4 mesiace, 3 týždne a 2 dni

• Česko 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (viac)

Kontroverzní snímek, který natočil rumunský režisér Cristian Mungui a za který si odvezl Zlatou palmu. Snímek pojednává o dvou vysokoškolských studentkách za éry rumunského totalitarismu těsně před pádem železné opony, kdy během jednoho dne jedna z nich podstupuje tehdy zakázaný potrat. Film je drsnou výpovědí nejenom o těžké době, ale, a to především, i o silném přátelství.
Film získal nejvyšší ocenění, Zlatou Palmu, na letošním MFF v Cannes 07. Snímek byl také uveden na 42. ročníku MFF v Karlových Varech, v nové sekci, Otevřené oči, věnované výhradně filmům z letošního MFF v Cannes, které originálním způsobem posouvají vývoj filmového vyjadřování. (oficiálny text distribútora)

traonik

Naprostá filmová dokonalost! Totalitní režim je z plátna přímo cítit a celý film se bojíte, ikdyž nejde o horor. Přesto to co prožívají hlavní hrdinky horor je!!! Kamera, herectví, střih, záběry jsou famózní. Kdy vznikne něco podobného(realistického) u nás??! Nejen formou, ale HLAVNĚ námětem! ()

jiziczek

Nějak jsem tomuhle filmu nepřišel na chuť. Chápu sice závažnost tématu, ale od začátku mi to přišlo takové roztahané, skoro o ničem, nudné... Spíš než naléhavě působila dokumentaristická kamera zmateně. Dlouhý tmavý záběr s problikávajícími světly a hlasitým dýcháním mě vyloženě uspával. 2,5* ()

DVCAM

Skvělé a velmi chytré. Není to film jen o životě v socialismu a rozhodně to není film řešící otázku potratu. Doba je jen kulisou a potrat je zde "degradován" na technický problém, ačkoliv by mohl být zcela samostatným a jediným prvkem dramatu. Je to film o sebezničujícím přátelství, manipulaci a dvou životních principech. Otázkou zůstává, který z nich je silnější a přežije... ()

Jurcekk

Otilia beží o život. Strhujúci triler... Tá atmosféra, hotelové recepcie, veksláci, fízli, internáty, všadeprítomný strach. Kto to zažil vie. Film, ktorý musíte vidieť, kým zomriete ()

Světloslav

Chcete-li vidět film, který mistrovsky vykresluje beznaděj, zoufalost a interrupci, tak prosím. Dostanete vše, pomalu, věcně a dusivě. Film jsem viděl před dvěma lety. Patří k těm, které ve mě nějakým způsobem zůstaly. Vizuálně dokonale vykreslené komunistické Ceausescovo Rumunsko. Naštěstí nemusím řešit otázku, zda ano životu či ano možnosti volby. ()

Názorožec

Přesně popsané něco co se přesně popsat nedá. Skvělě napsané a skvěle zahrané. Ruka která to celé zabírá. Rodinná oslava plná veselých plků za kterými mrazí vědomí toho, co se odehrává jinde. Svatba v hotelu. Dialogy se snoubencem. Jen nevím, jestli oběť pro kamarádku byla projevem přátelství nebo vlastního zoufalství... skvělý komentář: Aidan ()

biteme

Dievča s inteligenciou paradajkového pretlaku ide na potrat, a jej kamarátka jej "pomáha." Plán sa po mnohých nepríjemnostiach podaril ale nekončí šťastne, obom zostali nevyliečiteľné rany. Film ma len presvedčil, aké hlúpe je nielen ísť, ale aj pomáhať pri potrate. Príbeh je z prostredia, kde sú potraty nelegálne. Myslím, že je jedno, či legálne alebo nie, alebo sa niečo mení na zločine, keď ho pácham so zavretými očami? Keď tento film niekto pochopí tak, že označí za príčinu všetkého utrpenia neschválenie legalizovaného potratu, tak už fakt neviem... ()

micud

Vzpomněla jsem si, že mi o tom před časem kamarádka říkala, tak jsem se konečně na ten film podívala, že to bude taková "soda" jsem nečekala. Slušně to se mnou zacloumalo, pár opravdu silných scén a velmi reálný příběh. ()

domceek

Európske drámy, v porovnaní s neeurópskymi, až na pár výnimiek, pôsobia ako dokumenty o tvrdej realite a to nielen preto, že to prostredie je nám familiárne. Téma interrupcie je neľahká aj dnes, nieto ešte za komunizmu, keď bola ilegálna a predsa vykonávaná v nebezpečnom prostredí, bez anestézy a neznámymi ľuďmi odporučenými kamarátkou kamarátkinej kamarátky. Hoci sa tu rieši jeden konkrétny prípad jedného konkrétneho problému v rozpätí jedného dňa, cestou sa zľahka obtrieme aj o ďalšie špecifiká danej doby a scény o rodinkárstve, rôznorodom úplatkárstve, kam sa človek pohne, latentnom elitárstve, kde sa v dave pokrytcov z času na čas pošťastí človek, ktorý nezištne pomôže v núdzi, nadobúda slovo socializmus nový rozmer. Udržalo ma to v napätí, nemoralizovalo, nenudilo a zanechalo to vo mne taký zvláštny pocit trpkej nostalgie, hoci som komunizmus, ani interrupciu na vlastnej koži nikdy neprežila. ()

hanca.uh

Zvláštní film, kontrast velmi jednoduchého děje se "složitě" jednoduchými záběry......+ ta stále roztřesená kamera (snímání z místa a jakoby držena jen jednou-levou rukou) byla hodně autentická v té ponuré atmosféře....srovnávám působení s u nás tehdy temným socialistickým komunismem, kdy také vládly různé podivné zákazy a příkazy a stíhalo se jejich narušování...no pakárna. Při tom všem ta lidskost a syrovost současně je v tomto filmu fakt hodně znát. Dávám 4 hvězdy. ()

cist

Zajimavý film, ale (nevím jak to napsat jinak)herci to moc hrají a režisér příliš staví na odiv autenticitu hnusu tehdejšího režimu. Možná příliš popisnosti směrem k divákovi. Nemusí být vše tak osudově těžké, abych pochopil, že situace a doba byla strašná. Každopádně, určitě ten film stojí za pozornost. ()

montel

Nevím v čem je tento film kontroverzní. Studentka si se svou kamarádkou rezervují hotel a objednají si na pokoj chlapa, který jedné z nich provede potrat. Ve filmu není takřka nic šíleného vidět, samotná scéna potratu trvá jen chvilku, zbytek filmu se šíleně natahuje. Konec je úplně o ničem i když přiznám se trocha napětí tam ke konci skutečně je. Za mě naprosto nadhodnocený rumunský film. 40% ()

Hudy86

Opravdu silný film, po kterém mě ještě pěkně dlouho mrazilo. O jeho kvalitách není pochyb. Rozepisovat se tu nebudu, to prostě musíte vidět! Můj kandidát na film roku. ()

Puml

Když jsem vcházela do kina, tak jsem viděla, jak si tam lidé nosí jídlo a pití, ale řekla bych, že by během filmu nikoho ani nenapadlo zašustit pytlíkem. Ten film byl od začátku do konce neskutečně napínavý a nechutně realistický. Je to depresi přivolávající film, který stojí za shlédnutí, ale víckrát bych ho rozhodně vidět nechtěla. ()

Johnnie-K

Herečky i ten nechutný "doktor" působili vážně věrohodně. Z dlouhých záběrů na to, jak si "doktor" chystá aparaturu, a taky na dítě mi bylo dost špatně. Hodně působivé, mám z toho skoro depresi. ()

trasprd

Jednoduše, syrově, bez příkras. Dlouhé dynamické záběry kamery mě tak vtáhly do filmu, že jsem chvílemi zapomněl, že sedím v kině a že neutíkám s mrtvým plodem v ruce po děsivém nočním sídlišti. Přemýšlení nad tím, zda je vinna společnost, dívka či andělíčkář, je přenecháno ctěnému divákovi. To i skutečnost, že v sále se nikdo ani nepohnul, dokud nedoběhly titulky, je důkazem, že evropský film bez zaváhání obstojí ve světové konkurenci. ()

Příboj rumunské nové vlny

Příboj rumunské nové vlny

11.02.2009

...zažijete v kině Ořechovka od 20. do 24. 2. 2009. Přehlídka ambiciózní kinematografie otevře kultovní titul mladého rumunského tvůrce Cristiana Mungiu 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny. Uvedení tohoto… (viac)

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (viac)

Nominace na Zlaté globy

Nominace na Zlaté globy

13.12.2007

Ve čtvrtek 13.12.2007 ráno byly vyhlášeny nominace na Zlaté globy. Zatímco porotu, která rozhoduje o udělování Oscarů, tvoří filmoví tvůrci, Zlaté globy udělují novináři. Mezi nominacemi na letošní… (viac)