Chlapec v pruhovanom pyžame

• Česko Chlapec v pruhovaném pyžamu (viac)

Osmiletý Bruno je synem nacistického důstojníka, který je povýšen a poté odvelen z pohodlí Berlína do opuštěné oblasti na venkově. Bruno, jehož starší sestra už má jiné zájmy, se cítí osamělý a nemá si s kým hrát. Z nudy a ze zvědavosti neposlechne matčino varování, že se nemá vzdalovat od domu, a vydá se k nedaleké „farmě“. Netuší, že je to koncentrační tábor, kde se v praxi provádí „konečné řešení“ židovské otázky. Náhodou se však setká se stejně starým Shmuelem, který je oblečený do pruhovaného „pyžama“ stejně jako kuchař, který pro Brunovu rodinu vaří. Přestože chlapec na druhé straně plotu s ostnatým drátem žije úplně jiný život než Bruno, dvojice se skamarádí a Bruno si zvolna si začíná uvědomovat, jaký je doopravdy svět dospělých. Střet s realitou 2. světové války však pro oba chlapce končí tragicky… Drama podle románu Johna Boynea, jež ukazuje z neobvyklého pohledu brutalitu, nesmyslnost a zničující důsledky války, natočil režisér Mark Herman. (oficiálny text distribútora)

voleman

Netradiční pohled na Holocaust z pohledu malého nicnetušícího chlapce, který má otce nacistu. Nebylo to sice úplně dokonalé, ale u mně to na slabších 5* dosáhlo. Po celý film jsem se nenudil a konec pak byl poměrně smutný, ale příběhu rozhodně neublížil. Dětští herci hrají překvapivě dobře, a jejich dospělí kolegové jsou také velmi dobří. Celkem nenápadná hudba Jamese Hornera se do filmu také pěkně hodila. Je to takový poměrně neobvyklí film z válečného období, který mě příjemně překvapil 85% ()

DeathTheKid

Horrory mě neděsí, protože vím, že jejich předloha je jen fantasmagorickou představou scénáristů nebo režisérů. A tady "recenzi" ukončím. Po shlédnutí si spojte můj komentář s mým hodnocením. ()

zsn

Surový konec. A tak to mám ráda. + neodolatelný Thewlis a Farmiga - nelze hodnotit jinak. Jinak utahaná dětská atmosféra mi připomněla Faunův labyrint. Vidím podruhé od premiéry. Pořád jsem to měla v hlavě. Chlapec mi připomíná Elijaha Wooda. Tyhle typy věčně dětských a úchylných tváří k tomu fakt nemusím. ()

Houda666

Tento snímok zobrazuje veľmi originálny uhol pohľadu na udalosti súvisiace s holokaustom (... a to som si myslel, že téma holokaustu je už prefilmovaná zo všetkých strán). Naivita mladého chlapca Bruna vytvára zaujímavý kontrast s krutou realitou doby, pričom tento fakt dodáva filmu zaujímavú atmosféru nevynnosti (svojou povahou mi Bruno pripomína Giosuého z filmu Život je krásny). Jediným mínusom je azda len skutočnosť, že niektoré momenty filmu pôsobia trochu silene. Hodnotenie: 80% ()

Mr.Jackass

Film od kterého jsem nečekal nic a měl z něj neskutečný zážitek. Co dodat...hodnotit tento film ihned po shlédnutí...nemám slov...a každému doporučuji. Skutečně netradičně pojaté téma Holocoustu z pohledu jak osmiletého chlapce, tak rodičů. ()

fruitbueno

Už jsem dlouho u ničeho neslzela od začátku do konce. Psát jakékoli obšírné komentáře zbytečné, film je nutné vidět. Síla. Emoce. Přesvědčivost. Mráz v zádech. O co nenápadnější, o to silnější film. ()

mohamedsfinger

Velmi dobře natočený film, který mě celkem dostal. Ale jednu hvězdu ubírám za angličtinu, která se mi do toho vůbec nehodila, ale to už je věc názoru. ()

3 AM Code

Maly velky film o stretu ideologie s vlastnim videnim reality z pohledu oci ditete. Zadna bomba, ale dost zajimave. Vic nez hlavni detske charaktery me zaujali David Thewlis & Rupert Fried (Brunuv otec a jeho podrizeny) a jejich snaha umlcet vlastni svedomi sebeobelhavanim a vztekem. ()

Cejny

Ze začátku hodně nevinný film se postupně přemění v poměrně slušné drama. Film jako celek opravdu nepůsobí nějakým "hrozivým" dojmem, ale některé scény jsou jasné. Škoda, že finále je hnané do takového extrému, ale dalo se to tak nějak očekávat. Největším minusem je ale angličtina. Jako dobře no, je to britský film, ale všechny postavy jsou Němci, tak bych čekal, že aspoň sem tam tu němčinu zaslechnu. ()

OughJay

Téma tohohle filmu říká, že půjde fakt o silnej zážitek. S tim jsem do toho taky šel, ve většině filmů téma vyhlazování Židů v koncentračních táborech už samo o sobě udělá svoje a přivalej se silný pocity. Když jsem ale zkouknul tohle, ty pocity se tak nějak nedostavily... Těžko říct, kde se stala chyba. Sám bych vinu svalil asi na dětský herce neherce, protože ty byli fakt nepřesvědčivý a jestliže na těch dětskejch rolích celej film dá se říct stojí, tak je podle mě velká chyba obsadit děti, který nedokážou ukázat ani špetku charisma. Podle mě ani nevěděly co vlastně točej, působily jak loutky kterejm režisér tahá za provázky. Taky možná chyběla nějaká pořádná hudba, která by vystupňovala úzkost, v jaký se ty dva nacházeli. Obyčejně se prostě nestává, že by ve mě takhle vážnej film nic nezanechal. Pan režisér by se měl pro příště zamyslet, kde se stala chybička... Nechci od toho filmu nikoho odradit, nicméně podle mě je tady to vysoký hodnocení fakt dost zavádějící a mám pocit, jakoby ostatní koukali na něco úplně jinýho, když dávaj 4 nebo 5*... ()

Ferinka

Když řeknu, že se to nedá popsat, ale musí se to vidět, vyzní to jako klišé...ale je to tak. Výborný scénář, výborné výkony herců, výborně zpracovaný závěr. ()

Maynard.

Velice zajímavý a poučný pohled na Holocaust nevinnýma dětskýma očima. Pohled, ze kterýho přímo mrazí. Ještěže ten prcek nechodil do školy, kde by se ho jistě paní učitelka ptala : A kdepak pracuje tvůj tatínek? A to víte, šéfuje farmě, kde pracujou lidi v pižamech. Měl sem z tohodle filmu menší strach, páč zrovna "drama" až tak uplně nemusím, ale opět uplně zbytečně. Film je krásně načuchlý válečným Německem, ale člověk zde nevidí ani kousek války. A koneckonců ani moc zvěrstva z koncentráku. Prostě je celý film viděn těma dětskýma očima, které nemají ponětí o tom co se ve skutečnosti děje. Celý film vládne taková mrazivá atmosféra, no ale to co se dělo na konci, z toho mi běhá mráz po zádech ještě teď. Opravdu mistrně vygradovaný kousek, který sice nedosahuje kvalit jako např. Schindlerův seznam nebo Život je krásný, ale i tak se jedná o velmi kvalitní film, který pocuchá nervy, a u kterýho si jen člověk říká, jak se tohle vlastně mohlo "kdysi dávno" dít. A to, že je to viděno právě tou dětskou naivitou, dělá z tohodle kousku něco víc než průměrný film... ()

Germanotta

Film mi prišiel mierne falošný, emócie príliš hrané, miestami príliš presýtené nárekom. Malo aj svoje svetlejšie chvíle, priateľstvo medzi Shmuelom a Brunom, také detské, také naivné..Avšak jediné čo mi tento film ukázal je zákon, ktorý platil odjakživa, to jest pre každú sviňu sa varí kotol v pekle, a hajzelský herr Komandant tak prišiel o to čo on sám bral ostatným.. ()

Lukoboss

Válečný drama tak trochu z jinýho pohledu... Odporná demagogie a vymývání mozků na jedné straně a dětská nevinnost a naivita na straně druhé. Krásně je tady ukázaná absurdita a paradox, který můžou nastat vzhledem k tematice filmu. Proměna otce v chladnokrevnýho SSáka, kterýmu už pak skoro nezáleží ani na vlastní rodině jenom proto, že "On" to tak chce, ta je přímo ukázková. A pak přijde závěr, neboli konec s velkým K, u kterýho mrazí v zádech... ani nevím, co víc bych k tomu dodal. Hodně silný téma! ()

danca044

Krásný film, který mě mile překvapil. Přestože jsem na jeho konci byla v depresi, užila jsem si ho a lépe nemohl být natočený. Příběh o kamarádství malého žida se synem důstojníka je skvělou ukázkou. Film nabízí možnost pohlédnout do pracovního tábora a určitě není na zpestření nálady. Smutný konec dodává filmu na kvalitě. ()

gutshoter

No.. Nevim, jestli by se toto všechno mohlo ve skutečnosti takto odehrát. Naštěstí to nevim. I ty reálie nebyly uplně top. Asi kvalitou jako takovou to na těch 5 hvězd uplně nemá. Herecké výkony mě ale hlavně u děcek dostaly na kolena a do toho všeho depresivního při poslechu té hudby dolů prostě nejdu. Navíc i ta Vera Farmiga byla famózně uvěřící. Je to každopádně jeden z nejsilnějších filmů, co jsem viděl. ()

Kejdlo

Po celou dobu je to víceméně skromné drama z druhé světové války, postupem času ale nabírá na intenzitě a ke konci už mě docela vzalo. Slušné, ale chybělo tomu podle mého více děje. 8/10 ()

toffy

Tak ako napisal POMO: "Sladkobolný kalkul, ktorý sa s prepracovaným scenárom mohol v rukách Hanekeho či Polanskeho stať veľkým filmom." Da sa na to krasne pozerat, ale je to, ako by som to povedal, lacne a velmi kratke na film podobneho razu. Ale ako oddychove pozeranie, to beriem. ()

herr_carter

Nejen závěr je dechberoucí, nýbrž celý film - jedno z nejpovedenějších a zároveň nejsmutnějších válečných dramat vůbec................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (viac)