Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

Lennnnna

Copak o to styl a celý příběh jsou natolik příjemně zpracovány, že nuda člověku skutečně nehrozí, zato mi chyběl nějaký výrazný moment, který by byl hodný zapamatování. Bohužel nic takového se ve Veřejných nepřatelích nenachází, po pár dnech už jsem nebyla schopná popsat, o čem, že to vlastně bylo. Veřejní nepřátelé tak spadájí do kolonky prachobyčejné gangsterky, která po pár minutách spolehlivě vyšumí z paměti. Taková lepší televizní inscenace. ()

Dubro

Digitál nevadí, Johny nevadí, ani Bale a dokonca ani častá zmena filtrov nevadí, vadí však natiahnutá stopáž, ktorá núti pomerne často poškulovať na nedigitálky. Scenárista zrejme pochádzal z toho druhu scenáristov, čo sa nevedeli rozhodnúť, či vstúpiť do stávky alebo nie. Sem tam niečo akčné spichol a potom vyrazil niekam do štúdia protestne štrngať kľúčami od rodinnej vily, dvoch letných sídiel, jachty a od troch kabrioletov. Na záver dňa potom ešte narýchlo pozliepal nejakú vatu. A dokonca ani cukrová nebola. Tak akosi vznikla digitálna nuda, ktorej iba vďaka J.D. dávam 7 z desiatich. ()

Fanucci

Úchvatně natočeno, skvěle zahráno (Depp + Bale) ale příběh by mohl být trošku zajímavější. Je to taková přestřelková lovestory, nic víc bohužel:-) Heat, to mělo hloubku, rozpracované charaktery i parádní akci. ()

Eldrick

Dokonalý příklad jak zabít potenciál filmu. Rozklepaná digitální kamera jakžtakž funguje za denního světla, ale v nočních scénách se na to nedá dívat. Odosobněná režie, průměrný scénář, přestřelená stopáž a naprosto ploché postavy. Christian Bale je prachsprostě nevyužitý. Bohužel jsem takový výsledek očekávál už po traileru. ()

Kopik

Po dlouhé době opět mafiánská pecka. Johny Depp a jeho Dillinger sou naprosto famózní, první polovina filmu naprosto dokonalá, druhá jemně ztrácí dech, parádní hudební podkres. Výběr herců na ostatní postavy byl též parádní, příběh mě skvěle bavil. Já mám pro mafiánské filmy ohromnou slabost, ale i tak bohužel pouze čtyři hvězdičky. ()

Sheldra

Celkem slušná kriminálka, která by ale mohla být o hodně lepší. Ke kvalitám Nelítostného souboje mají Public enemies opravdu hodně daleko. Mezi Deppem a Balem nepanuje to nezapomenutelné napětí, které mě tolik dostalo v Heat - na to by ústřední dvojice musela být o poznání charismatičtější. Nemluvím tu o Deppovi, tomu šťáva nechybí (ačkoli i jeho už jsem viděla v lepší kondici)... Zato Bale je poněkud vyblitý a není Dillingerovi rovnoceným protivníkem. Kam se hrabe na takového Billyho Crudupa - ten je jako Hoover prostě senzační! Marion Cotillard mě opětovně přesvědčila o tom, že je nejtalentovanější francouzskou herečkou současnosti. Střílečky jsou ucházející, nikoli uspokojivé - je to zvýšené množství hluku a vystřílených nábojnic na úkor chytrého scénáře. K vykouzlení dobové gangsterské atmosféry to chce víc než jen kostýmy, kulisy a Billie Holliday, pějící v pozadí (ovšem ta část v lese za doprovodu delta blues Otise Taylora byla parádní). Takže pardon, pane Manne, ale tomuhle prostě nemůžu dát víc než 60%! ()

Gereth

Smýšené pocity. Chvílemi jsem jásal nad přirozeným sebevědomým Deppem, bavil se u elegantních bakovních přepadení a přesvědčivých přestřelek, nostalgicky se dojímal při dlouhých, klasicky Mannovsky atmosferických scénách, abych vzápětí mohl kroutit hlavou nad nevyužitým Balem, logickými dírami a nudit se u zbytečných, hluchých míst. Zkrácení by tomu opravdu neuškodilo. // 70% ()

Huntelaar

Tři věci. Depp, Bale a digitální kamera. Ad 1) Depp s Balem jsou jediný dvě věci, kvůli kterým se na Veřejné nepřátele dá dívat nebo přesněji dodívat do konce (mě to zabralo skoro měsíc). Zbytek osazenstva je tam za takovou stafáž, že ani nechápu, proč tam má tolik postav nějakou repliku, když to s filmem vůbec nehne (ve výčtu je vypsaných 29 herců, když by ten film uhrálo 3 a půl herce plus početný kompars). Snad stojí za zmínku Stephen Lang, ale něj mi evokoval Avatar, a tak jsem byl napnutý kam se hne jeho postava. Ad 2) Digitální kamera?! To mi tady u Manna připomíná ty slovní spojení vizuální masturbace aka Zemeckis a jeho neustála snaha o motion capture a 3D, protože je to IN, ale ve filmu jako takovém to vypadá jak pěst na oko. Nebo-li u každé akční scény jsem měl pocit, že sleduju bonusové dvd, kde nějaký patnáctý poskok režie natáčí natačení a kde je vidět prapůvod všech triků, vlastní filmová kamera, nepovedené záběry, výkřiky akce ap. Takže v rámci historie je to jen další zajímavá položka na filmlistu J. Deppa a Ch. Balea. ()

dee-key

Zklamání týdne. Herecký potenciál předních herců prakticky nevyužitý, celý film bylo jedno velký okecávání a k tomu ta kamera, která se závěrem filmu skoro přiblížila seriálům na TV Nova. Jediný klad snímku je jeho hudba, jinak je kvantum gangstersek, které Veřejné nepřátele strčí do kapsy. ()

fmash

Tak nevím, narozdíl od mnoha zdejších komentátorů jsem se ani chvilku nenudil, ale možná to bude tím, že vlastně vůbec nerozumím většině těch naračních teorií, takže jsem je nemohl kriticky posuzovat a nerušilo mě jejich případné zneužívání. Možná se příběh mohl odvíjet sevřeněji, ale ani to mě nijak nerušilo. Ne že bych neviděl lepší gangsterky, nicméně tahle byla dobře čitelná (až předvídatelná), zábavná a příjemně lehká. Jedinou silnější výtku tak mám k rozkývané kameře, která na mě místy působila neadekvátním dojmem, jako bych se díval na hraný dokument. ()

Beagle

Žádná z mých obav se nenaplnila a tak můžu Veřejné nepřátele s klidným srdcem doporučit. Nejsem zvlášť velký milovník akce a epické životopisné kousky mě ubíjejí, ale Veřejné nepřátele jsem si užila do poslední minuty aniž bych se kdy podívala na hodinky. Johnny Depp potvrzuje, že náleží do herecké extratřídy, jeho Johny vám prostě nemůže být přinejmenším lhostejný, natož nesympatický. Je jen škoda, že ani buldočí J.E.Hoover v podání Billyho Crudupa ani Purvis s tváří tentokrát trochu mdlého Christiana Balea mu nejsou rovnocennými soupeři a vy Dillingerovi prostě ty palce prostě držet musíte. A pak tu máme dámu (jednu z mnoha, které dělaly Johnymu za jeho bohatou kariéru společnost /hrají je třeba Leelee Sobieski nebo Carey Mulligan/, ale tu, kterou na rozdíl od ostatních opravdu miloval). Když za tichého zpěvu Diany Krall (bravo!,v tu chvíli si mě režisér získal...) Dillinger poprvé spatří Billie, už nechce žádnou jinou a taky to dá velmi rychle najevo. A když divák uvidí ve velikých očích Marion Cotillard, ktará Billie hraje, slzy, je mu jasné proč si Johny vybral právě ji. Je pravda, že to je role dámy v nesnázích, která neskýtá příliš velký prostor, nicméně scéna výslechu Billie mě málem dohnala k slzám a to je jistě potvrzením dobrého vkusu režiséra i umění jím vybrané herečky (která má s rolemi takových Bonnie už zkušenost - třeba z filmu Příliš dlouhé zásnuby). Technicky je film jistě dotažený do posleního detailu, hudba (už jsem zmiňovala kdo propůjčil hlas jedné z písní) je skvělá. A závěr? Tak trochu mi připomněl "Rosebud.", jenže s pohledem do smutných očí Billie. Takže velmi stylový. Ostatně jako celý film. ()

maverick10

Hezky pribeh, uveritelna atmosfera a mraky kulek. Vsechno je tak stylovy a John Dillinger je cool chlapik. Vsechno se to ovsem toci jen kolem Deppa resp. Johna Dillingera. Ostatni jsou jen loutkami v pribehu. Mozna kdyby se film jmenoval Dillinger - potom ano. Predevsim role Melvina Purvise je nedomrla a zasluhovala by si vetsi pozornost, vzdyt jako jeho uhlavni nepritel ho nakonec ani nezabije :-( To co funguje v Heat tady chybi. Tady je jeden herec a ostatni statisti lemujici jako patniky u silnice cely pribeh. A je to skoda, protoze potencial tu byl ohromny. ()

SonG

Film, který je odsouzen k zapomnění. Film který zachraňuje pouze Johnny Depp. Film, který mne zklamal. Ano, 3 nejpodstatnější věty, které charakterizují můj dojem z Public enemies. Na jedné straně výborní herci, Depp hraje parádně(co jiného lze ale od něho čekat, že), Bale sice dosti nevýrazný, ale v rozhodujících chvílích filmu určitě nezklame a i další herci plní svou práci velmi dobře. K tomu všemu relativně dobrý námět a silné scény, a měli bychom parádní filmeček. ALE! Kamera. Promiňte mi, ale pár záběrů mi přišlo jako vystřižených z nějaké mexické telenovely. Digitální kamera je pro tento film podle mne šlápnutí vedle jako hrom. Místo toho, abych se plně vžil do děje, se moje oči snažili zvyknout na obraz. Co už. Dalším kámenem úrazu je jistě délka. Film je prostě a jednoduše plochý jako tělo Jeleny Isinbajevové. Od začátku dokonce se stane to, co by se normálně stalo v 60 minutách,a ne ve 140. Někdo si tento film oblíbí, někdo se podívá a zapomene. Patřím ke druhé skupině. (I když přiznám se, pár scén mělo grády). ()

BugHer0

Čekal jsem lehce nadprůměrný film a mé očekávání se naplnilo. Herci byli výborní stejně jako hudba, ale je pravda, že se film někdy až moc vlekl a místy nudil. Jinak pro mě bylo největším problémem vyznat se v tom, kdo je kdo. Na čtyři hvězdy to u mě bohužel není. ()

Katarine

Všem fanouškům Nelítostného souboje se omlouvám, ale mně se Veřejní nepřátelé líbili ještě mnohem více. Snad pro tu uroněnou slzu na konci, snad pro dobrou propracovanost příběhu a vyobrazení charakterů postav uděluji plné hodnocení, a to bez debat.// Po druhém zhlédnutí už bohužel nesdílím takové nadšení. Snižuji na 4. ()

kagemush

Spíše milostné melodrama s občasnou přestřelkou než cokoli jiného. Tedy né že by se mi tenhle film nelíbil,ale třeba Dillingerovi ze 73. to nesahá ani po kolena. No a už zase nevýrazný(!) Depp(mrknětě na Oatese v Dillingerovi a uvidíte co to je tápající naštvaný sebestředný násilník!) a i když se mi úporné herectví pana Baleho líbí čím dál víc ,tak ani on se svému předobrazu z Dillingera(neuvěřitelný Ben Johnson) nemohl rovnat.- Jako celek je film tak ze tří čtvrtin toho co bych chtěl v tomto případě vidět. ()

applause

Nevím, co říct, ale tento film mi vyrazil dech. Ze začátku jsem si myslela, že mu dám tak maximálně 3 hvězdičky, protože mě vůbec nebavil. Vadilo mi, že tam hraje Marion Cotillard, která mi není vůbec sympatická, stejně tak Cristian Batman Bale. Dokonce i Johnny Depp mi zde nebyl ze začátku moc sympatický a jak už jsem zmiňovala, že takové role u něho nemám rada, tak už jsem si na to zvykla a naopak mi na něj sedí. Film pro mě začal být zajímavý až zatkli Johna. To začalo do sebe všechno zapadat a film mě začal bavit, dokonce mě opustily nesympatie k výše zmíněným hercům a naopak jsem si říkala, že se to k nim hodí. Musím pochválit hudbu, která celý příběh podtrhovala. Věděla jsem, že to tak dopadne, ale i tak jsem konec obrečela. Nakonec snad můžu vytknout jen přílišnou délku filmu, protože než se děj rozjel tak to trvalo bezmála tak hodinu a prostřední pasáže bych přeskočila a šla rovnou k ději. Rozhodně doporučuji. ()

honajz2

Tohle se Mannovi moc nepovedlo. Mě gangsterky skutečně moc neberou a ačkoli jsem jich za poslední dobu viděl víc než obvykle, do téhle jsem vkládal asi největší naděje, protože jsem s Mannem měl posledně dvě hodně dobré zkušenosti. A i když se tu ten jeho styl nezapře, měl jsem pocit, že to stejně jede jen na půl plynu. A už jen to se výrazně podepsalo na tom, že mě to nemělo moc čím zaujmout. Navíc i ta digitální kamera ničemu nepomohla, protože mi ten vizuál pak přišel o to víc mdlejší... Neupírám tomu slušně napsaný scénář, dobré herecké výkony a pár dost povedených scén (přičemž u mě asi vede jedna z těch posledních, ve které Dillingera zastřelí - to už se snad v dnešní době nedá brát jako spoiler, ne?), ale k třetí hvězdičce u mě pomohl jen fakt, že tenhle typ filmů není zrovna pro mě, ale u tohohle aspoň dokážu pochopit, že se někomu může líbit, tak to tady nechci zbytečně podhodnocovat. Jinak mě to ale skutečně celkem minulo a mrzí mě to, protože sám o sobě ten příběh není špatný, ale holt se to Mannovi nepovedlo zrovna nejlíp podat... Slabé 3* ()

johny89

Čekal jsem něco krapet zamotanějšího. Zdá se mi že Dillinger není na výši ani ve svých nejlepších scénách, pořad je to jakoby čekání na kdy to těm policajtům výjde. Když to srovnám s francouzským Veřejným nepřítelem číslo 1... tak to se ani nedá srovnat - jiná liga ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)