V tieni

• Česko Ve stínu (viac)

V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny. (oficiálny text distribútora)

=woody=

Krásné babí léto, mí drazí! Jistě, jistě, i já bych za normálních okolností nalepil na Ondříčka zasloužené čtyři hvězdy, ale kdo sleduje vývoj české kinematografie, musí hold srovnat tento film s "konkurencí" a konstatovat, že mu vlastně žádná jiná novinka konkurovat nemuže. Po dlouhé době je tu film, který má hlavu a patu, skvělou atmosféru, hudbu, herecké výkony, příběh, u kterého sami chcete přemýšlet..! Proto si dovolím přepálit hodnocení a popřát zdařilému řemeslnému dílu hodně štěstí při nominacích na Oscara. Mějte se filmově, Woo. ()

eraserhead666

Abych pravdu řekl, u Ondříčka, který se dosud pořád věnoval aktuálním soudobým problémům mládeže a třicátníkům, jsem se výletu do historie trochu bál. Ale nakonec mě přesvědčil (a snad možná až tímto filmem), že je opravdu dobrým filmařem. Protože tuto kriminálku s politicko-historickým podtextem z padesátých let, natočil opravdu výborně. Jen ten příběh je od jistého (brzkého) okamžiku hrozně čitelný a předívdatelný, kladem však je, že to vlastně ani nevadí. Dobrí herci v dobrých rolích v dobrém příběhu který je dobře natočený. Jen jednu výraznou výtku bych měl. Postrádal jsem ve filmu Táňu Wilhelmovou, kterou Ondříček obsazoval vždycky. ()

Ilicka

Retro stylovka... Sice Češi ještě pořád netočí čisté žánry, ale film je noirově působivý, a to i přes jistou tematickou rozháranost. ()

mm13

Nebyť zbytočných doslovných momentov, celkový dojem by sa blížil prekvapenému nadšeniu. Takto som len príjemne prekvapený. Ve stínu síce ako kriminálka neomráči, vyšetrovanie je však len kulisou pre postavy, ktoré možno nemajú hutnosť a ani komplexnosť postáv z Protektora, ich náčrt je však pre takto modelový príbeh plne postačujúci. Fungujú v ňom naplno a hlavne nestrácajú ľudský rozmer, sú uveriteľné. Vrátane tých najväčších "éštébáckých" hajzlov. Čo sa týka politickej roviny, tá, ako naznačujem úvodom, mohla byť menej agitačná, neprekračuje však mieru únosnosti. Čomu iste dopomohlo aj to, že zatiaľ čo z kritiky 80. rokov cítiť alibistickú poplatnosť dnešku, dekáda upevňovania komunistického režimu možno potešila slovenský vidiek, ale inak to nebola vôbec žiadna sranda. Stále však platí, že práve preto nemuseli Ondříček a spol. toľko tlačiť na pílu, nevyslovené by len vnieslo ešte viac napätia a umocnilo by váhu rozhodnutia hlavnej postavy. Prílišné ukotvenie do konkrétnej doby, zavŕšené venovaním obetiam režimu, uberá filmu na pôsobivosti a zbytočne okresáva jeho výpoveď. Našťastie iba okresáva. Keď si tých pár momentov zo spomienok vystrihnem, zostane len dobré a ešte lepšie. Na súčasné pomery... príjemné prekvapenie! ()

JASON_X

Asi po sto letech jsem si pustil nějaký nový český film. Nové české filmy si až na výjimky nepouštím, protože mě u nich vždycky fackuje trapnost. A nejvíc nesnáším ten nejrozšířenější druh nových českých filmů, to jest laskavé, hřejivé, hezké-české šaškárny, ze kterých páchne čecháčkovství, svěrákovština, hřebejkovština a podobné odpornosti. Ondčíčkovi se ale podařilo natočit kvalitní temnoatmosférický kriminálně-politický thriller, který má konečně i trochu nečeský šmrnc, přesah. Ale teď přijde to "ALE": Ale právě proto, že je to film na české poměry tak netypický, tedy "nečeský", postrádá pro mě důvěryhodnost. Neumím si představit, nevěřím, KATEGORICKY VYLUČUJI, že by v padesátých letech nějaký kapitán Hakl jednal a zachoval se tak, jak se zachoval ten Hakl filmový, navíc celý příběh filmu je hodně přitažený za vlasy, tedy filmový děj i postavy na mě působí hodně šablonovitě, vyumělkovaně, neživotně. Teď ale přijde ještě druhé "ALE": Ale jednak se mi film hodně líbil po řemeslné stránce (úžasná dobová výprava, interiéry, exteriéry, triky (pražský Václavák s tramvajemi), skvělá kamera) a hlavně jsem hrozně rád, že v té naší zaprděné kotlině takové dílo vzniklo, že se tu konečně natočilo něco těžkomyslnějšího než jen samé hořkosladké komedie a podbízivě líbivé frašky, a že pokud by se náhodou film Ve stínu dostal za hranice, nemusím se za něj propadat studem a hanbou, jako tomu bylo třeba u Kolji a jemu podobných kinematografických lejn. ()

Lucasion

"Hledám vraha je mi jedno kdo to je!" Příběh odehrávající se v bývalém Československu, kdy během obyčejné loupeže nastávají podivné okolnosti. A to, že důkazy ukazují k člověku, který strávil noc za mřížemi. Ivan Trojan jako Kapitán Hakl, který se nechce vzdát a chce odhalit vraha je opravdu silným charakterem. Výprava do Prahy, která je až neuvěřitelně dobře udělaná působí opravdu věrohodně. Za líbivé hudby tak ožívá nejlepší český kriminální příběh na plátně. Trojan v této roli exceluje a nikdo by to nemohl zahrát lépe. Z dalších herců bych vyzdvihl Jiřího Štěpničku, který také působí v této roli excelentně. Smutný příběh o síle komunismu a chuti bojovat jednoho čestného muže. Český snímek, který mě ohromil. Na české scéně je toto zlatá ruda. (85 %) ()

Morholt

Asi potřetí v životě jsem udělal výjimku a šel jsem do kina podpořit svým vstupným českou kinematografii. A nebylo to vůbec špatné. Pokud se tedy bavíme o lehce noirové detektivce s politickým podtextem. Pokud jsem ale přešel do roviny, kdy se Ondříček snažil o jakési vyrovnávání s minulostí, tak tady působilo Ve stínu trošku kostrbatě. A svůj podíl na tom měly i některé nedomyšlené věci ve scénáři. Herecky ovšem perfektní. Trojen odvedl vysoký standard, Koch patří k evropské špičce, ale kdo mě bavil nejvíc, byl estébák Taclík. Já vím, že nic zvláštního nepředvedl, ale toho parchanta jsem mu věřil jak nikomu. 75% ()

Coleator

Filmy jako tento potřebuje naše kinematografie jako sůl - a i když to z mého pohledu není čistých pět hvězd, film rozhodně stojí za zhlédnutí... Skvěle odvedená práce :) ()

Kimon

O profesionálním zpracování a převedení scénáře do filmové podoby nelze pochybovat. Stejně tak jako o hereckých podáních všech zúčastněných. Co se týká dějového obsahu a jakési filmové obžaloby, v tomto případě komunistické totality a jejich krutých praktik, dovolil bych si zde poznamenat, že podobné praktiky nejsou cizí v podstatě žádnému politickému systému na světě. Zpravodajské služby všech států na světě, a tím míním samozřejmě i bývalou StB, si servítky v žádném případě nebraly a brát nikdy nebudou. Jde přece o "vyšší zájmy státu" a v těchto případech jde zájem nepohodlného jednotlivce vždy stranou za každou cenu. Nebuďme tedy naivní a nemysleme si, že se podobně nespravedlivé praktiky likvidace nepohodlných lidí provádějí pouze v totalitních režimech. Nepíši tato slova proto, že bych chtěl jakýmkoliv způsobem obhajovat minulý totalitní režim či praktiky KGB nebo StB. Přeji si jen, aby si především mladý divák (neorientovaný v minulých politických intrikách i těch současných) po shlédnutí tohoto filmu uvědomil, že doslova každý politický systém sebou nese pro lidi v opozici vůči stávajícímu systému jistá menší či větší a někdy až životu nebezpečná rizika (viz Tři dny Kondora (1975), Šakal (1973), Probuď se špione (1982), .... atd). Vždy je to ale o osobní statečnosti a odvaze každého z nás jednotlivců čelit této zvůli, (což nám Ivan Trojan svou skvěle zahranou rolí dokázal na 100%). ... a nebo zachránit si život, ... tedy sklapnout hubu, nic nevidět, nic nekritizovat a zařadit se ve sladěném kroku do současného většinového proudu běžných občanů. Státní politika na všech vládních úrovních byla, je a bude vždy svinstvo. ()

Katullka

Mám ambici natočit dobrý český thriller. Ano, to se povedlo. Ovšem v českých vodách, aby se něco povedlo, to není tak těžká práce. Alespoň jsme zjistili, že v padesátém třetím byli v Praze satelity. Jinak jsme totiž nezjistili nic. Jelikož jsme všechno věděli od druhé scény. A to opravdu není světový formát. To už ani nevytrhnou divné dialogy. Rádoby vtípky, kterým se nikdo nechce smát. Oni totiž nejsou moc vtipné. Důležité je, že to Ondříčka bavilo. Což bavilo asi i Muchowa s Novinskim, když ta hudba nikdy nemínila přestat hrát. Dva až tři. Děti. ()

Genero

Není žádných pochyb o tom, že Ve stínu JE výjimečný film, protože je drahý a je to na něm vidět. Zatímco je ve většině ostatních českých filmů atmosféra 50. (60.,70.,80.) let navozena tím, že sedí dva lidé u stolu a povídají si spolu o tom, že jsou 50. (60.,70.,80.) léta, zde jsem se té patiny skutečně dočkal a pátravě sledoval, jestli v tramvaji sedí Gustav Anděl. Dokonce můj zrak poškádlily takové vizuální laskominy jako byl upocený Norbert Lichý nahoře bez, zaplivaná smíchovská kantýna plnící plán na 150 % a probouzející se Václavák. Potud je vše na svém místě. Jenže jako detektivka funguje příběh tak, že nefunguje, předvídatelností nudí a závěrečné rozuzlení celé té šarády už mi bylo celkem u prdele. Pro neznalého diváka musí být nepochopitelná i linie s všemocností a plíživým nebezpečím STB, protože STB hraje Taclík. Ve výsledku se jedná o takové to klasické skvěle natočené chození do kosočtverce po žižkovské pavlači. ()

6thSun

Perfektní stylizace, dokonalý Trojan a Koch, přestože jejich výkon podráží (celkově) slabší scénář, jenž u prvního uměle protěžuje statečnost a z druhého dělá téměř mysteriózní postavu, jejíž logistické vsazení do děje mi do poslední chvíle nebylo stoprocentně jasné. 70% ()

maseer2

ten film po pomalejším rozjezdu začne zhruba v polovině tak mohutně stupňovat tempo, že mu nějaké ty nedostatky moc rádi odpustíte.. silný závěr je pak výbornou tečkou za tímhle vysoce nadprůměrným českým počinem.. spokojené 4* ()

Johny_fork

Konečně! Česká, po řemeslné stránce, precizní kriminálka s vynikajícím Trojanem v hlavní roli. Velmi jsem ocenil do detailů zachycenou depresi a ponurost doby. ()

Terva

CITÁT - Československo 1953............ O Americké prohibici toho bohužel vím víc než o Československé měnové reformě. Je to ostuda, ale je to hlavně tím, že se tu takové filmy prostě leta netočily. Zkreslené příběhy Majora Zemana nejsou všechno. Nemohu tudíž plně pochopit atmosféru té doby. Mám jednu výhradu k tomuto příběhu. Je škoda, že Hakl (Ivan Trojan) svůj příběh nevypráví ve třetí osobě. Mohlo to být zajímavější. CITÁT - Jedno slovo a zítra sedíte ve vlaku do Moskvy............. Mám smíšené pocity, ale když to budu brát jako detektivku nebylo to tak špatné. Na České poměry až nadprůměrné. CITÁT - Dřív nebo později, bude vražda zase vraždou.......... Tento film je věnován obětem politických procesů padesátých let. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)