Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

Gabretta

Film, u něhož mě zaujala hlavně kamera. Černobílý prolog + epilog podkreslené hudbou a konstrastující se zbytkem snímku - tyto dvě části mne upoutaly nejvíce. Hlavně jejich skvělá kamera, zpomalené záběry. I v dalších částech filmu byly k vidění krásné a zajímavé záběry přírody, ale náplň záběrů se proměnila poněkud jiným směrem. Poslední část před epilogem mi trochu pokazila dojem z celého díla, přišlo mi to už dost zvrácené. Bez ní bych dala za pět, takhle jsou to jen čtyři hvězdičky... Celkově jsem si film ale velmi užila! ()

helraiser

Tak tenhle film asi nebude pro každého, ale mě se líbil a to hodně. Režisér chtěl diváky šokovat a to se mu opravdu povedlo ať to vezmete z jakékoliv strany- absolutní spokojenost. ()

iNKa 1104

Opojný film a pro mě osobně zatím nejvíc skousnutelný 'dospělý' Trier ... A cesta od smrti života ke smrti vztahu skrze lásku/nenávist je více než jen očistcem skrze to pravé peklo ... Tento film je nutno vidět víckrát, ale nevím jestli je to možné ... (Není.) ()

frbulka

Více než 14 dní po shlédnutí filmu, kdy už jsem si vytvořila jistý odstup, se konečně dostávám k tomu ho stručně okomentovat. O snímku jsem si toho příliš nezjišťovala a možná proto jsem v šoku byla. I když i pro Antikrista, stejně jako pro ostatní Trierovy filmy platí, že měl v sobě cosi, co mě okouzlilo a působilo na všechny mé smysly, obsahoval ve větší míře než jeho ostatní filmy složky depresivní, drásavé, zneklidňující, těžce působící na psychiku, zde konkrétně i prvky, které vyvolávaly pocity hnusu (skutečně byly ty drsné a bez obalu nasnímané scény nutné???). Dokonce to došlo tak daleko, že v určité chvíli jsem pocítila nutkavou potřebu odejít…Ale vydržela jsem a dlouho mi snímek zůstal ležet v hlavě, jen škoda, že nemám schopnosti a um rozkrýt celou jeho hloubku a pochopit všechny symboly. I když moje stavy pobouření a znechucení vyvolané podle mě zbytečně drsnými záběry už značně ochladly, přesto si netroufám hodnotit snímek, který ve mně vyvolal tak různorodé pocity. Na závěr - ano, Trier zůstává mým ceněným a váženým režisérem s nezaměnitelným stylem, ale z trojice Prolomit vlny, Dogville, Antikrist zůstává třetí z nich na poslední příčce… ()

Josit

No, Dafoe už raz zachraňoval ľudstvo pred diablom, dokonca na kríži. Snímka veľmi provokatívna, veľmi...,,jedinečná“, Trier sa tentokrát nedržal štandardov, ako sám v Cannes povedal : ,,Ja vám vôbec nemusím nič vysvetľovať, ja si nakrúcam filmy, aké sa páčia mne mne!“. Podľa mňa vskutku nadčasový prístup, tento art-horor zaujme tích ktorý máju na to povahu. Osobne mi príde zvláštny rozpočet toho filmu...11 miliónov je jednoducho trochu veľa na dvoch hercov aj na kaliber ako je Dafoe, možno to minuli na trávu bez ktorej by sa scéna s líškou určite nezaobišla:) ()

Ondriss

Prasárna a už nikdy to nechci vidět! Ale to neznamená, že to nebylo dobrý: bylo. A asi ještě dlouho na to budu vzpomínat. Ještě nikdo takhle pěkně nevyjádřil zlo, ukryté v ženě... ()

foundation

Tak moment. Vazne neviem ako ale nakoniec ma Trier presvedcil. Kym v prvej polovici, resp mozno az do troch stvrtin filmu som sice uznaval niektore sceny ale celkovo to bol pre mna velmi samoucelny, pomerne nudny a postupne aj neuveritelne uchylny film, ku koncu som zmenil nazor. Naozaj neviem presne kedy sa to obratilo. Resp. mozno sa to ani neobratilo a film je absolutne samoucelna uchylacina az do konca ALE. Ak som by som napisal : Slabe a nesudrzne ako celok avsak velmi silne v jednotlivych scenach TAK musim povedat ze tych scen bolo az prilis vela na to aby to bola zo strany Triera akasi nahoda alebo experimenty v sekvenciach ktore obcas ,,haluzne,, vysli. Nie. Az prilis vela silnych momentov sa nakoniec nakopilo aby som to mohol len tak zahodit do odpadu ako to poniektori urobili. Prolog s vynikajucou hudbou natoceny vyborne aj ked nie kazdemu vcetne mna sedia dlho trvajuce velmi spomalene zabery pokial nemaju ziadny zmysel. V pripade Antichrista urobim miernu vynimku. Prva kapitola je potom naozaj az prehnane nudna a uz uz som uvazoval posunut to trochu fast forwardom ale nakoniec som povedal ze to jednoducho dopozeram cele nech to bude akekolvek. V podstate ako potom film postupuje cely sa zlepsuje. Ku koncu uz to naozaj pre niekoho moze byt az velmi uchylne, kontroverzne alebo tazko pozeratelne / akokolvek sa to uz nazve v najzakladnejsej podstate to pre 90 percent ludi znamena tie iste veci /, ale zasa taky strasny rozruch aky sa koli tomu robil..... PCHA :D. V kazdom pripade Antichrist si nakoniec u mna vysluzil vyssie hodnotenie ako som planoval po prvej polovici. S kludom mozem povedat ze to je ten typ filmu, mozno az ucebnicovy priklad, kde plne pochopim hodnotenie od ODPADU az po neuveritelnych 100 percent kde budu uzivatelia pisat ake to je genialne aj ked nevedia preco. U mna to su nakoniec slabsie 4 hviezdy. Zaokruhlit to musim ale jednoznacne dohora hlavne pre ten silny emocionalny zazitok. Dogville ale aj tak ostava pre mna ovela zaujimavejsi experiment. ()

Biopler

Nezabudnuteľný film vďaka pamätným dráždivým scénam. Von Trier je svojský a to je najväčším pozitívom. Ale povedal by som, že je aj dosť "OVER". Umne si vybral hercov, aby rozohral nestráviteľnú a ťažkú hru s krásne hudobne podfarbeným začiatkom, ako z iného sveta. Na pochopenie takéhoto diela by som potreboval byť členom jeho štábu. ()

Ygnor

Koukám, že mne POMO (jak jinak :) předběhl ve srovnání určitých paralel s Ôdishon, jenže já viděl Miikeho už dávno a Triera teprve dneska. Tato myšlenka mi hloubala od poslední třetiny filmu celkem impozantně. Ale zpět k hodnocení. Nu, tak je na světě..., kovářove kobyly chodí doma bosy, ševcovy ženy neobuty a páni učení, nezvládnou své protějšky. Traumata režiséři převedli veskrze umělecky na plátna. Za zlem stojící pomstychtivá žena. (Ono i nějak podobně to interpretovala Chytilová). Je těžké hodnotit obsah, ale filmařsky opravdu na výši. Realita je možná nadsazená, ale ne zhola absurdní. Tohle není brak. Freud ale určitě mrtev není. ()

Pekisan

Velke prekvapenie. Isiel som si pustit "oddychovy horror" (usudzujuc podla nazvu) a dostalo sa mi silnej psychologickej nesladenej kavy. Rejzo sa s tym vobec nesere a ukazuje veci tak ako ich vidame kazdy den, co jednoznacne naznacuje uz v uvodnom nadherne podmanivom prologu. Nasledne nam naserviruje rozklad osobnosti v tom najsurovejsom stave s oblohou tvorenou vizualne krasnymi obrazmi prirody, lesa, krore som si vychutnaval na mojej novej 50" plazme (treba sa pochvalit:)) Ako dezert dostaneme nejake to vrtanie a noznicky a pocit nechutnosti sa este zvacsi. Film urcite nie je pre vsetkych. Citlive duse by si mali radsej prepnut na Hallmark. Mne sa to vsak paci. Je to uchylne. Je to krasne. Je to moje. ()

Ziggy Zagg

Čiré zoufalství a beznaděj na Vás dýchá každým okamžikem. Skvělá kamera mě do snímku pohltila. Takovou dějovou deprési už asi dlouho neuvidím. ()

Zoidlord

ohodnotil jsem jako 666. film ... Celkem šokující... nevím, jestli je film ztělesněním nenávisti k ženám... ale je působivý - jako celek - některé scény jsou naprosto zdrcující... Celek funguje, ale určitě to neni jednoduchá a uzavřená látka. ()

Dimo

Autor filmu má viditelně problém, minimálně neklid v duši, je-li však jeho terapií natočení takového filmu, tak dobrá, může být. Prolog je něco nečekaného (film jsem předem neměl nastudovaný, pouze vytušený), klid, zároveň s neskutečně trýznivým očekáváním tragédie, je nebývalou, zvláštní a efektní kombinací. Další kapitoly v tomto potom pokračují, střídá se tu žal, bezmoc, touha, strach a nakonec také jen stěží očekávané násilí... O Antikristovi si můžete přečíst leccos, lidé vám mohou vyprávět, ale stejně ho budete muset zažít na vlastní oči. Já mohu jen říct, že je to jeden z nejdivnějších filmů, které jsem vůbec viděl, zpomalené záběry, temno, potlačené barvy a velmi specifický dunivo-šustivo-bzučící zvuk skutečně vyvolávají tíseň a a neklid. Antikrist by se dal koneckonců charakterizovat také jako porno pro sadomasochisty - extrémisty. ()

kanderas

Lars sa nesere, dá na plátno to, na čo by iní nemali odvahu. Kvalitne natočená "prasačina" s mrazivou atmosférou. Podľa mňa jeden z najlepších hororov čo som videl za posledný rok. No z morálnych dôvodov nemôžem dať 5* ()

Kingjiri

Po technické stránce a z hlediska atmosféry velmi dobrý snímek, jenže co ten příběh? Asi jsem natvrdlej, ale jeho pointa mi nejspíš jaksi unikla. První dvě třetiny filmu se tu skoro nic neděje, jenom si ústřední dvojice Dafoe-Gainsbourg párkrát vrzne (občas ve vážně nečekaný situaci) a povidá si o tom, jak je hrozný, co se jim stalo a jak se s tim vyrovnat. Občas jsem měl pocit, že tu snad ani o nic jinýho než o sex nejde a chvílemi jsem myslel, že to nedokoukám, jak mě tahle část nudila. Poslední třetinu začíná mít děj jistý spád, ale než se člověk naděje, tak je konec. Nějaké kontroverzní scény tady téměř nebyly, tedy až na pár menších brutalit. Kdo však viděl pár dílů Saw nebo podobných filmů, tak ho tu asi žádná scéna nemůže překvapit. Když už nic jinýho, tak bude pro fanoušky Charlotte Gainsbourg jistě dobrou zprávou, že jí tu uvidíme celou nahou a fanynky Williama Dafoe zase potěší, že tu uviděj jeho nádobíčko. Ani pořádně nevim, co jsem od filmu čekal, ale rozhodně mě nijak nebavil, takže dávám dvě hvězdy především za pěkné technické zpracování. ()

kersten

Uff, naozaj sa neviem k tomuto kontroverznému filmu adekvátne vyjadriť. Pozerala som na to ako puk s otvorenými ústami. Najviac sa mi páčili asi len sexuálne scény. Inak ma celé spracovanie až tak veľmi nenadchlo. Bolo to iné..... ako na čo je bežný divák zvyknutý. ()

anitae

Dávám 2 hvězdy jen za to, že jsem to viděla ve filmovém klubu. Doma bych to určitě nedokoukala, ale některé scény si budu pamatovat hodně dlouho8-) ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)