších mínusů za nevěrohodnost,která pořád jen a jen utvrzuje v tom že se jedná o amatérský pokus natočit film. Pokud bych to srovnal s Protektorem či přímo s Vávrovým spodobněním vyhlazením Lidic je to jak nebe a dudy.. Jsem strašně zklamán... ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)