Duna

• Česko Duna (viac)

Langos

Kniha nepřečtená, film zkouklej! Duna je typ filmařiny s kterým se teď jen tak nepotkáte. Mimo to, že film vám předkládá krásný záběry z planety Arrakis a vesmíru, vás Duna nabudí pomalu roztahujícím se příběhem, se kterým si připomínáte co bylo v knize a nasáváte obsah z plátna/obrazovky.  Co víc si přát než hudbu od Hanse Zimmera, která je hlavním pilířem celé atmosféry a hodí vás do děje, ve kterém je koření sakra vzácné a boje zatraceně napjaté. Duna je momentálně jedním z nejlepších filmů udělaných podle knižní předlohy a rozhodně byste si měli udělat čas na takový dílo. ()

jenikok

Aneb jak ve jménu peněz zmrvit původní myšlenku a Lynchův film. Báječný hovna. Publikum bude, kreténi bez kritického myšlení se vždycky najdou ()

Alagaesie

Předlohu neznám. Viděl jsem jen původní Lynchefilm. Hakkonenové se nebojí. Výcvik. Hezká loď. Super kostýmy. Atreydé chtěli mír. Výcvikář snil a kámoš bojovník mu nevěřil. Otec Paula přecijen podpořil. Cvičení je nutnost. Zkoušku přežil. Měl být tím očekávaným vyvoleným. Zvuk dud je vždycky super. Megamechavážka. Postup proti červům vypadal jako průchod minovým polem. Aktivní ticho. O poušti se ve smlouvě nemluvilo. Hm... zajímavej pozdrav. Ty duny! Červi byli zajímavě udělaný. Paul vizionář. Imperiální planeta měla divný jednotky. A sakra. Nečekané. Dobrej Hlas. Co má bejt ta neustálá Paulova „vize“? Dobrej voják. Paule... Hezky si je vzal červ. Bylo mi líto mechavážky. Boj. A karavana šla dál. ()

Skitlle

"Duna" je zajímavým sci-fi filmem, který si zaslouží za mě čtyři hvězdy. Je vizuálně poutavý a bohatý dobrými scény. Film exceluje ve dobrých hereckých výkonech a silné atmosféře. Vizuální efekty a hudba vytvářejí krásný zážitek. Příběh "Duny" je dojemný a plný politických intrik, což dodává filmu hloubku. I přesto, že může obsahovat známé motivy, zůstává autentický a relevantní.  Celkově lze konstatovat, že "Duna" je nadprůměrným sci-fi filmem, který zasahuje do emocí diváků.. ()

ENDGAMEBOY

Jelikož mám rád sci-fi filmy (jako třeba Avengers atd.). Tak jsem se podíval na další sci-fi film. A musím říct že to bylo....... dobré a epické. Prostě fakt dobrý film který byl trochu ve stylu Star Wars (nebo tak nějak). Za mě epických 9/10. Ps: Oscar Isaac v tomhle filmu vypadal dobře. ()

AtemuLukas

No tak už jsem tento kontroverzní snímek viděl. A jaké jsou z toho dojmy? No tak to vezmeme od začátku. Příběh ne i zase tak složitý a je docela dobře vysvětlen hned na začátku, takže ho tady kvůli spoilerům nebudu zmiňovat. Co herecké obsazení? No přiznávám, že nejsem moc fanda Timothée Chalamet, ani Zendaya nemusím, ale nutno říci, že do tohoto filmu se hodili. Jason Momoa tam je protože proč ne. Nemá tam však moc prostoru, a ve výsledku si pak asi řeknete, byl tam vůbec nutný? A co kulisy? No tady mám trochu větší problém. Nevím jak ostatním, ale já si občas díky kulisám a strojům (hlavně v poušti) připadal, jako kdybych koukal na další Star Wars. Což není zrovna na škodu, ale občas jsem si prostě říkal, kdy vytáhnou lightsaber. Co bude však pro hodně diváků zabijákem je ta délka filmu. Jako já viděl Snyder’s Justice League, která má 4h a to bez jediné pauzy. A neřekl jsem, že to je moc dlouhý. Ovšem tady to musím říct, protože Duna je rozdělena na části a tato první část se místy zbytečně vleče. Díky tomu jsem občas ztratil pozornost, protože to bylo na můj vkus dost místy natahované. A jak to hodnotím celkově? No dvě hvězdy max a to jsem ještě mírný. ()

JohnyL

jakožto fanda knižní předlohy, hráč her (z nichž s odstupem věků jako tu nejlepší hodnotím tu nejfousatější, málo známou, z roku 1992) jsem si počkal na shlédnutí tohoto dílu, až bude k dispozici ta druhá část. Moje očekávání byla totiž spíše při zemi z vícero důvodů, nápad rozdělit knížku na dva filmy se mi původně vůbec nezamlouval, bezprostředně po shlédnutí však krotím nadšení. Takto nějak jsem si Arrakis představoval. První část obsahuje co má a reálie univerza jsou vysvětleny tak akorát, žádné pitvačky, kdo je s kým bratranec či ségra, zároveň to nejpodstatnější je poměrně jasně vysvětleno a nenechá diváka moc tápat, což je zde myslím dobře, na pochyby a otázky tu jsou Paulovy stavy. Tolik zmiňovaný vizuál a hudbu sice hodnotím jako velmi povedenou, nikterak přelomovou.  Vzhledem k tomu, že už jen papírový scénář k druhé půlce je zkrátka lepší, tak se začínám těšit do kina. I s vědomím jistých nedostatků jako fanboy dávám 5, protože já nasával náruživě melanž celých 155 minut ()

Valenn

Vizuálně podmanivé. Hudebně dokonalé, kdy se Herr Zimmer konečně jednou oprošťuje od svých klasických hudebních témat a preferovaných nástrojů a úspěšně zkouší něco natolik jiného, že je to v podstatě automaticky do budoucna jedna z jeho nejlepších kompozic. Herecky naprosto přesné až na Zendayu, která se na roli Chani nehodí a obecně neumí hrát. A pokud si někdo vážně myslí, že jsou film a postavy k sobě navzájem chladné, nechť se na to podívá znova a ráčí se soustředit nejen na mluvené slovo ale i na nonverbální komunikaci postav. Atmosféra filmu je nejen vynikající sama o sobě ale skvěle vystihuje i předlohu, na rozdíl od Lynchova výtvoru. To všechno jsou důvody proč si dovolím tvrdit, že od Návratu krále tu nebyl lepší a komplexnější zástupce žánru scifi a fantasy. Interstellar promine, ale na tohle o chloupek nemá. Snad to druhá Duna potvrdí. ()

Leptictidium

Hodně lákavé a atraktivní sci-fi, na které snad nejde říct nic jiného než chvála. Musím se přiznat, že pro ty, co nečetli knižní předlohu, film po prvním zhlédnutí možná moc lahodit nebude (můj případ), ale věřte mi, dejte tomu ještě jednu šanci, pochopíte proč. Výborná kamera, výborná herecká skvadra, výborná hudba (to vyzdvihnu ještě víc, Hans Zimmer udělal neuvěřitelnou práci a ta exotičnost jeho hudby je až hmatatelná), silný příběh. Jediné mínus za to, že se nám svět Duny ve filmu moc nepředstaví (no, vlastně představí, ale i tak mi to spíš připadalo jako lyrická poezie než skutečné objasnění událostí), nebo ne aspoň tak, jak bych chtěl. Nemůžu uvěřit, že HBO z tohoto chtěli udělat TV film, to by byl zločin století! 8/10 ()

JanaH.

Duna byla pro mě dost zklamání. Dlouhé scény o ničem a na konci pár pouštních mega červů. Být ten film na hodinu a půl, tak by to šlo a asi by měl i spád. Tady jsem v půlce skoro udnula. Původně jsem chtěla jít díky reklamě na dvojku do kina, ale vzhledem k tomu, že jsem neviděla první díl, tak jsem si ho raději pustila. No, na druhý fakt nepůjdu. ()

Nag0

3 (aj keď silné) hviezdy, a to som fanúšik púštnych scenérií. Villeneuve mi už jeho niekdajším sci-fi počinom, ktorý som mal možnosť vzhliadnuť v kine (Arrival), priniesol istú dávku obtiaží pri vstrebávaní dejovej látky, a obávam sa, že druhý sci-fi pokus nie je na tom o nič lepšie. Duna je krásna. Monumentálnosti vyobrazenia rôznych technologických či živočíšnych kolosov, vynárajúcich sa spod hlbín vody či piesku, klesajúcich, stúpajúcich či len tak sa vnášajúcich s adekvátnym hudobným doprovodom nemôžem absolútne nič vytknúť. To isté platí aj pre kulisy a kostýmy, ktoré len podčiarkujú vysokú úroveň vizuálnej stránky, a teda v tejto sfére nemám problém sympatie s odporúčaniami návštevy kín, či vysokými hodnoteniami na základe týchto načrtnutých kladov. Nesúlad u mňa nastolil až môj vzťah ako diváka k postavám, či nevyvážená dynamickejšia akcia. V prvom rade je tu hlavná postava, od ktorej skoro každý očakáva isté veľké veci, avšak žiadnej takejto manifestácie sa divákovi nedostáva až po nejaké prvotné náznaky v poslednej pätine filmu, čo bol pre mňa trošku "too little, too late" moment. Na čo sa človek dovtedy díva sú vidiny, heroické počiny osadenstva zachrániť hlavnú postavu (niektoré horšie ako iné), dosť nevýrazné akčné scény (hlavne súboje) a jedno-dimenzionálne až polopaticky vyobrazené záporné postavy. Pravdupovediac budem ešte váhať pri hodnotení, keďže tie mĺkvejšie a statickejšie scény tomu fakt pristali, pričom dynamické lapsusy by sa tomu azda do veľkej miery dali odpustiť, nateraz to budú už ale avizované silné 3 hviezdy. ()

Lukango

Dennis Villeneuve je pro mě tvůrce, který za sebe často nechává vyprávět obraz. Můžeme tomu tak vidět třeba v jeho skvělém Blade Runnerovi, který doslova omámí tím dechberoucím vizuálem. U Příchozích se Villeneuve soustředil více na dialogy, ale stále tu hrála klíčový prvek ta vizuální stránka. No, a teď tu máme jeho 3. sci-fi, které si stejně jako Blade Runner či Příchozí diváka podmaní. Duna není mistrovské dílo, ale věřte mi, že od toho není daleko, a aby to bylo to mistrovské dílo, tak by příběhová stránka potřebovala hrát více na emoce, i když tu pomaloučku drhneme strop. Villeneuev svojí tvorbou osvěžuje dnešní kinematografii a jde vidět, že byl pro něj velkou inspirací sám Kubrick. Co Villeneuve umí ze všech nejlíp, tak je atmosféra, a opět nám dokázal skrze plátno či obrazovku přenést svůj fiktivní svět k nám do obýváků. Nikdo neumí lepší filmovou atmošku než on. Svým plouživým, přesto nacpaným tempem nám Villeneuve ukazuje, že stačí umět, aby věřil, že je to skutečný svět. Samotný příběh je jedním slovem epický a ze všeho jde cítit ta nesmírná důležitost, která předčí mnoho dalších sci-fi. Příběh srší epikou, ale i tak se tu najde pár momentů, které originalitou zrovna nebublají, ale to je asi proto, že je to adaptace na starší dílo. Asi největší, přesto poměrně malý problém mám s poslední čtvrtinou, která ztratí na své velkoleposti a pompéznosti a děj se zaměří na Paula a Jessicu. Tato část už je taková dojezdová a i když se tu pořád děj posouvá, a to správným směrem, tak to nedokáže překonat zbytek filmu. Zatímco první 3/4 mohly být klidně delší, tak poslední třetina naopak kratší. Jak říkám, ubere se tu dost z té důležitosti a už se nejedná o tak velké měřítko, ale spíše o osobnější ,,survival". Prostě to není ta zasloužená tečka na závěr. Kdyby byl konec kratší, ze 40 minut by se stáhl na 25, tak film nijak neztratí na ničem. Navzdory této výtce si i tak myslím, že je Duna po příběhové stránce velmi povedeným sci-fi, která současnou konkurenci strká do kapsy. Dále tu je ta znamenitá technická stránka, která si často s Nolanem konkuruje. Villenuev je pravý filmový řemeslník a jeho díla vypadají nádherně. Začnu s kamerou, která pohltí a je to doslova pastva pro oči. Jednoduše se tu oči nenudí. Kamera se střihem jsou velmi opatrní a i akční scény se snaží zachytit v tom nejširším záběru bez zbytečně rychlých pohybů. Duna je po vizuální stránce audiovizuálním zážitkem, který uhrane a omámí. Zůstanu u vizuálu a zmíním efekty, které opět jsou nádherné. Našel bych tu několik momentů, ze kterých šla cítit přítomnost cgi, což sice lehce vyrušilo, ale jako celek se z vizuální stránky jedná o krásnou podívanou. Dále tu máme zvuk, který si ode mne také kritiku nezíská a jedná se o kvalitní ostrý zvuk, jenž nemá chybu. Potom tu je hudba, která se však ve mně pře. Ne z toho důvodu, že bych si myslel, že je špatná. Bože, to ne. Jedná se po hudební stránce o malý zázrak. Král Zimmer zkombinoval písek, kmenové bubny, budoucnost a jako celek vytvořil něco překrásného. Abych dokončil myšlenku s tím, co se ve mně pře. Nedokážu se rozhodnout, který soundtrack byl lepší, jestli ten z Duny z roku 1984, nebo tenhle. Ať vidím Dunu pokolikáté chci, tak pokaždé se nedokážu rozhodnout, u které je hudba lepší. Na druhou stranu považuju Dunu z roku 1984, krom hudby a zvuku, za strašný a nechutný film, který je téměř nulovou konkurencí pro tento Villeneův kolos. Teď k hercům. Ve filmu se objevuje mnoho zvučných jmen a i když hrají velmi dobře, tak perfektní to není. Chalamet v roli Paula je dobrý, ale na takový film to chce víc. Jak říkám, hraje většinou dobře, ale místy to už lehce drhlo. Ostatní jako Ferguson, Isaac, Mamoa, Brolin, Bardem, Skasgard či Bautista - všichni hrají velmi dobře, ale oscarový to prostě není. Na závěr bych ještě filmu pochválil masky, kostýmy a celkovou výpravu. vše vypadá jako z velmi vzdálené budoucnosti, takže tu máme další překrásný fiktivní svět. Celkově je Duna opulentní a dechberoucí sci-fi, která po technické i příběhové stránce dokáže strhnout a pohltit. Nejedná se o mistrovské dílo, ale daleko k tomu nechybělo. Známka: 7,5/10 () (menej) (viac)

batmancz

četl jsem knihu, v 90s jsem hral dunu 2 a dokonce i 1, viděl původní film z 80s. Líbí se mi atmosféra, líbí se mi masky, hudba, kulisy. To vše je parádní, tohle by mohlo být celé universum. Vadila mi každopádně ta stopáž a upřímně mělký scénář a ty zasněné části. Chápu, že to cílí i na ty co o duně nevěděli vůbec nic, tak musí být vše vysvětlováno. Nějaké ty nelogičnosti se také najdou, ale to v každém filmu... chápu, že letos lepší scifi asi nedostanu, takže díky! A jistě, jsem zvědavý na druhý díl. ()

hmyzovrah

Dávám pouze 1 hvězdu za vizuál. Film plný patosu, trapných názvů, zdlouhavých a trapných rozhovorů. Příliš mnoho fantasy a méně sci-fi. Souboj mezi rody, mi připadal jako film o třech dětech, co se perou hračku, nebo filmy o zamilovaném trojúhelníku. Neexistující fyzikální zákony. Pro fanoušky fantasy, je tento film jako dělaný, ale pro fanoušky sci-fi ne. Dokonce výběr herců, mi připadal jako z noční můry. ()

JohnDark

Duna - Dune, Sci-fi, USA 2021, R: Denis Villeneuve, H: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Jason Momoa, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Dave Bautista, Sharon Duncan-Brewster, Zendaya, Chen Chang, Javier Bardem, 60% ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl