Autobiografický film scenáristy Jiřího Křižana se vrací do padesátých let minulého století, do doby poznamenané lidskými tragédiemi a utrpením. Vypráví baladický příběh chlapce Janka Kadavého, jehož otec byl v roce 1949 zatčen, odsouzen a popraven jako „třídní nepřítel“. Matka krátce nato zemřela a Jankovi zbyl jen děda. Děj filmu se odehrává ve dvou časových rovinách: zachycuje tragikomické epizody z vojenské služby u pétépáků a trpké vzpomínky na dětství plné ústrků ze strany spolužáků i dospělých. Jediným světlým bodem Jankových vzpomínek je děda. Moudrý a poctivý starý muž, který jej po smrti rodičů v malé valašské vesnici vychoval… (Česká televize)

hony23

Rudolf Hrušínský září v tomto filmu o pétépácích a divokých 50.letech, který je nepochopitelně pro většinu Čechů neznámým. Pravda, neustále reprízovaní Černí baroni jsou určitě humornějším dílem, Tichá bolest je však ono období popisuje daleko výstižněji. ()

Aidina

Toto je hodně nedoceněný film. Viděla jsem ho poprvé až včera - jak je to vůbec možné, tak nádherný, pravdivý film a já ho neznám??? Název filmu naprosto přesně vystihuje o čem to je. O krutosti, bezcitnosti a nekončící bolesti za vlády komoušů v 50 letech. Některé figury jako kdyby těm dnešním z oka vypadly. Paradoxně snímek uvede ČT den po volbách, a 15% lidí je zase volí, jak asi ještě dlouho? Pan Hrušinský je naprostý klenot, on tu bolest má v tváři, v očích, v gestech. PAN HEREC. Film má díky němu tolik dojemných scén, že člověk jen těžko potlačí slzy. ()

fafejt001

Velmi vydařené , pěkný lidský příběh o odvaze , osudu , kamarádství . Hrušínský jako vždy hraje a vlastně nehraje . Opravdu dost dobré . ()

Ironhead

Velmi krasný, moudrý a citlivý film o nelehkém období našich ne tak starých dějin. Právě tímhle filmem by si měl každý občas připomenout, jak jsme se měli tenkrát "dobře"a jaka to byla "krásná" doba žití pod ideály komunismu. Jací lidé to tu tenkrát vedli a rozhodovali o našich osudech. Tleskám scénáři, panu řežisérovi, skvělým hercům včele s geniálním p. Hrušínským a vůbec všem tvůrcům tohohle skvělého filmu, takových se tu nenatočilo po revoluci mnoho. Dokonce i soudruh poslanec Jandák tu hraje skvěle postavu opravdového hajzla. A třeba malá role soudruha "Smrtibráchy" dokonale na okamžik odlehčila jinak tíživou atmosféru zbytku filmu. Pro mě osobně nejlepší film o tzv. pétépácích, daleko povedenější a lidštější než jeho slavnější "kolegové" Černí baroni a Tankový prapor. Doporučuji všem! ()

Saxos

Poetický předskokan Černých baronů, který naštěstí není zničen stálým zařazováním do tv programu. Závěr: doporučuji. ()

zigy

Nádherný doslov o vnitřní svobodě člověka, který by si měl každý zapamatovat a podle něj se řídit. To co předchází, je ovšem taky nádherné - tak lidsky dojímavý příběh jsem snad ještě neviděl, napadá už mě snad jen Shawshank....Jiřík se pro tuhle postavu narodil. Výkon Jandáka je na Oscara, scéna s bažinou je šokující. Střídání časových rovin je geniální - nenápadně na sebe totiž navazují. Film je vlastně žánrově tragikomedie, i když tragika převažuje. ()

podoustev

Jasný důkaz toho, že kvalitní scénář s kvalitní režií je to, co dělá film vynikajícím. Film má velmi úspornou, až divadelní podobu, nesnaží se vyždímat z diváka veškeré emoce násilím jako to obvykle filmy o pohnutých časech minulosti dovedou. Tady vše plyne tak nějak samozřejmě, automaticky, děj se rozvíjí pozvolna a spoře hovořící postavy svou obžalobu vynáší vlastně jen jaksi vnitřně, mimoděk - onu tichou bolest nesou hluboko v sobě. Smekám před Rudolfem Hrušínským - tak unikátní herecký typ není vůbec možné v současném českém hereckém ansámblu najít. ()

brasek

Snímok nie je vyrozprávaný zaujímavo. Neustále preskakovanie medzi rôznymi časovými obdobiami uberá na sledovateľnosti, divák má problém sa vyznať v príbehu. Tragikomické epizódy z vojenskej služby sú iba tragické, ale majú aspoň nejaký potenciál narozdiel epizódkam so starým otcom. ()

Kozlowski8

Příběh z nejtemnějšího období naší novodobé historie - 50. let minulého století. Je vyprávěn očima Janka Kadavého, který - po tom, co mu umřela máma a otec bojoval u RAF - prožil dětství s dědečkem. Otec se po válce stal obětí režimu a zemřel ve vězení. Janek si také prožil své už od dětských let a později po tom, co nebyl přijat na vysokou školu, skončil u pétépáků... Hořké vyprávění, které ukazuje krutost režimu té doby bez příkras a bez patosu. Žádné přehánění ani není třeba. Bezmoc a bezpráví je z příběhu jasně cítit a příliš ho neodlehčí ani občasné vtipné situace v kasárnách. Krásný osobitý projev pana Hrušínského umocňuje zážitek z celkově hezkého díla. 80%. ()

Ymbecill

Musím pochválit všechny ztvárněné "komunistické sv*ně", skutečně odporní tvorové… z toho vyplývá, že herci podali skvělé výkony :) Obzvláště velitel tanku (Vítězslav Jandák), či ředitel školy (Stanislav Zindulka). Z kladných postav musím vyzdvihnout dědu (Rudolf Hrušínský), jehož moudra si zapíši za uši. Jeho slova shrnují základní hodnoty dobrého člověka a výstižně pojmenovávají zlo. Divák si s tím navíc nemusí sám lámat hlavu, protože se také dozví, jak s tímto věděním naložit. Vše funguje zcela přirozeně, neboť ve filmu tyto repliky slouží k vychovávání hlavní postavy. Po stránce "filozofické" nenalézám kritiky, při čemž režie se scénářem mi také neposkytují žádné důvody ke stížnostem. Film obsahuje mnoho retrospektivních vsuvek, kdy protagonistovi vyvstávají vzpomínky na události z minulosti, které tematicky souvisí s děním v současnosti. Ani jednou mě tyto vsuvky neobtěžovaly a naopak efektivně charakterizovaly hlavní postavu. Vynikající film, děkuji. 10/10 ()

PTuranyi

Trpko-múdra životná dráma Janka, ktorý od detstva trpel ústrkmi komunistického režimu len vďaka tomu, že jeho otec počas vojny bojoval na stane Británie. Otca popravili a postupne prišiel o všetkých blízkych okrem starého otca, ktorý ho vychoval. A je to práve starý otec stelesnený výborným Rudolfom Hrušínským, ktorý svojou múdrosťou stojí proti slepote a bezcitnosti politickej mašinérie. Začalo to už v základnej škole keď Jankovi odopreli pioniersky sľub. Potom maturitu a štúdium vôbec. Aj vojenskú službu si odkrúti medzi PTPákmi. Vďaka tomu film pôsobí ako Tankový prapor či Čierni baróni, ale tentokrát vážne a bez vtipov. Vďaka dobrému scenáru a výborným hereckým výkonom je atmosféra  veľmi dobrá a produkcia sa ani nemusí veľmi snažiť. ()

drkva

Kdysi dávno jsem tenhle film viděl a zůstal mi z něho velmi silný emotivní pocit. Po mnoha letech jsem si mohl ověřit, že to nebylo náhodou. Herecká záře Rudolfa Hrušínského z tohoto mimořádně citlivého, a přitom nijak sladkobolného díla, svítí silou té nejzářivější hvězdy a zastíní i těch několik málo nepatrných vad na kráse, které snad film má.. ()

DVCAM

Velmi umně natočený film se skvělým Rudolfem Hrušínským st. Škoda, že skoro zmizel z povědomí. Mám rád filmy, které nekončí tím trapným českým "co jsme si, to jsme si". ()