Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

Cafú

Neuvěřitelný výkon hlavního představitele, scénář i velmi originální režie vám ukážou velmi kvalitní pojetí toho, jak se má natočit životopisný film, který vás neunudí k smrti narozdíl od jiných. Kvalita takového příběhu závisí na hlavní postavě, na jejích vlastnostech a jejím hereckém ztvárnění a vše se neuvěřitelně komplexno-kompletně povedlo. Tak trochu hodně ulítlejší postava nejproslulejšího britského vězně, který si nechává řikat Charles Bronson (ano, podle té monogolsko-americké popkulturní hvězdy stříbrného plátna), nám odkrývá své společensky zvrácené uvažování, které naprosto kontrastuje se zkostnatělostí britského právního systému. Tu postavu si možná i oblíbíte, ale rozhodně jí nepochopíte. Pro mě byl film Bronson velkým překvapením a rád ho všem doporučím. ()

tigre

Pro mne jednoznacne zklamani od Refna jsem kvuli Pusherovi cekal ze se s timhle popere lip - Tom Hardy patri k te lepsi strance filmu, potesilo i obsazeni Matta Kinga, cele se to ale droli a hlavne to dost nudi, coz je posledni co bych od podobneho snimku chtel nebo cekal. ()

M.i.k.e

osobitý film o šílenci,který svoou touhu být slavný uchopil po svém.Za normálních okolností bych očekával jiný druh filmu,ale vzhledem ke jménu režiséra jsem byl připraven na něco méně standardního.Nakonec mi ovšem Bronson sednul tak napůl a nebýt vynikajícího Toma Hardyho,nevím zda bych u filmu vydržel,popřípadě bych určitě hodnotil jinak...60% ()

Martin741

Reziser Nicolas Winding Refn natocil vskutku zaujimavy film o nasilnickom vaznovi Michaelovi Petersonovi, ktory v base ovsem prijal meno Charles Bronson. Moznost pozriet sa dovnutra vazna nemame sancu, ale Tom Hardy predvadza vyborny vykon. Aj taky zakomplexovany debil ako ja uznava, ze to hral bravurne. A Hardy bol vyborny najma ako sialeny recnik k imaginarnemu publiku, ale i k tomu realnemu. Nahotou sa vo filme teda rozhodne nesetri. 80 % ()

Figu

Hardy je jeden z nejtopzářivějších herců poslední doby a zde to jako pan Bronson TVRDĚ dokazuje! Je to stylově natočené a perfektně prokombinované s jeho imaginární postavou klauna-baviče-vypravěče. Ovšem chtělo by to něco víc ohledně skutečného Petersona - Bronsona, nějakou fotečku, autentický záběreček či tak... To u životopisných story prostě vyžaduju, pak to pro mě má daleko větší váhu! Ale za Hardyho klobouk dolů! 60% ()

MrPierc

Po famoznín našláplém začátku, kde film ukazuje život Bronsona alá Forest Gump se film dostane do fáze vězeňské, kde se snažíte pochopit, proč dělal Bronson tolik rvaček. Film na to bohužel neodpovídá a ke konci je děj nulový. Hudba a Tom Hardy je ve filmu velkým plusem. ()

shyster

Tom Hardy si rozhodně svoji postava užívá, ale to se nedá říct o divákovi, který by nejspíš čekal nějaký příběh, popř. vývoj hlavní hrdiny. Bohužel Bronson nám to neposkytne. Děj je v podstatě jedna bitka za druhou bez jakéhokoliv cíle. ()

bourec odpad!

Děs a hrůzu tohodle filmu,kterej se včera po půlnoci objevil na čt2,sem vydržel sledovat přesně 35 minut.Fakt se to nedalo.Je to hovado,tenhle dán,a v hlavě má asi pěknej bordel.Natočit takouhle zmrvenou srajdu,ve který nic neni,i kdyby jste se v ní dva dny hrabaly klackem,to chce hodně talentu.0%. ()

cubajz

zajímavě podaný příběh o násilnickém magorovi s exhibicionistickou povahou, kterého bombasticky hraje kníratý Tom Hardy. ()

campix

Nejslavnější britský vězeň jako odrazový můstek pro jednoho z nejslavnějších britských herců dnešní doby. Tom Hardy v roli notorického násilníka, kterému opravdu není nic svaté. Stěhuje se z vězení do vězení a z léčebny do léčebny a všude za sebou zanechá neskutečný brajgl. Vypadá to jako super nápad ke zfilmování, ale celkově je film takový povrchní a bez většího drajvu. Pokud pomineme koncert Toma Hardyho. Zároveň se neubráním srovnání s Domem Hemingwayem, který je podle mého názoru údernější, zábavnější a hlavně má také větší koule. ()

Loki81

I pres 'divadelni vsuvky', ktere mi obcas dost vadily hodnotim tuto biografii ctyrmi kousky. Je jasne, ze Michael Gordon Peterson je ukazkovy sociopat... presto verim, ze by stalo zato prelouskat nejakou z jeho 11 vlastnorucne sepsanych a nekolika cenami ocenenych knih. ()

MJMilan

Umělecké? To se snad ani nedá nazvat. Brutální a obšas srandovní ano. Obvzláště úsměv hlavního hrdiny se nedá zapomenout. ()

ivet.ka

Perfekní Tom Hardy, který hraje celým tělem. Hodně stylizovaná podívaná o vyšinutém chlápkovi, o kterém se téměř nic nedozvíme. Snad jen, že to nemá v hlavě v pořádku, a nebo je zbytek světa tak moc jinde. Refnův styl prostě můžu čím dál víc. Ale spíše právě pro ten styl samotný, než pro zajímavost příběhu. Ale to přeci není nutně špatné. Nechybí násilí, je ho více než dost, ale nevadí mi. Je tou součást stylu, celé té manýry. Samotná postava Charlieho Bronsona mi byla díky Hardymu místy i sympatická, nýbrž ne v tom pravém slova smyslu. ()

Mol

I GAVE YOU FUCKING MAGIC IN THERE! MAGIC? YOU JUST PISSED ON A GYPSY IN THE MIDDLE OF FUCKING NOWHERE!! Těžko pochopitelné pochody v hlavě pomateného šílence. Tom Hardy to hraje skvěle, ale není to zrovna postava, které by člověk fandil. Žádný zásady, prostě jen náhodné zkraty v pomatené hlavě. Film asi už znovu vidět nepotřebuji a tak mi v paměti zůstává snad jen scéna mezi čtyřmi stěnami, máslem a Hardyho penisem. ON MY ARSE. NOT IN MY ARSE, YOU FUCKIN' HOMO! ()

Radiq

Chudák, vždyť oni ho pořád jenom mlátili. No, on je vlastně taky, hehe. Ten člověk si v reálném životě moc pozornosti nezaslouží, ale ve filmu to funguje... dobře. Nemůžu říct skvěle. Skvělé je ale Refnovo ultra úchvatné ztvárnění a Hardyho ultra dokonalé herectví. A k tomu parádně zvolená hudba. A jestli skutečný Charles Bronson aka Charles Arthur Salvador aka Charles Ali Ahmed aka rozený Michael Gordon Peterson dělal to, co dělal ve filmu a taky tak vypadal (brejličky, knír a holá hlava), aspoň něco popkulturně slavného ze sebe opravdu udělal. Neříkám, že je to kdovíjak úchvatnej film, ale zapamatovatelnej jo. ()

Cedr

To že trailery snad u naprosté většiny filmů vypadají mnohem lépe než film samotný, není žádným tajemstvím. Ale propastný rozdíl mezi vysokou kvalitou upoutávky na Bronsona a nehorázně práznou nudou, kterou jsem prožíval při sledování celého filmu mě však stejně zaskočil. Výkon Toma Hardyho je úžasný, ale co z toho když jako celek to nemá vůbec žádný smysl. Zbytečná ztráta času. ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)