Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

POMO

Famózní herecký koncert Toma Hardyho. Je neuvěřitelné, že při tak excentrickém zobrazení natolik pošahané postavy ani na chvíli nepřehrává. A to ji zobrazuje v desítkách psychických rozpoložení s naprosto nepředvídatelnými reakcemi. Škoda, že Refn scenáristicky neudržel postupný, precizní psychologický rozbor jeho postavy po celou stopáž filmu (interakce s novými postavami v nových prostředích) a místo smysluplného vygradování se mu jeho autorská vize rozmělnila v repetitivní artovou abstrakci. S jeho unikátní stylizací totiž mohl být Bronson následovníkem Kubrickova Mechanického pomeranče. ()

Cival

René natvrdo! Kvůli své stylizaci trochu polopatická zpověď anglického magora, kterého zavřeli do basy a on v ní seřezal všechno, co mu přišlo pod pěsti. Hodně plusových bodů zařizuje soundtrack. Ve Varech se Bronsonovi určitě nevyhýbejte, mezi existenciálními dramaty o zakavkazských dojičkách bude hodně úderným osvěžením. A Hardy je opravdu výborný! ()

Blizzard

Na bitkaře Bronsona jsem se původně chystal až na 44. filmovém festivalu ve Varech. Měl však tu nevýhodu, že vyšel pár dnů před odjezdem a jelikož byl trailer více než zajímavý, vyřadil jsem jej z programu a vyšlé DVD, které vypráví o člověku jako o "most violent prisoner in Britain" jsem si stačil pustil ještě doma. Jak je tento životopisný portrét natočen? Je to taková úchylná artovka na drogách. Bohužel trailer svou kvalitou opět překonal výsledný snímek a i když se jedná o celkem zajímavou sondu do mysli jednoho "blázna", jeho zpracování je místy dost nemastné i neslané zároveň a celý film je vlastně skvělý jen díky hlavnímu představiteli Bronsona a tím je samozřejmě v této roli dokonalý Tom Hardy. Díky němu, dobré hudbě a několika zajímavým scénám, je na co koukat. Zbytek je však jen povrchní koláží a sondou do mysli jeho samotného a nakonec vyjde v podstatě naprázdno a to i přesto, že se nám to tvůrci snaží podat abstraktně uměleckými záběry. (6/10) ()

Matty

Zpovědi nebezpečné mysli. Mysli, která víc jedná, než myslí. Bronsonovo chování se vymyká veškerým škatulkám, stejně tak styl filmu. Na představení režírované uvnitř hlavy samotného Bronsona (jak naznačuje potlesk publika na nepatřičných místech) jsou záběry nezvykle dlouhé a brutalita vcelku mírná. Černohumorné metafora jediného myslitelného přístupu, s nimž vás nezlomí britský nápravný systém, naráží do pokusu vypovědět jakž takž pravdivě příběh jednoho života. Nebo mělo jít dokonce o snahu „zlidštit“ pro masy (líbivá audiovizuální stránka vždy navýší počet zájemců) další minoritní skupinu obyvatelstva – masochisty? Zde se film potýká s nadobyčejnou psychologickou plytkostí – ani aktuální prostředí o Bronsonových náladách moc nevypovídají, jak by se nabízelo – a prostým faktem, že málokterou ránu osudu schytal Bronson bezdůvodně, takže proč s nim jakkoli soucítit? Bronson je filmem spíše problematickým než špatným a rozhodně méně hloupým než třeba v něm citované Přání smrti. Nevím, co nám tvůrci usilovali sdělit, ale i kdyby nic, je to nic vyšperkované jedním z nejlepších soundtracků posledních let (první skladba působivě variuje první tóny Mechanického pomeranče) a účastí herce (ve vedlejší roli), který vypadá trochu jako Peter Bogdanovich. Něco takového už se slyšet a vidět vyplatí. 65% Zajímavé komentáře: Cival, genetique ()

J*A*S*M

Pěkně natočená a zajímavě stylizovaná zbytečnost. Nevyžaduju, aby mi filmy vždy "něco dávaly", ale sledovat hodinu a půl hroudu navztekaného masa, která putuje od kriminálu ke kriminálu a nic zajímavého nedělá, to fakt není nic pro mě. Hardyho transformace pozoruhodná, ale kde nic není ... ()

Isherwood

Tenhle portrét dokonale vymydleného mozku se stěží dá brát skrz tradiční filmová měřítka. Na jedné straně geniální Tom Hardy, který plně definuje pojem ‚one-man show‘, na straně druhé otravný režisérův styl pseudo-intelektuálního vyprávění. Abych to hodnotil, musel bych to vidět znovu, ale to nechci. Sic se mi to líbilo a bavilo mě to, někde v koutku mě to strašně sralo. Musím si to nechat rozležet v hlavě. Každopádně nic rozporuplnějšího jsem neviděl od Kellyho Southland Tales (i když se ten příměr bude mnohým zdát notně mimo). Edit: Tak nakonec průměr. Vzhledem k výše vypsanému solidní kompromis. ()

Malarkey

Zajímavý je, že jsem o tom magorovi nenašel žádný informace na internetu. Ale je dost možný, že jsem prostě jenom blbě hledal. Takhle se to totiž tváří jako dost zajímavý film, o bláznovi, kterých lítá po světě tisíce. Jenže tenhle má trošičku větší ambice. Na druhou stranu tvrdit, že by se neměli točit filmy o masových vrazích a psychopatech, je blbost. Vždyť on žádnýho hodnýho člověka ve svým životě nezabil a vesměs ho ve vězeních měli rádi, tak co. Možná by se mi to ale líbilo i víc, kdyby to nebylo tak moc umělecké. Některé scény tam jsou totiž fakt úplně na hlavu, přesto že je Tom Hardy svým geniálním výkonem zachraňuje, jak nejlíp umí. Pořád je to na mě ale moc umělecky natočený. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $104,979Tržby Celosvetovo $2,260,712║ Tom Hardy v plnej hereckej kráse, hypnoticky vizuálne zvrhlé /60%/ ()

Djkoma

Mechanický pomeranč pro 21. století? Nic mě tolik nerozesmálo jako tohle přirovnání. Bronson je pouhou fraškou, která dělá z dementního (až zaostalého) idiota se svaly (nemáš mozek? tak musíš mít svaly) něco víc než odpad společnosti. Tím totiž je a zůstane, ať mi kdokoliv říká, co chce (nějaké podmínky ve věznici jsou mi ukradené, tohle zvíře má mít klec ... minimálně:)). Tom Hardy může hrát, jak může, ale zas tolik toho nepotřebuje (svaly stačí, hloupý obličej "cože?nerozumím ti, cože?" není žádný zázrak). Přesto je na filmu právě on to nejzajímavější. Příběh sám o sobě je jen ukázkou jednoho zločince, který využívá možností svého těla a bojuje jak jen to jde proti mašinérii, které se není schopný přizpůsobit. Prázdné, protivné a samoúčelné. PS: ne všichni by měli mít právo "být hvězdami" a už vůbec ne pokud to má stát něčí krev nebo život ;-) ()

Radek99

Čekal jsem cosi jako variaci Aronofského Wrestlera, ale Bronson je spíše něco mezi britskou sociální komedií a stylizací v duchu ulítlé poetiky Tristrama Shandyho, dokonce s animací jako z Monty Pythonů... Charles Bronson jako člověk byl skutečný magor a ani Bronson coby film nepostrádá tento přídomek. Životopisný film to příliš není, i když přesto je, a o vězeňské drama v pravém slova smyslu se také nejedná. Bronson je skutečným originálem, i když cesta se k němu hledá docela těžko... Fyzické herectví Toma Hardyho ovšem rozhodně za vidění stojí... ()

Superpero

Důkaz že herec někdy udělá film. Výkon Toma Hardyho je neuvěřitelnej a tu sérii držek co tam předvede se jen tak někde nevidí. Fakt totální psychouš. Samotnej Bronson musí bejt NEUVĚŘITELNEJ magor. Celej film je vlastně jen o tom jak všechny mlátí (kromě rodičů a holek). Dobrá hudba a snaživej režisér by v tomhle případě stejně nestačili, protože tam se prostě nic jinýho neděje a je blbý že ty bitky jsou vždycky Bronson proti šesti bachařům, takže stačí sundat jednoho a bitka končí. Kvůli tomu ultimátnímu hereckýmu výkonu a kvůli tomu abyste poznali, že tam někde v Británii doopravdy existuje takovejhle magorskej blázen se na ten film podívejte. ()

B!shop

Na tenhle film sem se kurevsky tesil, zajimavy tema a trailer vypadal naprosto bombasticky. Vysledek me ale bohuzel dost zklamal. Jednak tu neni zadnej poradnej pribeh, Bronson se snazi ze zacatku vypravet neco o svym zivote a je to docela zabava, i kdyz ty prostrihy jakoze do divadla jsou otravny, jenze s ubihajicim casem je cim dal tim patrnejsi, ze to proste nema co vypravet. Bronson je sice udajne nejbrutalnejsi vrah v Britanii, ale neni to zadny sadisicky vrazedny prase, pouze magor, co se celej zivot rval, zacal serezanim ucitele a spoluzaku a pak uz se to s nim tahlo celej zivot, jak moh, nekoho zrubal, sice vetsinou nakonec dostal kuli presile nalozeno on, ale to moc neresil, jeho to bavilo a vezeni povazoval za hotel. Takle zhruba odsejpa prvni pulka filmu, ktera je neco mezi hodne cernou komedii a thrillerem a i kdyz tu jsou hluchsi mista, docela jsem se bavil. Jenze v druhy polovine se uz Bronson moc nerve, vetsinou jen cumi do blba a to uz je s blizicim se koncem cim dal tim vetsi opruz. Navic vzhledem k tomu, ze se film rozpada na jednotlivy sceny, v druhy pulce uz to fakt nema moc co nabidnout. Aspon, ze je film slusne a misty celkem cool natocenej, hraje slusna hudba a Hardy podava pravdepodobne zivotni vykon, protoze je fakt naprosto genialni a tahne celej film kupredu, akorat to pobihani pred kamerou s bimbasem by moh omezit. Kdyby tu byl nejakej poradnejsi pribeh a film si zvladal udrzet tempo, mohla to bejt pecka, takle bohuzel jen skvelej Hardy, par paradnich scen a to da jen na 3*. ()

Slasher

Bronson je pošuk, který se mnohdy chová naprosto iracionálně, konkrétně rád mlátí lidi, z ničeho nic, v téměř jakékoli situaci. Nabušený Tom Hardy to zahrál skvěle, charismaticky, a na jeho výkonu film stojí. Bronson je (není?) tak trochu blázen, ale těžko říct, jestli by se s jeho reálnou verzí dalo soucítit a sympatizovat tak jako s tou Hardyho... Nevím, netuším, tento údajně notoricky známý britský vězeň mi byl až do traileru úplně neznámý. No, jako film je to podobně nevypočitatelný a vyšinutý jako sama hlavní postava, což se mi moc líbilo. Chvilku dá si na to zvyknout, pak už to jen stojí za to! ()

emma53

Michaela Petersona alias Bronsona bylo těžké zpacifikovat v několika zařízeních, včetně klece. Tudíž zfilmovat takovou osobu, muselo být taky náročné. Nicolas Refn to pojal po svém, žel mě ten styl neoslovil, ale asi by bylo náročné pojmout ho na filmové plátno v jakékoliv formě. Hudební podkres v té první části jsem nepochopila a vnitřně nepřijala, protože nekrásnější árie z Nabucca od Verdiho, kdy obrovský zástup židů zpívá a děkuje Bohu za záchranu od otroctví Egypťanů versus Bronson se mně zdál zcela mimo. ¨Přečetla jsem si o této osobě víc na netu, ale myslím, že bych se bez vědomosti o takové osobě celkem v pohodě obešla. Filmová výzva 2016 ()

Flipnic

Hodně zvláštní film o nejslavnějším Britském vězni všech dob. "Charles Bronson" se proslavil zejména tím, že seřezal všechny a všechno kolem sebe, nedalo se mu vůbec věřit, vystřídal ty nejtvrdší věznice, podstoupil ty nejtvrdší tresty a přitom napadal stráže a všechny, kdo se mu dostali do cesty. Dostal zřejmě tolik ran, kolik v životě dostal. To vše snad pro nějakou pochybnou slávu, možná radost z mlácení lidí ... těžko říct. Každopádně mi film, který vychází ze skutečných událostí ... skutečného života slavného vězně, připomínal paradoxně zcela vymyšlené a ujeté kulty, jako je Klub rváčů (1999) a Mechanický pomeranč (1971). Zřejmě opravdu existují na světě lidé, které nezlomí žádný trest, žádná nakládačka, kteří budou rozdávat rány tak dlouho, dokud vůbec budou cítit, že jsou na živu ... Zajímavé, zajímavě pojaté a vykreslené, bohužel pro mne až příliš "Britské" ... ()

Jara.Cimrman.jr

Jako přední světový puritán bych měl okázale ignorovat stavění pomníku velkému hovadu, ale já zkrátka nemohu. Na vině je pan Hardy, který Bronsonův škleb, smích i rozpolcenou osobnost vyjádřil tak zdařile, že musím do nebes vynést jeho herecký výkon, ač k tomu nejsem nijak fundován. A jelikož se mi hodně zamlouvalo i pár dalších postav, tak okamžiky strávené s naolejovaným magorem nemohu považovat za ztracený čas. Už jen proto, aby ze mne neudělal své další umělecké dílo. ()

H34D

Velice bizarní a potměšile se přetvařující film. Refn něco řekně, ale pak to udělá jinak, divácká očekávání jsou naplněna pouze částečně a/nebo v náznacích. Tohle rozhodně není typické životopisné dílo... Film tvoří koláž scén instrumentální agrese, čiré exhibice, Bronsonova nepochopení světa a naopak nepochopení Bronsona ze strany společnosti. Je to přežvláštní mix, v lecčems schopný fascinovat, nicméně v lecčems také nedotažený, prázdný a nejasný. Fakt, že diváku není poskytnut hmatatelný pocit rozuzlení, identifikace nebo čehokoli "uchopitelného", co si z tohoto vyprávění odnést, byl pravděpodobně autorovým záměrem. Bronson je nedivácký film a zážitku z něj odpovídá i mé hodnocení... 7/10 ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)