Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

KristKrist

Tenhle film jsem dnes shlédla na youtube,protože jsme dnes měli se školou posezení v knihovně a knihovnice nám o něm vyprávěla.Zaujal mě děj a musím říct,že nejsem zklamaná.Není to zrovna můj filmový styl,ale je to zajímavý příběh o tom,kam daleko může zajít šikana,se kterou se mnozí lidí setkávají nebo alespon setkali. Je to možná trochu přehnané...v realitě si to nedovedu představit,ale kdo ví,co bych dělala já nebo někdo koho znám,kdyby se dostal do takovéto situace. ()

petrkocou

Snímku nelze upřít jistou míru působivosti, ne příliš dlouhodobé. Postavy se chovají trochu šablonovitě. Úplně se ztrácí skutečnost, že se jedná o pohých několik dnů, čehož by si divák asi neměl šanci všimnout kdyby mu to neustále nepřipomínaly titulky uvozující jednotlivé dny. Celkové vyznění značně oslabuje střílecí závěr. Nebýt toho byl by konec nejméně o hvězdu silnější. Takto posouvá film spíše do parodie. ()

momii

Super, ve mně to vyvolalo silný pocity, líbil se mi soundtrack a navíc je to velmi příjemná alternativa pro hovínka jako je ,terror na středních školách'. ()

JamesMalat

Mrazivý, depresivní, maximálně sugestivní film. Bylo mi z toho svinstva fyzicky špatně. Myslím, že tohle byla dokonalá studie vzniku a postupného přerůstání ostrakismu a exkomunikace v šikanu. Jako učitele se zkušeností několikaleté praxe na základní škole mne poléval studený pot, řešil jsem to asi 2x a vždy to má tyhle stejné symptomy - každá třída má přirozeného vůdce a na druhé straně stojí obvykle introvertní osoba lišící se oblečením, názory, atributy módy, vzrůstem, nějakou anomálií, handicapem, postižením...což je důvod k posměškům, ústrkům, které pomaličku, takřka neznatelně přerůstají v něco víc...zažil jsem přesně takovéhle třídy, které na slovo poslouchaly dominantního vůdce a s atmosférou uvnitř se nedá zvenčí takřka nic dělat...nejstrašnější je, že oběť postupně svou roli přijímá a smiřuje se s ní, což vede k eskalaci násilí...a většina se baví či v lepším případě mlčí... Míra autenticity je obrovská - i naše děti hrají o přestávkách ,,maso" s mincemi, poslouchají tu samou hudbu, upřednostňují značkovost, metrosexualitu, projevují velmi malou míru empatie, adorují akční žánry, bojové sporty, mají sklony k agresivitě, násilí, jsou lehko manipulovatelné...šikanují... Je to latentně civilizační problém a nejsem si jist, zda se dá v podmínkách českého či estonského či jakéhokoliv západního školského systému uspokojivě řešit... to by se muselo změnit něco uvnitř hodnotového žebříčku společnosti... Jsme otupělí, apatičtí, nevšímaví, cyničtí...a takové jsou i naše děti...tohle se děje běžně i na českých školách (vyjma událostí ze samého konce...tedy prozatím...) a neřekl bych, že je to mnoho zveličené... úděsně realistický film... ()

radek.896

Na úplných 5 hvězd není, ale dané téma vystihl opravdu famozně. Při sledován jsem si připadal jako ve skutečnosti a jak kdyby se příběh odehrával přimo před mýma očima. Při sestřelení černovlásky jsem si říkal:,,konečně se ta čůza dochcechtala''! Dost mi ale chybí na začátku vysvětlení, proč začali Joseefa šikanovat... Některé scény jsou zahrány až do extrému, ale režisér měl určitě v plánu pořádně šokovat diváky. Šikanu jsem osobně zažil na základce, ale oproti filmovému zpracování to byla jenom sranda. ()

P/\/EL

no, já nevim, šikana je svinstvo, tak to možná fakt bylo, ale celou dobu mi vše nějak nesedělo, tyhle přestávkový rvačky jsou běžná záležitost snad všude, čihání za či před školou, taky, prostě stará dobrá šikana, trošku mi nesedělo to přihlížení děvčat, šikana jako celotřídní záležitost (psychická šikana - zesměšňování, pomlouvání, ponižování a vyčleňování), ale jasně, tak trochu to asi možná je, ale to by chlapec musel bejt fakt pořádně divnej, nevim, nesedělo mi to, nevadí. V Americe střílej kluci, co šikanovaný vůbec nebyli, jasně tiší, tj, asi umělecká licence, odstrašující příklad, kam až by to mohlo zajít...herecké výkony mládeže mi přišli dost slušné, scénář slabší, lepší scénář, co jinýho, na šikanu věřim, ale může bejt i tvrdší a intenzivnější....Josef (cz dabing) byl velmi pasivní chlapec, co by hochy nikdy neudal, držel to v sobě, protože chystal něco většího.... ()

Kulikulo

Film pripomínajúci ako to v prostredí školských lavíc môže byť niekedy drsné. Šikana je viacmenej všade, ale niekedy si treba rozmyslieť ako sa k druhému správať a myslieť aj na následky. Tiež dúfam, že ma neprídu niektorí bývalí spolužiaci podrezať za tie vyvedené žarty. Tu je to ale koncentrovane nechutné. Celý čas som zabíjal hlavnú zápornú postavu pohľadom a predstavoval si ako by som toho fagana vypráskal, keby sa predo mnou z obrazovky zhmotnil. Človek by povedal, že je to dosť autentické, výborne spracované aj so všetkými hercami, uveriteľné. ()

Alchamei

Můj první komentář! Takže začnu s jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Zhlédla jsem film po dopotučení mé sestry, která mi ještě jako bonus prozradila, jak vše dopadne, takže jsem byla ušetřena jakéhokoliv překvapení. Ale hned musím přiznat, že jen vědění toho, jak vše dopadne, mi dělalo dost špatně. A po skouknutí filmu, i když to bylo po částech, mi bylo jěště hůř. Hned na rovinu přiznám, že jsem se při poslední scéně rozbrečela. Režisér sázer hlavně na dojem a vyšlo to. Hlavně za zvuků písně ,,Ma ei sure'' od představitele Joosepa Pärta Uusberga jsem cítila jen bezmoc, smutek a vztek. Postavy sice mohly působit černobíle, ale přehnanost v tomto případě nevadí, neboť to jen ilustruje zákeřnost šikany. Musím pochválit herecké výkony, i když šlo o hlavně o neherce. Vallo Kirs a Pärt Uusberg jako hlavní hrdinové a Lauri Pedaja jako Anders, hlavní záporák - ty chválím nejvíc. Ale teda na to, že Lauri Pedaja je v civilu kadeřník, tak Anderse ztvárnil neuvěřitelně přesvědčivě. Čtu jiné komentáře a někteří recenzátoři píšou, že není možné, aby dva lidé byli šikanováni celou třídou. Já z vlastní zkušenosti říkám, že to možné je... U mě to nebyla žádná vůdkyně třídy, ale přesto si ze mě tři holky udělaly jehelníček, a i když se mě někdy zastali spolužáci, poté si ze mě začali dělat legraci taky! V šikaně většinou podle mého názoru figurují tři skupiny lidí. První je ta, která souhlasí s hlavním agresorem a podílí se na šikaně největším dílem a aktivně mučí oběť(,,Hele, můžu mu dneska nakopat prdel já?''). Druhá je ta, která to považuje za přehnané, ale bojí se a neřekne ani slovo (vyděšené pohledy dívek na chodbě, které se staly svědkyněmi zmlácení Joosepa před hromadou lidí). A pak je tu ta třetí, kdy je to lidem úplně jedno, neřeší věci, které se jich netýkají a případně ti, kteří se šikanou souhlasí a dělají jakoby nic (Ale já přece nic neviděla, že jo holky?) Případně čtvrtá, ta nejušlechtilejší skupina, a to lidé, kteří se ozvou a oběti se zastanou. V tomto filmu je to Kaspar. Film už na mě nepůsobí tak silně, ale to je tím, že jsem se na něj dívala přehnaně a měla jsem pak také depresivní náladu. Ale neboť se mi dost líbí Vallo Kirs, tak spíše subjektivně dávám pět hvězd. Ale film je stejně excelentní, minimálně v tom, že vyvolává diskuzi, jestli jednání Kaspara a Joosepa byla oprávněné a jediné možné řešení. Diskutabilní filmy se jen tak nezapomenou. Neskutečně skutečné. 90%. ()

Pierre95

Vůbec by mě nenapadlo, že tak dobrý film pochází z Estonska. Šikana je hnusná věc, ale lidi to stejně budou dělat pořád. Smutný konec, výborný děj a skvělí herci... ()

JARDAHONDA

U snímku Zkažená mládež, budu poměrně stručný. Film má syrový, až mrazivý příběh, který vypráví o ponižování, lidské důstojnosti, šikaně a jejich životních důsledcích..**** ()

Asmis98

No takže, nejprve bych ráda řekla, že to není film vhodný pro citlivé povahy. Ani se mi nechtělo věřit, že to bylo natočeno podle skutečné události. No alespoň po shlédnutí tohoto filmu jsem si uvědomila jak jsou někteří lidé hloupí a krutí. Když si tento film podíváte možná budete lepším člověkem. ()

chaplin

Mrazivé estonské drama o tom, v co všechno může vyústit šikana. Tenhle film na mě zapůsobil a pocity z něho jsem zpracovával ještě dlouho po shlédnutí. Je až děsivý v tom, jak zobrazuje něco, co se může stát kdekoliv. Jen ten závěr je podle mě trochu přehnaný, protože kdyby se zbraně chopil každý, kdo byl někdy šikanovaný, nebylo by za chvíli na školách koho učit. ()

Ka.Stan

Jeden z mála filmů, u kterého mi ke konci bušilo srdce jak o život a bily se ve mě emoce. U mě 4/5ti, být střed filmu a lehce i začátek v trochu lepším sledu dám i 6/5. Byť se mi tenhle snímek fakt líbil, tak už bych se na něj znovu jen tak z nudy nepodíval ..., bezprostředně po shlédnutí ale nedokážu říct důvod proč ... ()

tenista57

Z Třídy jsem byl nadšenej a zároveň zděšen před šesti lety na Febiofestu. Kdo neviděl, máte možnost za tři dny (29.4.2014) na ČT artu. Nenechte si ujít. I Estonci umí natočit vysoce kvalitní film. ()

Lonnan

Tak tady jsem čekala, že Josef konečně vrátí úder, ale tak nějak adekvátně, ne že vykrade otcův arzenál a zabije polovinu spolužáků. Dobře, když si představím, jak ponížení může u někoho vyvolat takovou reakci, Josefa bych pochopila. Pro jeho labilnost, doma zázemí čehý a hot a navrch deptající pozice ve škole. U Gaspara to bylo jiné, úplně jiné. Proto si musím povzdechnout s Buninem, že to nejstrašnější na světě je člověk a jeho duše. ()