Šílenci z Manhattanu

USA, (2007–2015), 73 h 4 min (Minutáž: 45–56 min)

Tvorcovia:

Matthew Weiner

Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, Christina Hendricks, John Slattery, January Jones, Rosemarie DeWitt, Paul Schulze, Julie McNiven (viac)

Seriál Mad Men (2007–15) patří k nejoceňovanějším pořadům americké televize. Kromě dalších cen se může pochlubit mj. třemi Zlatými glóby v kategorii dramatických seriálů a čtyřmi Cenami Emmy v téže kategorii. Jeho anglický název je typicky americkým mnohovýznamovým spojením slov Ad Men (pracovníci v reklamě), Mad Men (muži z výstavní třídy Madison Avenue, kde smyšlená reklamní agentura sídlí) a konečně Mad Men (šílenci, což odpovídá životnímu stylu většiny hrdinů seriálu). Vytvoření českého názvu proto představovalo značnou výzvu a skončilo určitým kompromisem – Šílenci z Manhattanu.

Seriál je časově zasazený do šedesátých let a místně pak do prostředí fiktivní reklamní agentury Sterling Cooper, v níž sleduje osudy zaměstnanců a majitelů, včetně kreativního ředitele Dona Drapera – charismatického génia, alkoholika a vraha, skrývajícího se za ukradenou identitou. Za fenomenální úspěch seriál vděčí krom jiného faktu, že díky prostředí reklamní agentury se mohla stát jeho stěžejním tématem konzumní společnost. Postavy působí, jako by vystoupily ze stránek dobových magazínů zaplněných obrazy dokonalých hospodyněk v lodičkách. Děj pak nabízí lákavý únik do jednodušších časů, kdy se kouřit smělo všude, alkohol v práci byl součástí stylu, sexismus byl sexy, stejně jako návyk nechat za sebou v parku po pikniku odpadky. Podvádění pak bylo běžnou součástí života a do jisté míry potvrzením „mužnosti". Jedna z reklamních kampaní na seriál ostatně hlásala, že „Nevěra je zpátky".

Hrdinové seriálu jako kdyby sami podléhali svodům těch reklamních obrazů, jež tvoří. Jejich práce je vyvolat v publiku touhu, naději, že zakoupení něčeho přinese nějaké jiné uspokojení než to prchavé vlastnické, a jejich životy pohánějí podobné touhy, jež jsou nutně podobným způsobem zklamávány. Talentovaná textařka Peggy Olsonová (Elisabeth Mossová) se jen s obtížemi prosazuje v mužském světě. Daří se jí to, ale pořád trpí samotou a výčitkami. Požitkář a pohodář Roger Sterling (John Slattery) se zubí na svět a rozhazuje suché fóry, jeho hédonismus ale nabývá zničujících rozměrů. Únavný šprt Pete Campbell (Vincent Kartheiser) se úporně snaží, ale nikdy se mu nedaří tak, jak by si přál, věci se vždycky nějak vymknou. Ti lidé před sebe staví cíle a třeba jich i dosáhnou, předmět touhy ale vždycky odskočí někam za horizont, aby byl důvod běžet dát, nezastavovat se, protože jinak by hrozilo, že se jejich život zhroutí. Rozumějí potřebě iluzí a umějí je prodat. Ve středu tohoto světa stojí mimořádně talentovaný reklamní kreativec Don Draper (Jon Hamm). Jeho úspěch spočívá i v tom, že utíká sám před sebou, skrývá před ostatními svou minulost a chce se jí zbavit. Zároveň je sám ideální spotřebitel, nutkavě zkouší různé ženy i různé styly. Je to velmi empaticky vykreslený antihrdina, dostatečně okouzlující, aby člověk zaujatě sledoval jeho osudy, dostatečně rozporný, aby se k němu dokázal vztáhnout jako k živé bytosti, která uvnitř prožívá podobné konflikty. (Česká televize)

Mona-Lisa

Dan mě s každou další sukní vytáčí víc a víc; polovinu času bych všem vyrazila skleničky z ruk a poslala je na odvykačku; typicky pomalé tempo mě občas nutí kontrolovat, jestli nemám seklý přehrávač; postavy se rozvíjí TAK pomalu a seriál na jejich postupném odkrývání charakteru stojí až do té míry, že nemůžete neznalému pustit " teaser epizodu" jakou mají třeba Trůny v podobě "Red Wedding". Tak proč pět hvězd? Protože to všechno funguje a klape jako hodinky, na které máte stále touhu se dívat, i když zhruba víte jaký to bude pohled. Kam až to Peggy dotáhne? Může být Pete ještě větší slizoun? Dan bez dramat - science-fiction? Může vůbec někdo v americkém bysnysu existovat bez dramat? Podle Mad Menů ne ... a sakra dobře se na to dívá. ()

Milwa

Pomalu, ale jistě si mě tento žánrový seriál ochočil, až se dostal do mých top 5. Dokoukávám čtvrtou sérii a téměř u každého dílu si pochutnávám na skvěle odvedené práci všech zúčastněných. EDIT: včera jsem dokoukala 6tou sérii a musím říct, že jsem velmi zvědavá jak se budou vyvíjet osudy hlavních hrdinů v další sérii. Seriál si mě ochočil, svým tempem, náladou, retrorealitou a vůbec precizností s jakou je tvořen. Kéž by se dostal i na naše obrazovky v prime timu. ()

El-Barto

Skvělá stylovka. Dobová atmosféra je v Mad Men jak vyšitá, v každý druhý scéně se několik reklamáků (jak já tu práci chci) sejde se sklenkou a zapáleným žvárem a pomocí chytře napsaných dialogů řeší buď něco osobního nebo pracovního. Postavy jsou dostatečně zajímavý, baví mě poznávání jejich minulosti a hrozně oceňuju, že to neni napsaný polopatě, aby to každej pochopil, ale třeba jen v náznacích. Don Draper samozřemě vede. Hodnotím ve třetí sérii a pět nedám jen proto, že mi tam pořád chybí něco, k čemu by seriál směřoval. Těším se na další série. Po finální řadě bych Mad Meny zařadil někam pod špičku dramatických seriálů. Postavy mám rád (hlavně Dona, Rogera, Sally a Joan), líbí se mi práce s nima a jednotlivý díly jsou fakt brilantně napsaný. Ale nemůžu se pořád nějak zbavit dojmu, že tam vlastně o nic nejde. ()

djfun

Konzumenty běžných seriálů Mad Men asi nevezme... Tohle totiž není žádná povrchní sračka, ale (ještě) skutečnej život... postavy z masa a kostí, do kterých se občas -a přitom nenásilně a naprosto přirozeně- "vrtá" až na dřeň... úžasnej vývoj nejen vnějšího světa, ale především psychologie postav, kdy hlavně postupné dozrávání snad nejcharizmatičtější seriálové postavy všech dob (Don) má vážně co říct. Fascinující atmosféra, všechno vyprávěno pod slupkou a oparem rádoby navoněné "pin up" kultury, skrytě, neprvoplánově, s ironiíí, mnoha dvojsmysly i humorem, co není "na první". Seriálům normálně neholduju, jenže pro Mad Men je slovo "seriál" skoro až hanlivé... A sázim se, že vás to buď schlamstne natolik, že vám celá manhattanská parta vstoupí až nebezpečně do života a nebo -pro ty, jimž je vlastní zrychlené tempo dnešní doby- se budete hrozně nudit... protože charakteristický by zde mohly být citát Komenského: "všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest"...:) ()

Loooki

Veľmi dobré zobrazenie 50.-70.rokov minulého storočia v americkej spoločnosti. Kto vraví, že Mad Men je zlé, alebo nudné pozeranie, tak sa na seriál a každú jeho časť zle pozerá!Hodnotené po VII (1/2).sérii. ()

vojo

Takmer dokonalý pohľad na optiku mužov šesťdesiatych rokov minulého storočia. Sem - tam drobné výhrady nebránia tento seriál považovať za jeden z najzaujímavejších aké som zatiaľ videl. ()

Ydrosten

Možná se mnou mnoho lidí nebude souhlasit, ale podle mě se jedná o jeden z nejpřeceňovanějších seriálů. Viděl jsem celou první sérii a další díly už bych asi nepřežil. Celkem chápu všechny ty ceny, které Mad meni získali, protože herecké výkony zde opravdu nejsou špatné, ale seriál postrádá ( alespoň v první sérii ) nějaký zajímavější děj, nikam to prostě nesměřuje a nikdy jsem neměl nutkání si po skončení dílu okamžitě pustit další. Postavy jsou vesměs všechny docela nesympatické s několika výjimkama ( např. Betty, Sterling ). A hlavně je to bohužel většinu času strašná nuda. ()

Toka

|| 1. série – 90% Jak už bylo řečeno, velmi pomalý rozjezd. S tím nemám takový problém, jako s jinými prvky. Konkrétně jsou pro mě těžko stravitelné dialogy. Spolu s občas málo explicitními výrazy herců působí dialogy občas nejednoznačně a mám problém rozpoznat určité situace a chování. K tomu se váže má druhá kritika. Vedlejší postavy slouží spíše jako výplň a nedostává se jim pozornosti. Ani na konci první řady jsem neznal jejich jména a musel si to hledat na internetu. Poslední kritika se týká slabších zápletek, které se dostávají do popředí ke konci řady. Dle mého názoru jsou průhledné a vyloženě prosté, jako z telenovely. Očekávám, že tyto problémy vymizí v další řadě. Co naopak oceňuji, je velmi věrné vykreslení tehdejší doby. To je pro mne hlavní tahoun tohoto seriálu. Reklamní business z 60. let je zajímavý, reklamní spoty jsou na základě skutečných událostí, a celé to podtrhuje atmosféra, kdy ženy nebyly rovné mužům. || 2. série – 80% Druhá série svým tempem pokračuje tam, kde skončila první. To jí ovšem nevydrží moc dlouho. Druhá polovina série je trošku nudná natahovaná kaše, ze které se vytratilo silné drama. Rozvoj Dona je podle očekávání předvídatelný, zde opravdu k ničemu novému nedojde – a právě kvůli tomu je v některých momentech tolik vidět ta kaše. Na druhou stranu se do popředí dostaly vedlejší postavy a leckdy nabízejí mnohem zajímavější dějovou linku, než je ta hlavní. || 3. série – 70% Zatím nejvíce rozporuplná sezóna. První třetina serálu byla přehlídkou dějové zbytečnosti a šílený nudy. Od šestého dílu se to ale začíná rozjíždět a odměnou za vytrvalost je mi jedno z nejlepších ukončení sezóny, které jsem viděl. Rozhodně mě to navnadilo a zvýšilo má očekávání na další řadu. ()

KHkomiks

Výborný seriál,který mě chytil asi až po překousnutí toho,jak pomalé to tempo je, ale díky tomu je koukání na tento klenot realistický. Na seriál se dívám znovu po druhé celý, snad tam zase najdu více věcí a náznaků, kterých jsem si před tím nevšiml. ()

kuces

Poslední díl, zatím, mám konečně za sebou a tak si mohu dovolit hodnotit. Tento seriál má neobyčejné kouzlo. Je však těžší se jim nechat okouzlit, ale pak už se jen vezete... Následující série maji vzestupnou tendenci, co se kvality týče. Mohu jen doporučit. ()

bobrux

Žasnu nad tím, jak mi mohlo něco tak excelentního unikat celé roky. Proplouvat s hlavním hrdinou šedesátými léty mezi oblaky cigaretového kouře a věčně nedopité skleničky něčeho ostřejšího jen tak neomrzí a ani po pěti sezónách mě nic nezviklalo na tento seriál zanevřít. Je až k nevíře, že k nekonečnému čekání na další díl není v tomto případě nutný jakýkoli cliffhanger. Vše tak nějak na oko plyne strašně pomalu, ale zároveň se vždy polehoučku rozehrává excelentní drama s přesahem přes několik dílů někdy i sérií. Pro autentičtější zážitek doporučuji skleničku i na divákův stůl v poměru 1 dávka na 1 epizodu. Exaktními pokusy jsem zjistil, že i má oblíbená whiskey chutná u Mad Men trošku lépe. Ona i klasická výzva, zda lze dokoukat celou sérii na jedno posezení, pak získává zcela jinou dimenzi zážitku. Patrně pro mě nastanou krušné časy, až bude seriál ukončen... ()

Torpid

Prostředí reklamní agentury a řešení vztahů v ní mě silně odrazovalo, byť jen seriál zkusit. Nakonec jsem to z nudy načal a téměř sto dílů mě už nepustilo. Brilantně napsané a zahrané postavy, do detailu vystavěná dobová atmosféra, humor i smutné drama zároveň a přitom vyprávěné v náznacích a nedoslovně, nečekaně moje srdcovka. Pokud vám pomalé tempo nesedne v několika prvních dílech, nemá cenu pokračovat, protože tak to bude až do konce. ()

Jarome

Serial je posadeny do casov ked pojem ''sexual harassment'' , ''no drinking on the job'' a ''smoking & racism is bad'' este nikomu nic nehovoril. Hlavnymi postavami je Don Draper (Mr Businessman, ktory bojuje so svojojou minulostou - urcite najcoolovejsia postava serialu) Peggy Olson (nesymapticka, mlada sekretarka budujuca si postupne karieru) Pete Campbell (slizky mlady karierierista v modrom obleku) a Betty Draper (matka dvoch deti, zena v domacnosti hladajuca stastie v zivote). Autori tohto serialu ukazuju muzov 60-tych rokov minuleho storocia ako nadrzanych bastardov a zeny ako sliepky - tym sa snazia dokazat ako sme my ludia v 21 storoci moralne nadradeni. ()

ljukyljuk

Najprv som nevedel Mad Men prísť na chuť. Asi v polovici prvej série ale prišiel nejaký zlomový bod a už sa od neho nedokážem odtrhnúť. Zápletky nie sú prvoplánové, prostredie vyzerá maximálne realisticky a vôbec nie "televízne", ako to občas pri seriáloch býva, no a tá stále mierne zadymená atmosféra... Naozaj, už dlho som nevidel seriál, ktorý by bol natoľko dobre vizuálne vykreslený do najmenších detailov. Postavy sú čím ďalej, tým zaujímavejšie a na každú časť sa teším práve kvôli tým nuansám, gestám a jednoducho všetkému, čo zobrazuje dobu, medziľudské vzťahy a v neposlednom rade aj tvorbu reklám tak, že mám pocit, že som v New Yorku 60. rokov už pri prvej minúte každej časti. 90% ()

Mira90

Stereotyp. V tom jsou Mad Men naprosto úžasní. Na příběhu jedné reklamní agentury z Manhattanu jsou perfektním způsobem ukázány stereotypy tehdejší doby, je tu značný přesah a celé to tak působí mnohem věrnějším dojmem. ()

Jaxx84

Poslední dobou mám velké štěstí na dobrý los seriálů. Nejprve jsem se odhodlal ke Californication a teď to vypadá, že hitem mé letošní seriálové sezóny budou Man Men. Dlouho jsem přemýšlel jakou nálepku seriálu dát. O marketingu a reklamě se mluví méně než bych čekal, o dramatu většinou také nelze mluvit... nakonec se nemůžu zbavit pocitu, že snad byl seriál natočen jako pocta 60. létům v USA. Každá scéna vypiplaná do detailu přímo křičí tou dobou, pánové v uhlazených oblecích, dámy se širokými boky a kostýmky, všude se povaluje cigaretový kouř, sklenka whisky, ginu nebo bourbonu neopustí dlaň a do toho mikrokosmos vtahů v práci a doma. Toť vše a ono to funguje a navíc je to přes pomalé až líné tempo prostě zábavné a chytlavé. Pocta režii i hercům. 9/10. ()

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

27.11.2018

Amazon Studios na své streamovací službě nedávno vypustilo poslední epizodu hvězdami nabitého antologického seriálu The Romanoffs od tvůrce Šílenců z Manhattanu Matthew Weinera. Nyní to však vypadá,… (viac)

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

65. ročník udělování cen Emmy, o nichž rozhodují členové The Academy of Television Arts and Sciences, nepřineslo žádné velké překvapení. Cenu za nejlepší dramatický seriál si konečně (a zaslouženě)… (viac)

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010

Když se mluvilo o obsazení hlavního padoucha v Sherlocku Holmesovi 2, padala zvučná jména: od Brada Pitta přes Hugha Laurieho až po Daniela Day-Lewise. Roli nakonec získal Jared Harris. Kdo, k čertu,… (viac)