Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

Autogram

Životopisné filmy, kde sú zločinci vykreslení tak, že s nimi máme sympatizovať, mi nie sú celkom po srsti. Tu je to práve tento prípad, nudný príbeh vyvažujú scény s Marion a prestrelky v modernom štýle, nevadí, že obdobie filmu je v dávnych 30. rokoch. ()

mcleod

Nejen hrozná kamera je to, čím tento film dokázal v mých očích klesnout až do pater lhostejnosti. Také nepropracovaný scénář, kde hlavní roli hrály spíše chaotické a až příliš časté přestřelky a nedbale přiblížené postavy, dokázal jen to, že jsem s napětím očekával, kdy spíše než jaký bude závěr filmu. Že byly vedlejší postavy zahrané špatně a navíc ani nedostaly příliš prostoru už bylo řečeno. Ale podle mého ani hlavní postavy nebyly nikterak sympatické a zahrané byly zcela bez náboje (v některých případech bohužel i trochu bez umu), jako by šlo spíše o dokumentární přiblížení příběhu než o film, kde by měl divák hlavní hrdiny milovat či nenávidět a prožívat s nimi každý okamžik jejich příběhu. Což je škoda, protože myšlenkové pozadí filmu by v lepších a důslednějších rukách přineslo mnohem hlubší a poutavější podívanou. ()

Jaro.Krafcik

Konečne poriadna gangsterka, ani som nevedel že v takom niečom hraje Depp, určite lepšie ako jeho Black Mass. Riadne to tam strieľalo a veľmi dobrý film, až na tu dĺžku. Tu musím vytknúť ale inak skvelé. 4* ()

faraon

chcel som sa nechať prekvapiť a bohužiaľ to nevyšlo:( . Ak by spravodlivý elegán BALE nenaháňal chlapčensky naivného DEPPA (mám na mysli hlavne záverečnú časť filmu), tak by to bol ďalší priemerný film MANNA. Z jeho HD filmov jasne vedie Collateral, ktorému digitál sluší. Tiež si myslím, že dobový film by mal byť čisto v 35mm. ()

Styxos

Jsou filmy u kterých fandíte policajtům a zločince proklínáte. A pak jsou filmy ve kterých zločince milujete a policajty by jste nejradši s rozběhem nakopli do p*dele. Public enemies jsou naštěstí tím druhým případem. Jakmile totiž na scénu poprvé přijde John Dilliger v podání Johnyho Deppa, zjistíte, že sympatičtější zločinec tu nebyl asi tak od dob Brandova Kmotra. Stejně jako tento legendární gangster je i Dilliger elegán, gentleman a hlavně věrný svým přátelům a lásce každým coulem. Kromě toho hláškuje a glosuje okolí kdykoliv se naskytne příležitost, díky čemuž jsem se nejednou zasmál. Co se mu dále nedá upřít je velká porce drzosti, díky které klidně vleze na policejní stanici plnou policajtů a klidně si s nimi i poklábosí o sportu. Je vidět, že francouzský kolega Mesrine od něj něco pochytil. Co se agenta Purvise v podání mého dalšího oblíbence Christiana Balea týče - nedá se o něm říct, že by hrál druhé housle, jak zde někteří tvrdí. On tu prostě jen využívá s grácií prostor, který dostane. Nic víc nic míň. Není to drsňák jako Conneryho Malone v Neúplatných. Spíš agent, který ví, co je jeho povinností a tu se snaží splnit jak nejlépe se dá. Jelikož není schopen dělat špinavou práci, musí k tomu využít své drsnější kolegy, kteří by bez jeho schopného vedení nikdy Dillingera nedopadli. I několik scén, které s ním ve filmů jsou, stačí na to, aby jste si ho oblíbili. Tihle dva herci tomu filmu dávají společně s atmosférou a hudbou obrovský náboj a z filmu se tak stává nezapomenutelný zážitek co si i po morální stránce týče. Tento zážitek se pak prohlubuje hlavně díky digitální kameře (absolutně nechápu, jak si tady na to lidi můžou stěžovat - vždyť tomu filmu to dodává na obrovské reálnosti!!!!). _________ v kostce: moje první gangsterka na filmovém plátně, první film Michaela Manna, který jsem viděl na filmovém plátně. A hned se z toho vyklube takový kulervoucí nářez. Vypadá to, že gangsterky se vrací zase na plátna. Jak dlouho budeme čekat na další? To je dobrá otázka. Do té doby můžeme strávit čas ve společnosti Johna Dillengera - chlápka, co žije dneškem. Minulost ani budoucnost ho nezajímají. Rozhodně ho navštivte. Zaručuji vám, že nebudete litovat a že těch 140 minut neodtrhnete oči od plátna :-) pro mě osobně je to (zatím) film tohoto roku ()

spikey1

Film je přepisem života Johna Dilingera, takže si představte životopisné drama, tvářící se jako Hollywoodský akční snímek, jistě kamera na jedničku, herecké výkony na jedničku, všechno sledujete se zaujetím. Všechno je ovšem tak dokonalé, tak uhlazené a tak bez nápadu, že to prostě zahrne název životopisné drama. ()

rudess

Súčasnú tvár gangsterského filmu predstavujú (bohužiaľ) len veľmi ojedinelé kúsky. Žánrových „fajnšmekrov“ preto iste potešila lastovička v tejto tuhej zime. Amerika začiatku 30. rokov má svojho mafiánskeho Jánošíka, ktorého špecialitou je vykrádanie bánk (bohatých), zatiaľ čo peňazí chudobných sa ani nedotkol. Bol súčasníkom Al Capona a Bonnie&Clyda, prefíkaný lupič milovaný verejnosťou a nenávidený mužmi zákona – John Dillinger. Všetko to znie krásne, hlavne ak úlohu J. Dillingera vynikajúco stvárnil Johnny Depp, ktorému presvedčivo sekunduje Christian Bale. Síce sú to herci s charizmou a vytvárajú silné charaktery, ako ústredná dvojica sa takmer vôbec nekonfrontujú. Vzťah dvoch rivalov nefunguje, je iba akosi umelou konštrukciou. Následkom nedotiahnutých charakterov divák mnohým ich gestám neverí, či nerozumie, môže iba hádať, čo malo to ktoré vyjadrovať. V expozícii a potom aj v celkom filme ma zaujal kontroverzný, no zaujímavý režisérsky ťah - a to samotné vykreslenie týchto postáv. Zatiaľ čo zločinca a vraha ukazuje ako ohľaduplného dobráka a gentlemana, rukou zákona je chladný a cez mŕtvoly idúci karierista. Je celkom jasné, ktorú postavu si divák obľúbi. Tento film pôsobí ako zhnité jablko, ktoré navonok síce vyzerá chutné a šťavnaté, ale keď sa do neho zahryzneme, tak zistíme, že vnútri je plné chrobákov. Je to iba pokus o čistokrvnú gangsterku. Ukazuje hlavne scény z príprav lúpeží, ich prevedenie, no najmä časté prestrelky. Medzi to sa pripletie osobná dráma a ľúbostná romanca Dillingera so šatniarkou Billie (Marion Cotillard). Film nezobrazuje typický gangsterský vzostup a pád, takmer nič sa nedozvieme ani o mafiánskom prostredí a praktikách. Oceňujem, že tvorcom záležalo na vernom zobrazení, že sa natáčalo na miestach, kde sa príslušné veci skutočne odohrali. Oveľa viac však dbali na dobové rekvizity a dekorácie, ako na samotný príbeh, čo je škoda. Okrem toho, či experimenty s formou (čudné rozzáberovanie, roztrasený obraz, dokumentárna kamera vytvárajúca dojem domáceho videa) fungujú v tomto žánri, je skutočne otázkou. Ja tento film radím k tým pre nenáročného diváka, resp. film ktorý mladšiemu divákovi možno aj vyrazí dych. Avšak s kultovými filmami F.F.Coppolu, či M.Scorsesseho sa absolútne nemôže rovnať. ()

Madlene

...nemohu se zbavit dojmu, že filmu na můj gangstersky specifický vkus zkrátka něco chybělo...takže za plný počet to nebude. ()

Kangaxx

Dielo bohužiaľ nedosahuje hĺbku, aká by sa k takejto téme hodila. Dôsledkom je dlhšie vťahovanie diváka do atmosféry a miestami plytké vykresľovanie charakterov. Keď k tomu pridám koniec v nastavenom hollywoodskom trende posledného desaťročia, vychádzajú mi slabšie 4*. ()

sellsakul

Michael Mann je skvelý režisér, ktorý točí skvelé filmy, ale skoro všetky majú ten istý problém, aby boli geniálne (až na Heat), tým problémom je prepálená stopáž, ktorá núti pozerať diváka na hodinky. To je jedna z hlavných vecí, ktorá mi vadila na tomto filme, tak preto dávam "len" 4*. Ale na druhú stranu geniálny, geniálny Johnny Deep, bez ktorého by to nebolo ono. Film stojí určite za jedno pozretie, ale aj tak sa nemôžem ubrániť menšiemu sklamaniu, čakal som o niečo viac, nie len napodobneninu Road to Perdition (2002) ()

deckardx

Kdyz po trech tydnech komentuji tento film, tak si skoro nemuzu vzpomenout, co v nem bylo. To neni nejlepsi vizitka rezisera, ktery natocil velky pecky, ale podle meho se mu tento film nepovedl. Na zacatku jsem si myslel, ze mi bude hodne vadit ta kamera, na kterou jsem si ale zvykl. Obcas to sice vypadalo jako Cetnicke humoresky, ale dalo se to prekousnout. Vice, mnohem vice, mi vadila ta roztahanost, opravdu sem se nekdy nudil. Z Verejnych nepratel si pamatuji pouze jedinou scenu, ktera me dostala a to je sakra malo na tento velkofilm. Pro me zklamani ()

HomeAlone

Ked mam porovnavat Verejnych nepriatelov s nejakymi starsimi , zanrovo podobnymi filmami ako napr. Untouchables , tak niesu az tak dokonalym filmom . No nato ze dnes sa uz gangsterske filmy z doby prohibicie netocia , tak Deppovmu Dillingerovi davam plne hodnotenie . Inac by to bolo na tych 80% . ()

jenik71

Slabší 4 hvězdičky. Přiznávám, že kdyby Dillingera hrál někdo jiný než Depp, dám pouze 3. Je velká škoda, že některé opravdu zajímavé pasáže střídají nudnější části. Kratší stopáž by byla jistě také přijatelnější. Výkony třech hlavních postav (Depp, Bale, Cotillard) krásně ladily s prostředím třicátých let, které je tu velmi solidně zobrazeno. ()

Fox85

Upřímně, docela zklamání. Depp nevýrazný, příběh taky nijak nezaujal, Marion simpatická a Bale opět tradičně celou dobu naprosto stejný výraz. K tom ještě banda nesimpatických členů bandy a lidí okolo Dillingera - když umírali, tak mi to bylo úplně fuk, ale možná to byl záměr. Po shlédnutí mě napadlo srovnání s filmem Pat Garrett a Billy the Kid (který jsem viděl krátce předtím) a v tomto srovnání to Veřejní nepřátelé projeli na celé čáře. ()

Pecival

Mann překvapivě zklamal po režijní stránce, kamera je vysloveně odporná (na film s největší hvězdou současného Hollywoodu to vypadá poněkuď lacině) a při sledování mně hodně rušila. Abych ji ale jenom nehanil překvapivě dobře funguje v celku hezkých přestřelkách, tam je Mann jako doma. Při vyprávění ale ruší, snad příště trochu ubere. Ani k postavám jsem si nenašel nějak cestu, za což imho může hodně nepovedený rozjezd. Ono první půle je vůbec výrazně slabší než ta druhá, tam mě film docela chytl. Herci jsou dobří (samozřejmě, on Depp někde není?), ale na víc než tři to kvůli zprasené formě není. A vlastně ani ten scénář není žádný zázrak. ()

Lottr

Průměrný film, na který už zítra zapomenu. Ta kamera byla hrozná a délka ubíjející. Prostřední část filmu pro mě byla neuvěřitelně nudná. Na závěr už se to trošku probralo a začalo mě to i docela bavit, ale prostě ukázkový průměr. ()

iantomasik

Díky Mannově tvrdošíjné volbě používat digitál jsem poprvé v životě viděl třicátá léta tak jako lidé, kteří je zažili. Mozek se sice první hodinu vzpíral, ale pak jsem pochopil, tohle není romantika, tohle není film, i když si to Dilliger myslí, je to realita ve které nežijě a do které nenáleží, v níž tedy zákonitě nemůže přežít. Štěkavé ohlušující zvuky zbraní, obraz připomínající spíš materiál z "filmu o filmu" najednou jsme nikoliv diváky, ale svědky událostí, je to odvážný přístup k filmu, kterého si cením. Stejně zajímavý je i scénář zabývající se manipulací masou, opuštěním "férovějších" časů, vzestupem slídění a policejního fašismu otírající se o emancipaci, psychopatismus .. je tu toho tolik a přitom tak subtilně a nenásilně podaného... ()

Lektor

Nefunkční postavy a jejich vztahy a nefunkční emoce.. nepochopitelné a neodpustitelné. Cottilardy ale okouzlující a téměř všechny akční scény super. Scéna v kině a policejní stanice ovšem vládne. ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)