Tintinove dobrodružstvá

• Česko Tintinova dobrodružství (viac)

Neukojiteľnou zvedavosťou hnaný reportér Tintin a jeho nadovšetko lojálny pes Snowy jedného dňa objavia model lode Jednorožec, ktorý ukrýva výnimočné tajomstvo! Tintin sa tak nečakane zapletie do veľkej, celé stáročia starej hádanky – a zároveň sa ocitne v zornom poli diabolského zlosyna Ivana Ivanoviča Sacharína, ktorý je skalopevne presvedčený, že Tintin ukradol nepredstaviteľne vzácny poklad, ktorý legendy spájajú s podlým Červeným Rackhamom! Našťastie s pomocou verného Sowyho, trochu hrubého a večne zle naladeného kapitána Haddocka a dvoch nie práve najbystrejších detektívov Horváta a Horvátha, sa Tintinovi podarí precestovať polovicu sveta, vďaka závideniahodnej bystrosti a rýchlosti byť vždy o krok pred svojimi protivníkmi a nájsť miesto, kde leží vrak skutočného Jednorožca! A práve niekde v tejto pirátskej lodi má byť podľa legendy ukrytý kľúč k nepredstaviteľnému bohatstvu... Ale aj prastará kliatba! Tvárou v tvár čoraz väčším a desivejším nebezpečenstvám, ktorým počas svojho neuveriteľného dobrodružstva musia čeliť, si Tintin a jeho priatelia uvedomia, neexistuje nič, čo nemožno dosiahnuť – ak sa odvážite riskovať úplne všetko! (TV Markíza)

zette

Ale jo, celkem povedeny dobrodruzny film, kterych neni nikdy dost. Animace je pekna, presto si myslim, ze se tvurci mohli pokusit o hrany film. Slusny pribeh, zajimave postavy a legenda TinTin:-). ()

pakobylka

Milý Tintin (stejně jako většina teenagerů) tak trochu tápe, neboť se ve slabých chvilkách přiklání ke klasickému dětskému animáku (kterým by podle všech předpokladů měl být), aby vzápětí ukázal svaly a předváděl se jako pravověrná dobrodružná klasika ve stylu Indiana Jonese (snad na důkaz své dospělosti). Nevím, ve které poloze je mi bližší, nicméně právě pro jeho rozpolcenost bych ho raději viděla jako hraný film ... z čehož ovšem nemám pražádnou radost. Od režiséra formátu Stevena Spielberga jsem zkrátka očekávala větší originalitu, ne pouhé převyprávění příběhu - protože svět animace nabízí prakticky nekonečné možnosti ... co se způsobu uchopení i následné realizace zápletky týká. ()

Martrix

Audiovizuální vymazlenost. Jen ten příběh... . I když jsou postavy sympatické a akce má dynamiku, takže jsem se vysloveně nenudil, tak vše co se děje je ohavně předvídatelné, jinde už stokrát viděné. Tedy s výjimkou scény, kde hrdinové nahání sokola. Taková blbost ještě nikoho nenapadla. Fandové Tintina nejspíš předou blahem, ale pro nás, předlohou nepolíbené, je to stejně ohrané, jako třeba nedávný Uncharted. ()

Maty85

Po návratu z CSFD projekce mám jen ty nejlepší dojmy a sem moc rád za správnou volbu promítajícího snímku. Spielberg, Jackson plus ideální délka stopáže předurčilo, že celý snímek bude bez hluchých míst a promění se v zábavnou podívanou, což se nakonec i potvrdilo. Animace vynikající, 3D na standardní úrovni. K několika scénkám bych asi nějaké té výhrady našel, ale proč to řešit.... beru to jako pohádku a hlavně to nebyla žádná nuda a o to přeci jde především! Film utekl neskutečně rychle... sem nemohl pomalu ani uvěřit, že už koukám na závěrečné titulky :)) ()

RickDeckard

Steven Spielberg natočil svůj první animovaný film a všem předvedl, že je stále v prvotřídní filmařské formě! Adaptace kultovních belgických komiksů o příhodách mladého zvídavého reportéra Tintina (neodmyslitelně doprovázeného věrným psem Filutou a s alkoholismem bojujícím kapitánem Haddockem) totiž takřka nemohla dopadnout lépe. Začnu netradičně technickou stránkou filmu. Vizuál je od začátku do konce jedním slovem dechberoucí – ačkoliv jsou všechny postavy tu více, tu méně komiksově stylizované a opravdu podobné svým kresleným předlohám, jejich pohyby jsou naprosto realistické a díky technologii performance capture (vyvinutou pro Avatar Jamesem Cameronem, s nímž Spielberg a produkující Peter Jackson snímání pohybů herců a použití 3D konzultovali) je v jejich gestech a obličeji naprosto věrně zachycena každá emoce. Je fascinující a zároveň skoro až nepatřičné, že máme u animovaných hrdinů možnost pozorovat doslova každý záškub mimických svalů či Tintinovu čupřinu reagující realisticky na sebemenší poryv větru. Vše působí dokonale přirozeně, včetně achylové paty všech „motion capture animáků“, kterou jsou oči. Zde mají postavy v očích onu potřebnou jiskru, jež jim vdechuje život. Jedinou – patrně úmyslnou – výjimkou jsou přehnaně groteskní vzhled i pohyby nemotorných detektivů Tkadlece a Kadlece. Naopak musím už poněkolikáté vyzdvihnout Andyho Serkise, který má s „předehráváním“ pro digitální postavy nejvíce zkušeností na světě a jehož opilecky rozšafný Archibald Haddock je zkrátka k sežrání při každém pohybu. Od Avatara a Legendy o sovích strážcích jsou Tintinova dobrodružství prvním filmem, který opravdu doporučuji vidět ve 3D, jelikož rozměr navíc tentokrát skutečně nabízí přidanou hodnotu a zintenzivňuje zážitek z filmu. Spielberg (resp. jeho dvorní kameraman Janusz Kaminski) naplno využívají toho, že virtuální kamera není svázána fyzikálními omezeními a koncipují záběry tak, aby zejména u akčních scén a honiček chytře zužitkovali prostorový efekt, aniž by se ovšem lacině uchylovali k vystrkování předmětů proti divákovi. Úplně jim stačí rafinovaně kroužit kolem postav a vyhýbat se těsně okolním objektům (nejlépe je to vidět u pronásledování auta s vrahy). Dalším geniálním nápadem je časté využití odrazů od nejrůznějších skel a zrcadel a odlesků světel, které umocňují prostorovost snímku v řadě klidných scén. Přes všechno výše popsané vizuální pozlátko je ovšem největší devizou Tintinových dobrodružství příběh a vypravěčské umění pana režiséra. Spielberg je tu opět tím mladým filmařem sršícím originálními nápady, zároveň hned několikrát vzdává poctu předloze a upozorňuje pobaveně diváka, že Tintinův původ je v komiksových sešitech (např. jedna z postav mimo záběr hlasitě do něčeho narazí a upadne, když ji spatříme, jak se pomalu zvedá ze země, létají jí stejně jako v komiksu kolem hlavy malí žlutí kanárci, záhy se ovšem ukáže, že jsme před zverimexem a tato postava vrazila do prodavače, který tyto kanárky nejspíš přinášel/odnášel, a ten je začne chytat do síťky – podobných roztomilých odkazů je ve filmu několik). Vyprávění má zhruba od třetiny neuvěřitelné tempo, díky němuž vám film utečně jako voda, a napětí se přirozeně a nerušivě prolíná s humorem. Byl jsem překvapen, kolik výborných gagů i slovních hříček Tintonova dobrodružství obsahují a jak často jsem se u nich upřímně smál. Při této příležitosti musím výjimečně vyzdvihnout i překlad. Nevím, nakolik překlad vychází z českých vydání komiksů (vím jen, že jsou převzata česká jména postav), každopádně neustálé klení a nadávky kapitána Haddocka začínající vždy stejným písmenem, kdy např. orla, který jej okradl o důležitá vodítka k pokladu, počastuje mj. slovy „loupeživý loskutáku“, jsou vážně vtipné. První díl z plánované trilogie o Tintinovi představuje ve výsledku podívanou pro každého bez rozdílu věku a pohlaví, kdo se jen trochu umí dívat na svět naivníma dětskýma očima, pro něž se velkolepé dobrodružství skrývá za každým rohem. Jedinou výhradu možná budou mít zástupkyně něžného pohlaví, jelikož v Tintinově světě hrají ženy jen kompars (v celém filmu jsou ženské postavy všehovšudy dvě – Tintinova domácí a operní pěvkyně – a každá je ve filmu jen v jediné scéně). Tady se naplno projevuje vliv komiksu, který vznikl v době, kdy hlavní hrdina nepotřeboval zachraňovat sličnou děvu v nesnázích nebo nedejbože mít ženu jako rovnocenného partnera. V éře Tintina zkrátka bylo synonymem dobrodružství pravé chlapské kamarádství a jako hnací motor pro výpravu do exotických dálav stačila vidina nalezení ztraceného pirátského pokladu. Na tomto místě se sluší ještě dodat, že ačkoliv je Tintin animovaný, rozhodně se nevyhýbá drsnějším momentům, a když je kupříkladu někdo zastřelen, tak vidíme, že krvácí. Pokud bych měl kriticky vydolovat nějaké pihy na kráse, pak je to zbytečně upozaděná hudba Johna Williamse, která, byť jinak báječná, postrádá výrazný ústřední motiv (resp. si jej naplno vychutnáme až při závěrečných titulcích). Rušivé je i občasné vypadnutí z v rámci pravidel hry relativně realistického pojetí Tintinova světa, jakým je např. rozbití neprůstřelného skla zpěvem operní pěvkyně. Všechny chybky jsou ale v celkovém součtu přehlušeny desítkami nádherných režijních nápadů. Abych to déle neprotahoval – Tintinova dobrodružství jsou s přehledem technicky nejdokonalejší, nejhravější, nejvtipnější, nejdobrodružnější a pro mě osobně i NEJLEPŠÍ film tohoto roku. Nadšených a plně zasloužených 100%. P.S.: Dabing je tentokrát vydařený, ale stejně to chci vidět ještě jednou v originále s titulky. () (menej) (viac)

mortak

Je to opravdu jen jeden komiksový sešit, takže není čas na nějakou charakterizaci postav, protože vše letí dopředu jako bouře (teď se pročítám Thorgalem a z jednotlivých sešitů si nepamatuji skoro nic). U komiksových dobrodružství není důležitý děj, ale pocit spoluprožívání, který vás, i když si z toho minulého už nevíte nic, donutí koupit si další sešit. Tintin tedy rychle vyprchá dějově (v druhém Indym se dlouze a emotivně řeší prokletí vesnice, zatímco tady Heddock pomůže trpícímu městu vlastně náhodou a vše se odbyde dvěma záběry), ale ten pocit fantastického dobrodružství vám na patře zůstane pořádně dlouho. A pět hvězdiček taky proto, že je to po dlouhé době film pro kluky všech věkových kategorií, a proto v něm nejsou dlouhá srdcervoucí vyznání lásky a nikdo tady neběhá po lese do půl těla nahý. ()

Šimpy

Tak konečně přestal Spielberg se svými sci-fi hokusy pokusy a natočil klasický dobrodružný příběh pro každého. Jen si říkám, proč nestačil příběh v komiksu či klasickém animovaném filmu. No, vytěžit z oblíbené komiksové postavičky co nejvíc dolarů se dá asi ospravedlnit, nebo snad ukázka 3d animace? Ale dost rejpání, celkem jsem se bavil a až na drobné výjimky (obří hlavy a obří nosy postav) to ušlo. A vypadá to, že dočkáme i pokračování..."Poklad Rudého Raubíře".. ()

WolfR

Zběsilý, akční a animovaný! To je Spielbergův Tintin. Velká dobrodružná pecka, které nechybí spád, originalita, šmrnc a to celé perfektním vizuálním hávu. Možná jen ta vtipnost nebyla taková, jakou bych si přál, 4 hvězdy. ()

campix

Neubráním se srovnání Tintina a Huga, oba dva jsou to filmy těch největších person ve filmovém průmyslu a oba nejsou podle mě přesně tím směrem, kterým by se měli pánové Spielberg a Scorsese ubírat. Oba filmy mají také perfektní zpracování, které v Tintinovy umocňuje skvělá animace, u které se mi opravdu líbilo jak se postavy hýbali a chovali. Spolu s dynamickou kamerou vypadají i akční scény poměrně věrohodně a zajímavě. Celkově se mi líbil ten přístup zaměřený na trošku odrostlejší publikum, díky kterému si na své přijdou i dospělí. V konečném porovnání se mi Tintin líbil daleko více nežli Hugo, ale přesto si nemyslím, že by se měl Spielberg opět pouštět do něčeho podobného. ()

TomPrusik1

Dobrý film, který udělal slušnou reklamu na belgického reportéra. Fakt dokonalé animace u kterých jsem chvíli tápal ,,Je to vůbec animovaný". Dobrý počin, ale souhlasím, že ty vtipy nejsou moc vtipné, spíš nastane trapných deset vteřin ticha. ()

papaJA21

Výborně zpracované, ale druhá půlka mě už tolik nebavila. Jedna honička střídá druhou, rvačky, střelba, ale kupodivu se kouzlo vytrácí. ()

Pája=)

4 hvězdičky a plus :) Znovu se potvrdilo, že na co pan Spielberg šáhne to mu prostě jde. To o co se snažil Zemeckis posledních 7 let dokázal Steven v jednom filmu. Animace a vizuál je dechberoucí a uvodní scéna (hned po titulcích) je naprosto úžasná. Těšil jsem se na animák pro dospělé se špetkou infantility. Té dětskosti tam bylo na můj vkus poněkud příliš a závěrečné scény až moc šílené. I tak skvělý zážitek, skvělý Spielberg, skvělý Williams a těším se až se na to podívám v originále :) ()

Splasher

V zajímavém spojení dvou Stevenů Spielberga a Moffata měl nakonec očividně navrch legendární režisér. Proto vznikl vysoce kvalitní rodinný film, místo nadupané nerdí jízdy. Asi nejvýraznější evropský televizní producent a scénárista posledních let Moffat (Párování, Jekyll, Dr. Who, Sherlock) ale taky nezklamal, protože samotný příběh je velmi dobře poskládaný. Humor - i ten dosti infantilní - měl určitě na starosti hlavně Wright s Cornishem (tipuju, že Klíče jsou od Joea). Spielberg si samozřejmě pohlídal výbornou vizuální stránku a kameru. ___ Zážitek to byl velmi příjemný, a to i přesto, že jsem seděl v první lajně a hodně off axis. Ani český dabing mi tentokrát tolik nevadil, ale stejně si to dám i v originále. Zas tak velký kasovní trhák bych od toho v USA nečekal. Přece jenom je znát, že předlohu i scénář psali evropané. ()

SoolenJV

Technický skok kupředu, zábavné dobrodružství starého, poctivého střihu. Francouzský (belgický) šarm, humor, napětí, akce (honička v Maroku aspiruje na jednu z nejlepších scén-sekvencí roku), výborné úvodní titulky, jazzem šmrncnutý John Williams. Spielberg opět nechává v sobě ožít toho malého kluka, který se chce hlavně bavit a jde mu to na výbornou. Všechno je, zdá se, na svém místě. Ale NĚCO, co zatím nedovedu pojmenovat, tomu schází. Proto nemohu s čistým svědomím dát plný počet. Sorry Stevene. ()

zombkiler

Asi nejlepší film roku, vůbec bych nevěděl, že pro mě neznámého Tintina dovede někdo udělat do takové dokonalosti.Inu hold to umí jenom Spielberg. ()

tomeek

Na Tintina jsem se poměrně těšil, protože trailer vypadal skvěle a mám Tintina od mala rád. Moje očekávání bylo naplněno, bohužel ale jenom přesně v těch ohledech, které nabízí trailer. Vizuální lahůdka. Vypadalo to naprosto skvěle, feeling třicátých let tomu dával šmak a všechno bylo vypiplané do detailu. Až na psa! Je mi jasné, že udělat psa stylizovaného podle komiksu tak, aby vypadal reálně (a choval se tak) není snadné, ale chudák Milouš/Filuta/Snowy stál fakt za prd. Hnusnější plyšák. A k bodu dva: příběh. Tintina jsem měl fakt rád, protože jeho dobrodružství byla super a bavilo mě to, ale zřejmě jsem z toho vyrostl. Naivní děj uhání mílovými kroky kupředu a skoro nestíháte pobírat to kvantum děje, které se zrovna děje. Bylo to opravdu hodně pro děti a to nemám na mysli ty šermířské souboje a přestřelky bez kapky krve. Tváří se to totiž docela vážně a potom se tam objeví "vtipné" pády a podobně, takže film začne kolísat nad propastí "komu je to vlastně určený film". Ve finále dávám "jenom" tři hvězdy, první za vizuální stránku filmu (totální mazec), druhá z nostalgie a třetí přihazuju za ten pekelně dlouhý akční záběr. A ani ten není, že bych se z něho nějak pos*al, ale spíš mě fascinuje náročnost renderu :)) Trochu bych poladil scénář, cílovou skupinu dal starší a klidně po mě hoďte dvojku. Tak. ()

Tintin dostane hraný film

Tintin dostane hraný film

19.10.2020

Podle francouzského serveru Figaro se filmař Patrice Leconte (Muž z vlaku) chystá natočit hranou adaptaci známého komiksu Tintinova dobrodružství. Snímek tak nebude mít nic společného s animovaným… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Tintina?

Jak to vypadá s pokračováním Tintina?

09.10.2018

Peter Jackson (Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, King Kong) má teď plné ruce práce s produkováním jeho nadcházejícího filmu Smrtelné stroje. Jako režisér už má ale pár let volno a přestože se v… (viac)

Druhý Tintin žije

Druhý Tintin žije

24.03.2018

Když šla v roce 2011 do kin Tintinova dobrodružství, Steven Spielberg a Peter Jackson oznámili jasné plány. Zatímco první díl režíroval Spielberg, druhého se měl po dokončení hobití trilogie ujmout… (viac)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga