Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

joudas

Sice to pro mě není jednoznačně pětihvězdičkový film, ale tu pátou hvězdu za ten neobvyklý styl mu prostě dát musím. ()

gonga

Jeden z těch filmů se zcela průměrným hodnocením, filmů, kterým každý dává tři * , protože na dvě se to tváří moc umělecky a na čtyři je to zase dost kravina. Podle mě je to jenom kravina, film bez příběhu o dalším idiotovi, který nenávidí lidi okolo sebe a hlavně systém, ale divák se nikdy nedozví proč. Prostě proto, už je takový. Takové typy kastrovat v 15 letech, jejich testosteron zabíjí. ()

mala_kea

Zajímavý příéběh vězně, avšak dosti nudně zpracovaný, neboť jsem každou chvíli koukal na čas a doufal jsem, že to již zkončí. Režie je dosti otřesná a nudné protáhlé scény si zaslouží nízké hodnocení ()

FilmWave

Vlastně velmi smutný skutečný životní příběh se autoři pokusili odvyprávět s nadhledem a humorem. A daří se jim to. Problém je v tom, že brzy není o čem vyprávět a hodinový dokument na stejné téma by možná nakonec rozkryl více z Charlieho motivací. Všechny pochvalné ohlasy o Tomu Hardym platí do puntíku, je to především jeho zásluha, že je "Bronson" tak zábavný. ()

huko

Všemi vychvalovaný Tom Hardy mi zde do role Bronsona tak úplně neseděl... přehrával což by bylo skvělé, kdyby tak měl působit i celý film... Což se místy tváří a jindy je zas až nějak podivně seriózní. Navíc trailery shlédnuté před filmem připravily pouze na tu neseriózní část a tak očekávání zábavného kousku ve výsledku nedopadlo... ()

Radek.SCH

Strašná nuda. Hodina a půl, které mi připadali jako tři, navíc strávené sledování naprosto nesympatckého nýmanda, jehož motivaci jsem ani po závěrečných titulcích nepochopil. Celá kompozice dělaná stylem Já jsem se vůbec nepovedla, obzvlášť monology vedené na jevišti byly zbytečné. Větička na začátku ...true story. je už tak zprofanovaná a zneužívaná, že už na ni začínám být celkem alergický. A často, když adaptujete realitu zjistíte, že po dramaturgické stránce není dobře tak vyvážená, jako od a do z vymyšlený příběh. Tedy většinou. ()

GOREGASM

Výrazně stylizovaná biografie jednoho grázla, který je považován za top britskou jail celebritu, v režii dánského mága obrazu a zvuku Nicolase Windinga Refna. Vynikající úvod, kterému od prvního okamžiku dominuje psychouš Tom Hardy, se nese ve svižném a vtipném duchu, a i když je postava Bronsona totální zvíře, které do báně jednoduše patří, získá si vaše sympatie, ať chcete nebo ne. Snímek sice párkrát ztratí dech a rozhodně mohl být ucelenější a možná by snesl i delší stopáž. Každopádně nejde jen o další portrét psychopatického bijce, který si ničí lítost nezaslouží a to především díky talentovanému tvůrčímu týmu, díky kterému se na to, sakra, dobře kouká. 80% ()

BOURQUE

Tvrdý a nekompromisný film o väzňovi, ktorý skoro celý život strávil (strávi) vo väzení. Film „umelecky“ vyzdvihuje najdôležitejšie pasáže tohto človeka. Vďaka extravagantnosti pána Refnena a výbornej hudby meno Bronson nezabudneme. Samozrejme, to že na to nezabudneme, môžeme poďakovať hlavne skvelému hereckému výkonu (podľa mňa aj Oscarového) od Toma Hardyho. Týmto výkonom ma presvedčil o svojich kvalitách a pozorne budem sledovať jeho ďalšiu prácu. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

Heroine

Není to to, co by to mohlo být. To je jasné podle toho, že celý film má dobrý potenciál v námětu, a samozřejmě v hercích. Tom Hardy je v téhle roli opravdu a bez debat vynikající. Ať už jsou to jeho sólo výstupy na jevišti, nebo projevy polodementního agresivního maniaka, je to prostě výborně zahraný. Ale i přes tohle všechno, co by mohlo na dobrý a zajímavý snímek stačit, je tenhle film někdy otravný, nudný, a zdlouhavý. ()

fuC_k

Charlie fucking Bronson. jak je to jednoduché! (s trochou intelektualismu a sentimentu: nešlo pouze o rvačku + cool muzika byla) takže Charlie fucking Bronson ()

P.J.2

Mno tak tohle byla teda darda. Zpočátku slibně vypadající příběh se po čase místama rozjel jako groteska, místama jako komedie se špetkou dramatu a chvílema jako akční film, výsledek? Žánrový mišmaš, který stojí především na vynikajícím Hardym, předvádějícím plejádů hereckých grimas v člověku, který je svou psychikou a narcismem oslňován a oslavován. Ale proč ne, když to funguje na výbornou? :-) ()

Hapretor

Ach, ouvej - zase pan Refn. A zase film spíše nudný, než o něčem vypovídající. Ještě, že pan Tom Hardy má na vypatlané bukvice patent - Dark Knight, Warrior, The Take - takže roli zahrál s přehledem. Ono to ale nestačí. A jestli takovejhle debil opravdu žil, nebo ještě žije, proč ho prostě neodstraněj, proč ho vydržovat a riskovat napadení strážců - normálních lidí s rodinami ??? Total not understanding ! ()

Slava4

Snad nejšílenější role, ve které jsem Toma Hardyho kdy viděl! A to jsem film napoprvé v polovině vypnul s tím, že to bude asi neskutečná blbost (což se naštěstí nepotvrdilo), takže jsem ho zkouknul celý až napodruhé. Hardy s našlapaným "Poirot" knírem v roli šíleného, násilnického a nezvládatelného zločince, který zná vězeňské prostředí jako svoje boty. Každou chvíli putuje z jedné věznice do druhé a na čas je zavřený i v blázinci. Děj doplňují Občasné prostřihy z divadelního prostředí, kde Hardy stylem "one man show" vypráví svůj (Bronsonův) příběh. Hodně zajimavý a osobitý počin. ()

Faila

Velmi nápaditá forma - zajímavé střídání různých stylů vyprávění, originální obrazy a dokonalá hudba. A za mě taky úžasný herecký výkon Toma Hardyho. Obsah jako takový už mě moc neohromil. Ne, že bych si myslela, že kriminálníci jsou lidé, o kterých nestojí dělat filmy, to vůbec ne (ačkoliv nejsem velkým příznivcem glorifikace zločinců a k filmům o nich, pokud opět odhlédnu od formy, mám nemalé výhrady). Ale na životě Michaela Petersona neshledávám nic extra zajímavého. Pořád se rval a v podstatě celý život strávil ve vězení - to je to jediné, co jsem se o něm v tomto filmu dozvěděla, a to je za mě nic moc. Ale filmy hodnotím ze dvou pohledů a forma tohoto mě opravdu uchvátila. ()

maZSlicko

Hodně zvláštní snímek,ukazující na jednoho britskýho sandokana,který chtěl bejt umělcem.Malováním a hudbou mu to nešlo,tak dělal to co mu šlo nejlíp,hypáním ve svím malým "hotelu" vězeňskejch bachařů..Vynikající herectví Toma Hardyho a výborně poslouchatelnej soundtrack,dělá z Bronsna velice zajimaví snímek prosící o shlédnutí.. ()

Willy Wonka

Super soundtrack a herecký koncert v podání Toma Hardyho. Jinak průměr ve všech směrech. Ale pozor! Refn má talent, očekávám od něj velké věci. ()

Bird_house

Asi jsem moc nepochopil smysl tohoto, jak bych to nazval, asi filmu.. Jde vidět rukopis tvůrců Mechanického pomeranče, ale vůbec se mě toťto nedotklo.. Několikrát jsem během filmu usl.. Dvě hvězdy jsou za to, že jsem se občas zasmál.. ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)