Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

Homer.p

U předchozí trilogie mi byl jediný sympatický Gimli, takže zde je super, že prakticky celá ta slavná výprava je tvořena skupinkou trpaslíků. Přičemž každý z nich je mnohem větší sympaťák, než-li ti debilní Hobiti, Legolas a další pitomci dohromady. Prim samozřejmě hraje Thorin,to je fakt frajer.Tedy, kupodivu jsem se celý film dobře bavil, až na jednu sekvenci a tou byla ta s tím mamrdem Glumem. Ty vole, ten kdyby tam nebyl, tak by to u mne bylo za jasných pět. Dále bych pochválil nový dynamický soundtrack. Opět mohu vytknout pouze ty motivy z původního Pána prstenů, ty mne sraly, jinak pecka. Na druhou stranu mne ale z minulosti potěšila přítomnost mých oblíbenců Christophera Lee a především Cate Blanchett. Takže Petere jen tak dál a doufám, že to v dalších dílech neposereš. P.s. Otázka : Proč si ty velké ptáky nepozvali na pomoc hned na začátku cesty nebo aspoň z Roklinky? Mohli si tím přeci celé ty útrapy odpustit ne. ()

Brinkley

Klasická PeterJacksonovština - na jeho velkostyl jsem naštěstí naočkovaná již z dob Pána prstenů. Narozdíl od něho mě ale Hobit bavil mnohem víc (obzvláště pro menší dávku patosu a přítomnost Martina Freemana). Nehledě na silnou nostalgii ke knize, jež jsme před čtvrt stoletím četli na škole v přírodě. ()

Gendarme

Na chudákovi hobitovi je bohužel hodně znát že je točen jako produkt, dobře každý film je samozřejmě točen pro peníze, ale u hobita mi to přijde až moc očividné. Řemeslně je to paráda, ale chybí tomu to srdíčko :-) ()

netWoor

Pán prstenů měl pasáže, které jsem neměl rád. Tady je to malinko jinak ... některé pasáže jsou prostě ukrutně nudné ... ale ... je to tak kráááásně natočená pohádka ... ty baráčky, příroda, nestvůrky, xichtíky, každá vráska či copánek s kouskem kovu ... ... já vím, počítač, ale kráááááásný ... a tak s trochou rozpaků musím dát plný počet. ()

Mitisko odpad!

Neskutočne jednoduchý dej 180 minutovej kraviny. Tych 180 minut by sa dalo postrihať na 10 a myšlienka by bola úplne rovnaká o nič ochudená. Totálna nelogickosť deju, dramaturgia tu v podstate vobec nefungovala a hobit sa na jednej strane boji gluma ale na druhej sa vrhne do presili pejskov so skretmi všetky sekvencie boli tak nenormálne nelogické, že ani ako rozprávka pre deti toto nemože obstáť. Prihriaty gandalf mi absolutne nezapadal do deju a v podstate len rušil jeho diskotékovími čárami márami a keď potreboval zabíjal po stovkách tych blbečkov v jaskyni ale potom hodinu visel na strome a kukal jak najsilnejší najodvážnejší hobitko zachraňuje krála trapošov. Príbeh 0, vykreslenie postáv a vzťahov 0, dialogy 0, logickosť 0. Oproti pánu prsteňov totálne zhumplované škoda peňazí na takúto kravinu. Neviem prečo to nehodnotíte objektívne, keby to nemalo nič spoločné s Pánom prsteňov a volalo by sa to trpazlíci na hruškách tak vatšina z vás by hodnitila jak odpad... Je to až nechutné jak sa dajú ludia presvedčiť o tom že kravina je dobrá.... ()

kyselej

Hobit je oproti Pánovi Prstenů jen nedělní pohádka, ale je opravdu skvěle naservírovaný. Jedna z mých oblíbených hudeb, rolí Martina Freemana a Iana McKellena vůbec. A o Jacksonově režii snad ani nemusím psát. Oblíbil jsem si začátek "V jedné noře žil hobit" a "Dobrý jitro". Velmi se podobá knize a to tak moc, že, když ji budete mít jako povinnou četbu, tak až to uvidíte, nemusíte vůbec číst, i dialogy jsou tu stejné (bacha na to!), tak nechápu, co se na tom někomu SAKRA NELÍBÍ!!! ()

Lettanea

Keby sa to volalo "ako išiel Bimbo na vandrovku" tak by si to zaslúžilo aspoň 4* ale s názvom Hobit je to čo predviedol Jackson prostá úbohosť. Snažil som sa nájsť nejaké plusy ale od nepodarilo sa, nie som divák ktorého ohúria špeciálne efekty a nič hlbšie v tom nebolo. Dúfam že sa Jackson váľa na svojej kope zlata väčšej ako mal smaug a páli ho svedomie za to čo zničil ()

Eventyrer

Klobúk dole za odvahu sfilmovať čosi také. Tolkien hobita písal pre svoje deti a preto urobiť z toho dobrodružný film pre, povedzme - nie už tak malé deti, bolo isto náročné. Príjemné bolo znova vidieť tváre z Pána prsteňov, Novozélandskú prírodu, skvelú hudbu a tak dalej a tak dalej. Pána prsteňov však malý Bilbo Pytlík nedobehol. Lepšie to určite nešlo. ()

mak.

Srdeční pouto, jaké mám k (nejen) filmovému LOTRu, jsem si s Hobitem nevytvořil. Často se zmiňuje fakt, že Hobit je pohádka pro děti. I pohádka se dá natočit s láskou. Jackson si zkrátka nastavil LOTRem laťku velmi vysoko. Mrzí mě, že se Hobit nerealizoval pod taktovkou del Tora, protože věřím, že by to dopadlo lépe. P.S. Nejvíc mě zklamaly CGI efekty. Jackson byl se svými efektovými studii G. Lucasem své doby. O dekádu starší efekty LOTRa jsou objektivně dokonalejší - a hlavně je jich méně. ()

Jirk4

Předesílám, že knihy jsem nečetl, Pána Prstenů jsem ze tří pokusů nedokoukal ani jednou a tak jsem na film šel bez velkých očekávání, a jako nefanouška těchto žánrů mě ani příliš nenadchnul. Obrovské plus jde ale za celkové zpracování filmových scenérií i digitálních animací a k soundtracku. ()

Baron Noktur

Oproti knižnej predlohe horšie, omnoho temnejšie a oveľa vážnejšie sa tváriace dobrodružstvo. Martin Freeman je fantastický, Thorin má charizmy na rozdávanie, scény s Radagastom úplne zbytočné a navyše vyznievajú rozpačito, akčné scény a vlastne celý film od bitky kamenných obrov až po úplný koniec sa našťastie nesie na vysokej úrovni zachovávajúc si lesk pôvodnej trilógie Pán Prsteňov. Vratké 4* ()

prasklinka

pěkná příroda i postavičky a příšerky, semtam vtipný dialogy, ale proč je to probůh tak dlouhy? a proč to má tolik dílů? a proč se tam furt někdo s někym mlátí? šup o 2 hvězy mín jeden díl kterej by měl max hodku a půl by fakt stačil :) ()

mogul01

První díl je nejlepší z trilogie. Moc pěkná písnička trpaslíků a zajímavé scény, jak z hobitína, tak z pozdější cesty. Jen se nějak nemůžu zbavit dojmu, že v Jacksonově pojetí jsou ti Pytlíci spíš takoví nešikové co mají štěstí, než že by se vyznačovali odvahou a chytrostí, což se mi líbilo v knize. ()

junglewar

Tak jo! Jdu na to znova s prodlouženou v blue-ray verzí. Ted se bude lámat chléb. EDIT: CGI, CGI a do třetice CGI, co dodat, tolik digitálního zvěrstva nelze. Prodloužená verze zachraňuje především třetí film, ale necítím tam tu zhmotněnou a dýchající Středozem. ()

bearmeedek

Že Hobit nebude mít hloubku, ani dějovou linku jako Pán prstenů, se vědělo (tušilo) už při natáčení filmu. Předlohu jsem nečetl, takže jen k filmu. Prvních 20 minut jsem myslel, že mi někdo podstrčil nějaký revival. Úvod vyzníval jako pohádka pro malé děti, říznutá fraškou. Teprve přesunem z nory na vzduch začal postupně film nabírat dech. Nádherné scenérie Středomoří pomohly sladit cítění s dějem a konečně začala nějaká dobrodružství, která na konci byla už "v normě". Glumovo vystoupení uctilo památku Pána prstenů, i když s odstupem těch několika let nepůsobilo už tak šťavnatě. Naopak délka tohoto vstupu začala být u hádanek málem nudná. To nemění nic na celkovém hodnocení: Nebylo to výborné, nebylo to hladce ucelené, bylo to dost slušné. ()

Dzvandzi

Ano,líbí se mi to.Vtáhlo mě to do děje a po shlédnutí jsem i chvílemi uvažoval,že to je na stejné úrovni jako Pán prstenů,mělo to šťávu a výbornou atmosféru.Postavy byli dobře promyšlené a efekty také postoupili na vyšší úroveň (logicky).Ale po pár dnech jsem to přeci jen přehodnotil,protože jediné co pokulhávalo oproti Pánovi prstenů,byl podle mě scénář a ten je prostě důležitější než vizuální stránka,alespoň pro mě.Scény,kdy Gandalf byl úžasný čaroděj,co všechny zachraňuje mě po chvíli omrzeli.Ale jak říkám 1. díl na mě udělal dobrý dojem a na těch slabších 5* to pořád je.90%.. ()

Sweat55

Peter Jackson se vrátil ke svému životnímu dílu a na rozdíl od Lucase měl knihu, které se mohl pevně držet. Naštěstí to ale neudělal a místo pohádky pro třináctileté děti nám naservíroval skvělý začátek nové trilogie. Martin Freeman je jako Bilbo stoprocentně přesvědčivý a do své hobití role dává naprosto všechno. Jeho společníci trpaslíci taky ujdou a i když jich je několik od sebe těžko rozeznatelných, ústředních pět trpaslíků si mě dokázalo získat. Nejlepší ale samozřejmě je Ian McKellen jehož Gandalf je prostě Gandalf. Jsem rád že to točil Jackson a ne Del Toro, jak se původně zamýšlelo. Povedlo se mu totiž hodně dobrých momentů z knihy, hlavně hádanky ve tmě jsou fanouškovská lahůdka. ()

Likan7

Jackson se zaprodal a stal se obětí svého vlastního úspěchu. Obrovská chyba byla už jen to, že knížečku, která je tak o polovinu menší než JEDEN díl Pána prstenů, rozdělil na tři celovečerní filmy. Dochází pak k naprosto logické věci. Divák se nudí, protože Jackson nemá co vyprávět. Jediný vyloženě dobrý krok bylo angažování Martina Freemana, jehož Bilbo je fenomenální. Bohužel je jediný. Trpaslíci jsou všichni na jedbo brďo, budou se Vám plést a je Vám absolutně jedno který je který. A Pavéza jako jejich velitel? Stejně nezajimavý a nudný. První Hobit měl fenomenální trailer, ale pouze proto, že hrál na nostalgii a ukázal jeden přelet přes bandu na cestě a jednu píseň. V traileru to funguje, ve filmu ne. ()

Demonic189

Zatiaľ minimálne o triedu slabšie než LOTR. Dôvod? Neraz zbytočne rozťahané, do oči bijúce CGI efekty a absencia charizmatických postáv, ktoré by ste si zamilovali. Aj vďaka tomu o to viac potešili naši starí známi (Glum, Frodo, Bilbo, Gandalf), známa hudba či krásne lokácie. Taktiež mi občas vadila istá predvídateľnosť, kedy naši hrdinovia vždy uniknú o vlások, prípadne ich v poslednej chvíli niekto zachráni. Uvidíme, čo prinesie pokračovanie.... ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Slavný James Bond zdá se našel nový domov. Společnost Amazon totiž čerstvě uzavřela dohodu se studiem MGM a celé si jej tak pořídila za 8,45 miliard dolarů. Rázem se tak knihovna streamovací služby… (viac)