V neklidných časech po smrti cara Borise Godunova se odehrává tento velkolepý historický příběh. Rusové jsou ve válce s Polskem a v Moskvě právě probíhá povstání proti polskému vojsku. Působivé zpodobnění historických událostí Vás ohromí dokonalou vizuální podobou a strhne svými napětím nabitými scénami. (oficiálny text distribútora)

Czernozub

Ano, je to antipolské, a kdyby tam byly jako hlavní záporáci němci, bylo by to zas anti německé, dosaďte si tam koho namáte rádi. Ten mysticismus se "španělem" nebo ten s "jednorožcem", navíc v kombinaci s těmi křesťanskými kecy (ortodoxní katolík= nejhorší zlo, říkám já) mi tam neseděl, stejně jako mužik co se za chvilku vypracuje v bojovníka, neřku-li elitního, a dělostřelce, ač před tím o boji či dělostřelbě sotva slyšel. Autoři mohly natočit pěkný historický film, nebo slušnou fantasy. Zkoušeli tam dostat obojí a nepovedlo se ani jedno. Osobně dám přednost raději Ohněm a Mečem. ()

artas

Toto sa dá nájsť o tejto dobe: V noci z 20. na 21. septembra 1610 Stanisław Żółkiewski dobyl Moskvu. V roku 1611 donskí kozáci pod vedením kniežaťa Dmitrija Timofejeviča Trubeckého tiahli na Moskvu a vytlačili poľskú armádu do Kremľa. V auguste roku 1612 sa pri Moskve objavili spojenecké vojská Dmitrija Požarského, ktoré 22. - 24. augusta 1612 porazili poľskú armádu idúcu svojim vojakom do Kremľa na pomoc. Poľské vojsko obkľúčené v moskovskej pevnosti sa tak stalo korisťou vojska Dmitrija Požarského a padlo do zajatia. V januári 1613 sa v Moskve konal všeľudový zjazd vrstiev obyvateľstva vrátane roľníkov. Na zjazde sa malo rozhodnúť o budúcom panovníkovi Moskovského štátu spomedzi štyroch kandidátov - Vasilij Ivanovič Šujskij, Ivan Michajlovič Vorotinskij, Dmitrij Timofejevič Trubeckoj a Michail Fjodorovič Romanov. Dňa 7. februára 1613 bol za panovníka zvolený Michail Fjodorovič Romanov a obdobie smuty sa tak v ruských dejinách skončilo. A čo sa týka záporáka: Żółkiewski bol zabitý 7. októbra 1620 počas poľskeho ústupu z bitky pri Cecore proti Turkom v Moldavsku v blízkosti rieky Prut. Po bitke, jeho telo znesvetili, odrezali mu hlavu a poslali do Konštantinopolu ako vojnovú trofej. To bolo neskôr odkúpené jeho vdovou, spolu s jeho synom, ktorý bol zajatý v bitke. Takže o historickej presnosti nemôže byť zďaleka reč, bojové scény boli ale zvládnuté veľmi dobre, najmä výbuch zbrojného skladu stál za to. ()

Grizzly

Je to spíš historická fantasy než čistě historickej film, ale to vůbec nevadí. Nejdřív mne to zaskočilo, ale když sem na to přistoupil tak se mi to hafo líbilo. Mnohem lepší než většina západní produkce podobného žánru. 80% ()

KoleckoR

Osobně bych řekl, že to byl skvělý historický film. Pokud by se zde mluvilo o prvcích fantasy, tak to byly jen scény s jednorožcem, ale to byly jen sny Hispánce, který měl jednorožce ve znaku a jeho roh jako amulet. Jinak film měl skvělou výpravu, kostýmy, parádní kompars, takže bitvy byly opravdu velkolepé. Dobývání pevnosti byla asi zatím nejlepší scéna tohoto druhu, co jsem viděl. Film mě držel více jak 2 hodiny v napětí, ani chvilku jsem se nenudil. Byla to podívaná. ()

Matli

Na rusáky to bylo celkem dobrý, bylo znát že moc chtějí natočit velkofilm, ale ono to prostě nejde. Závěrečné dobývání pevnosti bylo slušně natočený, včetně efektů a krve, ale zbytek filmu nuda provázená snahou pochopit o co vlastně jde v ty válce. Půl hvězdičky za ty krásně modrý oči Xenie ;-) 51% ()

Mbeast

V první "neutrální" čtvrtině jsem uvažoval o 5*, v druhé jsem začal trošku pochybovat a váhal jsem mezi 4 a 5, ve třetí čtvrtině jsem si říkal "Co kdybych dal 3*?", no a při dobývání osady, vymýšlení nástrah jako v Robinu Hoodovi a jatkách poláků jsem se rozhodl...více jak 3* tomu filmu prostě nedám. Sice je to krásná podívaná, boje působí realisticky, ale hlavní postavy jsou takové...no...nesmtrelné...Tak...koukl jsem se na film ještě jednou a "vytěsnil" horší scény, tentokráte to bude za 4* a je to konečné hodnocení ;) ()

strikeman

Marat Basharov se svými hereckými dovednostmi může směle srovnávat s Orlandem Bloomem, hlavní dějová zápletka je tak trochu mimo mísu a snímek, který se snaží tvářit jako historický, místy připomíná spíš pohádkovou fantasy... No ale zas na druhou stranu Zebrowski je fakt frajer... ()

Puol

Prvá polovica sa tvári ako seriózne, nie veľmí pozerateľné historické drama, druhá polovica sa preklápa do dobrodužno romantického roviny. A zábava je to celkom slušná , v hlavnej úlohe ruský nevoľník ala OrlanoBloom rozhoduje bitky, mení dejiny a pokukuje po cárovnej. Do to zapadá efektné dobívanie hradu a nečakane krvavé orgie. ()

Andronikos

Tento "historický" film síce začína neelegantným, nastrihaným prológom rekapitulujúcim udalosti niekoľkých rokov ruskej histórie a v svojej záverečnej časti jemne naznačí bitku pri Moskve roku pána 1612-teho, zaoberá sa však skôr osudom dvoch nímandov-nevoľníkov, ktorí sa v inkriminovanom roku predviedli natoľko, až to jeden z nich takmer na trón cára celej Rusi dotiahol... Keby náhodou existovali nejaké pochybnosti o tom, že tento scenár príliš pravdepodobný nie je, film nás zásobuje dostatkom detailov, ktoré presviedčajú o jeho neserióznosti. Za všetko hovorí vetička: "Nikto ich na návštevu nepozýval" nasledujúca po jednom z vizuálne najveľkolepejších a najdramatickejších záberov, obrovskej explózii uprostred poľského vojska. Zároveň táto kombinácia výstižne ilustruje, aký trápny mix film predstavuje: srandičky (napr. budúca ženuška tatárskeho ["Allah akbar!"; multikulturalizmus po rusky?] nevoľníka č. 2) striedajú naturalizmus (demonštrujúci hrôzy vojny alebo barbarskosť votrelcov?), snaha o mystiku (po filme sa potuluje jednorožec používajúci evidentne nadmerné množstvo prípravku na rast vlasov a osobný trenér šermu prichádza k hlavnému hrdinovi zo záhrobia či oblasti psychedelična, cf. Karate tiger 1) konkuruje nepodareným pokusom o hlbšie myšlienky (pravoslávny pustovník a katolícky misionár...), k tomu je prihodená trocha akcie a podprahovej snahy - ja si nemôžem pomôcť, ale vidím to tam - zabrnkať na nálady, ktoré s použitím češtiny možno charakterizovať ako "proticizácke". Scenárista či režisér bol taktiež evidentne fascinovaný zábermi na kvapkajúcu krv, asi v domnení, že je to nesmierne umelecké. Možno, ale všetkého veľa škodí. O záverečnú bitku sme ako diváci ukrátení. Obliehanie pevnosti je však pekným kúskom a výprava celkovo nie je na zahodenie. Český dabing Kroniky smutných časov patrí bohužiaľ taktiež k tomu smutnejšiemu, čo nám film prináša. ()

Olík

Historická dramatická epopej je jenom dalším z ruských pokusů o velkolepost. Strašně těžce se mi film hodnotí, protože mi bylo celkem zatěžko celých dlouhých 135 minut udržet mysl plně soustředěnou na obrazovku, tak jenom krátké shrnutí - bitvu opět vyhrává kvantita nad kvalitou!!!!!! ()

Ombak▼Penari

Jeden z nejlepších historických filmů, jaký jsem v poslední době viděl. Dobře natočené, dobře zahrané. Vcelku nevím, co zásadního bych filmu vytkl. Hodně připomínalo Ohněm a mečem (a nejen díky Michalu Žebrowskemu). Fanouškům historických filmů rozhodně doporučuji. ()

kkarx

To vypadalo jako tv film s vyšším rozpočtem překvapující docela vysokou mírou brutality (i když k realitě to bude mít pořád daleko). I přes značnou brutalitu bitvy postrádají nutnou atmosféru děsu a hrůzy a záběry jsou občas trapně zpomalované. Žádní ranění, jen mrtví. Ti ranění mi přijdou na bitvách nejstrašnější. Něco velmi málo jsem si přečetl o té době a celá linka s mladým carem se zdá být smyšlená, ale alespoň sedí některá jiná fakta. Nelíbil se mi dost neobjektivní pohled na Rusy a Poláky. Poláci jsou tu ti zlí, Rusové jako stateční obránci. Zvlášť car Michail (herec je ruské dvojče Orlanda Blooma) je naprosto nekriticky vyobrazen jako skvělý člověk a hrdina. No točili to Rusové, ale přisuzované vlastnosti Michaila jsou natolik idylické, že nemohou být pravdou. P.S. Opravdu se při boji s meči někdo otočí zády k protivníkovi? Existuje vůbec šermířský styl, který byl zakomponoval nějaké otáčení? Nejsem expert na šerm, ale tohle se mi zdá jako blbost a jasná jízdenka na onen svět. ()

Ssoumess

Tak tohle jsem si opravdu užil, jsem příznivcem historických filmů a tenhle si u mně vysloužil post mezi TOP10 (rozuměj top10 historických filmů). Kdo kdy četl nějakou ruskou pohádku nebo bylinu musí vědět že rusové jsou jsou národ lyrický, proto mě vůbec nepřekvapil jednorožec převlečenej za hipíka, ani španělský učitel šermu ze záhrobí. To že ze snímku srší vlastenectví a nacionalismus neberu rozhodně jako zápor, ba naopak. Vždyť to kua točili rusové, tak co chcete?! Hlavní hrdina sice není nějak velice výjmečný, ale na to jak vypadá se mi jeho hraní líbí. Hlavní padouch naopak vypadá velice luxusně padouchovitě, takže už by ani nemusel moc hrát, ale on stejně parádně hraje:) Co mě ale opravdu překvapilo byl pomocník hlavního hrdiny tatar Kostka. S hlavní vedlejší postavou se to má tak: v 80% případů je nejlepší kámoš hlavního hrdiny idiot co přežil dětství omylem a kurví na co sáhne - záměrem režiséra bývá odlehčit film komickou postavou. Zde se na to režisér vyprdl a udělal dobře. Kostka je sice jen parťák, ale rozhodně rovnocenný - neváhá podříznout "kolegy" žoldáky nebo zastřelit stráž, aby pomohl parťákovi ze srabu, nějak se nezesměšňuje a když už je součástí nějaké humornější vložky příběhu, tak je to vtipné, nikoli trapné. Co je na filmu ale zdaleka nejlepší jsou bitvy. Polšťí andělšťí husaři, německý arkebuzny, rušťí loupežníci a samozřejmě obránci tvrze - všechno vypadalo velice realisticky. Už první větší bitka žoldáků s loupežníky na mostě byla epesní. Nejlepší byla však akce při dobývání města. Moc se mi líbilo, že se režisér nesral s tím jestli si je divák schopen domyslet kam tenhle sek šavlí dopadl, on to prostě ukázal. Surovost některých scén přinutí zkřivit obličej odporem - tak má bitevní scéna vypadat. Když vjedou jediní dva husaři do města a jeden z nich nemá hlavu a druhej ji má, ale v 2D, tak člověku fakt běhá mráz po zádech.... Shrnutí: je to rozsáhlé, ale nikoli nudné. Je to brutální, ale reálné. Z hlediska historických faktů to asi nebude uplně nejpřesnější, ale je to kua film. Dal bych 10bodů, kdyby mě nemrzela jedna věc - že krucifix neosolili tu bitvu o Moskvu. Klidně to mohlo být o půl hodiny delší, kdyby tam byla stejná akce jako při dobývání hradeb, ale na otevřeném poli... 9/10 ()

Rincewind

Vypadá to, že v Rusku se v několika posledních letech pustili do natáčení historických velkofilmů se specifickou tematikou…pro sebe jsem ji pojmenoval „Ruský národ v těžkých časech“. Ať už je to znovu zfilmovaný Alexandr Něvský (Alexander: Battle of the Neva), Sluga gosudarev či Admiral (admirál Kolčak). Do stejné škatulky patří i 1612. Vlastenecky zaměřený film zobrazující ruský národ v době rozvratu a úpadku, kdy ale v poslední chvíli se najde ten správný muž, který se chopí velení, vyžene všechny nepřátele a cizáky a nastolí pořádek. Samozřejmě nesmí chybět příběh nenaplněné lásky, hrdina z lidu, který si včas zvolí tu správnou stranu, a jeho závěrečný souboj s hlavní zápornou postavou. Nejde prostě o žádný hlubokomyslný snímek, ale, podle mého názoru, o kvalitně udělaný klasický historický velkofilm. Je pravda, že začátek je trochu zmatený a chvíli mi trvalo, než jsem se ujistil, kdo proti komu vlastně bojuje. Ale rozhodně musím ocenit opravdu skvělou výpravu a historické reálie. Zvlášť bych zdůraznil mnohojazyčnost filmu – žoldnéři z celé Evropy v hejmanově vojsku mluví každý vlastní řečí – a divák má hned lepší představu, co za babylon bylo v 17. století žoldnéřské vojsko:-) A ještě jedna maličkost...slavní polští andělští husaři se v tomhle filmu, myslím, povedli ještě mnohem lépe než v Ohněm a mečem. ()

Karmin

Cervenak to vystihl a já se už nemusím namáhat s komentářem. Osobně jsem se bavil a některé filmařské vychytávky mě doslova zatloukaly do křesla. Navíc kromě hlavního hrdiny a jeho poskoků je ve filmu celá řada hrozně zajívavých epizodních postav, které ale zaujmou - poustevník na sloupu, chlap co hází podkovy a nebo můj oblíbený rozumbrada - hejtman městečka Navolok. ()

diodoros

SPOILERY: Zvláštny historicko-fantasy film o období veľkých zmätkov v Rusku na prelome 16. a 17. storočia, ktorý je sám tak trochu zmätok - nielen čo sa týka strihu a kamery plného flashbackov a všelijakých odbočiek, ale hlavne deja, ktorý sa síce tvári ako "kronika veľkej smuty", ale pritom tam po lesoch behá jednorožec a hlavný hrdina - nevoľník, ktorý od chvíle, keď ako malý chlapec videl kúpať sa s celou partiou nahotiniek samotnú ruskú cárovnú sa do nej nešťastne zamiloval a ktorému rodinu počas palácového prevratu zabili zlí katolícki Poliaci sa po smrti svojho pána - španielskeho žoldniera vydá zachrániť svoju vyvolenú (?) a celú Rus, pričom mu pomáha jeho verný tatársky priateľ a samotný žoldnier, ktorý sa v podobe ducha (ako v Hviezdnych vojnách) vracia a učí ho vo sne šermovať a v realite mu dáva nápady v boji proti Poliakom... keď do toho prirátame, že sa na konci skoro stal cárom, tak je celý dej na pousmiatie. Pochvalu si zaslúžia výborné kostýmy a rekvizity, dobová atmosféra v nefantazijných scénach, zaujímavý historický úvod, záverečné obliehanie a neskrývaná brutalita plná (polo)uťatých končatín a hláv, ktorá sa nebojí ukázať ako vtedy boj asi mohol vyzerať. Dĺžka je ale prehnaná, herecké výkony tak akurát, dej nevyvážený a chaotický, chvíľu realistický, chvíľu fantazijný a celkovo príliš neuveriteľný až nudný. Filmová symbolika mi väčšinou nevadí, ale opakovaných návratov toho jednorožca tu bolo až príliš a - spolu so scénami s duchom - veľmi podrývajú až zosmiešňujú tón filmu. ()

Giacomo

Zábavný dobrodružný snímek s řadou fantasy vložek, který pobaví, nikoliv nadchne. Efekty a výprava na velmi slušné úrovni, hůře je na tom ten politický podtext vlastenectví. Toto dílko muselo určitě potěšit naše severní sousedy. 65% ()