Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

billcarson

Už samo o sobě jméno režiséra zaručuje že to nebude nuda. Jsem spokojen v rámci možností, Harris a Farrell film hodně táhnou a i ostatní méně známí herci se neztrácejí. I přes to všechno jsem trošku zklamán, jelikož při trošku lepším scénáři to mohla být doslova časovaná bomba, protože knižní předloha opravdu stojí za to. Překvapil rovněž pro mě naprosto neznámý Burkhard Dallwitz, který složil opravdu dobrý soundtrack. ()

Calvus77

Po dlouhé době jsem zavítal do kina a je potřeba říci, že se to promítlo do mého hodnocení filmu. Film prakticky (takřka pouze) ukazuje strastiplnou pouť uprchlíků z gulagu do Indie a to na velkém plátně působí mnohem emotivněji než na obrazovce. Uvítal bych více psychologie, více se zaměřit na postavy. Takhle to na mě působilo jako nějaký dokument tipu "jak přežít drsný outdoor". Chápu, že vtěsnat do dvou hodin tolik kilometrů je fuška, ale proto bych prostříhal dlouhé sekvence jež mají divákovi navodit pocit zimy, vedra, hladu a žízně. Obzvláště postava dívky mi přišla hodně nevyužitá. Jinak je to zahráno skvěle. Farellovi jeho part sedl výborně a Harris odvádí svojí tradiční práci. Jo, mě se to líbilo, ale v telce bych tomu shodil tak 20% ()

nicky.2000

Musím říct, že jsem se na tento film vydržela dívat jen proto, že jsem věděla, že je založený na skutečné události, a tak jsem tak nějak soucítila s hlavními hrdiny a byla zvědavá, jak to s nimi dopadne. Přesto si nemůžu pomoct, ale chvílema jsem se strašně nudila. Po pár minutách to totiž začalo být pořád o tom samém - jak přežít v extrémních podmínkách. Dívat se 2 hodiny na to, jak někdo někam jde a neví, jestli jde správně a jestli vůbec dojde... Asi na to nemám trpělivost. Konečný dojem ale nebyl tak strašný. 3 hvězdy, ale s odřenýma ušima. ()

Agora

Film je natočený podle skutečné události z roku 1940 (ale už je také vše zpochybněno, že si to autor dost vycucal z prstu). Začátek byl působivý - otřesné podmínky v gulagu na Sibiři, snaha každého o přežítí, zajímavě vykreslené postavy - Colin Farrell jako kriminálník Valko je skvělý. Ale potom to režisér začal nějak odflakovat. Nedozvíte se, jak se ta partička vůbec dala dohromady, útěk, který mohl být opravdu dramatický je odbytý zhasnutím žárovky a záběrem na přestřižené dráty. A potom už je to stále stejné. Prchají Sibiří, téměř nemluví, je jim zima, mají hlad - jeden zmrzne. Náhle se k nim přidá uprchlice z kolchozu (jak je našla a proč se jí svěřují se svým životem, což ale vůbec nevidíte, jen to vyplyne mezi řečí, a sobě navzájem téměř nic neřeknou?). Prchají nekonečnou pouští Gobí, opět nemluví, mají děsivou žízeň - zemře dívka. Prchají Himálajemi, mlčí, jsou už ukrutně vyčerpaní, hladoví - zemře další. Plouží se jako trosky Tibetem a tam už se zachrání a útěk vyvrcholí příchodem do Indie. Na mě osobně nejvíce zapůsobila scéna, kdy jediný kriminálník mezi uprchlíky -nevinnými politickými vězni - Valko (Colin Farrell), když má překročit první hranici mezi Ruskem a svobodou, ztratí odvahu a vrátí se zpět. Původně chtěl do Ameriky, ale dostane strach ze svobody, že v ní nebude umět žít a řekne, že už je na vězení zvyklý, že se mu tam dobře žije a že se raději nechá opět zavřít. Mohl to být dobrý film, ale je průměrný. ()

floppy4

Celkom silny film. Az na niektore muchy (akoze vajda kazdej osady vie po anglicky) a trochu dogabany scenar v zavere (mohli ukazat ako dopadli aj ostatne postavy, aspon par zabermi) to bolo fakt pekne, kto ma rad take existencialne filmy tak len odporucam, strata casu to nie je, urcite to stoji za to vidiet to. ()

klam

Nevím jestli to bylo jen tou otřesnou kvalitou, ve které jsem měla čest tento film sledovat, ale tak nějak jsem čekala víc. Sice tu není nic co bych mohla nějak obzvláště vytknout, ale na druhou stranu tu nejde ani nic vyzvednout. Vlastně mě jedna věc napadá - záběry přírody. Na ty (nebo alespoň na velmi podobné) se ale můžu dívat téměř každý den na Dvojce. ()

Darken01

Doopravdy nevím co tomuto filmu vytknout.Kvalitou, mentalitou a koncovým divákem se tento film dá přirovnat Vykoupením z Věznice Shawshank. ()

coma

Začnu odvážným přáním nakonec - měla to být minimálně trilogie. Celkem zajímavý námět se musel vměstnat do zhruba dvou hodin, což lze označit za nadlidský úkon. Tedy v případě, že chcete mít dílko, ve kterém se divák ztotožní s vězňi a ze sedačky multikina bude trpět, radovat se, umírat, doufat, věřit společně s bandou uprchlíků. Nic z toho vám ale The Way back nenabídne. Od prvních minut máte pocit jakoby Peter Weir neustále spěchal, jakoby se děsil poměru stopáže a doposud ušlých kilometrů. Prakticky tedy neopouští hladinu, na detaily, emoce není čas a jestliže čekáte proměnu-vybarvení osobnosti některého z „utečenců“, budete rovněž zklamáni. Ve výsledku se informačně pohybujeme na úrovni traileru a neukojí vás ani záběry z National Geographic. ()

KITTbx

Působivé zpracování a působivé výkony herců. Film mne zaujala, není sice na 5 hvězdiček, není tak mocně zpracován jako 7 let v Tibetu, ale zaslouží si chválu. Colin i Saoirse výborné Ed tradičně skvělé a ostatní se určitě neztratili. Nemohu si pomoci, ale musím říci, že jsme přesvědčen, že do filmové recenze nepatří tahání a příměry s rádoby hrdiny. ()

onevoice

Neskutočne skutočný príbeh. Peter Weir potvrdil, že točí výborné filmy. Najviac sa mi páčil Colin Farrell. Poslednú dobu si vyberá veľmi náročné úlohy, ale dokazuje že patrí medzi najvšestranejších hercov súčasnosti. Tento film vo mne zanechal veľké emocie a u mna hodnotenie jednoznačne najvyššie. ()

Two.Swallow

I přes pro mě nemile dlouhých 133 minut jsem bez keců zasedla s krabicí popcornu do sálu a sledovala. A rozhodně toho nelituji. Všechno bylo tak živé a snadno představitelné a následně uvěřitelné. Na Saoirse Ronan jsem byla po její roli v Pevném poutu neuvěřitelně natěšená, Colin Farrell byl taky rozhodující ve volbě na co vlastně takhle večer jít a spojení jejich tváří na jednom plátně ve mě vyvolávalo doslova výbuchy zvědavosti. Oprávněně. ()

RonnieR

Som spokojný! Knihu som nečítal, ale Weir pútavo opisuje útek "multinárodných trestancov" zo zajateckého tábora na sibíri. Neuveriteľné že túto cestu prežili! Naj scéna? Asi tá keď odoženú svorku vlkov a sami sa vrhnú sťa wolfy na mŕtve zviera...77%. ()

JARDAHONDA

Útěk ze Sibiře : film podle skutečné události,,,který mě hodně připomínal : Bílé pekllo. Akorát s tím,že věznů bylo 7 a po celou dobu je nikdo kromě začátku nepronásledoval,tím,ale nechci hanit a srovnávat...Žánr byl určitě napínavý,dobrudružný...Ukázal divákovi odhodlání vydržet a setrvat v krutých podmínkách a náročném putování...Přátelství na život a na smrt...Závěr smutný-nic méně hodnotím= 100% ()

Jumper636

Hodně jsem se na to těšil. Pak jsem u toho několikrát usnul. Takže jsem to pouštěl celkem 3x. Název je víc vzrušující, než celý film. Navíc mi to přišlo jako nepovedený remake na Bílé peklo. Velké očekávání se změnilo ve velké zklamání.. Nuuuuuda ()

lev86

Ďalší "skutočný príbeh" ktorý skutočný vôbec nebol. Stačí si prečítať ako to bolo v skutočnosti literárnou predlohou k tomuto filmu: http://instinkt.tyden.cz/rubriky/ostatni/osud/slawomir-rawicz-lez-pasovana-ze-sibire_26103.html. Ale myslím, že každému súdnemu človeku musí byť jasná nerálnosť úteku v podmienkach v akých sa nachádzali väzni. V tomto je oveľa reálnejší film Biele Peklo. Taktiež mi vadí, že o živote v gulagu je tam iba prvých 15 minút, čo je veľká škoda, kvalitného spracovania o živote v gulagu sa asi nikdy nedočkám. Ale za pekný prírodopisný dokument herecký výkon Eda Harrisa dávam dve hviezdičky. ()

Puchyr

Naproto dokonalý děj. Mezinárodní parta uprchlíků vězněná jedním státem - Soviětským svazem - na Sibiři se rozhounou že vezmou kramle. Surrival atmosféra s měnícím se prosředím. Sibiř - Zima mráz, Mongolsko - horko, dehidretace,, Maratón, který má finish až v Indii. Jen málo kdo to ale vydží až do cíle. drsný a syrový boj o život. ()

Blezzer

A šli a šli a šli, až i mě z jejich nekonečného putování rozbolely nohy. Právě takový titulek by byl k tomuto filmu velmi příznačný. Peter Weir opět dokázal, že dobrodružné drama je přesně jeho šálek čaje a s hvězdným obsazením, jmenovitě Colinem Farrellem a Edem Harrisem dokázal vytvořit nezapomenutelnou atmosféru bolesti a utrpení, která chtě nechtě k tomuto tématu neodmyslitelně patří. Oproti často srovnávaným sedmi letům v Tibetu se zde tvůrci zaměřili především na vývoj charakterů, než na seznamování diváka s exotickým prostředím Asie, což zřejmě ne každému vyhovuje, mě osobně se toto pojetí líbilo mnohem více, než právě zmíněný snímek Sedm let v Tibetu. Z hereckého výkonu Colina Farrella jsem byl naprosto unesen, mnohem víc mě ale překvapila - no to asi není úplně přesný výraz, jelikož já o ní už od chvíle, kdy jsem poprvé shlédl Pokání, ani na minutu nezapochyboval - profesionalita hraničící až s hereckou dokonalostí mladičké a opravdu neskutečně talentované Saoirse Ronan, která opět dokazuje, že ve své kategorii patří mezi naprostou špičku. Celkový dojem z filmu možná trochu kazí nepřiměřená stopáž filmu. Díky nádherným exteriérům mi však ani délka nebránila, abych si tento snímek náležitě vychutnal. Kino - 95% ()

Mat5

Údajne založené na skutočnej udalosti, pravdivosť tejto informácie som sa síce nedopátral ale tak či tak obdivuhodný snímok. Nádherná príroda, odhodlanie ísť za slobodou, boj o prežite a aj bolesť a smrť. To všetko je súčasťou tohoto filmu. Stačí si uvedomiť tú ohromnú vzdialenosť medzi Sibírom a Indiou a ostane vo vás pocit, ktorého sa ešte dlho po filme nezbavíte. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)