Walt Kowalski je vdovec a nekompromisný vojnový veterán, ktorý sa tvrdošijne drží svojich názorov a predsudkov aj napriek tomu, že svet okolo neho sa mení. Tento nešťastný starnúci muž nevychádza dobre so svojimi deťmi ani svojimi susedmi. Jedným z nich je aj Thao, nepriebojný chlapec, ktorý sa pokúsi ukradnúť mu jeho milované auto Ford Gran Torino, aby tak zapôsobil na členov miestnych gangov, ktorí terorizujú okolie. (RTVS)

BDMarty007

Je to o starém osamělém chlapovi, který žije v hodnotách snad ještě předválečné generace a nic na tom nehodlá měnit. Jako by vypadl z nějakého westernu. Je tvrdý, netolerantní, neústupný, xenofobní. Okolím - kterému čím dál méně rozumí - upřímně pohrdá. Se svými dětmi se v podstatě nestýká, je sám. A paradoxně právě tento podivín se nakonec, v podstatě proti své vůli, sblíží s dětmi asijských sousedů a chlapci se stává mentorem a rádcem. Je to film o "staré dobré Americe konzervativních hodnot" v konfrontaci s multikulturalismem a nezřízenou konzumností. Upřímně těžko říci, co je horší. Nejsem si zcela jistý co tím chtěl vlastně Clint Eastwood říci. Zda měl být Walt Kowalski obdivuhodný, či politováníhodný. Asi obojí, asi jak pro koho. Celý ten film balancuje na hraně kýče a strašného patosu, ale nějak se nakonec vždy podaří nepřekročit míru. Místy, když už je to moc, režisér patetického hrdinu lehce shodí vtipem... aby byl v zápětí zase tím nerudným chlapem bez servítek, ale vždy na správné straně. A tak zůstává silné drama k zamyšlení o tom, jaký bude svět, ža umřou Clintové Eastwoodové. ()

ER

"Drsný Harry" opět ukázal,že drsnost může být jen hluboce zakořeněný psychický problém a pod drsnou slupkou válečného veterána se nakonec objeví člověk s velkým srdcem. Není třeba více slov u filmu, který velmi pečlivě, na malém písečku místní komunity nechvalné čtvrti, sleduje osud hlavních postav a hlavně motiv, jenž vede zapšklého starce k činu, který lze nazvat hrdinským. ()

Gardenboy

Asi máloktorý režisér natoči vo svojom živote dva filmy v jeden rok, ktorými urobí priamy ťah na oscarovú bránku. Clintovi sa to podarilo. Mám rád jeho filmy, sú citlivé, krehké, keď treba tak dynamické, keď treba tak zase intímne až lyrické. Gran torino je skôr z tej druhej sady. Zatiaľ čo changeling bol jasný pressing na diváaka v podobe zúfalstva a bezmocnosti hlavnej hrdinky a až šokujúcej naturalistickosti niektorých scén, Gran torino ide skôr komornejšou cestou. A to aj napriek tomu, že zlo je tu ukázané nie len v náznakoch ale úplne jasne v plnej svojej kráse. Vyvaruje sa však lacných thrillerových klišé, ale sústredí sa hlavne na odhaľovanie postáv a ich vzťahov na pozadí drsného života v nepokojnej čínskej štvrti. A to auto je len prostriedok, kľudne to mohlo byť ´plne niečo iné. No možno aj preto, čo som napísal v riadkoch vyššie nie je film na toľko pútavý ako Changeling a keď tomu som dal 5* tu musím ísť na 4*. Aj tak však masterpiece. ()

Liathfaol

Přestože je Clint trvďákem diamantové kategorie a jeho poslední filmy se mi bezvýhrad líbily, tak Gran Torino zůstává daleko za očekáváním. Hlavní postava je velice klišovitá a od začátku je jasné, že se v průběhu filmu změní a jakým směrem. Kromě něho jiné postavy nedostávají téměř žádný prostor vymanit se z kategorie karikatur a figurek. Děj filmu je předvídatelný a nijak zvlášť originální. V tomto směru vystupuje alespoň finále v lepším světle a přestože nesnese srovnání s koncem Million Dollar Baby, tak film alespoň trochu zachraňuje. Herecké výkony jsou vesměs průměrné až na představitele imigrantského chlapce Thaa, který mne od začátku do konce svým "herectvím" prudil a v několika scénách jsem čekal, že se snad i koukne do kamery, aby tomu nasadil pomyslnou korunu. Snad bude Invictus povedenější. ()

markotter

Trochu zdlouhavé, ale jinak velmi dobré. CE má charisma i v těch letech a je dobře, že už nechce hrát akční hrdiny, ale jenom dědky, co sedí na zadku a jenom občas vytasí něco, co si pamatují z minulosti. A takovejch rodinek, jakoo on disponoval (myslim ty bílý...) těch je na světě bohužel spousta. ()

m_a_c_a

No jo, taková je Amerika. Clintovo "rozloučení" opravdu jak se patří. Být o pár let mladší, tak by určitě s krátkým sestřihem a čerstvě oholen nasedl v novém obleku do svého Fordu a vzal spravedlnost do svých rukou. Avšak příběh o skomírajícím člověku, který je vlastní rodině ukradený a plný rasových předsudků nalezne svůj klid až jako mentor mladého asiata, si svých pět * opravdu zaslouží. + velice vtipná záveť =D ()

RajAthen

Tohle zkrátka je skvělý film. Clint je jako režisér nenucený, současně suverénní a nakonec vás tak stejně dostane. Navíc mi přišlo, že film byl s vývojem děje místy o krůček napřed, což je, zvláště při dnešní produkci, velmi sympatické. Jednoduše bravurní práce ukazující příběh jednoho bručouna, který je v podání pana režiséra skutečně nenapodobitelný a navíc jako ex-pistolník divokého západu ví, kdy (ne)použít zbraň... ()

Lartfort

Gran Torino som si musel pozrieť niekoľko krát. To čo Clint Eastwood predviedol po scenáristickej a hereckej úlohe Walta bola špička jeho kariéry , čo sa mu aj podarilo. Najviac sa mi páčila scénka v dome Thaa, kde Walt dával najavo ako nenávidí „rákosníkov“ . Postupom filmu ale zistil že títo ľudia sú mu bližší ako vlastná rodina ktorá sa skôr zaujímala iba o jeho majetok. Vyjadril by som sa aj ku koncu filmu ale nechcem aby som niekomu prezradil koniec. ()

Colour

Ako môže vyzerať ťažké spolužitie všetkých možných etnických skupín. Zdalo sa mi to až príliš prehnané. Koniec bol prekvapivý, čakala som ho inak, ale to asi každý. Doteraz som si však nie istá aká bola hlavná myšlienka filmu. Nevyplýva z neho, akoby načali niekoľko myšlienok naraz a ani jednu neuzatvorili. Film nie je zameraný na boj proti rasizmu, akoby hlavný hrdina hovorí: "Sem-tam sa niekto dobrý nájde, ale ostatných treba zlikvidovať". Do hlavy mi tiež nejde dôvod, prečo chcel Thao ukradnúť Gran Torino. Celý čas sa gangu vyhýbal, počúval ich urážky, nenechával sa hecovať a odrazu z ničoho-nič sa k nim pridá a pokúsi sa dosť nešikovným spôsobom ukradnúť auto. A následne sa im znova vyhýba ako to len ide. Do filmu mi tiež nezapadali dialógy "ozajstných" chlapov. I keď pokus o myšlienku bol, dosť som sa pri filme nudila. 70% ()

Withree

Pravděpodně poslední film, ve kterém Clint hraje. A je bezesporu parádní. Příběh stárnoucího veterána z korejské války a přistěhovalce asijského původu je sice jednoduchý, ale proto tak vynikajícně učinkuje na diváky. No a poetický konec je jen třešničkou na tomto lahodném dortu. P.S.: První film, kdy jsem se díval na titulky s otevřenou pusou. ()

Bbronx

už million dollar baby byl jeden z největších skvostů co natočil, ale tohle je naprostá bomba. Hezky ukazuje poměry v usa i lidskou stránku válečných veteránů a to auto. to je prostě mlast. Clinte jen tak dál. ()

Bobšule

Už se mi příliš často nestává, abych si pustila nový film s určitou představou, co bych chtěla vidět a abych to pak doopravdy viděla. Gran Torino takovým filmem je. Chtěla jsem vidět klaďase Eastwooda s jeho typickým drsným, suchým humorem a nepříjemnou vlatsností, že má vždycky pravdu a - dočkala se. Chtěla jsem vidět film, který dopadne tak, abych byla spokojená a - dopadl tak. Chtěla jsem vidět film, ve kterém se bude odvíjet příběh poklidným způsobem, bez divokých honiček, bez trhání očima divokým střihem a bez tajuplných narážek, o nichž si pak nikdy nejsem jistá, jestli vůbec měly nějaký smysl, nebo autor pouze chtěl, abych užasla, jak je dobrej a zjímavej. A - stalo se. Gran Torino rozhodně není film, na který budu koukat znovu a znovu. Na to je příliš silný. Zato ho budu mít ještě hodně, hodně dlouho pod kůží a především - v srdci a v hlavě. Nevím, jak přesně se charakterizuje skutečné umění, ale já myslím, že právě takovéhle vlatsnosti by mít mělo. ()

Lasombra

Velice, velice povedený film Eastwooda. Naprosto trefné a humorné hlášky, které dobře zapadly do příběhu. Opravdu to sedlo do nálady. Clintovi jsem to všechno věřila, ostatně, jako vždy. ()

haroska

Těžké popsat slovy jaký byl tenhle filmový zážitek.Clint Eastwood je v každé své režii dokonalý a pokaždé úúplně jinak.Film o zvláštním přátelství?Lásce?Osamělosti?....rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Melandrix

Skvělý film plný drsně vtipných hlášek(tedy alespoň mne opravdu od srdce rozesmály a některé z nich jsem si musel pustit vícekrát).Škoda jen,že jsem jej neviděl v kině.Vše ostatní za mne řekl golfista. ()

01.01.2012

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (viac)

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

20.02.2011

Zatímco napjatě čekáme na X-Men: Elitu (trailer vypadá lákavě), Matthew Vaughn už plánuje další projekt. A opět by mělo jít o komiksovou adaptaci. Předlohu nazvanou The Golden Age napsal Jonathan… (viac)

01.01.2011