Vzývající ticho

(TV film)
  • Veľká Británia The Beckoning Silence
všetky plagáty
Veľká Británia, 2007, 75 min

V dětství Simpsona inspiroval příběh Toniho Kurze, vynikajícího mladého horolezce, který v roce 1936 zemřel na Eigeru za těch nejhrůznějších okolností, kdy zůstal viset na konci lana. O 50 let později Kurzův příběh pronásledoval Simpsona v jeho úsilí o vlastní přežití, když sám zůstal viset ve vzduchu. Jeho utrpení se záhadně podobalo tomu Kurzovu, až na to, že Simpson navzdory osudu přežil, zatímco jeho hrdina zahynul. Joe Simpson utrpěl při nehodě tak vážná zranění, že se zdálo, že už nikdy nebude lézt. Avšak vědomí, že se nesmí vzdát, přimělo Simpsona položit si základní otázku: Proč poté, co se ocitl tak blízko smrti, cítí potřebu v lezení pokračovat? Ve snaze najít odpovědi se Simpson vydává zpět tam, kde to všechno začalo, na zrádnou severní stěnu Eigeru. (oficiálny text distribútora)

Likan7

Pro fanouška je Vzývající ticho skvělým dokumentem, kterému napaří minimálně 4*. Mě to ale nudilo čím dál tím víc a ke konci už jsem film skoro nenáviděl. ()

Biggles

Zdarily polodokument o neuspesnem pokusu o zdolani severni steny Eigeru. Je to napinave, je v tom spousta peknych zaberu na severni stenu, napr detailni zabery klicoveho traverzu, nicmene verim, ze se tento film muze libit i nelezouci casti populace. Nekdo bude mozna prekvapen vetsim mnozstvim flashbacku k nehode, kterou mel Joe Simpson v Andach (viz. film Touching the void) - me uz to ke konci trosku prudilo. Urcite doporucuju ()

tatka

Nikdy som neliezla na skaly, ale horolezectvo ma od detstva fascinovalo. Úplne náhodou som raz v noci natrafila na arte na tento dokument. Je to nezabudnuteľný film, film o veľkom horolezeckom sne, odvahe, priateľstve, rešpekte, smole, slzách, bolesti. A smrti. Severná stena Eigeru sekunduje ako zdatný protivník, ktorý jediným pohybom zmetie zo svojho kabáta otravných ľudkov. A tí, ktorí nespadnú, sa musia pripraviť na kruté a dlhé umieranie. Našťastie je film určený pre úzky okruh divákov, nie je preto nutné pliesť do toho lásku, ženy, politiku..... Klobúk dolu pred filmovým štábom, ktorý dokáže niečo takéhoto natočiť. 5 hviezd, jednoznačne. ()

Alvin

Severní stěna Eigeru, rok 1936, dávno před příchodem Goretexu, Windstopperu nebo i jen obyčejné horolezecké helmy. Čtyři horolezci se pokoušejí do té doby o nemožné a mě napadají jenom slova odvaha a respekt. ()

curtys

Viacmenej sa pridavam ku komentarom ELA a HIGHTOWER. Príbehy Tonyho Kurza aj Joa Simpsna su velmi silne a sfilmovania hodne. Avsak toto spracovanie je naozaj trochu matuce. Najme som vobec nerozumel tym kratkym vsuvkam Joa v ramci rekonstrukcie Tonyho vystupu. Zbytocne tym divaka zneistili a zbytocne je divakova pozornost roztriestena na viac pribehov, az som miestami nevedel comu sa tento dokument chce hlavne venovat. Inak pribeh cisto Tonyho Kurza natoceny celkom slusne. Pomerne dobre si viem predstavit ako to asi mohlo prebiehat. Aj Joeov komentar a popis situacii bol celkom putavy.Kedze mam taketo silne pribehy rad davam 4 hviezdy. Inak by to bolo tak 2 az 3 . ()