To, co bylo v roce 1968 zamýšleno jako pokojný protest proti sjezdu demokratů, se změnilo ve vlnu násilí a střetů s policií. Organizátoři protestů, včetně Abbieho Hoffmana, Jerryho Rubina, Toma Haydena a Bobbyho Sealea, byli obviněni z podněcování nepokojů a soudní proces, který následoval, je jedním z nejznámějších vůbec. (Netflix)

vurhor

Když už jsem se začal obávat, že kvůli koronavirové krutovládě se letos žádné pětihvězdičkové pecky hodné Oscara nedočkám, Netflix mě náhle flákl po hlavě jedním z nejlepších soudních dramat za posledních několik let, ze kterého ta kvalitní filmařina srší na všechny strany. I navzdory vcelku vážnému tématu není Chicagský tribunál žádným super posmutnělým pomalým snímkem. Dokáže si najít čas i pro humorné a energické scény, aniž by se vytratil autentický a formální zjev celého soudního procesu. Svou svižnou expozicí přehledně představí zajímavě trojrozměrné protagonisty, kteří jsou v nezáviděníhodné situaci v pozici obžalovaných v soudím řízení, které je už předem sviňácky naštelované tak, aby v něm prohráli. Velká síla celého filmu je i to, že vůbec nenudí. Hltal jsem téměř každé slovo a každý moment. A vzhledem k tomu, že se jedná převážně o kecací film, který se odehrává především v soudní síni, tak nad tím člověk musí dát klobouk dolů. Film za to vděčí hlavně velice kvalitnímu scénáři, dobré střihové práci, která diváka průběžně seznamuje s událostmi, které proces zapříčinily, plus i parádními hereckými výkony samých sympaťáků. Nemluvě také o fungujícím emocionálním náboji, který s divákem parádně zacloumá. Za mě velký kandidát na Oscara za nejlepší film a hlavně za nejlepší původní scénář. Slabších 5* ()

Revanx

98 percent originalnych filmov uvedenych na Netflixe je odpad. Potom je tu tych par kusov, ktore odovodnia mesacne predplatne. Toto je jeden z tych filmov. ()

ledzepfan

Takříkajíc "na prdel" to asi neposadí, ale je to sympaticky lehké, svižné, poměrně dost ambivalentní (vzhledem k tématu a dnešní době) a spielbergovsky patetické je to až úplně na samém konci (takže to nestihne výrazněji zhořknout).. ()

agentmiky

Netflix v poslední době řádí na všech frontách. Regulérně mě nenechá vydechnout tou kadencí nových filmů. Soudní dramata sice nepatří žánrově mezi mé nejoblíbenější kousky, na druhou stranu, pokud se natočí takový snímek obstojně se stopáží, jenž rychle ubíhá, a s excelentně napsanými dialogy, tak potom nemám sebemenší problém. No a Aaron Sorkin zde splnil dle očekávání absolutně všechny mé požadavky. Odehrává se to na základě historicky podložených reálií (dosud jsem o tomto soudním procesu nevěděl), na herecký ansámbl si žádný z diváků nemůže postěžovat, hemží se to zde nejedním nadaným jménem. Za mě asi nejlepší soudce Frank Langella (tam bych reálně tu nominaci za nejlepší výkon ve vedlejší roli viděl), ale i takový Redmayne či Baron Cohen září, když jim film věnuje dostatek prostoru na plátně (potěšila i minirole Keatona, jeho angažování na tomto projektu mi před zhlédnutím uniklo). Dialogy úderné, do posledního detailu vymakané, střih mě svým bezchybným zpracováním velice zaujal. Suma sumárum, poctivá filmařina každým svým coulem. 8/10 ()

SaNcHeZ_cz

Skvěle zahraná výprava do jednoho z nejznámějších soudních procesů v USA se špičkovými dialogy a poctivou dobovou atmosférou. Aaron Sorkin natočil snímek, který tu už zatraceně dlouho nebyl a srovnání s žánrovou elitou je rozhodně na místě. ()

Praxis

Mistrovské dílo, u kterého jsem nedýchal. V životě by mě nenapadlo, že právnické drama o jednom z nejznámějších soudních procesů 20. století, mě doslova přiková k sedačce. Dechberoucí herecké výkony v čele Cohenem.Tohle je jeden z těch výjimečných filmů, které se podaří natočit jen jednou za pár let. 95% ()

ArsenalEagle

Výborné politické drama ze soudní síně, zručně využívající retrospektivu k navození skvěle gradující atmosféry. S každou minutou neznalý divák zjišťuje, o co vlastně v 68. v Chicagu šlo, znalý si pouze užívá kvalitní vyprávění. Herecké složení je různorodé a rozhodně není s na co si stěžovat. Tempo se drží (vzhledem k tomu, o jaký druh filmu jde) a i když sem tam zaškobrtne, tak náhrada přijde o pár scén později. Scénáristicky a režisérsky prakticky bez chyby. ()

Laxik

Výborný film, který odsýpá a baví díky skvělým hercům a scénáři, jehož autor se rozhodně nezapře. Ze Sorkina se navíc na druhý pokus stává i mistr režisér. ()

slord

Sorkin to zvládol scenáristicky aj režijne skvelo. Film, od ktorého som nečakal veľa ma príjemne prekvapil. Dialógy špičkovo napísané, každý z hercov hral naplno. Kvalitná súdna dráma, ktorá sa mi vryla pod kožu. A zo záveru filmu som mal zimomriavky. 9,5/10 ()

ABLABLABLA

WAU! Já si myslím, že již tu netřeba sálodlouze vypisovat, většinu už tu všichni ostatní napsali. Já si dovolím jen zaznamenat mé pocity. Během snímku jsem byla několikrát smutná, nasraná, šokovaná, žasnoucí, překvapená, cítila jsem tu bezradnost, nasraná (vím, že to tu už bylo, ale je třeba to zdůraznit), vybrečela jsem tak celé balení kapesníků, třepaly se mi rty úžasem (berte to spíše jako úžas nad tím, co se opravdu dělo v 60. letech a jak se mohli cítit bezradní), třepaly se mi ruce ve znepokojení, dokonce jsem i několikrát vykřikla na celý byt "HA" a zasmála se zoufale, pobaveně, ale i ve smyslu "dobře vám/jim/mu tak", a v nejednom okamžiku filmu mi srdce přeskočilo beat. WAU! Tak ku*evsky dobrý je to snímek. ()

Remedy

Už v samotném openingu o sobě dává Sorkin výrazně vědět a opět spoléhá na svou nezaměnitelnou údernost v dialozích, která je nutno říci pořád stejně působivá. Navzdory své délce a formátu soudního dramatu je celý film až neuvěřitelně svižný a herecky hodně výrazný – zvlášť se sluší vyzdvihnout výborného Marka Rylance a malou velkou roli Michaela Keatona. Celý Chicagský tribunál v Sorkinově podání působí spíše jako pocta jedné skupině odvážných idealistů, kteří se rozhodli postavit politické zvůli. Navzdory vlastním objektivním prohřeškům měla takhle skupina excentrických hipíků v podstatě šlechetné úmysly, což ze Sorkinova filmu tak nějak vyplyne. Sluší se asi zmínit, že by si některé momenty zasloužily výraznější režijní rukopis, nicméně jako celek to funguje opravdu dobře a pro mě se jedná o jeden z nejvýraznějších filmů letošního roku. ()

Maq

Aha, takzvaný společensky angažovaný film. Zápletka je asi takováto: Nějací lidi organizují protesty proti válce ve Vietnamu. Vládu to štve, jenže protestovat se v Americe smí, mají svobodu projevu. Tak je zkusili chytit na podněcování k násilí. K tomu skutečně došlo, bylo hodně boulí (a při jiných protestech i mrtví). --- Tak, a teď dvě hodiny hledíme na od pohledu nesympatického soudce jak ty hodné aktivisty buzeruje. --- Ono to expressis verbis snad ani nelže. Problém je jinde, už ve volbě námětu. Uděláme film o nutnosti bránit občanské svobody, a aby to pochopil i dement, vybereme si situaci, kdy skoro všichni diváci mají stejný názor, jako ti souzení. Zatímco ti zlí už dávno prdí do hlíny nebo dožívají v ústraní. --- Takto se společensky angažovat je nahovno, to si všichni jenom potvrdíme, jak to vidíme správně. Publikum je ovšem spokojeno a tržby tomu odpovídají. --- Pokud by umělci ale opravdu šlo o svobodu projevu jako takovou, vybere si případ, kdy o tuto svobodu bojují lidé, kteří nemají podporu všech médií a většiny veřejnosti. Nějací praštění excentričtí opruzové otravující s něčím, s čím slušný člověk nechce nic mít. Takoví bojují o svobodu projevu v mnohem méně příznivých podmínkách. A zvítězí-li, to je pak teprve to skutečné vítězství svobody! --- Takový námět si vybral Miloš Forman pro film Lid vs. Larry Flint. Mohu mu dát jen pět hvězd, ale jako příspěvek k porozumění hodnoty těchto svobod má hodnotu aspoň stonásobnou. Tak velký rozdíl je mezi Mistrem Formanem a tovaryšem Sorkinem. ()

Colby Sawyer

Opět naprosto luxusní Sorkinova scénáristická práce, kterou podpořil i výbornou režií. The Trial of Chicago 7 je žhavým kandidátem na Oscary, už jen kvůli velice silnému tématu, kterému se věnuje, ale hlavně díky tomu, že dokáže prezentovat dění v soudní síni tak napínavě a neuvěřitelně poutavě. Přestože to pro mě není tak blízká problematika, byl jsem po celou dobu uchvácen a hltal jsem každý proslov, který byl ve filmu pronešen. Hlavním představitelům nejde nefandit a i na špatné straně stojící Gordon-Levitt si dokáže získat velké sympatie. Myslím si, že všichni zůčastnění pánové se budou hádat o sošky, protože všichni do jednoho předvádějí bravůrní výkony. Je možná trochu zvláštní označovat film, který se z velké části odehrává jen v soudní síni, za jeden z nejlepších filmů roku, ale já to udělám, protože tohle je vážně velká pecka. ()

sofiapetra

Film roku? Bezmála dvě hodiny jsem u toho úpěla, jak moc mě to nebavilo. Nevtáhlo mě to, dialogy umolousané a nezáživné, napětí nula. Líbilo se mi zhruba až posledních patnáct minut, ty byly povedené ale zase velice, takže odměna na konci přeci jen přišla. ()

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

10.02.2023

Na pět Oscarů nominovaný americký režisér David O. Russell (Špinavý trik, Terapie láskou) za sebou nemá úplně úspěšné období. Po sedmileté režijní pauze poslal vloni na podzim do světových kin svůj… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

01.03.2021

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

03.02.2021

Dnes odpoledne byl zveřejněn kompletní seznam nominací pro 78. ročník Zlatých glóbů. A stále výrazněji se ukazuje, že streamovací služby v těchto oceněních upevňují svou pozici. Netflix si letos… (viac)