Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

Tomik00

Odraz naší doby. Tento film dobře odráží naši kvalitu školství a její netečnost k šikanování. U tohoto filmu jsem uronil několik slz. ()

LeePriest

Zkažená mládež si opravdu nebere vůbec žádné servítky a některé citlivé povahy může možná film znechutit, protože dost drsným způsobem ukazuje, čeho jsou některé lidské zrůdy schopny a jak tragické z toho mohou být následky, pokud si lidé neuvědomují vážnost situace nebo kolem rázného řešení jenom váhavě krouží. ()

superzurda

Moc dobry i kdyz hodne premrsteny film o demenci mladych lidi. Take jsem zazil sikanu a prijde mi neuveritelne, ze cela trida vcetne divek toto chovani schvaluje, podporuje a kryje. ()

Ivulla

Syrový film o šikaně, který jasně ukazuje, že pokud se nechá neřešená dojít do určitého stadia, nutně vyústí v tragédii. A v tomto momentě film začíná. Učitelé, rodiče i spolužáci, kteří se snaží zasáhnout, spíše urychlují tragický konec. Divák si uvědomí, jak je důležité zarazit šikanu hned v počátku. ()

MiniRecenze

Podle skutečné události...Trochu jsem se obával,že na mě "vyskočí"něco podobného jako Bastardi (2010) .Ale není tomu tak.Sice se trochu zaleknete " neherců",kteří se objeví na Vaší obrazovce,ale na tváře si rychle zvyknete.Charaktery postav Vás vtáhnou do děje a film Vám nedovolí delší nepozornost.Je pravda,že všímavý divák ví už na začátku ,jak film skončí,ale tento snímek si Váš čas zaslouží. PŘEKVAPILO!!! ()

polyxena

Film stojí za to vidět a těžko se hledají jen čtyři důvody proč (pátou hvězdičku ode mě film nedostane kvůli svému konci): 1) Skvělé herecké výkony. Působící jako by ani žádnými hereckými výkony nebyly, jen skutečností. V případě mládeže i učitelského sboru. 2) Šikana jako téma, o kterém se sice možná mluví, ale pořád ne dost a ne "správně". 3) Hlavní hrdinové - oběť i vůdce šikanující partičky - nejsou zatíženi zbytečnými vysvětlujícími a popisnými scénami. Prostě je jen sledujete. A to je to nejhorší. 4) Tempo filmu. Ani příliš pomalé, ani příliš rychlé. ()

Dana1926

Kdo by do Estonska řek, že umí točit takovéhle kousky. Dlouho mě totiž žádný film tak nezasáhl jako právě The class. Mám pocit, že za to může i srovnatelné prostředí estonských škol s těmi našimi. Všeobecná bída je s našimi poměry více rovnatelná než nablýskané americké střední. Herci jsou perfektní hlavně Vallo Kirs, jako Kaspar mě dostal do kolen. Kaspar je totiž postava, které rozumíte a vlastně i chápete její činy, i když víte, že jsou špatné. A já si při sledování sympatie nemohla odepřít. Co je v té chvíli vlastně špatné ? Kolik musí člověk vytrpět než se začne okolí zajímat? Všechny tyhle otázky se mi najednou rojily v hlavě. Film mě totiž nezasáhl ani tak brutálními scénami, jako svým poselstvím. Jelikož i prostý akt pomoci musí být přeci po zásluze potrestán. ()

warha

Obraz dnešní doby? Pravděpodobně ano, dnešní děti jsou šmejdi a jednat s nimi musíte s pevnou rukou jinak dopadnete jako Pepík(scéna na pláži byla trošku přehnaná, ale budiž), nechybělo ani trochu toho klišé na konci, já bych si na ně vzal mačetu, ale chápu, že vystřílení dá menší práci, dnešní době je to "in" a učitelé to můžou pouštět v rámci sebepoznání. ()

Lucka124

Film je výborným snímkom, ktorý zachytáva prostredie jednej z tried v škole v Estonsku. Na prvý pohľad je jasne rozoznatelný vodca, ktorý je obľúbený a uznávaný, a spolu s ostatnými spolužiakmi postupne vyčlenia z kolektívu dvoch chlapcov. Dej s stupňuje, pretože miera šikany stále narastá, až sa dostane do enormných rozmerov. Film postupne vyvoláva v divákovi emócie, zanecháva obrovský zážitok. Je veľmi dobre natočený, inšpirovaný skutočnými udalosťami. Na jeho základe môžeme pochopiť, čo sa stalo v roku 1999 v Columbine. Congrats Ilmar Raag! ()

KorenGeorge

Velice drsný a reálný film ze školského prostředí, kde zlo v náctiletých dostalo zelenou. Šikana ve své podstatě je stejná agrese jako ta, při které lidé vraždí a mrzačí, pouze je okleštěna zákony a vědomím trestu při jejich porušení. V estonské škole se tato nemoc dostala do posledního tj. 5. stádia totálního teroru, kdy byl ve třídě 1 diktátor, jeho nohsledi, přikyvovači a ti, co raději drželi s tyrany, aby se nestali příští obětí. Obětmi se stali v tomto případě introvertní Joosep a Caspar, který se rozhodl zbytku třídy postavit. Jeho jednání je třeba vyzvednout, protože si zachoval vlastní názor a prokázal obrovskou odvahu a morální kredit navzdory okolnostem. Nelze vinit pouze spolužáky ve třídě; k takovému stavu by nikdy nemohlo dojít, kdyby učitelé byli citlivý k náznakům ze strany oběti a ohlášenou šikanu řešili profesionálním způsobem. Dokonce na jedné z učitelek bylo patrné, jak nenápadně sympatizuje s tyranskou většinou. Krásně byla vidět i bezmoc dominantního přitom nejistého Joosepova otce a plačtivé matky synovi pomoci. Tyranizované, zbité a na dno ponížené oběti šikany mají pouze dvě možnosti - spáchat sebevraždu, nebo kopnout zpátky. Výpovědní hodnota tohoto příběhu je na jasných 5 hvězd, proto zde nebudu hodnotit nic dalšího. Film vás rozhodně nenechá chladnými, zvlášť pokud jste se někdy octli v podobném prostředí, kde převládají agrese, manipulace, lhostejnost a zlo obecně. Dnes ani není třeba lidem hrozit peklem po smrti, děláme si ho totiž sami dnes a denně na tomto světě. ()

rigby

I když jsem už na začátku čekal podobný konec, stejně to bylo mrazivě silné a překvapující. Některé momenty bych tedy vystřihl, hlavně mi občas nesedělo zvláštní zpracování, ale jinak se mi film líbil. Určitě tomu napomohlo civilní pojetí. Co se týká tématu, který je věčný, stále je nad čím přemýšlet. Co všechno se skrývá v nás, jak mocná je síla davu, jaký vliv má stádnost... ()

Michal99

Mám rád takové filmy, ne že bych se šikanou souhlasil ale toto je vzorový příklad jak šikana může vypadat. Můžu doporučit jen silným povahám. ()

tomino28

Celou dobu se to pohybovalo na hraně mezi průměrným až lehce nadprůměrným snímkem v rámci daného žánru, nicméně až závěrečných pár minut mě přesvědčilo o vyšším hodnocení. Rozuzlení vztahů ve třídě je sice lehce předvídatelné ze samotného průběhu filmu, ale nic mu to neubírá na síle a dle mého názoru končí přesně v tom správném momentě, kdy režisér nenabízí následné reakce postav, ale vše nechává na divákovi. ()

PanPyzamo

Šikana... tu zná kde kdo. Snad každá škola má trochu šikany, ale málokde tolik, jako právě v tomhle filmu. Už od začátku zde můžeme vidět šikanovaného, který nemá zrovna nejlepší život. Dostává od spolužáků pořádnou nakládačku, která ubližuje jak fyzicky, tak psychicky. Film graduje a graduje až do samotného konce, u kterého vám tuhne krev v žilách. 9/10 ()

Saxos

Bylo by potřeba doplnit tzv. školní povinnou četbu alespoň o tento film. Myslím, že každý by si celkem určitě rozmyslel někoho šikanovat. Závěr: doporučuji. ()

Dvojirakri

Děsivé svou autentičností, obyčejností, až hraně dokumentárním přístupem který snímku dává dojem že se děj odehrává na škole ve vašem okresním městě. Tím si mě získal. Nepotřebujete nákladnou produkci, stačí dát divákovi dojem, že se tohle může stát i u vás. V tom směru právě kulhá podobný film Zlo, který je sice také nanejvýš znepokojivý, ale pro reálie a přístup k látce u mě nenavozuje dojem, že se to může stát i u nás. Jo a ještě něco - někde jsem četl, že film je tak dobrý, jak dobrý je padouch. Tady je hlavní padouch opravdu zasranej zkurvenej zmrd! Následky jsou o to děsivější... ()

Nick321

Poměrně drsný realistický snímek znázorňující mechanismus šikany. Z celé třídy jen jediný člověk dostane rozum a zastane se slabšího, tím se ale stává obětí č.2. Někteří učitelé o šikaně ví, ale je jim to směšné a nemíní se tím zabývat, jiní se tím zabývat chtějí, ale nemají prostředky na to, aby ji vyřešili. K řešení problému rozhodně nepřidává militaristický macho otec, který místo, aby přijal fakt, že synátor není Rocky Balboa, že opravdu nestačí jen praštit vůdce smečky (a i kdyby synátor byl, zde jaksi neprobíhá férový boj jeden na jednoho, ale přinejmenším pět na jednoho). Dle mého názoru Joosep a Kaspar udělali jednu zásadní chybu- mělo jim dojít, že to může být den ze dne horší a měli urychleně změnit školu. Ten konec se dal předvídat. ()