Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Mukunda

Příběh silný v detailu. Slušně natočené, možná příliš dlouhé, pěkně zahrané. Závěr je svou podstatou hloupé klišé, ale působí silně a je tu na místě. ()

..Anya

Ačkoli jsem od toho nic extra nečekala tak mě snímek velmi potěšil. Přesto, že celý film je hlavní postavy prostě jen někam jdou a vcelku nic extra neříkaj ani nedělaj tak to prostě ani jednu minutu nebyla nuda. Ok. Jedna minuta nudy tam byla a to když na poušti umírala ta slečna a ležmo se rozmejšlela co teda. To jsem z ní teda málem umřela taky. Jediné co bych filmu vytkla je, že ze začátku mohl věnovat více pozornosti hlavním postavám. Kus jejich putování mi dalo zabrat než sem začala rozeznávat kdo je kdo.. ()

Ondr@932

Zajímavý film který byl založen na skutečných událostech v roce 1940 na Sibiři.Film si zaslouží čtyři slabé hvězdy:-) Dávám 7/10 ()

Alice02

Bavila jsem se celou dobu skvěle, postavy a příběh byl uvěřitelný, přirozený a procítěný. Děkuji tvůrcům za to, že se do filmu nesnažili za každou cenu nacpat hodně akční a takzvaně "napínavé" scény, vůbec mi tam nechyběly a filmu to jen přidalo na uvěřitelnosti. Mám ráda Saoirse Ronan, tady byla oravdu dobrá. V kině jsem byla úplně sama, škoda že takový povedený film nechtělo vidět víc lidí! PS: Krásná hudba, konec filmu, prostředí, kamera i pointa filmu - to všechno se mi na Útěku ze Sibiře líbilo, občas jsem se odlehčeně zasmála a ukápla i slza :) Ale 5. hvězdičku si nechám pro sebe, protože čas od času jsem byla zmatená střihem některých scén a přeskakováním větších časových úseků. ()

Torgal

Pri hodnotení tohto filmu sa nemám kde chytiť. Všetky zložky filmu sú solídne, ale ani jedna z nich nie je natoľko výnimočná, aby potiahla hodnotenie nad priemer. Snáď s výnimkou obsadenia a hereckých výkonov, ktoré ale nedokážu povzniesť príbeh, ktorému chýba gradácia a typický dejový oblúk. Na začiatku proste pár ľudí utečie z gulagu, hodinu a pol sa túlajú opustenými krajmi a na konci niektorí z nich niekam prídu. 6/10 ()

frbulka

Když si tak pročítám komentáře uživatelů csfd, vidím, že většina kritik na tento film se vztahuje k "nedostatku akce". Ano, prostě jsme si zvykli na chvíle napětí, gradace, úžasného či hrůzného vrcholu, pak zase uvolnění a znovu...Útěk ze Sibiře není tímto filmem. Jestli divák čeká hrůzyplnou cestu drsnou krajinou, smečky vlků trhající zaživa zesláblá těla uprchlíků a zdlouhavé týrání místním obyvatelstvem, nedočká se. Jak řekl dozorce v gulagu: "Vaším vězením nejsme my ani naše zbraně, ale příroda, která je nekonečná a rozprostírá se všude kolem". V tomto duchu se také celý snímek nese a není rozhodně ochuzen o okamžiky drsné, ani o ty dojemné. Ještě ke všemu stíhá vykreslit jednotlivé osobnosti, proniknout do nich, aby si je divák zamiloval a prožíval hlouběji jejich případnou prohru či vítězství. Vydařený snímek, který si však možná mohl odpustit závěrečnou scénu filmu, která na mě působila dojmem, že tam byla tak trochu vecpána. ()

Lachyc

Možná to není úplně dramaticky vypjaté, ale nuda bych tomu rozhodně neříkal. Líbí se mi odfláknutí samotného útěku, protože to šetří čas, který by se ztratil zbytečnou akcí. Jinak bych si určitě některé scény představoval trochu jinak, celkově bych dal víc důraz na samotný způsob přežití, na druhou stranu použitý styl dá více vyniknout psychologickým profilům jednotlivých postav. Pak je tu herecká etuda především Colina Farella v roli polopsychopatického Rusa, kterému jsou ovšem ostatní představitelé v patách. Konec je možná trochu patetický, ale krásně ukazuje, jak nehorázně dlouhou dobu musel Janusz čekat, aby se opět shledal se svou ženou. Čili není to dokonalý film, ale kolem a kolem je to kvalitně odvyprávěný a hlavně velmi silný příběh. ()

tranquill

Opravdu věrohodné zobrazení strastiplné anabáze ze sibiřského gulagu přes velkou část Asie, podpořené kvalitními hereckými výkony, především Eda Harrise. ()

KafuR

Road movie mám osobně rád, takže mi tak nějak nevadí, když tento typ filmu postrádá nějakou výraznější dějovou zápletku anebo dokonce nemá ani žádné výraznější zpestření, pokud tedy pomineme fakt, že oni utekli z ruského gulagu, přešli Sibiř, poušť Gobi a ještě se jim ani natolik nelíbilo v Tibetu, že si nakonec střihli i cestu přes Himaláje. Weir se nasnaží z jejich cesty udělat dobrodužstvím nabitou eskapádu plnou honiček a boje o život, ale pomocí několika střípků popisujících nejvýraznější části jejich cesty zdůrazňuje jejich touhu po svobodě, nejsilnější momenty jsou zprostředkovány pomocí tichého rozjímaní nad padlými kamarády a závěr s hořkosladkým nádechem je doprovázen krásným soundtrackem. A to, že Rawicze nejdelší cesta domů čekala až po příchodu do Indie, je už na další příběh. ()

Stíba

Za nejlepší a s Weirovsky nejtypičtějším rukopisem považuji úvodní část v gulagu. Následný útěk má svá slabší i lepší místa ale celkový dojem drží na velmi dobré úrovni. Z hereckého obsazení bych pak vyzdvihl Colina Farrella, kterému se jeho role velmi povedla ()

Ygnor

Začátek mne neuvěřitelně štval, resp. celá první půlka, kdy jsem chtěl film vypnout... Nemám rád, když amíci se snaží vykládat cizí události, zejména Slovanské, u kterých to mohu snad být více v obraze, jakožto ostatně i to "polopatické" vysvětlování dějin na konci filmu. Rovněž ztvárnění gulagu a "sibiřské" zimy bylo až někdy nad míru laciné a ochotnické. Nakonec jsem to vydržel, když došlo na hloubku postav a otevírání jejich duše... Moc silné tři hvězdy to nejsou, ale poslání filmu, touha po svobodě a téma odpuštění je mi blízké, tak proto zokrouhluji nahoru. ()

Hpatrik

Připadá mi, jako by tvůrci vystříhali spoustu zajímavých scén na úkor těch méně zajímavých. Chybí mi tam třeba samotná realizace útěku z gulagu, nevím co se stalo s postavou Marka Stronga, nepochopil jsem Valkovo rozhodnutí vrátit se zpět a taky samotný přechod himalájí byl hodně uspěchaný. Ani samotný závěr se mi nelíbil. Nevím do jaké míry to čerpá z reality, ale připadá mi nepochopitelné, že se Janusz dostal domů až po revoluci, zvlášt s ohlédnutím k jeho naprosto nepředstavitelně náročné cestě, na které ho držela nad vodou myšlenka na co nejrychlejší návrat ke své ženě!? Jinak pěkná výprava, výborní herci. ()

Ivo

Téma i příběh velmi silné (resp. mohly by být) ... Bohužel však převedeny jen do rutinní formy nepříliš strhujícího popisného kaleidoskopu ze skupinového dálkového pochodu (s úvodním "útěk" simulujícím poklidným a pohodovým odchodem z gulagu), na kterém je chvíli velká zima, chvíli zase velké teplo, jídla málo (a čím dál hnusnějšího), vody ještě méně, nohy bolí, jde nás čím dál míň, občas si dojemně popovídáme (Irenko, šak já ťa mám rád aj bez jídla!) a tak. Krásné a úchvatné scenérie po cestě, to ano (připomínající Sibiř a poušť Gobi). Času však čím dál méně a tak zkratka z Tibetu do Indie trvala už jen pět rychlých filmových minut ... Namasté ... a Dzień dobry moja droga żono po padesáti letech ... (a ani nevíme jestli to do toho Polska dal z Indie zase pěšky ? :) ... hmm, čím to je že to celé byla vlastně trošinku nuda ? A tolik jsem chtěl aby nebyla ... Tak si tu trasu zkusím projít sám a uvidíme :)) ()

cinemaboy7

Jako životní příběh silné, jako film průměrné. Po cestě nečekejte ani napadení medvědem, ani ničím podobným, žádné zdravotní problémy (jen odřené a oteklé nohy a jeden úpal), a skoro žádné osobní příběhy. Pořád se jen jde, jde a jde. A nato, že hrdinové ujdou skoro 7000 km jsou až na pár odřenin celkem fit. K pousmání je scéna, kdy se všichni u jezera Bajkal hladce oholí kostí z jelena a vyperou své oblečení tak, že by se i pan Persil s paní Ariel mohli stydět. Dobrá role pro Colina Farrella. 70% ()

Mr. Kodama

Tyto druhy filmů nejsou o strhujícím zvuku a dokonalém střihu. Film má co nejlépe prodat námět, na jehož motivy byl natočem. Dialogy slouží pouze k popisu vlastního příběhu, protože jen težko lze vystihnout 6500 km dlouhou pouť v několika hodinách. Každopádně strhující ukázka odhodlání a celkově síle člověka. 80% ()

kwaicheng

Upřímně řečeno, pro mě to bylo zklámání. Očekávání bylo silnější nežli dojmy z reality, jak to tak mnohdy ostatně bývá. Převládající pocit z filmu je, že to bylo vcelku odfláknuté. Colin Farrell paráda. Víc se mi k tomu ani psát nechce. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)