Česká soda

Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (viac)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiálny text distribútora)

Martin9

Českých parodických počinů bylo už hodně (tele tele,...), ale tenhle je rozhodně nejlepší, skvělé scény, skvělé vtipy, skvělé parodie na reklamy, skvělé parodie na pořady, skvělé parodie na filmy a alles gute ! 79% ()

Hermanka

Kvalitní českou sodu nám dávali pánové Šteindler, Čtvrtníček a Vávra. Porevoluční divák se skvěle bavil a divil zároveň. A po nynější repríze připisuji, současný divák spadl smíchy z postele. ()

87pawlos

Naprostá klasika, věřím, že kdyby něco podobného vzniklo dnes, tak by to asi neprošlo jen tak. Scénky a hlášky, které neomrzí. ()

Wyrdas

Nejlepší seriál, který kdy v Čechách běžel. Je neskutečná škoda, že nebylo natočeno víc dílů. Tento skvost mezi skvosty české humorné tvorby si zaslouží být vysílán v hlavních časech místo těch senilních sraček typu Ulice a Ordinace. Tenkrát se ještě směla pravda nejen říkat, ale dala se i zesměšnit. Dnešní totalitní fašistický režim (ODS, TOP09, VV, ANO...) nedovolí návratu demokracie, jak jsme ji měli rádi. A tak nám nezbývá než vzpomínat. ()

PaRi

Nesdílím toto nadšení nad Českou sodou a stýská se mi po inteligentním humoru a satiře pánů Voskovce a Wericha, ale i Horníčka. Nejsem pro boření tabu za každou cenu, a to i mnohdy za cenu těžkých urážek. NĚKTERÁ TABU JSOU ZDE PŘEDEVŠÍM Z MORÁLNÍCH DŮVODŮ!!! Myslím, že každý slušný člověk by jich mohl vyjmenovat několik. Autoři ČS často porušovali i takováto tabu, a to je nechutné, hloupé a pan Werich by řekl HOVADSKÉ! Dle mého názoru to potom znehodnocuje i to povedené, co v seriálu bylo. Pro mě je navíc neodpustitelné použití hudby ve znělce! Zatímco Stanley Kubrick tuto zapomenutou skladbu Johana Strausse objevil pro nezapomenutelnou 2001: Vesmírnou odyseu, Čtvrtníček a spol ji zneužili na zněku své notně narcisovské show. ()

xladojx

Tak tomuhle říkám klasika všech parodií. Konečně se našla banda, která se s tím řádně nesrala, vykoukla ze Sklepa a naservírovala nám mix parádního humoru, jenž místy zachází za pomyslnou mez, a to je jedině dobře. Sranda se dá udělat ze všeho. Tleskám všem zúčastněným za odvahu a hlavně za kvalitu zpracování... ()

Tamdydam

Tenhle pořad byl občas tak geniální a vtipnej, na druhou stranu občas tak vulgarní, primitivní a nechutnej, že nevim, co s ním. Rád bych dal víc, ale když si vzpomenu na některé ubohosti ( reklama na Kozla, nudle,... ), tak je mi to proti srsti ()

baltik

Místama geniální, trefné, dokonalé.. Místama hloupé a pod úroveň... škoda těch slabších chvilek... jinak silnější 3* ()

BruceW

Počátky české televizní zábavy v podobě politické karikatury, satiry a parodie nelze než ocenit. Z dnešního pohledu sice některé pasáže působí již vyloženě trapně :D, ale stále je nutné vnímat dobový kontext vzniku pořadu. Velmi dobré kořeny, které bohužel nikdy nezesílily a neprorostly až do dneška... ()

sunfreedom

Máloco z české produkce snese označení "kult". Česká soda jím rozhodně je. Kdo jí prožil nebo i nakoukal zpětně, budou mu jednotlivé scény vyvstávat dennodenně před očima. "A už je tu Vladimír Špidla, už to bude dobré..." ()

J.e.r.e.c

Česká soda je spolu s Cimrmanem největším národním pokladem v kategorii televizní humor. Maximální využítí totální tvůrčí volnosti, Čtvrtníček, Šteindler, Vávra a spol. kopou do všeho a do všech, porušují veškerá pravidla slušného chování a dobrého vkusu, tahají na světlo rasismus, nacionalismus, parodují reklamy, celebrity, politiky a mají z toho nehoráznou oslí prdel. Naprostým vrcholem jsou montáže různých politických debat, Plováren s Markem Ebenem a podobně, něco tak brilantně sestříhaného a zaranžovaného jsem nikdy předtím ani potom neviděl. Ta doba se už nikdy nevrátí, protože, jak řekl sám velký Petr: „Takovou svobodu už nám dneska žádná televize nezaručí!“ 100 % ()

topi80

Tomuto pásmu se podařilo zfilmovat zprofanované úsloví "Vtipe vylez". Problém je, že vtip nevylezl, jen přiblblé fórky na úrovni mateřské školky (např. parodie na vložky Allways přejmenované na jauvejs - vyrobené z bodláčí). Občas se nějaký fór povedl, ale nad odpadem drží celou tuto besídku postupem času čím dál drzejší Alles Gute. ()

Ewík

Špetka brutálního českého černého humoru je potřeba pravidelně v dávkách větších než malých - a to proto, že umění si ze sebe udělat srandu je prý potřeba pro psychické zdraví a pohodu...což nejspíš znamená, že díky ČS jsme zdraví jako řípa :-D ()

riza-do

Výborná parodie na veškeré televizní dění.. Česká televize dokázala stvořit "televizi v televizi" a parodovat snad naprosto všechno.. od zpráv, přes reklyma i jedinečné pořady a show. Není možné se nebavit, není možné se nesmát a není možné si nevšimnout skvělých "přehnaných" hereckých výkonů komiků, kterých je zde spousta.. ()