Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

Voorhees

Film je jasně dělanej pro prachy a hodně. Rozdělení na 3 části mě NASRALO! Ale zároveň potěšilo protože tý nálože bude aspoň víc :) Hezká výprava, masky .. nenudíte se ani chvilku. Skřeti mě malinko zklamali.. zato trpaslíci byli uděláni dokonale. Film má pohotovou náladu, je komediální a pohádkovej a zároveň má vážnost LOTRa. ()

jadran90

Vyrazíme z Hobitína, v Roklince se zastavíme na kafé s Elrondem, schováme se do podzemí a pak si to rozdáme se skřety. Neviděli jste to už někdy? Jackson sype odkazy z pytlíka kde se dá a ještě u toho dostanete chuť na Radegast. Jenže Hobit je pohádka. Nechutně dlouhá, s půlhodinovým představování 13 podobných postav, přetrikovaná a s absencí pořádného zla. Ono to možná líp nešlo. Každopádně úchvatné záběry na krajinu zůstaly a Martin Svobodomuž překvapil. ()

Teresita

Jako vždycky zajímavé efekty, ale to je tak všechno. Ve filmu se vůbec, ale vůbec nic nestalo, prostě zápletka žádná. Nuda, nuda, nuda. ()

Franche

Oproti Pána prstenů to působilo až přehnaně digitálně, ale možná jsem jen hnidopich. Každopádně po 3 hodinách už jsem fakt nevěděla, jak si sednout. Některé pasáže mi to protáhly tak na hodiny čtyři. ()

Kozy9

Dlhé jak sopel, menej epické, komerčne vytvorené, no na druhej strane oveľa farebnejšie a vtipnejšie. Ako celok to pôsobí nadpriemerne avšak pri ponore do hĺbky na vás vyskočí množstvo chýb a prešlapov. 75% ()

Basso

Po skončení trilógie Pán Prsteňov som čakal, čo sa stane ďalej s príbehom. Milo ma prekvapilo, že tvorcovia sa budú uberať práve týmto smerom. Myslím si, že v tomto prípade ani dlhší rozsah deja neubral na kvalite filmu, práve naopak, dokázal má ešte viac vtiahnuť do deja. Jednotlivé prekvapenia na ceste jedného Hobita a skupiny škriatkov boli úžasné. Som veľmi nedockaví, kedy sa konečne dostane pred môj zrak pokračovanie. ()

RAFT

1.díl hobití trilogie ,ale jo dalo se na to podívat , děj se docela dal i když režisér film dost natahuje ,chvílemi nuda pak se něco děje kdyby film dal na cca 2 hodiny a pár minut tak by udělal líp ,ale budiž . Jak říkám na pána prstenů trilogii to zdaleka nemá , pán prstenů je jenom jeden. ()

Lelka

Po jedenástich rokoch zase v Stredozemi. Tentoraz s lepšími špeciálnymi efektmi. Neskutočne dobre zvládnutá vizáž trinástich trpaslíkov, každý sa niečím líši, každý má niečo výnimočné, každý má svoj vlastný charakter. A najviac ma prekvapil herecký výkon Martina Freemana, ktorý stvárnil Bilba presne tak ako ho Tolkien opisuje v knihe. Akurát si neviem predstaviť, ako chce Peter Jackson natočiť tri filmy z jednej dvesto-stranovej knihy. Ale uvidíme, možno Peter Jackson prekvapí niečím výnimočným. ()

vZeč

Kdyby ta pohádka měla tempo jako v poslední půlhodině, bylo by to moc fajn, takhle je to jen fajn a už to nechci vidět. Zbytečně natahovaná selanka, která nikam nevede nikudy. Nechápu tolik násilně vecpanejch věcí z Pána prstenů. Chtěl možná udělat radost fandům, ale naskakuje mu další stopáž o ničem. Myslím, že Jackson nechtěl natočit tři dvouhodinový filmy, protože pak by byla vidět ta prázdnota za tím vším. Takhle to protáhne dohromady o další tři hodiny a pokusí se z toho udělat masivní epiku, která přece nemůže mít švih a spád, ale být hezky pozvolná apod. Nápad to dobrý nebyl. Hobita měl točit někdo jiný. Ten Guillermo byl jak stvořenej. Škoda, že to neklaplo. ()

sigi2

Spočiatku očarujúci návrat do Stredozeme, ktorý v krátkom čase stratí dych, varí z vody a žije zo slávy svojho (filmového) predchodcu. Bohužiaľ, jeho hĺbku nedosahuje ani náznakom, i keď ani objektívne nemôže. Nie že by Hobbit 1 občas nechytil za srdce a na krátke intenzívne chvíle nestrhol, pocit "to už sme predsa videli, a lepšie" sa však tiahne celým filmom. Rovnako ako ľahké sklamanie z poznania, že to celé (v trojdielnej forme) vzniká iba pre peniaze. ()

Oudee33

Veliké očekávání a ještě větší zklamání... T2 jako by vystihl co jsem měl nad tímhle zmarem na jazyku. Nikdy více, děkuji. 35% ()

vaava

Docela pěkná pohádka, která má ale nějak podivně rozplizlej konec, až se člověk pozastaví nad tím, vo co tam vlastně šlo? Aha, ona ta útlá knížka je rozdělená do tří dílů! V neporozumnění motivu tvůrců k tomuto rozkouskování musím ale říct, že nataženost důležitých dějových scén je vcelku dobře dohnána vizuálními efekty, které z filmu dělají onu docela pěknou pohádku natolik, že půjdu i na druhý díl (čímž si odpovídám na otázku po motivu rozdělení knihy vetří. Jen si ty moje peníze užijte!). ()

Allegro.g.

Pozvolnější tempo filmu a to že se vlastně nic neděje vlastně filmu svědčí. Sžívání se s Martinem Freemanem jako Bilbem narozdíl od dvojky funguje a dělá tak film alespoň trochu koukatelným. ()

dkas

Celkem to ušlo, ale už to tu třikrát bylo. Z mého pohledu tedy celkem zbytečnost. Některé "hlášky" vyloženě trapné, viz třeba "...a pak vynalezli golf..." ()

Knor

Mám rád tenhle Tolkienův fantasy svět a jsem ještě radši, že to Jackson točí takhle bravurně. A Hobit je jasný důkaz, že to tak je a že to Jacksona baví a chce nám to podat nejlíp jak to jen dokáže. Pořád se mi ale vnucuje srovnávání s Pánem Prstenů. Hobit je totiž podle mě víc dětská záležitost, nevím jestli Jackson víc sklouznul a chce si zkrátka je hrát nebo to tak má opravdu být. Každopádně P.P. je přece jen vážnější nota, temnější a víc emotivní. Hobit naopak na mě působí jednodušeji a nevytvořil jsem si takový soucit a propojení i když jsem byl unešenej nádhernými exteriréry, interiéry, úžasný efekty ( někdy až moc digitální ), mladého Gandalfa, skřety, zlobry, obry atd... atd... . M. Freeman je v roli mladého Bilba prostě skvělej a jeho scéna o přežití s Gloomem mi utkvěla asi nejvíc. Je to nádherně vymyšlený svět, který na filmovém plátně už asi líp vypadat nemohl, přesto Pán Prstenů mi přišel o něco lepší. ()

JohnZ87

Snaha vyrovnat se Pánovi prstenů (počtem dílů, délkou stopáže, tržbami v kinech) za každou cenu podle mě Hobbitovi příliš neprospívá, bohatě by stačily původně plánované dva filmy. Neočekávaná cesta totiž zjména ze začátku působí trochu utahaně a místy až nudně. Ale to je bohužel častý důsledek slepé honby za ziskem. Na druhou stranu se do nejmenších detailů podařilo zachovat atmosféru z původní trilogie Pána prstenů. Přítomnost řady známých postav také potěší, zejména Gluma jsem rád opět viděl. Je však pozoruhodné, že až na pár výjimek většina trpaslíků i přes dlouhou stopáž nedostala ve filmu šanci nějak výrazněji vyniknout a divák si je zpětně jen těžko vybaví. 80% ()

Uesbe

ako rozprávka pre veľkých fantastické.......vizuálnosť bomba, príbeh jasný bez zbytočných kľučiek, pesničky ma napodiv neotravovali a ani istá patetickosť z LOTR tam nebola....Freeman super, Gandalf super, trpaslíci kúl, zlé bytosti tiež.....na to, že to trvalo 169 minút ma to nenudilo, možno je dobré pozrieť si to na dva krát...ale úplne najlepší bol Radegast!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! oddnes budem reagovať agresívne, ak mi niekto povie, že mám hniezdo na hlave a budem intenzívne rozmýšľať, ako si zohnať sane so zajacmi, lebo ja také chcem! ()

J.e.r.e.c

Peter Jackson je megaloman a návrat do Středozemě pojal přesně v duchu předchozí trilogie. Což se vzhledem k tomu, že Hobit je útlá knížečka o asi tak čtvrtinovém rozsahu Pána Prstenů, nemuselo jevit jako dobrý nápad. Jenže, ono to zase funguje ! Jackson ke knižnímu příběhu přihodil některé další zápletky (které ovšem rovněž vychází z díla Tolkiena) a natáhnul stopáž na tři hodiny jako nic. Netvrdím, že všechno je podařené, zfetovaného Radagasta s hlavou plnou ptačích hoven jsem vážně vidět nemusel a nijak zvlášť mě neberou ani přehnaně akční a digitální bitky, jako třeba finále s vrrky. To jsou chvíle, kdy se malebná fantasy přepíná do počítačového módu a já mám pocit, že koukám na nějaké intro k Warcraftu. A magická atmosféra mizí jako Bilbo s prstenem na ruce. Ale jinak mě fascinace tímhle světem pořád nepustila a scény jako úvod v Ereboru, trpasličí dýchánek ve Dně Pytle nebo hádanky ve tmě jsou jednoduše boží. Teda gandalfí. 80 % //Edit// Po dvou letech a rozšířené verzi zvedám hodnocení. Hobit si v ničem nezadá s Pánem prstenů, a přestože ho nepokrytě kopíruje, může s ním bez obav zkřížit Žihadlo a občas ho i porazit jeho vlastními zbraněmi. Thorin je mnohem lepší Aragorn, než Aragorn, z arogantního hrdopýška Tolkienovy předlohy vykutal Jackson mytologického hrdinu svého národa a celé Středozemě. Podařilo se mu dát duši i ostatním trpaslíkům, které jsem v knížce vnímal jako víceméně uniformní skupinu. První hodinka je absolutní blaho, a když trpaslíci spustí píseň o Misty Mountain, je to tak silný a dojemný moment, že by se Jacksonovi poklonil až k zemi i samotný Tolkien. Dál už to není tak čirá krása, výtky vůči Radagastovi a přemnoženým počítačovým trikům zůstávají. Přidaných třináct minut je rozprostřeno velmi decentně, tu minutka v Ereboru, támhle Bilbo na trhu, asi nejvýrazněji je nastavováno v Rivendell a Velký Skřet nám v podzemí zanotuje pěknou písničku! Všechno super. 90 % ()

JustFine

Treba si uvedomiť, že hoci príbeh je zo sveta Pána prsteňov, svojou konštrukciou to vôbec nie je vojnová temná fantasy, ale putovné, ba až rozprávkové dobrodružstvo. Jacksonova ruka a pohľad na vec je cítiť z každej scény. Toľko ohováraná začiatočná scéna v Hobitove je nielen prológom k Hobitovi, ale k celej ságe. Jackson nenechá nič len tak a krok za krokom nás vedie Stredozemou po... tej dlhšej ceste. Ale pestrejšej. Kostrou sa vcelku podobá na Spoločenstvo a digitálny vek Hobitovi pomohol, si myslím. O to viac vidno rozdiel medzi trilógiami. Krásny soundtrack, bohužiaľ ústredná téma sa v ďalšich častiach vytráca. Fantastický Martin Freeman. Tie orly... fakt si lietajú kedy chcú. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021