Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Angus250

Dobry uvod, potom prisla nuda. Dokument o chodeni a chodcoch. Nikto ich neprenasledoval a aj ta rustina bola nepresvedciva. Harris - velmi slaby vykon. Stacila stopaz 90 min. ()

rihyyyyy

je až neskutečné co ti lide museli prožit.. Jak je vůbec možné takovou dálku dojit po svých a přežit??! .. Ale zpět k filmu, začátek solitní,jako asi každý divák jsem se těšil na útěk ovšem jsem se nedočkal... Útěk zklamaní,kdy vlastně byl střih a byly v lese.. Od té doby to začala být čim dál větší nuda (možná to bylo tím jak je film zbytečně dlouhý).. Co se týče porovnání s filmem Bíle peklo bych řekl,že tento film byl určitě slabší.. 50% ()

paber778

Jsem drobet na rozpacích - poněkud nesrozumitelný úvod pro diváky neznalé bratrských slovanských jazyků (u TV verze). Jinak pěkná, jen lehounce dobrodružná oddechovka na nedělní odpoledne. BTW, kdy nám ten Ed Harris tak charismaticky zestárnul?? ()

swn

Oproti knižnej inšpirácii neobsahuje niektoré detaily, ktoré vykresľovali pobyt v gulagu ako ešte neznesiteľnejší a tvrdší; útok vlkov a prechod hranice ako dramatickejší, film nedosahuje ani pútavosť knižnej predlohy, napriek tomu skvelý film, pokrývajúci vákuum, ktoré existuje v popisovaní masových zločinov Lenina, Stalina a ich nasledovníkov. Ich zločiny a krutosť neboli o nič menšie ako zločiny fašistov a nacistov, o ktorých existujú tisíce filmov, na rozdiel od malého množstva filmov ukazujúceho zločiny stalinizmu, leninizmu, komunizmu a boľševizmu. ()

HoFikus

Opravdu pěkný film. První půlka měla hrozně blbý střih a byl to takový mišmaš. Druhá půlka byla ale naprosto v pořádku. A konec ? Ten byl tak dojemný že mi i slza ukápla :) ()

zemon

ani reklamy v telke ma neodradili dopozerať tento film. no čakal som od neho trošku viac ako len neustály pochod krajinou. nenašiel som žiadnu postavu s ktorou by som cítil a koniec som tiež prijal vlažne. ()

vavra

Fakt nuda. Jeden by řek, že útěk z komunistickýho lágru bude třeba trochu napínavá záležitost, ale přišlo mi to spíš jako zábavnej výlet nějakejch pošahanejch nadšenců. Sice přitom vobčas někdo vodpadne, ideálně zmrzlej do kýčovitý sochy ne nepodobné zahradnímu trpaslíkovi, ale to se přece stává..hm nic moc, dem dál... hele čínská zeď...fakt,jo? dem dál.. Asi je dost těžký vystihnout tu ohromnou vzdálenost a vůli potřebnou k tomu ji překonat, ale tenhle biják je úplně mimo. Žádný zajímavý věci se tu nedějou, stačí si prostě přečíst o čem ten příběh zhruba je a pak dělat 2 hodiny radši něco jinýho, tohle je ztráta času. Mimochodem, když sem pak četl verbalův komentář, bavil jsem se fakt královsky (pro to se to možná i vyplatí přetrpět) ()

Livto

Príjemný survival v divočine, ale trošku zle zostrihaný, hrdinovia prechádzajú lesom a zrazu sa ocitnú na pláni a vlastne sa mi často stávalo, že som ani netušil kde sú, ako sa tam dostali a pod. Ale aj tak som od toho nevedel odtrhnúť oči a hltal som jednu pôsobivú scénu za druhou a k tomu zaújimavý koniec, proste veľmi dobrý film na večer. ()

neskvik

Ak toto breathariani neodcenili ako najlepsi film na planete a v prilahlych galaxiach, tak uz potom nic. Z gulagu, pekne prechadzocka, bez zranice a pitia do Indie :D Ale sak pisu, ze podla skutocnosti. Aj v bibli pisu aj E. von Däniken pise a tak je secko pravda svata amen. ()

DavidAAAA

Hodně povedený film, ve srovnání s Bílým peklem, které má podobný námět, o několik stupňů výše. Celkově to není úplně dokonalé, ale ve spostě detailů prostě úchvatné. Colin Farrell jako ruský zločinec je skvělý, Ed Harris exceluje a Saoirse Ronan je taky perfektní jako ve většině svých rolí. Zobrazená bezmoc, ale i naděje, Spousta nádherných exteriérů ( přechod přes Himaláje mohl být klidně zpracovaný důkladněji ). A opravdu hezký a milý happyend. Koukalo se mi moc příjemně.. Jediný, co mne zarazilo bylo to, že ti troubové mířili do Mongolska jako do útočiště a teprv u brány do té země zjistili, že Mongolové jsou komouši úplně stejný jako Sověti... 80% ()

dita.m

Čekala jsem toho hodně, ale bohužel.Je to velká škoda, na to že je to drama, tam nic dramatického nebylo.Film opravdu nezaujal. ()

Hurikan_mdx

Útěk ze Sibiře je filmem, který za sebou zanechá silný dojem a přitom působí, že si na city vůbec nehraje. Jde o monumentální příběh lidských osudů, které do konce života poznamenalo jediné rozhodnutí vlády mrzké lůzy. Vůbec mi nevadí to, že film v podstatě postrádá jakoukoli akci, protože ji ani obsahovat nemá. Pozoruhodné je, že si nestaví na žádných hereckých jménech, respektive staví, ale ne v hlavních rolích. Jak Collin Farrel, tak Ed Harris byli skvělí. Ale i tak je co vytknout. Největším nedopatřením bylo umístění memoranda skutečné události na začátek filmu, takže jsem celou dobu věděl, že se jim to povede, že dojdou jenom tři a že to vůbec nebude do Mongolska. Umístit jej na konec filmu, ještě před titulky by znásobilo závěrečný dojem a napětí během filmu asi o 1000%. I ti rudoši by z toho měli radost... Ve výsledku nebýt této kolosální chyby a lehce povrchního zpracování první části filmu by to bylo pět hvězd natotata. ()

Oxytocin

Filmové ztvárnění příběhu podle pravdivé události je velmi zdařilé. Skvělá hudba, herci, ...vše. Osobně je mi trochu nepříjemné, že samotný útěk z pracovního tábora je velmi rychlý. Syrové záběry na složení vězňů, hierarchické pořádky, prolínání ruštiny dávalo filmu šťávu. Děj je pak o samotné výpravě za cestou do Indie alá Frodo Pytlík do Mordoru a po setkání s Polkou začne děj upadat a lehce nudit. I když se cesta za svobodou podaří, tak stále musí čekat hlavní hrdina desítky let, až dojde k osvobození Polska od vlivu SSSR, a on se konečně dočká střetnutí se svojí milovanou. Přesto nadprůměr. ()

energo

Začíná to dost zostra v gulagu, a skutečně jsem očekával, po útěku, který nebyl vlastně ani ukázán, že přijde strhující dobrodružný film z kruté sibiřské přírody, z spoustou napínavých honiček se zvěří a boje o život v nelítostných sibiřských teplotách, ale objevilo se tam toho dost málo. Putování mohlo být mnohem dobrodružnější a akčnější a nejen založené na pěkných exteriérech, které občas vyráželi dech. Konec byl však dojemný. ()

lineker

Škoda jen, že filmový útěk není z největší pravděpodobností podpořen skutečnou událostí. To by byl opravdu velký respect! ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)