Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiálny text distribútora)

fr3ak

Tyhle "kostelní" (:D) filmy fakt žeru. Mám rád takový ty řeči o nevěřících, ďáblovi, morových epidemiích apod. Středověk je tu vykreslen dost uvěřitelně, hlavně pokud jde o zaslepenost víře ať už vás to nutí dělat cokoliv si váš nadřízený usmyslí (boha za tím fakt nehledejte). Pokud si někdo náhodou přečte tento komentář, byl bych rád za jakékoliv tipy na podobné filmy - děkuji. ()

drankeryth

Cierna smrt je vo filme dobre znazornena a aj vystihuje co sa vtedy dialo v Europe. Temny stredovek bol vtedy posadnuty aj za honbou na carodejnice. Aj tu vo filme bolo co to nacrtnute ohladom carodejnice. Dej filmu sa sustredil na putovanie bojovnikov, ktori putovali do jednej dediny, kde vraj dedincania sluzia diablovi. Pocas cesty sa aj odohrala jedna mensia bitka v lese s nejakymi zloduchmi. Suboje boli pekne a aj na detaily sa tvorcovia filmu sustredili. Nebola tam nudza o usekavanie koncatin a aj krvou sa nesetrilo. Tato cast ma len potesila, ale aj celkovo prevedenie deja do tohoto filmu bolo putave a dobrodruzne. Herecke obsadenie filmu presne sadlo hercom a preto aj bola volba herov spravna a aj to dobre zahrali. Uz pri prvom sledovani filmu som vedel, ze to neni americky film, ale europsky. A to je len dobre, ved kde by dobre urobili film, ktory sa odohrava v Europe? V hlavnej ulohe sa aj blyskol Sean Bean, ktory fakt patri medzi to naj medzi hercami. Skoda, ze ho ti hlupi dedincania dali roztrhat konmi. Hmmm... ked mam pravdu napisat, aj tak by dlho nezil, pretoze bol nainfikovany tou ciernou smrtou. Prostredie filmu bolo temne a plne mrtvol naokolo, co len v cloveku vyvola trocha strach, ako v tych casoch zili ludia. Chcelo by viac takychto filmov, co sa tyka z historickeho obdobia. ()

Luk Skywalker

Ono mi to přišlo na tři hvězdy než přišel samotný závěr, ten jsem teda neočekával než přišli slova vypravěče:"Pak jsem ho už neviděl a slyšel jsem příběhy." U tohoto filmu je pár aspektů k zamyšlení: 1) Nikdo není dobrý a nikdo není zlý. Všichni zabíjejí. 2) Temný příběh v době temna a konečně 3) Tak by to ve středověku probíhalo, klidně by se mohlo jednat o reálný příběh, někdy v 8.-10.století. ()

FilmWave

Nejprve se to tváří jako normální levnější b-éčko snažící se o atmosféru "Jména růže", ale postupně to člověka vtahuje víc a víc, aby ponurá středověká deprese vyvrcholila v syrovém nepřekombinovaném, ale přesto neočekávaném, závěru. ()

GOREGASM

Zajímavé téma, nezajímavé zpracování. Smith dokáže navodit syrovou a nevlídnou atmosféru středověku nejen díky brutálnímu násilí, náboženského fanatismu a obsazení Seana Beana, který nemusel mezi sezónami Game of Thrones ani měnit kostým. Přestože se zde dějí zajímavé věci, probíhají nevzrušivě, o emocích u diváka nemluvě a pod mou subjektivně objektivní lupou působí snímek až příliš lacině, téměř videokazetově. Díky slušným hercům a dobrému příběhu, ale tyto nedostatky lze překousnout a udělit férových... 50% ()

Heroine odpad!

Největší horor té doby bylo právě to, když se nejhorší zvěrstva páchala ve jménu Boha a víry. A tahle myšlenka ve filmu zcela chybí... ()

Qeo

Horor bez hororu. To, že někde teče krev, ještě neznamená, že je to horor viz. 300. Co jinak na to říct. Nádherný lokace, skutečně si dali práci a našli krásný lokace, které bezvadně do filmu, prostředí, doby zapadají jako prdel na nočník (pár z nich bych sám rád chtěl vidět). A celkově jinak neurazí, snad i potěší. Všechno to táhnou herci, ústřední trojice, má všechno co potřebujete a tak konzumace děje se stává o to příjemnější. ()

BOURQUE

Film ma prekvapil. Čakal som klasický príbeh a herecké výkony na úrovni TV filmu. Na miesto toho som dostal film, ktorý dokáže podržať pozornosť diváka a k tomu nečakane dobrý herecký výkon R. Redmayne. S. Bean je samostatná kapitola a aj tu potvrdzuje svoje dlhoročné kvality, ktoré odvádza v podobných filmoch. R. Redmayne roli Osmunda a jeho boj nielen sám so sebou ale aj s jeho vierou zvládol veľmi dobre. S hodnotením by som išiel aj vyššie, ale pánovi Ch. Smithovi trošku vyčítam, že „premenu“ Osmunda vyriešil na rýchlo a nevenoval jej dostatok času. (Inými slovami, posledný pasáž by zaslúžil oveľa väčšiu pozornosť.) Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

Rathalos

Stredovek bolo krute,brutalne,spinave,nasilne,krvave a jedno z najhorsich obdobi v dejinach ludstva,k tomu vsetkemu este mor,no hrozna kombinacia a tento film to pekne vystihuje,horor to nie je v ziadnom pripade,ale je tu zobrazena temna stranka ludi,coho su schopni,dam pat hviezdiciek,aj ked musim prizmurit obe oci...:-) ()

helraiser

Slušná exkurze do temného středověku v době řádění moru. Špína středověku na nás dýchá téměř z každého záběru o atmosféře ani nemluvě. Tady žádni kladní hrdinové nejsou, dobro a zlo tu je rovno a je jen otázkou kdo je větší hajzl. Akce tu je poskrovnu, ale když už nějaká je tak to stojí za to. Spokojenost. ()

n3uro

Zase mě jednou zmátlo vysoké hodnocení na csfd, a nejen hodnocení ale i žánr filmu. Horror? Mysteriózní? Toto bylo čisté drama, a pěkně nudné. ()

siloalampa

2:30 ráno a ja nemôžem spať. Zapínam počítač a na plátno štelujem videoprojektor. O takomto čase by ma mohol zaujať nejaký film so žánrovým zaradením horor/mysteriózny/dráma a tak už beží 10. minúta pomerne čerstvého anglicko-nemeckého filmu Black Death. Ležím v posteli a na ušiach mám slúchadlá, aby som neplašil rodinu. Po 25. minútach zreteľne počujem praskať kosti a lámať väzy. Čochvíľa spomaľujem a zmierňujem svoj dych, aby na mňa z plátna neprešiel bacil a nenakazil som sa morom. Žblnkotanie tečúcej horúcej krvi ma zo spánku preberie ešte viac a ja sa zrazu ocitám v príbehu a vydávam sa spoločne s partiou zdá sa celkom správnych chlapíkov na dobrodružno-drastickú exkurziu do čudesnej dediny, v ktorej zdá sa naozaj nie je všetko podľa kostolného poriadku... Dobrodružstvo, ktoré v nej na vás čaká už naozaj nejdem opisovať, len by som rád pripomenul, že nemám rád hlúpe filmy a ešte menej hlúpe horory, kde za noc ožije tisíc mŕtvol, čo začnú žrať ľuďom mozgy. V Black Death sa toho nedočkáte a moje očakávania sa ešte pred záverečnými titulkami naplnili po okraj. Je 4:30 a ja píšem tento komentár a trištvrte hviezdičky navrch pridávam za to, že už o 5 dní sú tu Vianoce. ()

Johny M.

spoiler (???) - Skon Seana "fazoláče" Beana je docela slušná ironie... pokud jste ho viděly v remakeu Stopaře :) Jinak film lehkej nadprůměr: 3,5* ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (viac)