Královské výstupy

(neoficiálny názov)
  • USA King Lines
všetky plagáty
USA / Kanada, 2007, 64 min

Další kolaborace produkčních společností Big Up Productions a Sender Films nám ukazuje profil jednoho z nejlepších lezců současnosti - Chrise Sharmy. Vydejme se spolu s jeho lezeckými partnery na Mallorcu, kde si za svůj projekt vybral 20 metrů vysokou sklaní bránu vyčnívající přímo z moře. Ochutnejme, jaké je lezení na bizardních skalních útvarech v neprobádaných končinách Venezuely, 2-3 dny chůze od nejbližší civilizace. Na trochu klasického sportovního lezení se podíváme do Francie a amerického Utahu. (Saku)

Platom

Čekal jsem zajímavější exteriéry, větší propojení s divákem = lepší atmosféru + adrenalin v žilách. Dostal jsem v rámci žánru jen průměrnou podívanou, kterou doprovázelo celých 64 minut plných hekání a řvaní... Chápu, že je horolezectví náročné, ale pokud to jedni zvládnou bez podobných akustických výlevů, pak věřím tomu, že i ti druzí by to zvládli také. Tato věc byla na filmu dosti rušivá, ale i přesto se mi podařilo usnout. ()

DoubleJo

Nadherna priroda, skaly a brala od vymyslu sveta, utesy trciace z mora a na nich typek v sortkach, lezuci ako spiderman bez lana a ineho istenia. Musite mat radi adrenalin, aby ste si nieco take zamilovali. Pre mna, ako cloveka, ktory sa boji vysok, sa staci na to len pozerat, aby som mal z toho zazitok. Zaujimavy dokument o typkovi, ktory patri medzi tych najlepsich, cestuje po celom svete a robi to co ho bavi najviac. Sledovat ako posuva moznosti cloveka ako takeho stale dalej je naozaj zazitok. ()

NALBERTik

Lezecké výkony bezesporu unikátní, je to asi nejlepší skokan ( on si asi záměrně vybírá cesty, kde je třeba dlouhého skoku na vzdálený chyt ) současnosti :) Ale vadily mi tam ty krásné dlouhé romantické záběry na Chrise Charmu jak kouká z okna, jak kouká na svah, jak si bez trička skotačí na sněhu... WTF ?! SKoro by se to mohlo jmenovat Šarm Chrise Šarmy ! ()

Pethushka

Hodně se klaním, hodně zírám a trochu si ťukám na čelo. Dokument jsem zhlédla hlavně kvůli tomu, že se natáčel na mé milované Mallorce. V horolezectví si nijak nelibuji, ale ráda koukám na nové věci a ráda obdivuji to, co bych já nejspíš nikdy nedokázala. Líbí se mi s jakým zapálením do toho Chris Sharma jde. Z filmu bych řekla, že to má v hlavě opravdu srovnané, ikdyž některé kousky vypadaly opravdu nebezpečně...je to borec! ()

BMAJTZ

O těchto sportovních výkonech si "normální" člověk může jenom zdát. Tohle je přesně ten dokument u kterého člověk může jenom litovat nad tím, že nikdy něco takového nedokáže. Slovo nedokáže, ale berte s nadhledem, protože tohle už není tak úplně sport, ale životní filosofie. Každopádně takovéto lidi uznávám a to z důvodu jejich životního postoje, kdy si dělají co je baví a dělají to dobře, o práci ale v tomhle smyslu rozhodně mluvit nejde. Dost ale teoretických rozprav a zpět k filmu. Výkony jsou neuvěřitelné a přírodní scenérie člověka uchvátí, přesně to bych od podobně laděného dokumentu očekával a přesně to jsem dostal. Mě to ke spokojenosti stačilo. ()

• Film vyhrál Grand Prize a Best Climbing Film na třech festivalech. (Saku)