Chlapec v pruhovanom pyžame

• Česko Chlapec v pruhovaném pyžamu (viac)

Osmiletý Bruno je synem nacistického důstojníka, který je povýšen a poté odvelen z pohodlí Berlína do opuštěné oblasti na venkově. Bruno, jehož starší sestra už má jiné zájmy, se cítí osamělý a nemá si s kým hrát. Z nudy a ze zvědavosti neposlechne matčino varování, že se nemá vzdalovat od domu, a vydá se k nedaleké „farmě“. Netuší, že je to koncentrační tábor, kde se v praxi provádí „konečné řešení“ židovské otázky. Náhodou se však setká se stejně starým Shmuelem, který je oblečený do pruhovaného „pyžama“ stejně jako kuchař, který pro Brunovu rodinu vaří. Přestože chlapec na druhé straně plotu s ostnatým drátem žije úplně jiný život než Bruno, dvojice se skamarádí a Bruno si zvolna si začíná uvědomovat, jaký je doopravdy svět dospělých. Střet s realitou 2. světové války však pro oba chlapce končí tragicky… Drama podle románu Johna Boynea, jež ukazuje z neobvyklého pohledu brutalitu, nesmyslnost a zničující důsledky války, natočil režisér Mark Herman. (oficiálny text distribútora)

honzic

Kvalitní film, který nanásilnou formou poukazuje na hrůzy a nesmyslnost válečných zločinů a není jednoznačně černobílý jako většina podobných filmů, navíc vyvrcholení je možná až překvapivé. Jen škoda méně výrazných hereckých výkonů a kamery. Hodnocení: 80 % ()

Tinaa

Neznám (a doufám, že nepoznám) člověka, kterému by byl tento film po shlédnutí lhostejný. Knihu jsem zatím bohužel nečetla, doufám, že to napravím. ()

Klemi

Od podobného tématu bych čekal hluboký děj vedoucí k nějakému zamyšlení. Myslím, že se o to i snaží, ale problém je v tom, že jsem tomu prostě neuvěřil a nedokázal se do filmu vžít. Vztah dítě - židovský zahradník a matka - zrůdný otec v sobě mají šťávu, protože jsou narozdíl od hlavní dějové linie realistické. Zbytek je ale zoufale nerealistický a místo myšlenek na válečné zrůdnosti se Vám budou celý film honit hlavou otázky: "jak je tohle možné? proč takhle? je možná taková náhoda?". A to je podle mě u takového filmu špatně. 55% ()

Kazisvet III.

Velice silné - nápad natočit film o jedné z největších tragedií v lidské historii z pohledu dětí je brilantní. Neskutečné lidské utrpení v koncentračních táborech přeneseno právě do dětského pohledu je zvláštním mixem naivity, smutku, bezradnosti, ale místy i radosti. Velice decentně a vkusně natočeno. 4/5 ()

klichem

Film, pri ktorom som ocakavala potoky slz, no velmi ma sklamal. Ziadna (ani jedna) slza sa nekonala, či už z dovodu nepresvedcivych hereckych vykonov , nevydareneho scenara alebo 30 minut pred koncom predvidatelnym zaverom (no chlapce ako to uz len moze dopadnut ked si oblecies mundur a vojdes do koncentracneho tabora). jediny kto ma v tomto filme potesil bol David Thewlis aj ked hral nie velmi prijemnu a uz urcite nie pozitivnu postavu. Dalsia velka chyba bol vyber detskych hercov. Hlavny predstavitel Bruna bol tvrdy a jeho vykony sa podobali mozno tym mojim v divadelnom predstaveny na zakladnej skole, s tym rozdielom ze jemu sa nejakym zazrakom podarilo dostat az do filmu. a druhy maly herec, ktory hral zida v koncentracnom tabora, to uz fakt neviem co mam na to povedat. Ci to brat ako daku satiru alebo co?! ale preco je chlapec v koncentraku aspon o 5 kil tazsi ako jeho kamarat ktory zije s dostatkom jedla. asi za to moze nedostatok pohybu, inak si to vysvetlit neviem. Dalsia vec co mi vadila boli nekonecne dlhe nezmyselne sceny a pohlady hlavnych hrdinov. Asi 10 krat som sa pristihla ako sa snazim posunut film dopredu pretoze som sa v niektorych scenach tak nudila az to bolo smutne. Tak zdlhave oddalovanie nevyhnutneho! ()

Screenname

O co tady vůbec jde? Já nevím.. Nemůžu si prostě pomoct, ale vidím to jen tak, že by nám mělo být líto jen ňákýho rozmazlenýho německýho fakana. Herci nepředvedli absolutně žádný výkon, jakoby byl celý film bez zájmu a koncentrační tábory jsou podány asi jako perníková chaloupka. No a ta německá marfuška tam nemusela absolutně být. Celý film si žije jen nějakej boční scénářek (románek) s nacistickým floutkem, který nemá ani pointu a akorát tím odpoutává pozornost už od tak dost slabého snímku. Béčko. ()

Mr.Keli

Atmosféra na jedničku, zpracování na půl cesty. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že to nedopadne dobře už od počátku. Komorní drama, které se snaží přerůst v něco víc a vyždímat emoce násilím. 60% ()

t.b.kat

Velice zajímavý a nápaditý film, který má však své nelogičnosti a díry ve scénáři. Někdy jsem měl dojem, že se ty náhody jaksi násilně prokrucují a dotváří jenom za účelem vyždímat z lidí co nejvíce slz (což bylo na škodu samotnému filmu).3* ()

pOne

Tak takové finále jsem už ve snímku s touto tématikou viděl. Pokud si dobře vzpomínám, tak to byl poslední díl Bratrstva neohrožených, kdy byl objeven uprostřed lesů koncentrační tábor. Zde byl na mě efekt podobný. Silný pocit mrazení po celém těle. Zvolená forma prezentace hrůz koncentračních táborů je sice trochu naivní a zjednodušená, na druhou stranu ale (možná právě proto) velice působivá. Hovory "přes plot" jsou opravdu drsné. Líbil se mi herecký výkon chlapce v pyžamu. Beznaděj mu koukala z očí. Líbila se mi hudba. ()

Daggeron

Nacizmus. Zvrátená ideológia o výnimočnosti a nadradenosti jedného národa. Ideológia, ktorá nerešpektuje a pošliapuje ľudskú dôstojnosť a prirodzené právo na existenciu. Človek nie je cieľom, stáva sa len prostriedkom. Ideológia, ktorá "službu vlasti" a "obrodu zeme" nadraďuje nad hodnoty rodiny či priateľstva. Nad hodnoty pravé, pevné a nesmrteľné. Film Marka Hermana Chlapec v pruhovanom pyžame zobrazuje absurdnosť hitlerovského režimu z pohľadu najcitlivejšieho - pohľadu dieťaťa. Pohľad nevinného chlapca umocňuje emocionálne silné posolstvo o nezmyselnosti druhej svetovej vojny a tragických udalostí s ňou súvisiacich. Film prináša dôveryhodný obraz toho, čo sa v "pracovných táboroch" dialo a je vierohodným zrkadlom vtedajšej reality. Aby človek nezopakoval svoje chyby v budúcnosti, musí vidieť skutočnú minulosť, hoci môže byť chladná, temná a krutá. Pohľad na túto minulosť očami dieťaťa dodáva dielu ešte hlbší a silnejší význam. Kvalitu filmu zvyšuje precízny výber hercov a ich dokonalé súžitie s úlohou a jej dokonalé stvárnenie, či už David Thewlis ako absolútne ideológii oddaný nacistický pohlavár, Vera Farmiga ako jeho pravdou zdrvená manželka, ale aj tie najmenšie stvorenia - či už krutosťou a zvrátenosťou režimu zasiahnutý Jack Scanlon alebo v nevedomosti a pod rúškom propagandy vychovávaný Asa Butterfield. Práve autentický obraz nacistickej propagandy je ďalším dôležitým posolstvom, ktoré by bežný smrteľník nemal brať na ľahkú váhu. Hovorí sa, že propaganda je pre demokraciu tým, čím je pre diktatúru násilie. Skutočne, schopnosť pretvoriť, ovplyvniť, ba dokonca riadiť myslenie ľudí, obzvlášť ešte nedostatočne uvedomelých detí, je miestami až zarážajúca. Ukážka schopnosti nielen ospravedlniť všetky vykonávané zverstvá, ale aj presvedčiť o ich správnosti, by mala byť varovaním pre každého občana. Propaganda a manipulácia myslením nie je len prežitok, je prítomná i dnes, ba v ešte silnejšom prevedení. Celkovo teda film v sebe nesie mnoho pozitívnych odkazov, napriek tomu počas väčšiny deja išiel akosi mimo mňa a ani záverečné vyvrcholenie ma nedokázalo úplne chytiť za srdce. Predsa len, osemročný chlapec vezme lopatu a ide sa podkopať pod ostnatý drôt. Neviem. Napriek tomu, ponúknuť má čo každému divákovi, pretože, budem sa opakovať, ale naozaj musíme poznať minulosť, aby sme sa z nej poučili a vyvarovali sa jej omylov v budúcnosti. ()

m.zales

Opravdu působivý snímek... filmy, kde se střetává dětská naivita a krutá realita, jsou vždy největším zážitkem... hlavně po emotivní stránce :-)) ()

kekulka

Další precizní film z 2 sv. války ale z pohledu dětskýma očima, sotva si oblékl 8letý chlapec pruhované pyžamo hned jsem věděla, že je zle .. film je velmi dojímavý, smutný a posledních 20 minut mi bralo dech .. byla jsem nadšená z nápadu brát tak silné téma z pohledu osmiletého chlapce… ()

simoneo

Veľmi silný a smutný film. Je však dôležité, aby si ľudia uvedomovali, čo sa tu dialo za zverstvá. Pravdou je, že niektoré témy sú vďačnejšie na spracovanie práve svojou dôležitosťou. Táto je pravdepodobne jedna z nich. Keď však hodnotím film ako celok, potom mi ťažko oddeliť pocit vyvolaný len blizkosťou alebo silou témy. Tento film hodnotím vysoko už len kvôli hereckým výkonom malých chlapcov. ()

Fugito

Hmm, toľko chýb vo filme som ešte asi nikdy nepostrehol ( najmä historických - detaily, ktoré mňa ako diváka dostali ... Nemci, ktorí spievajú po anglicky a pod. ). Nádherný nápad na dej, no veľmi náročný na zvládnutie, práve v tom bola tá najväčšia chyba režisérov, že si zobrali na seba viac ako dokázali uniesť. Inak si chválim hudbu a hercov. ()

BisiJoker

Koukat sem se na to nechtěl ale jednou jsem si čas udělal koukl na to a překvapilo mě že i takto to lze pojmout a pořád je to dobrý film. ()

Reproduktor

Pro mě jeden z nejgeniálnějších filmů, který jsem si zařadil vedle Foresta Gumpa bez nejmenších skrupulí. Jen málokterý film mě takhle zasáhl. ()

Lula.cz

Na tenhle film jsem narazila úplnou náhodou a nechápu jak mi mohl uniknout, protože téma druhé světové války patří k mým oblíbeným. Chlapec v pruhovaném pyžamu nabízí pohled na válečnou situaci z nové perspektivy - očima dětí. Dětí, které vyrůstají ve spořádané rodině, kde je hlavou rodiny nacistický důstojník, jehož povolání děti berou jako hrdinské. Na druhé straně dítě, které pyká za to, že se narodilo do židovské rodiny. Tenhle příběh mě vzal za srdce a opravdu mě dokázal dojmout. Málokterý film mě zaujme tolik, že pak o něm ještě nějakou dobu přemýšlím a na potkání o něm vyprávím. Jednoznačně si Chlapec v pruhovaném pyžamu zaslouží 5 hvězd. ()

simon111

Totální nuda... Já jsem po 5 minutách filmu věděl, jak to celé dopadne. To filmu, který si hraje na drama, neodpustím nikdy. Podobná tématika byla zapracována mnohem lépe. ()

swinevenca

Hrůza nacismu se dá ukázat i v dalším rozměru a netřeba k němu válečných front nebo konspirujících odbojářů a sadistických gestapáků. Dětem se hold mozky vymejvaj hůř, narozdíl od jejich starších árijských sester. Ten film mě tak zboural, že přejdu i reálnost podkopání se do vyhlazovacího tábora. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (viac)