4 mesiace, 3 týždne a 2 dni

• Česko 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (viac)

Kontroverzní snímek, který natočil rumunský režisér Cristian Mungui a za který si odvezl Zlatou palmu. Snímek pojednává o dvou vysokoškolských studentkách za éry rumunského totalitarismu těsně před pádem železné opony, kdy během jednoho dne jedna z nich podstupuje tehdy zakázaný potrat. Film je drsnou výpovědí nejenom o těžké době, ale, a to především, i o silném přátelství.
Film získal nejvyšší ocenění, Zlatou Palmu, na letošním MFF v Cannes 07. Snímek byl také uveden na 42. ročníku MFF v Karlových Varech, v nové sekci, Otevřené oči, věnované výhradně filmům z letošního MFF v Cannes, které originálním způsobem posouvají vývoj filmového vyjadřování. (oficiálny text distribútora)

blackJag

Tento film už nikdy nechci vidět znovu, tak depresivní má náladu. Neznamená to ale, že bych k němu dokázal najít nějaké výhrady. Vynikající herecké výkony, dobře zvolená, mírně roztřepaná hra s kamerou, působící jako chladný pohled lhostejna, naprosto uvěřitelné situace a dialogy, to vše v hnusné, šedé, tísnivé atmosféře komunistické metropole. Při nejedné scéně mi přebíhal mráz po zádech. 100% ()

ghatos

Nudné. Komunistický režim je tam naznačen, ale děj se věnuje dvou hlavním hrdinkám. Kromě jedné scény se tam prakticky nic neděje. Dlouhé dialogy prokládané lepšími a někdy horšími statickými obrazy uspávají. Naznačené nešvary totality (tuzex, fronty, bída a šeď) jsou lepé vykresleny v jiných filmech. Hodně přeceněný film. ()

D28

Všetko bolo napísané, tak ja len doplním, že hoci mám veľmi rada filmovú hudbu a je pre mňa dôležitá, tu jej absencia len podporila pochmúrnosť príbehu a dramatickú atmosféru.Zo série Príbehy zlatej epochy. ()

Almásy

trpky a kruty pribeh na zamyslenie, ktory mi z tela vyrval dusu, srdce vyrezal tupym nozom a hodil do ostnateho mixera. ziaden film mi nedal tolko co tento. ()

Berenise

Film, z ktorého mi behal mráz po tele viac, ako pri akomkoľvek horore. Dych berúci, surový, veľmi autentický a skvele zahraný film o jednom príšernom dni dvoch rumunských študentiek. Niektoré scény boli doslova fascinujúce (Otília, sediaca v kruhu rodiny jej priateľa, posledná scéna s pohľadom do kamery) a herecké výkony až nepríjemne presvedčivé (chlap, ktorý mal previesť zákrok interrupcie). Celý čas som cítila nebývalú úzkosť a sledovala film so zatajeným dychom. Silné kafe! Ale skutočne výborné...... ()

sellsakul

Za to, že film je natočený podľa skutočnej udalosti (čo je určite brutálne) dávam 4*, inak by som dal 3*. Je určite hrozné na to pomyslieť, čo sa dialo v tej dobe, ale vo filme mi prišlo pár momentov neskutočne debilných a tomu sa nemôžem ubrániť. Priemerný film, ktorý sa drží nad hladinou vďaka tomu, že sa opiera o skutočné udalosti, inak by tiež "potratil". ()

zuza99

Ve všech směrech povedený film. Kamera vás vtáhne do děje tak, že přestáváte chvílemi dýchat. Příběh a prostředí, ve kterém se film odehrává, vám způsobí úzkost na týden dopředu. Ocenění filmu náležitě patří. Samozřejmě musím pochválit herecký výkon Anamaria Marinca. Líbí se mi název filmu, který po shlédnutí sedí jak pěst na oko. Hodně přemýšlím o tom, zda vůbec takové přátelství existuje. ()

Houda666

Film, ktorý už na prvý pohľad prezrádza nízky rozpočet. Napriek tomu ma však dokázal zaujať svojim zaujímavým i keď veľmi jednoduchým scenárom. Herecké výkony v čele s príťažlivou Anamariou Marinca taktiež nezaostávali. Ide o film, z ktorého človeku nespadne sánka, no myslím že väčšinu ľudí zaujme a poteší. Hodnotenie: 75% ()

mohamedsfinger

Deprese tady čiší téměř ze všeho- doba a místo, příběh, perfektní herci, kteří přesně vědí jak vám přivodit ještě větší psychické problémy... a ty dlouhé záběry bez hudby. Člověk má opravdu pocit, že někdy už to nevydrží, ale všechno je tal realistické, že se prostě musíte dodívat do konce. A ten je na dnešní dobu opravdu zváštní. ()

Sdoom

Po Smrti pana Lazaresca má druhá zkušenost s rumunským filmem, tentokrát o mnoho lepší. Poznávacím znamením je opět naprostá autentičnost příběhu i postav, děj má docela spád i napětí. A po zhlédnutí si zřejmě každý musí oddechnout, že ty doby jsou naštěstí už dávno pryč... ()

gutshoter

Tento depresivní, silně atmosférický snímek pojednává o dvou vysokoškolských studentkách v socialistickém Rumunsku z 80. let minulého století. V této době byl potrat označený za nelegální, což znamenalo značné trable pro jednu ze studentek, která otěhotněla, a po potomkovi ještě netoužila. Dívky tedy oslovily jednoho muže, jenž se touto nelegální praxí zabýval, a v jistém pojetí takovýmto ženám pomáhal za určitý poplatek „problém“ odstranit, někdy až za hranicí morálních hodnot. Film je velmi náročný na lidskou psychiku a u určitých jedinců může vyvolat třeba i zdravotní konflikt raději nespecifikovaných rozměrů. U mě se tak nestalo, neboť jsem tušil, resp. v určité míře chápal onu dobovou stísněnou atmosféru a těžko řešitelné skutečnosti. Bohužel se z mého pohledu jednalo občas o záležitost dosti stojatou, která vedla tam, kam jsem z optimistického pohledu očekával, tedy nikam. Nicméně především mladí lidé nepolíbeni chtíčem poznávat pro tuto společnost tak mladou historii by měli zhlédnout tento film povinně, aby si uvědomili dnešní všednost, řekl bych o mnoho příjemnější. (aneb ať žije předmět "Vznik, krize a rozpad sovětského bloku"! :)) ()

ZkuKol

Intensivní filmový zážitek, ostrý jako dýka. Každému, kdo vzpomíná na dobu před rokem 1989 pozitivně, s úsměvem nebo nostalgií doporučuju. Tohle je přesně ten typ příběhu, kde jeho pozadí hraje jednu z jeho hlavních rolí! ()

masr

Jasný, perfektní, hutný realismus; nejsem si schopný vzpomenout jedinou větu, která by v tomhle filmu byla nepřirozená, teatrální, neodposlouchaná v životě... Ale říkám si, jestli čistý neorealismus a statická kamera filmu stačí k tomu, aby se z něj stala modla intelektuálů roku 2007. I zde zmiňovaná depresogenní funkce filmu u mne nějak nenastala a marně se ptám proč... Hledal jsem na IMDB, jestli tenhle film líp nehodnotí ženy - jenže právě naopak, vyšší hodnocení má u mužů. Nevím, snad paradoxně mi to nepřijde depresivní, protože tak to prostě bylo a nedá se to odestát. ()

bari68

Príjemné prekvapenie hlavne čo sa týka Rumunskej kinematografie.Film je natočený z pohľadu uhla kamery tak ,aby čo najlepšie zachytilo atmosféru éru komunizmu a diváka akoby poslalo priamo do centra diania problémov dvoch priateliek.Malou devízou sú u mňa občasné dlhšie dialógy ,ktoré film trocha pribrzdia.Aj tak ale pre mňa celkom pôsobivé dráma a tvorcom tohto filmu patrí vďaka , ktorí priniesli do kinematografie zase niečo iné. ()

Brion.y

Filmov a dokumentov o potratoch bolo natočených mnoho. Väčšinu som pozrela a neskôr na ne celkom zabudla. Na film, pri ktorom mi bolo v kine snáď prvýkrát zle sa ale zabudnúť nedá. Inak je to výborný príbeh s minimom strihov, hercami, ktorí vyzerajú skôr ako neherci (alebo hrajú tak dobre) a kvalitná režisérska práca. ()

Wally

Proč se točí takové filmy? Syrová, hnusná, socialistická realita bez jediné špetky něčeho pozitivního. Připadám si jako exot když koukám na to hodnocení kolem...pro mne se jedná o film, který mi nic nepřinesl, budu se snažit na něj co nejdříve zapomenout a rozhodně ho nikomu nedoporučím...kdo normální by chtěl taky na něco podobného koukat....zlatí Vetřelci, Predátoři a jiná havěť...u toho se člověk alespoň pobaví (ať už to bylo úmyslem režiséra nebo ne). ()

Příboj rumunské nové vlny

Příboj rumunské nové vlny

11.02.2009

...zažijete v kině Ořechovka od 20. do 24. 2. 2009. Přehlídka ambiciózní kinematografie otevře kultovní titul mladého rumunského tvůrce Cristiana Mungiu 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny. Uvedení tohoto… (viac)

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (viac)

Nominace na Zlaté globy

Nominace na Zlaté globy

13.12.2007

Ve čtvrtek 13.12.2007 ráno byly vyhlášeny nominace na Zlaté globy. Zatímco porotu, která rozhoduje o udělování Oscarů, tvoří filmoví tvůrci, Zlaté globy udělují novináři. Mezi nominacemi na letošní… (viac)