Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

teyra

Napoprvé jsem film nedokoukala kvůli naturalistickým násilným scénám, ale něco mě přinutilo se k němu vrátit. Psychologická studie neúspěšného vyrovnávání se ztrátou a vinou se mění v alegorii namyšlené racionality ocitající se tváří v tvář chaosu temných přírodních mocností uvnitř člověka, resp. uvnitř ženy. Znalci Trierova díla ocení proměňování perspektiv od sebeobětující se ženy k ženě čarodějnici a od mateřství k macešství. Film si s tím pohrává tak nejednoznačně, že nakonec není jasné, zda je holdem misogynii, feminismu či obojímu. Tématu odpovídá strašidelně fantaskní, tíživé zobrazení přírody jako Satanova chrámu prodchnutého nepřátelskou a zlověstnou atmosférou. Už od úvodního drastického černobílého prologu s krásnou hudbou Trier divákovi nic nedaruje a nechá ho se masochisticky rochnit ve vlastních úzkostných zřídlech. Přitom s ledabylou elegancí servíruje závažné metafyzické, náboženské a psychologické obsahy a umožňuje kritikům zapříst předivo filosofických konstruktů. Přestože mám nadále výhrady k šokujícím scénám, chci věřit, že násilí zde nebylo použito samoúčelně. ()

Lasombra

Antikrist je čtvrtý film od Larse, který jsem shlédla. Musím uznat, že Dogvill mě opravdu oslovil svým originálním zpracováním a myslela jsem, že jej již nic nepřekoná. Ale Antikrit je čisté umělecké dílo, které Lars opravdu přivedl k dokonalosti. Prvotní černobílá scéna velice potěšila.Celou dobu je ve snímku hrobové ticho a pokud zní cosi jako melodie je horší, než právě to mrazivé ticho. Duchové lesa v čele s bizardní liškou, která pronesla "Chaos vládne" ze mě udělala na okamžik velice bledou tvář a moc mě to dostalo. Nemluvě o tom, že celý film nás provází dva herci, kteří podali neuvěřitelné výkony psychologickým rozkladem obou postav. Nejspíš bude mít věčina lidí po Antikristovi značně špatnou náladu, ale já jsem byla hrdá a šťastná, že se něco tolik povedlo. ()

Henry Morgan

Postupně gradující, relativně povedená zápletka, v které Trier popustil uzdu svým nočním můrám, fobiím a inspiracím. Podobný film se nemůže zrodit v hlavě zdravého jedince a v tom je ta krása. Nelze na to pohlížet jako na nekonvenčí a šokující dílo, ale jako na jakousi vnitřní zpověď. Je to jako fascinace podivností, zvláštně a umělecky poskládané kapitoly filmu včetně epilogu a prologu dávají najevo skutečnou podstatu lidského bytí i nebytí. Nastiňuje tenkou hranici mezi racionalitou a šílenstvím, mezi zvířecím a lidským přístupem. Podivná kompozice lesa a jedince v něm jen velmi těžko dává porozumět divákovi jednotlivé psychické pohnutky, které vedou k dalšímu spádu děje. Von Trierovo sugestivní vykreslení nereality je strhující a poutavé. Všem co si nelibují v uniformitě a všednosti to lze doporučit. Navíc si nejsem zcela jist, jestli by se to nehodilo do hodin moderní psychologie jako pomůcka ve výkladu nočních můr, deprese a sexuálních poruch. Bylo to velmi realistické, drsné,šílené a krásné. Občas vám i při tomto dějově ztvárněném volném toku myšlenek "vyšinutého" režiséra zatrne. Přál bych si pochopit všechny pohnutky a asociace. ()

barajda

Ten film je odvážný, mám opravdu ráda Charlotte Gainsbourg, ale to asi nestačí. Možná je až moc umělecký a náročný, ale dialogy mi připadaly občas uhozené, mluvící liška mě dorazila. Příběh klasický, podání neotřelé, ale znovu už to vidět rozhodně nechci. ()

Dave Lister

Pro mě je LVT něco jako Bůh moderní kinematografie, ač se nedrží klasických filmových postupů a pravidel. Jeho filmy jsou pro mě osvícením. Antichrist je velmi sugestivní, působivý pohled na utrpení člověka, ztvárnění do podivných obrazů a úkazů, a obnažením té druhé, temné, stránky lidské duše. Atmosféra mě naprosto pohltila a film jako celek ve mně zanechal rozporuplné pocity, jako skoro každý Trierův snímek. Ale díky pane Trier za filmy, které vzbuzují emoce, a někdy je i dosti nekomromisně rozcupují na tisíce kousků. ()

Zet

Původně jsem chtěl dát odpad, ale nakonec dávám jednu hvězdu za věčně nahatou Charlotte Gainsbourg, což bylo jediné, na co se v tomhle filmu dalo dívat. A to se mi jiné Larsovi filmy opravdu líbili. ()

skalican

V hlavných rolách hrajú Willem Dafoe a Charlotte Gainsbourg, ktorí dokázali svoje úlohy zahrať naozaj verne. Hlavne je potrebné vyzdvihnúť výkon Charlotte Gainsbourg, ktorý bol až dych vyrážajúci. Herecké výkony dotvárajú toto dielo v jeden kvalitný celok. Vystihol by som veľmi dobrú kameru hlavne v snových častiach filmu. Pôsobila pútavo a vťahovala do deju. Snové časti boli vizuálne dobre zvládnuté a dokonale zvýraznili dej. Fanúšikovia Larsa von Triera určite ocenia jeho typický minimalizmus. Počas celého deja je vytváraný veľký vplyv na diváka. Napätie stúpa a je dotvorené originálnou hudbou. Rozhodne sa nezaraďujem k von Trierovým obdivovateľom. Asi som slabá povaha nato aby som filmy tohto typu pozeral častejšie. ()

Chosef76

Film, který je pro mě velmi těžké uchopit a a vstřebat, přesto jsem jím umělecky obdarovaný a fascinovaný. Prolog Antichrista je audiovizuálně dokonalý obraz stvořený géniem. Nehodnotitelné systémem hvězd..... ()

Ergon

První setkání s Larsem dopadlo nad očekávání. Dlouho jsem přemýšlel, jak tento film ohodnotit. Je velice podmanivý, netradiční, atmosferický a ponurý, avšak zapůsobil na mně a velice mně zaujal. ()

Kroup4

Lars Von Trier je Ďábel osobně.Vizuální,hudební stránka filmu je neskutečná.Black and White prolog je naprosto úchvatný.Za vší tou depresí a násilím se skrývá tolik spoilerů až je to neuvěřitelné.Po několika shlédnutí musím hodnotit plným počtem tento vynikající snímek.Film je těžko čitelný pro běžného diváka a proto si našel film i tolik odpůrců.Tento snímek je vážně klenot,který ne každý bude obdivovat.Mně si film dostal a získal na plné čáře.[9,5/10] ()

spacylemon

Mám rád mluvící lišky... aneb Budulínek si za svůj nehezký osud nemohl sám, na ocas ho posadila členka nukleární rodiny... neboli - abych citoval klasika - ideální film, na který vzít holku na první rande. ()

tom912

Těžké psychologické drama, které rozdělilo publikum na dva tábory. Ti první ho zatracují, opovrhují, hnusí se jim. Ti druzí ho vynášejí do výšin. Já jsem něco mezi. Stálo by za řeč vyzdvihnout herecké výkony představitelů v hlavních rolích, atmosféru thrilleru až morbidního hororu, ale u mě problém nastal po hodině trvání filmu, kdy jsem se začal hodně nudit a to i přesto, že ze své atmosféry nepolevilo o píď, ale čekal bych v druhé polovině mnohem více gradace. Takhle jenom za silné 3*, ale určitě to mělo navíc. 65%. ()

quip

[rychloshlédnutí] Vizuálně velice hezký film, ale příliš jednoduchý. Pokud řekne Ron Gordon [High Fidelity] o knihách The Unbearable Lightness of Being a Love in the Time of Cholera: "It's about girls, right?", já řeknu o Antikristovi: "It's about a dead kid, right?" Přemýšlím, čím mě film natolik irituje, nejspíš tou svojí přehranou metaforičností, která z mého pohledu neslouží k ničemu jinému než k potěše režiséra. Když si v názvu předposlední kapitoly (The Three Beggars) všimnete rozmazané křídy pod slovem "Three", řeknete si, že tam asi původně bylo něco jiného a že se tu jedná o narážku na...na něco důležitého, co vám chce režisér sdělit. Chce ale? Ne. Všechna podobná cingrlátka jsou do filmu vložena jenom proto, aby mu dodala na komplexitě a otevřela prostor spekulativním interpretacím. Představují příběh jiným, lepším způsobem, dodávají mu hloubku, pomáhají pochopit těžce uchopitelné téma? Ne, jsou naprosto účelová. ()

denisek34 odpad!

Brrrr...ještě teď je mi špatně...tohle už mi prosím nedělejte :( Jak tohle může mít 71%? Parádní komentář - viz uživatel verbal. Přesně to vystihl :D ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)