Bitka o Hadithu

• Česko Odsouzeni k boji (viac)

Snímek Nicka Broomfielda líčí tragédii z listopadu 2005 ve městě Haditha, kde Iráčané spáchali atentát na příslušníka US Navy. Americké síly NATO v odvetné akci postříleli čtyřicet mužů, žen i dětí z okolí. Film nelíčí účastníky iráckého odboje pouze jako teroristy, ale také jako otce od rodin, přátele či patrioty, kteří se nechali využít krvavou rétorikou islámských extremistů. Příslušníky vojsk představuje jako obyčejné kluky, kteří nezvládají svou roli, strach ani stres. Uniformovaní chlapci se prohánějí ulicemi města za zvuků tvrdé muziky a ochutnávají adrenalin hry na vojáčky, jež se v okamžiku krize promění v tragickou realitu. (oficiálny text distribútora)

predators

Otázkou je, jestli se zde odehrávající události opravdu staly tak, jak jsme je mohli vidět. Ať tak, či onak, rozhodování se v těchto situacích zastíní emoce, strach a zloba. Jen málokdo se dokáže vžít do rolí těch, kteří jsou odsouzeni k boji...68% ()

iamek

Dlouho jsem neviděl tak realisticky natočený vojenský film. Téma Irák není pro USA zrovna příjemný a tento snímek k podpoře války mezi lidma příliš nepřidal. Pasáž po bombovém útoku na americké jednotky je naprosto, ale naprosto úchvatná. Tenhle snímek si zaslouží trošku lepší ohlasy a tržby než získal. ()

klerik

Nemám rád chladné dokumentaristické výpovede typu UNITED 93 a PREPADNUTIE. Ale práve tu by trochu viac odstupu prospelo. Niektoré scény sa totiž vyslovene snažia o citové vydieranie. Tvorcovia sa pokúsili nahliadnuť do vnútra oboch strán konfliktu (aj keď jasne vidieť, že o moslimoch toho tvorcovia moc nevedia ), ale toho vojenského klišé mohlo byť menej. Nie zlé, ale neprináša takmer nič nové. De Palmove REDIGOVANÉ bola iná káva... ()

Ivoshek

I kdyby to filmařsky byl zázrak (jakože není) a mělo to tempo (jakože nemá) a lepší herce (dtto), zasekl bych se stejně na dvou věcech. První je dost prvoplánový antiamerikanismus (jako takhle krvežíznivé primitivy popisovalo US armádu snad jen turecké Údolí vlků ) druhý - s tím související - vymyšlený popis toho, co se v Haditha stalo. On to totiž reálně nikdo neví. A i když autor filmu naznačuje, že teroristi vytvářejí umělou realitu, tady ji přesně podle jejich popisu natočil. Ve skutečnosti bylo na základě reportáže Al-jazira obviněno 8 vojáků, z toho 7 už bylo zproštěno obvinění. A ať si o USA myslí kdokoli cokoli, když jdou jejich případné válečné zločiny před soud, tak své lidi trestají. Dost mě udivilo, kolik lidí tady anti-ami postoj považuje v US kinematografii za něco výjimečného. Pokud se podíváte na filmy o irácké válce, rozhodně tam svou vlastní armádu neheroizují, což možná souvisí i s tím, jak mají tvůrci "rádi" G.W. Bushe. Stačí se jen podívat na Ve službách války , částečně na Drsný časy , De Palmovy Redacted , Messenger a nebo na Hurt Locker . ()

Pítrs85

Pohled z irácké strany až moc hollywoodsky klišoidní, pohled z americké strany zase až příliš zkratkovitý a suchý. Přesto se jedná o zajímavé válečné drama, které na případu amerických vojáků a iráckých civilistů ukazuje, jak lehce vás může semlet Bushovo tažení za světovým mírem a už nesejde, na jaké straně barikády jste... Určitě ne nejlepší film o válce v Iráku, ale rozhodně mrazivá a slušně natočená podívaná. ()

ARI50

Nevinnost vždycky je a bude ale dramatický snímek sem nedostal příběh je slabý a váleční akce se moc neukáže. Což jednou stačí. ()

mm13

Vojna je píča a hlavne k deťom a k ženám a k civilistom vôbec a obyčajnému vojakovi v teréne tiež nenecháva veľa priestoru na ohľady akéhokoľvek druhu. Ja voči tomu snímku nemám žiadne výhrady, snáď až na pár doslovných vyjadrení, ktoré keby nezazneli, tak by len posilnili dokumentárny a autentický dojem. Hlavne tu ale nikde nebadať ani len náznak "protiamerických" či "protibushovských" tendencií ako poniektorí píšu... takto sa totiž veci vždy mali a za každou oficálnou správou sa ukrývajú presne také, väčšie alebo menšie tragédie a svinstvá a zväčša sa na nich podieľajú obe strany. Nemá to nič s oprávnenosťou či neoprávnenosťou vpádu amerických vojsk do Iráku, nepolitikárči sa tu viac, než v nevyhnutnej miere. [70%] ()

Morholt

Vše vystihla jedna z iráckých žen: "Když Američanům o nastražené bombě řekneme, zabijí nás teroristé a když to neuděláme, obviní nás Američané z napomáhání teroristům." Tím je řečeno vše. Pak už stačí jen jedna bomba z rukou iráckých patriotů najatých islámskými fanatiky, pár namistrovaných vojáků podléhajících panice a neštěstí je na světě. Výborný protiobraz blábolům o správných amerických chlapcích v uniformě. Nevím, jak v Hadithe bylo, ale Broomfieldově rekonstrukci věřím. 80% ()

Avalon820

Jako film příliš suchopárné, jako dokument zase přehnaně teatrální. Vypadá, že tvůrci sami tak docela nevěděli, co vlastně natáčí. Battle for Haditha osciluje právě na zmíněné hranici film/dokument a co je typickým znakem pro jedno, je negativem pro to druhé. První, co bije do očí, je kamera - na stativ asi nezbyl rozpočet a ruční kamera působí zoufale lacině. Rovněž kombinace filmových záběrů a skutečných nahrávek (které mají odlišnou kvalitu) také na dojmu napřidá. Ale budiž, řekněme, že všechno zmíněné mělo umocnit jakousi realističnost celého snímku - proč se ale v takovém případě celý příběh ve svém závěru zvrtává v nevkusný patos? Přiznávám, že nekolik scén je skutečně působivých, ale na dobrý FILM to rozhodně nestačí. Pokus vylíčit skutečnou událost, ze které běhá mráz po zádech, je sice chválihodné a zájemce o dané téma tento snímek určitě potěší, ale obecně vzato by to chtělo ráznější přístup a s tím spjatý konzistentnější výsledek. Pak bych byl spokojen i já :) ()

m.krudenc

Opravdu skvělé. Film ukazuje, jak je násilí krásně zbytečné a hlavně slepé, lhostejné a naprosto mimo jakýkoliv řád...prostě in the fucking war. Násilí nemá žádný pravidla, nevinní mají smůlu je v tom, že nemají zbraně. Plačící milenka která chce zemřít u svého zastřeleného přítele a smějící se vojáci dokresluje tuhle šílenou hrůzu. Todle všechno je tu názorně ukázaný bez jakýchkoliv zbytečných dramatických fines, je to rekonstrukce skutečný události. Nakolik je ta rekonstrukce skutečně realistická posoudit nemůžu. Válka a násilí je zlo proti kterému nejde bojovat, které nejde vymýtit, které tu bylo je a bude pořád, ale jde ho alespoň ukázat, ukázat na jeho podstatu, jako to udělal tento filmový dokument. ()

F.man

Solidní facan Jiříkovi z Buše. Broomfield totiž navozuje dokumentární kamerou skvělou atmosférou a ukazuje "realitu" v Iráku jak ze stran vojáků tak ze stran místních obyvatel. Na druhou stranu nevěřím ani Broomfieldovy, že je to opravdu takové svinstvo a pravda bude někde na půl cesty. Vůbec mi ale jeho vyhraněný názor nevadí, protože celosvětová masáž podporující tyhle svinstva je taky neobjektivní, až to bolí. Názor ať si každý udělá sám. Přesto se na Odsouzené k bojí divá dobře a po filmové stránce nemám důvod nešáhnou k hodnocení 4 hvězd. ()

kobejn

Skvělé, protože to ukazuje, jak je násilí krásně zbytečné a hlavně slepé, lhostejné a naprosto mimo jakýkoliv řád...prostě in the fucking war nejsou žádný pravidla, zabíjejte jak je libo, vždycky to vodserou jen nevinní, jejichž jediná smůla je v tom, že nemají zbraně. Todle všechno je tu názorně ukázaný bez jakýchkoliv zbytečných dramatických fines, je to "jen" rekonstrukce skutečný události. Nakolik je ta rekonstrukce skutečně realistická posoudit nemůžu, ale to názorný ukázání této situace, tak jak se odehrála nebo mohla odehrát stejně ukáže tu podstatu války, a to je nejdůležitější. Válka a násilí je zlo proti kterýmu nejde bojovat, které nejde vymýtit, které tu bylo je a bude pořád, ale jde ho alespoň ukázat, ukázat na jeho podstatu, jako to udělal tendle dokument. Teroristi (obecně jakýkoliv subjekt) zažehnou roznětku, amíci (podle zákonu akce a reakce) rozpoutaj hell, krásně se to doplňuje a civilisti chcípaj jako mouchy - to je podstata války. Tak to bylo, tak to je, a bude furt a furt...todle je sice jen film, ale díky němu si to uvědomíme, takže co chtít víc? ()

Laxik

Co k tomuhle říct... Snad jen, že skoro všechny postavy k smrti nesnášíme a hned potom nám jich je líto, že válka je hnus a že jestli je to autentický, je mi na blití a jsem zaraženej, ale zároveň mě to ani trochu nepřekvapuje. Zasraná demagogie. ()

Rakosnicek77

Násilí plodící zase jenom násilí! Tak jednoduše bych shrnul tento dokumentaristické pojatý film, který chvílemi opravdu až velmi syrově ukazuje obrazy války, ve které není a nikdy nebude vítěze... ()

MATADOR

Hodnocení tohoto snímku je pro mne rozporuplné. Na jedné straně vidíte "fanatiky", kteří bojují za svou víru a na straně druhé americké vojáky, kteří jen konají svou službu. Atentát na kolonu vozidel je brán ze tří stran (extrémistické, vojenské a civilistické). Každá strana má své pro a proti. Extrémisti bojují za svou věc a snaží se vymítit američany ze své půdy, vojáci plní rozkazy a civilisté jen žijí mezi těmito dvěmi stranami a zrada jedné ze stran znamená jistou smrt od strany druhé. Navržení na bronzovou hvězdu za masakr několika civilistů (včetně dětí) je opravdu moc. Zajímalo by mne opravdu, jestli je vše podle skutečných událostí. Jinak dialogy stojí za zlámané AKčko. ()

Easykk

Po skončení Battle for Haditha nebudete mít dobrý pocit, nebudete ho mít ani při sledování a já jsem ho neměl ani před sledováním, poněvadž jsem věděl jaké události bude film popisovat!! To ale nic nemění na tom, že to je opravdu dobře natočený válečný snímek, který mě bavil od začátku do konce. Prostě zajímavý názor na to jak se asi chovali teroristé, vojáci i obyčejní lidé při tomto šíleném incidentu.. ()