Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

PANKY71

Průměrný film kde se člověk nějak nedovede vžít do "putování". Žádné velké emoce. Pěkně snímaná krajina. Až ten konec, ten mě dostal..sice klasickej Hollywood a byl jsem připraven, leč marně. Návrat domů mě dostal....:-)) Bílé peklo byl rozhodně lepší a silnější film ()

Fanys

Hollywood si vzal za vzor skvělé Bílé peklo, ale něco tomu chybělo. Nějak jsem hlavním hercům nevěřil, že jde opravdu o uprchlíky ze sovětského gulagu. ()

stuj

Pěkná "road movie". Člověk ma i chuť vytáhnout paty ze zatuchlýho pohodlí a vydat se někam na cestu. Colin Farrel mě nikdy v žádné své roli nijak zvlášť nezaujal, ale tady svým podáním vězeňského drsoňě dost překvapil. ()

Gwater

Jak jsem se dočetl - dějově nepříliš silný příběh s nádhernými exteriéry a scenériemi. A realita ? Dlouhý a místy nudný cestopis s časově narušenými úseky (1.střih zima/jaro, 2.střih přechod Himálají během dvou filmových políček, 3.střih přes celou socialistickou éru až do skorosoučasnosti). Ani pár pohledů na Bajkal, poušť Gobi a Lhasu za ten čas nestojí. To radši 7 let v Tibetu. ()

jioex13

Velmi zajímavý film, který je zase trochu jiný než běžná Hollywoodská produkce. Především mě zaujal v tom, že je natočen podle skutečných událostí. Ovšem hodnocení, které dávám podle mě plně odpovídá. Především mi vadilo, že byly mezi jednotlivými scénami příliš velké skoky, takže když Vás zrovna zajímalo jak si povedou, tak se ocitly o spousty kilometrů dál. Chápu, že by musel být film hodně dlouhý, ale jistou spojitost bych uvítal. Takhle z toho je akorát guláš. Film už pak jen zachraňovali herecké výkony, především pak Colin Farrell s Edem Harrisem. ()

Unn

Život je cesta a končí smrtí. Pro všechny. Pro každého má ale cesta jinou váhu..zvláště pro tuto výpravu. Touha žít déle než jak jim bylo určeno režimem byla z každého cítit a každý měl svůj vlastní důvod proč překonat sám sebe, ikdyž zemřít by bylo leckdy snažší. Film zvolna vypráví příběh hrstky lidí na této cestě a opravdu oceňuji, že se to obešlo bez srdceryvných a jakýchsi akčních scén. I tak zanechá příběh hlubokou stopu. Též se mi líbili výborně propracované postavy a úžasná panoramata. ()

rhodos

Režisér Peter Weir je zkrátka genius - natočit film o partě lidí, kteří utekli ze Sibiře z gulagu a o jejich putování napříč horami, divočinou a pouští, tak kvalitně se jen málokomu povede. Film byl natočen podle skutečné události. Vše v tomto snímku bylo perfektní a neopakovatelné (od netradičního příběhu, přes herecké výkony všech představitelů až k překrásné přírodě). Z hvězdného obsazení mne obzvláště zaujal Jim Sturgess a Ed Harris, ale také přesný Colin Farrell. K tomuto filmu zkrátka nemám nejmenších výtek. ()

maklymm

Klobouk dolu cloveku, ktery ujde takovou dalku aby si splnil sve cile a to znovusetkani se zenou. Poosledni scena mel cit a hloubku, je to velice pekne popsany snimek o lidech ochotni utect, zemrit jako svobodni lide. Bylo zde spoustu dobrych pasazi a strasne se mi tady libil Colin Farrel, ten byl proste k sezrani, ale obcas mi to prislo zdlouhave a dokonce zbytecne. Proto musim dat jednu dolu. Jinak film jako celek velmi dobry. ()

Ollivander

Možná je tu snaha divákovi naznačit, jak neskutečně dlouhá ta cesta musela být. A to nekonečnou stopáží. Přes dvě hodiny je skutečně moc. Ale jinak místy zajímavé, celkově jen shlédnutelné. Hudba (Burkhard Dallwitz): 2z5 (40%) ()

hanzikk

Jo bylo to zajímavé, ale některé pasáže zdlouhavé a trošku mi chybí osud ostatních. Určitě bych se rád dozvěděl co udělali potom i ostatní a né jen jeden. Jinak i přes ty zdlouhavé cesty kde se vlastně nic nedělo, jsem se nijak zvlášť nenudil. ()

Veronis

Film, kde se putuje, putuje, putuje, umírá, putuje, umírá, putuje, putuje a putuje. V první třetině se mi zdá děj kapku zmatený, ale ty dvě nastávající to naštěstí vyzdvihují svým vzpružením, dramatizací a šťastným koncem. Můj dojem při naskočení závěrečných titulek?...zajímavá podívaná s tou pravou atmosférou cesty za svobodou. ()

namo3nik

Až na Marka Stronga ,který prostě je pro mne nejneoblíbenější herec.A již se modlím,aby nebyl v jiných filmech.Pořád kouká do kamery.Nesnáším ho! ()

ondreej

skvělý film, podpořený kvalitními hereckými výkony. kamera a nádhera drsné přírody a částí světa, v kterých se děj ocitá, je opravdu úžasná, neméně tak hudební doprovod. vše je tak nějak ideálně poskládané, že vše sedí přesně tak jak má. nenudil jsem se ani sekundu během těch dvou hodin a držel jim palce při každém metru cesty. konec pak už čisté emocionální uvolnění :) . nevím nakolik věrně je příběh natočen podle skutečných událostí, ale rozhodně si o tom něco zjistím. doporučuju vidět v kině! ()

SnilekCox

Neskutečná výprava a kostýmy. Tyto dva aspekty pro mě drželi v podstatě celý film a právě proto si ho budu také pamatovat. Colin Farrell spolu s Ed Harrisem zazářil - naproti tomu hlavní hrdina pro mě nebyl dostatečně výrazný a uvěřitelný. Snímek rozhodně stojí za vidění už jen kvůli silnému příběhu. ()

Peregrina

mě to přišlo hrozně odfláknuté...takové téma si říká třeba o seriál...natáhnout to do šesti dílů, propracovat samotný útěk z Gulagu, nebo získávání potravy....atd...knihu jsem četla, je velmi naturalistická,(i když poslední výzkumy na tohle téma prokázaly bohužel to, že si to Rawicz celé vymyslel a popsal útěk někoho jiného, který slyšel z vyprávění - dle pátrání štábu BBC si Rawicz celý trest v gulagu odseděl a byl propuštěn, neuprchl.., což mne tedy velmi mrzí, já mu to věřila...) ale šlo z tohoto tématu prostě vytřískat víc. Trošku uspěchaný střih...něco se děje, vzápětí cvak a jsou jinde...o získávání potravy nic moc, o vodě nemluvě, o hladovění a žíznění také ne, je to zmíňka asi na minutu..nevím, no, jsem z toho rozpačitá, ze všeho. Z filmu i z knihy, která se ukázala být lživou....ale ten materiál, co měli k dispozici filmaři, ty možnosti....seriál by byl naprostý trhák. Takhle se to zhustilo do dvou a čtvrt hodin a to tomu opravdu ublížilo. Jinak Colin Farrel nepřeháním ve své životní roli. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)