V neklidných časech po smrti cara Borise Godunova se odehrává tento velkolepý historický příběh. Rusové jsou ve válce s Polskem a v Moskvě právě probíhá povstání proti polskému vojsku. Působivé zpodobnění historických událostí Vás ohromí dokonalou vizuální podobou a strhne svými napětím nabitými scénami. (oficiálny text distribútora)

Estrecha

Kdo má rád historii, určitě ho potěší mnoho zajímavých detajlů, kdo jí rád nemá, tak se velmi snadno ztratí v lavině jmen, příjmení a otčestev:))) Některé úseky byly velmi únavné. Udržet pozornost během celého filmu je téměř nadlidský výkon. Ale ukáže se Vám celkem věrohodný pěkný pohled do středověkého Ruska. ZAJÍMAVOST: V současné ruské kinematografii je to jeden z nejznámějších kousků, takže by Vám neměl uniknout pokud vás ruské filmy zajímají.... Říká se, že tento film se natočil na objednávku ruské Vlády. Co je na tom pravdy nikdo neví.... ()

gjjm

Skvělý historický film, možná "lehce" protipolský, dost obsáhlý, dějově překombinovaný a s příliš uhlazenými herci, ale přesto výborný. Dále mi přišlo divné, že vedlejší příběhy jsou mnohem podstatnější a zajímavější, než ten hlavní (s carevnou). Potěšilo mě, že se to nesnaží o hraní na dokument, ale smiřuje se s tím, že jde pouze o film a smyšlený příběh, který možná nekopíruje doslova historická fakta, ale zato vystihuje dost dobrým způsobem atmosféru onoho smutnogo vremeni. Přes obvyklou ruskou stopáž je to nabité dějem a není to nudné. Kdyby takhle vypadaly všechny blockbustery...mnohem lepší, než většina historických filmů americké i evropské produkce. ()

VanTom

Spíše než o epické historické drama šlo o takovou romanticko-dobrodružnou pohádku (neštítící se ovšem explicitní krvavé brutality) s fantasy prvky zastoupenými kýčovitými prostřihy na pobíhajícího, naději (či co) symbolizujícího jednorožce a posmrtnou výuku umění meče. Po kostrbatém "flashbackovém" začátku se dějová linka narovnala a v příjemném tempu a lehkém proruském pátosu doklusala až k celkem velkolepé bitvě – dobývání/bránění hrádku, slušnému závěrečnému souboji s charizmatickým zlotřilcem Michała Żebrowskiho i uspokojivému uzavření. ()

ZkuKol

Poviná četba pro "umělce" Jakubiska! Ano plné patosu, ano žonglování s historií, ano spousta věcí skřípe (dialogy, herci, logika atd.). Přes to přezevšechno, má to spád, smysl, hlavu a patu, motivaci a hlavně je to zábavné. Krásných 50-60% Neusnete u toho, nebudete se stydět za to, že je to největší(kvalita, rozpočet, reklama, očekávání, obsazení atd.) sračka v dějinách českého filmu. A hlavně si to na nic nehraje. Ještě něco osobního: Juraj! magie se nedělá tak, že obsadíš svou ženu jako čarodejnici - co takhle symbolismus - i třeba naivní a neoriginální, furt to vypadá líp! Bathory (14 mil. dolarů) vs. 1612 (12 mil. dolarů), 0:10 ()

Wally

Průměr, který neurazí...možná trošku zbytečně dlouhý a ze začátku nepřehledný, kdo je kdo, ale nakonec se z toho vyklube slušná historická režba. ()

xaver

Výpravný historický snímek, který mapuje jedno z významných období ruských dějin. Proto jsme čekal daleko víc, ale autor tentokráte nedosáhl ani na slušný průměr. Tak sotva za 3*. ()

Kalper

Hodně rozvleklé a chvílemi až za hranicí únosnosti. Kdyby stopáž byla o hodinu kratší, moc by to celému filmu prospělo. Nicméně když zapomenu na tu omáčku a dostanu se k jádru, je to docela zajímavý historický/fantasy film ve kterém vyniká především Michal Zebrowski v roli polského dobyvatele. Mírný podprůměr. ()

wosho

Jeden z nejoblíbenějších filmů z tohoto období mezi lidmi, kteří se aktivně věnují historii a rekonstuují bitvy hlavně z dob 30ti leté války i jiných válek z tehdejší doby. Jinak pro normálního diváka to bude asi nic moc historický velkofilm. Však koho normálního by zajímalo jestli filmové bitvy jsou dělané podle skutečné taktiky z té doby? Jestli sedi kostýmy a výprava? Jestli doopravdy sedí šermířské techniky a školy ve filmu použite? Pokud na tomto někomu doopravdy záleží, budě touto kronikou hodně nadšený a odpustí ji spoustu jejich filmových nedostatků. A pokud ne, tak bude tato kronika spíše nudnou výpravou do 400let dávné historie. Bohužel já nejsem až tak velký fanatiky do aktivní historie, spíše do filmu. A tak jsem silně rozpolcen. Film má příliš rozvleklý úvod a zbytečně složitě popisuje tehdy složitou dobu v Rusku. Navíc koketuje i s nadpřirozenem-což je pro mě největší problém (mix syrového dramatu a nadpřirozené mistiky potřebuje hodně dobrého filmaře, co by to dokázal ukočírovat a tady on rozhodně chybí). Ale co se týká akční stránky věci, je 1612 opravdu podařeným filmem. Hlavně ono dobívání pevnůstky přesilou Poláku je brilantně a napínavě natočené a i dostatečně brutálně realistické-zvláště padající hlavičky polské jízdy. Celkově sečteno je Kronika spíše průměrným historickým velkofilmem, ale trošku mu rád přidám-aby mě mý kolegové v bitvě neoddělali:-). ()

Shakeus

Jedna hvězdička za historické období, druhá za polské kozáky. Jinak film je podle mého nepovedený, krom výpravy tedy, snad po všech stránkách. Scénář je úplně trapňoučký a jsou v něm pro mě dost nepochopitelné věci. Třeba, jak se hlavní hrdina vlastně stal z trouby vojákem, co je dobrý snad úplně ve všem a nakonec ho volí za cara. Nebo jeho proměna ve Španěla, zfetovaná carevna, zlý poláci a chudáci dobří rusové nebo jeden nesmyslný výstřel, který odpálí sklad s prachem. Film je taky točený tak jako do moderna, kamera by se lépe hodila do filmu o smažkách ze soudobých klubů, než k navození historické atmosféry. Postavy byly trapné, ústřední dvojice nejvíce. Rusové se v poslední době snaží točit v tempu a pokud to tak lze nazvat, moderně, výsledkem je ale zatím jen mizérie. ()

Yangus

Ze začátku mě to vůbec nebavilo, bojoval jsem s chutí to vypnout ale film ležel už dost dlouho krabici tak jsem vydržel a dobře jsem udělal. Od doby kdy zemřel Španělský šermíř se to zlepšovalo až nakonec vyvrcholilo výživnou bitvou o pevnost. ()

Cassandra

Ano, v tomhle "historickém" filmu učí hrdinu šermovat duch, po lekci na vykotlaném kmeni umí dotyčný výborně střílet z děla, s nulovými zkušenostmi velí vojsku a div že to nedotáhne na cara, no haluz. Mimo to tu mají berušky, modré digitální hady a už zase někdo na nějakého chudáka koníka nalepil dlouhou hřívu a roh. Ale celé je to dobře natočené, atmosféra vtáhne do děje a Źebrowski neuvěřitelně válí. Tož tady máš filme čtyři hvězdičky. ()

Lionheart

Jelikož jsem už alergický na hollywoodské megafilmy, které si hrají s historií, jak chtějí, hlavně, aby byla nějaká ta hardcore akce, tohle je závan svěžího vzduchu. Je to asi smyšlené dobrodružství na pozadí historických událostí, místy trošku fantaskní, ale podle mě to k tomu patří (Rusové jsou národem nostalgickým). Místy je to hodně brutální (rozpůlená těla, těla bez hlav a nakonec velmi kvalitně provedený bod mečem přez zuby do mozku a ven). S detaily si podle mě taky celkem vyhráli. Celkově to téma je pro Hollywood jako dělané - pohádka Nevolník málem carem, ale tím, že je to natočeno až tak naturalisticky, se to podle mě řadí k těm lepším "historickým" filmům. Zpracováním mi to připomnělo Ohněm a mečem. Mé hodnocení 4,5*. Už se teším na Tarase Bulbu. ()

ondrula

To se Rusákům musí nechat, v tomhle filmu nádherně vystihli atmosféru doby a moc se jim povedly historické reálie. Jinak je to o hovně. Nesmíme ovšem zapomínat, že se jedná o ruský film! Na 1000 špatných ruských filmů připadne jeden dobrý a tady ho máme. ()

Mikino00

Mám rozporuplné pocity, na jedné straně je dosti naivní příběh z období Smuty, kde bylo možné vše, až lehce pohádkový, s velmi slabou první hodinkou, které nesvědčí neustálé vracení se v ději, ani motiv jednorožce. Velkolepost se pak projeví, až v bitvách v druhé polovině, při obléhání města nebo v bitvě u Moskvy. ()

LucyW.

Z těch komentářů jsem trochu v šoku... Polští kozáci? Nic takového neexistuje, v Polsce byli Záporožci a to byli vlastně Ukrajinci... Ty myslíš husary! Myslím, že do očí by se polskému husarovi dalo říct kozáku tak jednou:-))) jo a antipolský to... není. Jednou tam byli Poláci jako okupanti, tak je nejde líčit jako hodné strejčky. To je jako tvrdit, že Atentát je protiněmecký a Sandokan protibritský. No nic. Tak trochu souhlasím s wosho, až příliš jsem si užívala reálie, než abych dokázala dát dohromady, o čem že to vlastně bylo a proč se mi to tak líbilo, ale líbilo. Hrozně moc líbilo. ()

Horak

Rusácká nacionalistická fantasmagorie, i když myšlenka na historický velkofilm z dramatického období před nástupem Romanovců dobrá. Předně zapomeňte, že jde o historicky film starého střihu, historické události vytvářejí pouze kulisu pro hrdinu z lidu nevolníka Andreje, kterému se neustále zjevuje jednorožec a jen čekáte, kdy se zjeví něco jako kámoš Gandalf a pomuže mu trochou protipolskejch pravoslavnejch blesků. Pravdou je, že Polákům se tu rozhodně nefandí a jsou to fackovací panáci, ale mohlo to dopadnout mnohem hůř. Nízké hodnocení si film nezaslouží za řemeslnou práci, ale za značně přepálenou stopáž, zmatečně uspořádaný děj plný zpomalovaní a nesmyslných flashbacků, odfláknutých postav a předně za to, že si hraje na historický a to co se režisérovi nevešlo do téměř 2,5h nám musí popsat v několika obsáhlých popiskách. Bohužel jen potvrzuje úpadek a smrskávání žánru historického filmu na akční-fantasy podívanou zasazenou do historických kulis. Škoda. ()

ypres.bass

Historické velkofilmy, ty Rusové prostě umí! Předně však musím pochválit Michala Źebrowskeho v roli hlavního záporáka. Po řemeslné stránce je film zpracován vcelku obstojně, ale musím mu vytknout několik věcí. Předně nadbytek mystických a vzpomínkových scén. Ano mystika do toho filmu patří, je i dobře vymyělná a zpracovaná, ale je jí tam až přespříliš. Též musím vyzdvihnout výkon jednoho herce ve vedlejší roli a to Artura Smoljaninova jako tatara Kostky. Piotr Kislov jakožto hlavní hrdina Andrejko byl podle mne do toho filmu až moc "slďoučký". Co ale je neoddiskutovatelné, že prim hrála ruská hrdost a všichni ostatní včeteně Poláků jí tam jenom sekundovali. A to je jeden z činitelů toho co je ale filmu často (nejen mnou) vytýkáno, že to že film je silně protipolský a netají se tím. A taky, že některé scény autoři jednoduše nedokázali zkrotit a vyšla toho obyčejná řežba. --- "Jsi nevolník?" "Jsem syn nevolníka!" --- 80% ()

Mat21

Film s nejrozporuplnějším hodnocením, který jsem měl možnost v poslední době shlédnout. Věřím, že popcornovým maniakům odkojených na rize americké produkci tenhle film ani nic říci nemůže. Já však smekám před ruským filmařským uměním, smyslem pro detail a neskonalým diváckým zážitkem. ║27.12.2008║ ()