Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

ghatos

Nehledejte v tom nic složitého. Režisér natočil film, kde se více méně dostává do hlubinné psychologie. Člověk je ovládán půdy. Sexualita a agrese jsou v každém člověku, když přestává fungovat jedna složka, převládne ta druhá. Ve fotbalové terminologii to bylo v poločase 5:0 (Antikrist prohrával a já to chtěl vypnout), ve druhém poločase se trochu korigoval výsledek a vstřelil 2 upachtěné branky. Ve druhém poločase zápasu se odkrývá ústřední motiv - nenávist. Sexualita jako výraz dekadentnosti lidské bytosti a naturální agrese. Zvláštní snímek pro určitý typ filmových fanoušků, můj šálek kávy to však není. 36%. ()

Guzo odpad!

Na to, jak jsem se na film těšil (i z traileru) je to obrovské zklamání a ani se mi to nechtělo dokoukávat do konce.. Ale vydržel jsem. Ani nedokážu říct, co je hlavní neduhou filmu, protože tu není nic, co by bylo naopak nějakou předností (pokud nepočítam písničku v černobílých částech na začátku a na konci). Od scénáře po výkony herců, režii, místo točení, prokreslenost postav.. nic z toho mě vůbec nezaujalo, takže i když to je spíš na nějakých 1,5 hvězdičky, kvůli tomu zklamání a obrovskému nadhodnocení dávám odpad. ()

NoFiction

Tento film je stvořen pouze pro náročné diváky. A ještě jenou prosím Vy, kteří tohle dílo budou hodnotit, tak zapomeňte na stereotyp života, který se líhne kolem Vás. A ještě přidám, tohle je film o životě, který se může přihodit někomu z nás. Lars opět dokázal to, co se v něm skrývá! ()

svobik

Trierův styl mi nesedí. Uznávám nějaké to myšlenkové podhoubí, do kterého je krásně nevkusně vešroubováno násilí, nicméně samotné řemeslné podání (vyjma úvodu a epilogu) těžce zaostává. Střih, snímání, dialogy, nic divákovi nedovolí dostat se s filmem na stejnou vlnu, nedej bože snad k postavám. Výsledkem je tedy bezbřehá nuda, která může donekonečna odkazovat na biblická témata, nakonec však budou ospalí diváci v kině raději počítat písmena v titulcích. Nic nezachraňují ani skvělí herci. Pro mě přesný opak nesčetněkrát odpáleného Umučení Krista. ()

zigíš

zvuková a obrazová stopa je kvalitatívne hodne vysoko, jednoduchý scenár zamrzí a je največšou slabinou filmu. Lars a jeho vážna známost -obsese ženským utrpením- je už režisérov trade mark, prítomnost explicitných scén ale zavána samoúčelnosťou ..intenzívna a telesná skúsenosť, ktorú stačí vidieť raz ()

jitrnic

Pro mě filmová událost minimálně posledních pěti let a film, kterým si mě Trier definitivně získal na svoji stranu. Formu vybrousil do naprosté dokonalosti a tentokrát nám ponechává i dostatek prostoru pro vlastní interpretaci. Dílo, které mě vtáhlo a ochromilo tak, jak se to naposledy povedlo Lynchovi s Mullholand Drive. 100% ()

IvyH

Po smrti svého syna se bezejmenná Žena zhroutí, je soužena zármutkem a beznadějí. Její manžel (Muž) neboli úspěšný terapeut se jí rozhodne pomoci a terapií se snaží zjistit, čeho se Žena bojí nejvíc. Když nakonec dospěje k závěru, že je to příroda, vypraví se na společnou terapii do Edenu, lesa, ve kterém se nachází chata, kde Žena pobývala se synem loňské léto - pokoušela se zde napsat kritiku středověkých tezí hlásajících, že zlo je zosobněno jen v ženském těle. Místo kritiky se však sama stává pasivní obětí tohoto mýtu, což je patrné z rukopisu v její práci, který je čím dál míň čitelný, čím více se o zlo v ženském těle, tedy takzvané čarodějnice, zajímá. Objevuje se poslední motiv jejího chování. Nejen, že je zlomena ztrátou svého syna, ale uvědomuje si, že je za ni také zodpovědná. Vychází najevo, že tu noc, kdy syn spadl z okna, se sice Žena oddávala sexu s manželem, ale na malý okamžik syna zahlédla, jak míří oknu. Dala však přednost fyzické rozkoši před svým mateřstvím. Ve čtvrté části příběhu zvaném Zoufalství (Genocida) se objevuje motiv genocidy, kdy poté, co Muž odmítne mít v zájmu terapie se Ženou sex, Žena se vydá do přírody a začne se uspokojovat sama. Když se k ní Muž nakonec připojí, okolí kolem nich se změní ze stromů, travin a kapradí na nahá bíla těla. Snímek proto není kontroverzní jen kvůli svým nápadně otevřeným a někdy velmi živočišně podaným sexuálním scénám, ale také kvůli nepředstavitelnému násilí. Snad je Ženina nenávist namířena proti všem mužům, zcela určitě je však namířena proti tomu jednomu, který jí ještě zbyl. Počáteční scéna, kdy dochází ke smrti dítěte je sice svým obsahem znepokojující, přesto je však také velmi podmanivá. Naopak scéna, ve které Žena praští kusem dřeva Muže do slabin, aby se poté potřísnila jeho krvavou ejakulací a vše završila našroubováním závaží do Mužova lýtka, je pouze a jen znepokojivá a z tíživého dramatu udělá čistý psychothriller kdo s koho. A kdo že je nakonec ten Antikrist? Jednoznačně Lars von Trier. ()

KASUGI odpad!

Ještě ani neopadl šok z filmové premiéry Antichrista a Lars von Trier přichází s šokem dalším. Uvažuje totiž o druhém dílu. První důležitý okamžik byl uskutečněn a režisér se může pyšnit hned dvěma výbornými herci v hlavních rolích. Na nabídku kývli jak Jeremy Irons, tak Harvey Keitel. Ti by si měli zahrát přestárlý homosexuální pár, z nichž jeden je vážně nemocen. Z děje se toho více nedozvíme, ale režisér nám nastínil pár nápadů. Diváci budou znovu ohromeni, tentokrát třeba detailním lízáním varlat, nebo ukousnutím bradavky. Nejsilnější eso v rukávu však bude zpomalený záběr otvírajícího se řitního otvoru, ze kterého vyleze exkrement. "Jedná se o jakousi formu mystifikace, naději otvírajících se lepších zítřků," zdůraznil Trier a dodal: " V mnoha rozhovorech se svými fanoušky jsem byl konfrontován s faktem, že odbočuji a točím příliš zavádějicí scény, proto je třeba tímto záběrem ukázat, proč je postava v místnosti se záchodem a co tam chce vlastně dělat." Důležitou roli v příběhu opět zahraje tajemná příroda. Kromě lišky Bystroušky z prvního dílu, obohacené o širší slovní zásobu se můžeme těšit na další zvířecí kamarády. Například rozpůlenou žabičku v čapím zobáku brečící jako malé dítě, či stovky veverek kakajících na hlavní hrdiny tisíce bobků v mikrozpomaleném záběru. Vypadá to nadějně, pokud tedy vše klapne a Trier dostane slušnou porci deprese, začne se s natáčením už na jaře tohoto roku. ()

blackJag

"NEMŮŽU SE BÁT JEN TAK? ANIŽ BYCH DEFINOVALA ČEHO SE BOJÍM?" Lars von Trier se kdysi zmínil, že jednou natočí pravověrné porno, protože se mu zdá, že jde o značně zkostnětělý žánr, kterému je potřeba nalít nového života do žil. Soudě podle tohoto filmu by to musela být zajímavá podívaná... Zahuštěná terapie, snímaná velmi osobní kamerou, předkládá uhrančivý pohled na lidský smutek a posedlost, obsesi, pramenící z pohlavního podvědomí. To vše dostatečně skandálně a překvapivě srozumitelně. Zapomenout nelze ani na oba herecké představitele, z nichž především Gainsbourgová splňuje nároky nejvyšší. 90% ()

klima777

Mám ráda Larse Triera. Mám ráda určitou míru manipulace (v oblasti filmu, literatury, hudby atd.). Kamera krásná, hlavní představitelé přesvědčiví, spousta filosofických (ale i pseudofilosofických) a historických odkazů prostřednictvím ambivalentní symboliky. Tak co mi vadí? „Příroda je chrám satanův.“ Tentokrát to není míněno jako nadsázka (na rozdíl od Království). Příště prosím méně sv. Augustina… Když to shrnu a rezignuji na poněkud hrubozrnné teologické odkazy, jedná se o vydařený porno-horor. Za 3 hvězdy (tj. 60 %, tedy stále nad průměrem). ()

s.e.p.p

Težko hodnotitelné... na jednu stranu mistrně budovaná atmosféra, podporovaná několika nádhernými a dechberoucími sekvencemi, v druhé části shazována zbytečnou brutalitou a násilím. Otázkou zůstává, jestli by byl film stejně působivý, kdyby se nezvrhl v brutální orgie. Mé hodnocení to ovlinilo docela zásadně a kdyby Trier ubral v násilných scénách na detailnosti, filmu by to v mých očích pomohlo. P.S. Černobílé intro bylo skvělé. ()

Vironey odpad!

Takže, ke komentáři jsem se odhodlala až po dlouhé době od shlédnutí, abych trochu vychladla... Trierova tvorba byla vždycky pseudointelektuální žumpa, ovšem Antichrist se výrazně liší. Sračka všech sraček je ještě dosti slabý výraz pro tento počin. Na Trierovy výrazové prostředky jsem si už docela zvykla, takže mě ani to porno na začátku nijak zvlášť nedojalo... Ale to, že slabému scénáři a vlastně strašně přímočarému a těžce předvídatelnému ději "vypomáhá" naprosto nechutnými a rádoby šokujícími scénami, je dost laciné i na něj a také zvláštním způsobem zoufalé - asi mu dochází nápady nebo co. Vážený pan Trier je evidentně silně poznamenaný pošuk, který by měl navštívit psychiatra než bude nebezpečný svému okolí. A ne, žádné poselství ani filozofickou hloubku v tom nehledejte, jinak byste se v téhle žumpě mohli i utopit. ()

strelenaL

Nejzvrhlejší film od Triera. Jde o jeden z těžce pochopitelných filmů. Husí kůži nahánějící scény.. kdy se žena vrhá zcela bez smyslů na svého muže brrr (nevydržela jsem a zakryla si oči) nedalo se to, ale to je hold trier. Jeho filmy jsou vždycky něčím zajímavě specifické. Moc se mi líbili takové podle mého až snové scény, kdy žena povídá muži po paměti cestu do ráje (v tu chvíli zrovna na cestě do ráje). Ač se snaží manželský pár záchránit a odprostit se od žalu jejich cesta je velmi trnitá na jejímž konci zdaleka nejsou...Už nikdy víc jednou mi film bohatě stačil. ()

Puyi

Asi žádný jiný film ve mě nevyvolal tak rozporuplné pocity jako právě Antikrist. Některé scény až neuvěřitelně zvrácené, některé s úžasnou atmosférou a se skvělým prostředím těžce popsatelné... Konec filmu opravdu hororový, skvělý, ale začátek nebo spíše první půle byla pro mě velmi nudná, chvílemi i poněkud trapná... V průběhu filmu jsem uvažoval o všech možných hodnocení, takže konečné průměrné 3* budou to nejlepší řešení. ()

R1CH1E

Nudné, pomalé a nezáživné pozorování režisérova sebeukájení. Někdo by mu mohl vysvětlit, že filmy se točí pro diváky, ne pro něj samotného. ()

Scar

Ak chce režisér povedať svojou tvorbou viac, ako len : "Hej, mám kopu prachov a pol tony TNT pred expiráciou, nenatočíme nejaký kinohit?", môže to dopadnúť aj ako Antikrist. Výsledné hodnotenie tohto filmu môže dosť zavádzať. Film je to totiž kvalitný, ale určený pre menšinu. Práve pri takomto súboji záujmov bude najviac ľudí sklamaných, čo im to csfd odporučila. Veru, Expendables to nie sú... ()

Kosmik 1

Tohle je skutečně nenormální film. Otázkou je, zda to vůbec je film. Každopádně těžko něco takového stroze nazývat hororem, todle je totiž něco víc. Něco specifického, pro co ani neexistuje žánr. Vidět jen jednou a již nikdy více. Některé věci prostě člověk jako já ve filmu vidět nemusí. Měly by existovat určité hranice filmu. A pokud je nějaký film, který by je porušoval, bude to jisto jistě Antikrist. Není totiž pro každého a na více shlédnutí téměř pro nikoho. Těžko Antikrista z mého pohledu hodnotit, natočen je fakt dobře, ale bohužel není natočen pro mě. Dodatečně jsem se pak dozvěděl, že porno scény byly natočeny skutečnými pornoherci. Asi to nemá na nic vliv, ani na můj celkový dojem z filmu. Přesto kdyby to někdo nevěděl, tak to tak opravdu je. 20% ()

Roseinka

Nehorázná odpornost všech odporností. Nikdy na ten film nezapomenu, bohužel. Něco tak nechutnýho jsem snad fakt neviděla. Už to nikdy nechci vidět. Jednu hvězdu dávám za tu nezapomenutelnost... A myslím, že další filmy od tohoto režiséra si dobrovolně nepustím, takže nazdar nymfomanko... ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)