To, co bylo v roce 1968 zamýšleno jako pokojný protest proti sjezdu demokratů, se změnilo ve vlnu násilí a střetů s policií. Organizátoři protestů, včetně Abbieho Hoffmana, Jerryho Rubina, Toma Haydena a Bobbyho Sealea, byli obviněni z podněcování nepokojů a soudní proces, který následoval, je jedním z nejznámějších vůbec. (Netflix)

holub109

Těšil jsem se moc, ale ani v nejmenším nedoufal, že to bude až takhle dobré. Netflix totiž vypustil do světa nejen dost možná nejlepší film z jejich stáje, ale zatím i celé filmové sezóny. Sorkin je zkrátka dialogový virtuóz, scénář je perfektní, a i režírování mu jde opravdu dobře. Největší devizou je ale dle mého to úžasné herecké obsazení. Herečká sestava je totiž vskutku impozantní. Redmayne, Rylance, Cohen, Langella, Levitt, Keaton a mnoho dalších předvádí bravurní výkon, za který by si minimálně nominaci na Oskara určitě zasloužili. První půlhodinu jsem se upřímně ješte trochu na rozpacích, mé obavy se ale rozplynuly hned při prvním vstupu do soudní síně. Tempo je od té doby opravdu vysoké a neustále se něco děje. Ten film určitě nesedne každému, ale každý, kdo snese trochu politikaření a má náladu na náročnější film, bude slintat blahem. Za mě se jedná o veliké překvapení, které by mohl Netflixu na Oskarech konečně přinést pár sošek i v hlavních kategoriích a díky kterému jsem mu schopen upřímně odpustit nepříliš velkou kvalitu většiny jejich filmových projektů z poslední doby. 90% ()

kukkik

Připravte se na superlativy v tomto hodnocení. Hodně, ale opravdu hodně silný film, obzvlášť ve světle současných událostí nejen v USA. Naprosto dokonalé obsazení. Obzvlášť Cohen do role Abbieho dokonale pasoval a opět ukázal, jak skvělý je v budování rozličných komplikovaných, svérázných a silných charakterů. Příběh jsem popravdě neznal, dokonce ani samotné protesty, hádám že to pro mě byla taková dlouho známá část amerických dějin, na kterou jsem mnohokrát narazil v literatuře i filmu ale nikdy se nedostal k jejímu hlubšímu prozkoumání. Nuže, jsem moc rád, že to v tomto filmu Netflix zčásti udělal za mě. Během "soudu" se ve mě místy vařila krev spravedlivým hněvem a sledovat charaktery obžalovaných i právníků, kterak se s ním vyrovnávají po svém, bylo rozhodně poučné. Neznám detaily skutečných událostí, ale co se tohoto filmu týče, myslím, že minimálně mě, jako Čechovi, dává zajímavý pohled na to, že ani tzv. "Země Svobody" jí nebyla ani v minulém století stejně, jako jí není dnes a v míře osobní svobody ji předčí snad každý stát EU. A zpátky k filmu, je to opravdu masterpiece, který jsem si užil od začátku do konce a klidně bych snesl i o něco delší stopáž, jelikož bylo stále co říct a, znovu, tak dokonalé obsazení a bohatý námět tehdejších událostí by dokázali směle naplnit i dvakrát delší film a stejně bych ho sledoval stejně napjatě, jako jsem ho sledoval teď. Tenhle film jsem neviděl naposledy a to je u tvorby Netflixu hodně co říct. 5/5 ()

rivah

Těmi protesty to začalo a pokračováním vyústilo do dnešního stavu rozvratu státu. Film na objednávku pro volby a ceny. ()

Hashirama

Crowd pleaser jak řemen. Jako by Forrest Gump dostal bratrance, stejně divácky přívětivého a užívacího. Sorkin je sice podbízivý, ale pro jednou se podbízí divákům a ne Akademii, a pro jednou svým pověstným slovním průjmem úspěšně a se stylem resuscituje skomírající žánr soudního dramatu, který k charakterovému napětí a rychlým dialogovým výměnám vyloženě vybízí. A tady si toho divák užije naplno, přičemž zakusí i hlavní principy, na kterých stojí celá Amerika - boj každého jednotlivého občana za svobodu, za svůj názor, za demokracii, a zároveň na mnohdy nefunkční, systémové a zaujaté legislativě i justici. Kontrast se zrcadlí jak v ději, tak v postavách, a přitom film nezapomíná být v jádru sympatickou pohádkou se vzletnými ideami a hladivým podtextem. Prostě divácká radost. ()

Sweat55

Jsem rád, že i v téhle době jsem se dočkal hodně kvalitního filmu, u kterého je prostě radost sledovat skvělé herecké výkony, nechávat se pohltit kvalitní kamerou, skvělým dobovým zasazením a kvalitním scénářem, který mě donutil si ty historické události oprášit a naučit se nové věci. Jen je škoda, že konec přišel v podstatě z nenadání a důležité informace jak to dopadlo se dozvídáme s textu. Což je bohužel nešvar těchto filmů. Jinak ale velká spokojenost. ()

rublik05

Hned na úvod se musím přiznat, že jsem vůbec netušil, co se v Chicagu v roce 1968 a 1969 událo. Bylo proto pro mě velkým překvapením, jak velký a hlavně dlouhý proces se v té době odehrával s místními levicově založenými osobami. Musím přiznat, že Chicagský tribunál je dalším povedeným zářezem ve filmografii Netflixu, především díky skvostnému obsazení a kvalitní režii. Film se nese v poměrně pomalém tempu, dává tak vyniknout především kvalitním dialogům, a také prostor pro mimořádně povedené výkony všech herců. Nejvíc mi utkvěl v paměti fenomenální Sacha Baron Cohen, výborný Eddie Redmayne nebo Jeremy Strong, a také k mému velkému překvapení pan advokát Mark Rylance, jemuž role neskutečně sedla. Všichni herci odvedli skvělou práci. Bavilo mě i zapojení dobových záběrů, to filmu neuvěřitelně přidalo na autenticitě a umocnilo to již tak silnou atmosféru, která se prolíná celým dějem. Na čem si však tvůrci mohli dát víc záležet, byl samotný soudní proces, který mohl být mnohem lépe zfilmován, na druhou stranu má plno opravdu silných a velmi emotivních scén, které ho svým způsobem zachraňují. Já jsem spokojený, Chicagský tribunál je kvalitně natočené drama, jehož největší devízou jsou excelentní herci a dobře napsaný scénář. Netflixu jednoznačně palec nahoru. 9/10. ()

mrtn

Měsíc po shlednutí The Trial of the Chicago 7 jsem viděl https://www.csfd.cz/film/5304-kdo-seje-vitr/komentare/, což je úplně jiná liga. Proto je mou povinností snížit hodnocení na 3. Ten film je pro mě prázdný. Nezanechal ve mě vůbec nic. Ve své podstatě systém zafungoval.......nejlepší postava od Redmayneho, Cohen mě nebavil (vysoká ega nemám rád), výkon Rylance zbytečně vyhypovaný, Langella děsivý (ale už na hraně parodie), Gordon-Levitt ok, Keaton super (což je ale napsanou postavou) ........cynicky přiznávám, že při dovědku, jak kdo dopadnul, mě rozesmála postava Cohena :D ()

Franc1s

Sakra to byla síla... Nečekal bych že jde tak lehce a zábavně natočit konverzačku ze soudní síně. Všechny postavy zahrané na výbornou, kdy prostě člověk s nimi soucítí a vše jim věří.. Tady prostě bylo vše na jedničku a já nemám vůbec nic proti.. Rád jsem si rozšířil obzor a viděl co se v té době v Americe dělo...A díky Sorkinovi, že mi ten výlet do té doby umožnil. Fantastický 10/10 ()

Primavera

Film inšpirovaný skutočnými udalosťami, takže celá tá smradľavá fraška súdneho procesu, hipíci, zvrhlíci, skostnatený súdny systém, ideály zomleté na surovú fašírkovú zmes, ľudská brutalita, bolesť, prázdno.... to všetko je naozaj?! Pozeráš a vcucne ťa to do deja tak, že ti je až ťažko od žalúdka. Perfektne urobený film. ()

Hellierer

Hvězdně obsazené drama pod taktovkou Aarona Sorkina, které se vlastně téměř celé odehrává v jedné soudní síni, dokáže nečekaně strhnout, za což můžou dobře napsané neutuchající dialogy a sympatické postavy. No a pokud člověk není obeznámen s událostmi, jenž se ve filmu řeší, tak se mu daří i poměrně dobře napínat. A díky stálé aktuálnosti tématu dobře rezonuje i v dnešní době. PS: Překvapivě tu Eddie Redmayne není otravný, jak běžně, takže pokud ho máte za normálních podmínek problém překousnout (a já se vám nedivím), tak tady budete nejspíše v klidu. ()

Nix

Tak tohle mne chytlo za srdce. Hodně povedené zpracování, avšak do této chvíle pro mne naprosto neznámého procesu. Ale herecké výkony byly famózní a celé provedení bylo na jedničku. Mám slabost pro dobře udělané drama ze soudních síní, rozhodně doporučuji. ()

junxi91

OK, nebyl to špatný páteční večer. Netflixovský rukopis šel na tomto díle ihned poznat, protože vše se děje strašně rychle a člověk nemá ani chvíli na odpočinek k zamyšlení. Proto jsem se v tom celkem dost ztrácel, nevěděl jsem, kdo je kdo - ono zapamatovat si sedm obžalovaných, kteří pocházejí ze tří "spolků", a všichni se zapojili do protestů proti válce ve Vietnamu v Chicagu v roce 1968, to není pro vyfetovaný mozek jako je ten můj nic možného. Sasha Baron Cohen z nich byl asi nejvýraznější, protože si samozřejmě dělal prdel ze soudce, který to ovšem nesnášel příliš dobře - byl totiž dost nepřátelsky naladěn vůči všem obžalovaným. A proč tomu tak bylo? Že by se jednalo o politický proces? Ale to přece nejde, protože v USA máme jen občanské a trestní procesy. A pan prokurátor dělal jenom svou práci, a jakékoliv nařčení z podjatosti sveřepě odmítá. Nejdojemnější byl samozřejmě ten konec s předčítáním padlých z Vietnamu. Prostě dramatický soudní proces, retrospektivně vyprávěný příběh obžalovaných a trocha toho sluníčkářství. Nebylo to špatné, ale abych to tu vychvaloval jako verbal a přirovnával to k nějaké MILFce, na to bych musel stíhat vnímat ten děj i pod vlivem lehkých drog a silné únavy. ()

deLaFere

Problém celého snímku je úplně stejná manipulace jako ta u soudu. Stejně tak, jako si nedělám iluze o tehdejším establishmentu, nedělám si iluze ani o většině souzených. Černí panteři vypadají jako ztělesnění pronásledovaných a křivě obviňovaných beránků. O drogách se tu sice mluví, stejně jako třeba o volné lásce, ale nic není vidět. Snímek glorifikuje souzené a ze systému dělá absolutní zlo. Hodnocení téhle progresivistické agitky je zoufalství. ()

Mkartaylas56

Aaron Sorkin přišel se svým druhým režijním počinem a stejně jako v případě Velké hry je to pecka. Dokonce si myslím, že z pohledu režie jde ještě o trochu lépe doladěný počin a tudíž je asi jasné, že pokud o něm někdo pochyboval, tak po tomto filmu už všechny pochybnosti vymizí. Každopádně to hlavní a vlastně i to nejlepší, co Chicagský tribunál nabízí, je samotný scénář, skrz který Aaron jen znovu dokazuje, že jde o jednoho z nejlepších scénáristů současnosti. Film je díky němu neskutečně ukecaný, ale zároveň si drží dostatečně vysoké tempo k tomu, aby diváka neunudil. Velkou měrou tomu samosebou pomáhají herci, kteří odvedli rovněž výbornou práci a i když asi nedokážu vypíchnout jednotlivce, tak si upřímně myslím, že bychom klidně mohli na Oscarech vidět nějakou tu nominaci. Stejně tak bych ale viděl nominace i v jiných kategoriích. A to ať už za scénář a režii, ale klidně i za kameru či střih a vlastně bych se ani moc nedivil, kdyby se právě tenhle snímek stal jedním z hlavních tahounů, protože předpoklady k tomu rozhodně má. Pro mě osobně je jen škoda, že podobný druh filmů (alá soudní dramata) není úplně mým šálkem čaje, a tak jsem si jej z diváckého hlediska neužil tak moc, jako z hlediska filmařského. I tak mu ale s chutí uděluji velmi nadprůměrnou známku a cením Netflix, že se opět po nějaké době ukázal s něčím skutečně kvalitním a doufám, že takových snímků budou vypouštět co nejvíce. 80% ()

Terminer

Nechť tento film je připomínkou toho, že za demokracii je nutno bojovat neustále. A nezáleží na tom, že se jeho děj odehrává před více než padesáti lety. Stačí se podívat na zprávy... Jinak tomu filmu přeju hodně štěstí na oceněních, zasloužil by si je. Akorát se obávám, že herci ostrouhají, protože je to ansámblovka a všichni jsou super, tudíž nelze nikoho vyzdvihnout. Ale dost řečí, radši se na to podívejte, stojí to za to! ()

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

10.02.2023

Na pět Oscarů nominovaný americký režisér David O. Russell (Špinavý trik, Terapie láskou) za sebou nemá úplně úspěšné období. Po sedmileté režijní pauze poslal vloni na podzim do světových kin svůj… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

01.03.2021

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

03.02.2021

Dnes odpoledne byl zveřejněn kompletní seznam nominací pro 78. ročník Zlatých glóbů. A stále výrazněji se ukazuje, že streamovací služby v těchto oceněních upevňují svou pozici. Netflix si letos… (viac)