Columbo - Season 4 (1974) (séria)

Na úsvite (S04E03)

(epizóda)
  • Slovensko Pri úsvite (viac)

Plukovník Rumford je tělem i duší vojákem a fanatickým velitelem kadetské akademie. Jednoho dne mu jeho nadřízený William Haynes sdělí, že akademie bude zrušena a na jejím místě bude vybudována kolej pro mladistvé. Tradicionalistický Rumford se s touto myšlenkou odmítá ztotožnit a rozhodne se jednat: během chystané vojenské přehlídky má Haynes po výbuchu kanónu přijít o život. Vše bude vypadat jako nehoda a vina bude svalena na nedbalou obsluhu děla. Vše Rumfordovi vychází podle plánu, avšak jen do chvíle, kdy se na scéně objeví podezřívavý poručík Columbo. (oficiálny text distribútora)

bloom

Ten Patrick McGoohan musí být chameleon, když zvládne zahrát vždy úplně jinou postavu, i když je to vrah. Tady se sice ještě nechopil režie, ale i tak se jedná o velmi vydařený díl. Ta Columbova konfrontace s armádním prostředím je zábavná, ale zajímavější by bylo, kdyby se tu objevil Hercule Poirot... Přesto na mě ten díl působí trochu chladně. McGoohan je pokaždé dabován někým jiným, pokaždé skvěle a Bořivoj Navrátil tady možná předčil oiginál. ()

Nos

Columbo vyšetřující na vojenské akademii... "Ještě něco poručíku? Potřebuju nové ponožky..." " Máte na něj nějaký názor vojíne? Nemám názor pane..." Jak charakteristické...Jo málem bych zapomněl.... ()

d-fens

trošku by som polemizoval, či tú "klúčovú" flašu muštu mohlo byť vidieť naozaj iba z jedného miesta, ale inak naozaj veľmi dobrý diel s vynikajúcim Patrickom McGoohanom (ktorý si následne Columba asi tak zamiloval, že neskôr režíroval dokopy až 5 dielov columbovskej série - v rokoch 1975, 1976, 1990, 1998 a 2000, z toho v troch z nich si aj zopakoval úlohu záporáka) ()

MrPierc

Geniální herecký výkon od Patricka McGoohana. Zatvrzelý voják, který nemá slitování a je tvrdý jako žula. Zajimavé prostředí, kde se natáčelo a ukázka tvrdého drilu studentů / vojáků. ()

otík

Až snad maniakální plukovník má na starost kadetskou školu a při jedné slavnosti jeho nadřízený zahyne skutečně nehezkým způsobem (odpálí se v podstatě sám dělem!). Columbo si udělá malou dovolenou a stráví ji na této vojenské škole, aby našel vraha. Hodně dialogový film, který potěší všechny, kdo mají rádi vojnu a samozřejmě výtečně Columbovy postupy. Score: Bernardo Segall, Mystery Movie Theme: Henry Mancini ()

Autogram

Veľmi zdĺhavá epizóda, dookola tie isté otázky a nakoniec príde rozuzlenie na úplnej maličkosti. Je pravda, že sa Columbo naučil pekne odpovedať Ano, pane! Ne, pane!, spí v nohaviciach, ale bez saka, no tie vtipné situácie nevyvážia nedostatok zaujímavých postáv. –––– Musíte mi prominout, to já ne, to můj rozum. Je pomalej. Trvá to, než to probere. ()

Yardie

Velmi kvalitní díl, takových slabších 90%. Zajímavé prostředí, velmi schopný záporák, spousta vtípků, propracované vyšetřování a mazaná past na konec. Vše, co máme no Columbovi rádi. Howgh! ()

majec4

Toto bola opat super cast, ktoru zdobi prostredie vojenskej akademie, super zaporak a klasicky vsimavy porucik Columbo. Vrazda bola super naplanovana, no tie detaily. Nocovanie v akademii fakt pobavilo. Jedna z tych najlepsich casti. ()

Chudobka

Tuto epizodu už jsem viděla několikrát., patří k těm nejlepším. Pachatele jsem skoro obdivovala (dokonalý P. McGoohan), občas se mi stane, že si přeju, aby Columbo nebyl tak vytrvalý. Výborný dabing pana Bořivoje Navrátila. Hlas ostrý jak břitva. A ten všudypřítomný dril! ()

emdvojka

Jeden z najlepších dielov, ktoré som videl z prostredia vojenskej drezúri, ambiciózneho plukovníka a jedného upatlaného poručíka z oddelenia vrážd, ktorému nedá spať tento pochybný leč skoro bezchybný plán vraždy! ()

lokol

Uplne prvy Columbo,ktoreho som videl a od tohto dielu ma zacal bavit.Najviac ma zaujala jeho taktika,ze otravuje dokym niekoho uplne nevytoci.Klasicka kriminalka, na ktorej je dolezite nie hladat kto je vrah, ale sposob jeho usvedcenia. Columbo zo seba robi blbeho, tak ho beru, a takyto pohlad na porucika je veru zly...Niektore pasaze Columbov su pomale a trosku nudne...ale to uz k tomu patri ()

Allan

Patrick McGoohan se v seriálu mihnul několikrát, avšak v tomto dílu dostal dle mého soudu nejlepší příležitost rozvinout své herecké vlohy, jejž ho jednoznačně řadí do rolí všiváků všeho druhu. Jeho plukovník Rumford je mimořádně dobře odolný vůči jakémukoliv nátlaku, silou své osobnosti drží vojenskou akademii mezi těmi nejlepšími v celých Státech. A tak čin, ke kterému se odhodlá, se jeví jako zcela pochopitelný a lze jej chápat jako projev tvrdého, nicméně spravedlivého a věci oddaného člověka. Nelze opomenout ani skvělý dabing, který je obecně v celém seriálu na velice slušné úrovni. Avšak tentokrát se režie strefila do černého, protože dabing pana Bořivoje Navrátila nelze označit jinak než jako excelentní. Málokdy splyne hercova tvář s propůjčeným hlasem tak dokonale jako zde. ()