Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

laik_60

Ovplyvnený filmom Biele peklo, so čakal od tohto úteku trocha viacej. Takto sa to preformovalo len na akési sledovanie kolektívu uprchlíkov a ich dramatické a tragické chvíle počas dosť dlhého filmu. :( ()

1frida2

Režisér si u mne pokazil reputaci. Taková hra na útěk a ještě k tomu s vtipem, no, dlouho už jsem nic tak nevkusně a nevěrohodně natočeného neviděla. A od něj to bylo poprvé. ()

C0r0ner

Říct, že je Peter Weir špatný režisér, je jako říct, že Spartě nikdy nefandili náckové. Očividná blbost. To, že se jedná o skutečnou událost, je za prvé neuvěřitelné a za druhé to filmu dává hlubší rozměr. Nadšený jsem byl také z castingu (především Colin Farrell), který se vyvedl nadmíru dobře. Škoda přepálené stopáže. 80% ()

Flynn

U tohoto filmu jsem dost na vážkách, jestli dát 4-5 hvězd. Hezky natočeno, příjemné osazenstvo ve všech možných rolích. Krásné záběry přírody a dusivá atmosféra všech teplotních podmínek. Od filmu jsem nějak moc nečekal a dostal jsem toho až až... povedený kousek. Všichni s ruským či polským přízvukem jsou skvělí :) ()

Pajky3

Čekal jsem víc, oproti Bílému peklu bylo tohle slabší. Samozřejmě že je třeba pochválit obsazení, Farrell je jako ruskej zabiják dokonalej, Harris a Sturgess jsou správný lídři party a pro dokreslení je tam křehká Saoirse Ronan. Problém je, že cesta byla opravdu zdlouhavá a nic moc se tam nedělo, takže jsem se chvílema docela nudil, takže to je takových slabších 70% ()

sulimo

Na můj vkus trochu nevyvážené, co se jednotlivých úseků týče (chápu, že Gobi je veliká poušť, ale stejně to mohli zkrátit). Co je ale pro mě daleko hůř snesitelné je ten přízvuk, to je trapas v každym americkym filmu, který se týká jakékoli východnější části Evropy. Díky tomuto tradičnímu kýči se mi mnohé neradostné scény jevily směšně, což rozhodně neměly. Jednotlivé postavy ve filmu pak jsou sice hezky rozmanité, ale třeba bez takové Saoirse bych se bývala obešla bez jakékoli divácké újmy. Dokonalé to nebylo, ale špatné rozhodně ne, spíše mě z celkového dojmu nejvíc mrzí fakt, že tahle tématika je dosti vzácná, respektive alespoň v těchto lokacích, takže o to víc natěšená jsem byla na ten příběh a hlavně pak na přírodu (které tam taky mohlo být víc), o to je pak větší škoda, když z toho vyplyne průměr průměrů s pár pěknými momenty ale celkově nezapamatovatelný filmový zážitek nezážitek. Veliká škoda, tohle mohl být skvělý film. ()

Wormboy

To, ze Peter Weir je Pan Reziser zrejme nikomu z tu pritomnych netreba pripominat. Jeho sedemrocna cesta spat na filmove platno je vydarenym mixom dobrodruzneho walkingmovie s historickou dramou, s vyborne typologicky vybratymi hercami (aj tymi neznamymi), perfektnou remeselnou pracou a peknym pribehom, ktory sa bez prebytocneho sentimentu rozpletie az v samotnom zavere. Oproti trochu podobnemu pribehu Dietera Deglera sfilmovanemu v Herzogovom Rescue Dawn vsak Way Back podstrada akusi vnutornu silu a atmosferu "bez"nadeje, ktorou bol Rescue Dawn prespikovany. V konecnom dosledku si vsak neviem predstavit, akoby tento film mohol predovsetkym vzhladom na mimoriadnu narocnost a rozsiahlost putovania skoncit po filmovej stranke lepsie. Velka spokojnost. ()

Dannysek4U

Vyrazovost, kamera, volba hercu, myslenka, nenasilnost, humanismus, atmosfera, hudba, vsechno genialni. Jen to na muj vkus chodi v prilis americkejch botkach... ()

zette

Film Bile peklo je nekolikanasobne lepsi. Utek ze Sibire neprinasi nic navic, rozhovory v lagru nijake, utek ledajaky, cesta nicim zajimava. Krome zaveru filmovi tvurci nevyuzili ani potencial prirodni scenerie... Nejvetsi klad filmu vidim v Edu Harrisovi. ()

PROCESOR

Hezký výpravný snímek, který i přes dlouhou stopáž dokáže nudit. Člověk by očekával větší dobrodružství a více adrenalinu, že by se z této látky dalo nepochybně vytěžit. Ne jen extrémy počasí a rozmary přírody, ale především "ponorkovou " nemoc bych zařadil a vůbec větší propracování zúčastněných. Takhle jsou z nich pouze chodci... ()

pakobylka

O daleké a VELICE riskantní cestě, která vedla mrazem sevřenou divočinou i sluncem sežehlou pustinou, přesto pro ně představovala alespoň malou, neurčitou jiskřičku naděje ... ve srovnání s peklem, které nechali za zády. Nicméně jejich příběh je maličko násilně rozsekaný do samostatných částí, které jen obtížně hledají společnou řeč ... pomyslnou nit, která by je spojila v jediný výpravný, homogenní celek. Neboť použité přírodní scenérie jsou sice úchvatné, leč chudé emocemi i vyjadřovacími schopnostmi - tudíž mohou jen těžko nahradit scénky, které jakoby se z neznámého důvodu někam ztratily ... včetně naprosto klíčového útěku z gulagu (!), který patrně proběhl v takovém utajení - a v takové rychlosti, že ho filmaři ani nestihli náležitě zvěčnit. Na druhou stranu hereckému obsazení nelze vůbec nic vytknout, přičemž nejmalebnější postavou je bezesporu hazardér Valka v podání Colina Farrella ... slabší 4* ... P.S.: Vyprávění vychází ze skutečnosti. ()

campix

Útěk ze Sibiře je překvapivě o útěku ze Sibiře založeném na knize, která je založená na pamětech jistého Slawomira Rawicza, který si udělal menší výlet ze Sibiřského gulagu a dostal se až do 4 000 mil vzdálené Indie pěkně po svých. Takhle z prvních slov to vypadá na nezáživné drama o které se postaral Peter Weir s kupou velmi známých a zajímavých herců, ale zdání klame. Přestože víte, že bude happy end, že se dojdou až do té Indie, že všichni tam jistě nedojdou, ale pár z nich to dokáže. Není to tak monumentální a epické jak by se mohlo od podobné pouti čekat, ale přesto se ty dvě hodinky nenudíte a opravdu cítíte tu bolest s uprchlíky. Dokážete se vžít do jejich pocitů ať už je to bolest, zima, horko, žízeň nebo hlad. Té plynulosti možná napomohlo, že některé pasáže cesty jsou elegantně střiženy a také lépe dávkovány.Herecké obsazení se až na Jima Sturgesse povedlo, kterému to fakt nesedlo a jeho ruský přízvuk mě naprosto iritoval, kladné herecký výkony jsou samozřejmě starouš Ed Harris, léty zrající Colin Farell jehož ruský psychopat byl výborný, škoda jen že mého oblíbence Marka Stronga nebylo více. Povedené drama, které využilo svého potenciálu bohužel jen částečně. ()

Ninkaa

Útěk ze střeženého vězení, navíc obklopeného krutou a ledovou pustinou Sibiře, to zní nanejvýš dobrodružně a napínavě. Leč ve filmu Petera Weira moc napětí nenajdeme – vše se jaksi odehrává podle nalajnovaného scénáře, bez většího překvapení a vzrušení – prostě taková Cesta ze sibiřského lágru do Indie. Těžko říct, jak se režisérovi podařilo z tak slibného námětu udělat tak nemastný neslaný film (nechci napsat guláš, jelikož je zde vše hezky úhledně uspořádáno) – možná je toto „hezké uspořádání“ právě tou příčinou, proč mě tento film příliš nezaujal – ono, když je jasné, že hrdina OPRAVDU během několika dní bez mapy najde Bajkalské jezero (když celá cesta byla naplánovaná v táboře bez mapy a když vezmeme v potaz rozlehlost území), stává se z dobrodružství spíš utahané putování od bodu k bodu, během něhož sem tam někdo z uprchlíků zemře vyčerpáním. Rovněž poslední část, kdy se nepsaný vůdce skupiny rozhodne o přechod Himalájí v zimě, protože se mu už nechce čekat do jara, je dost přitažená za vlasy – navíc podaná jako kdyby sám přechod nejvyššího pohoří světa byla jenom procházka po vkusné zasněžené ledové cestičce horami. O uvítání v Indii ani nemluvě...Mnohem lepší zpracování podobného příběhu tak stále nabízí o devět let starší Bílé peklo. ()

BoXBe

Člověku, který miluje rozmáchlá vyprávění, nespoutanou přírodu a má klukovskou nebo chete-li holčičí fantazií a nenechá se strhnout averzí k americké kinematografii a ústupkům jednoduššímu divákovi, se nemůže Útěk ze Sibiře nelíbit. Krásné záběry a osudový příběh. A filmový zážitek. ()

blitzer

Úžasný film! Docela jsem se na něj těšil a musím říct, že mě nezklamal ani v nejmenším. Líbily se mi obě části - jak ta, řekněme historická, v gulagu, tak ta dobrodružná, na pochodu. Filmů s podobnou tématikou je jako šafránu (vlastně si nevzpomínám, že bych kdy nějaký film z prostředí gulagu viděl), takže jsem moc rád za tenhle Weirův majstrštyk. A kromě toho, v kterým jiným filmu uslyšíte Colina Farrella zpívat ruskou lidovku :-) ()

Hans.

Nutilo mě pořád srovnávat Sibiř s podobně naladěným bílim peklem, které u mě o fous zvítězilo. Řikám to málokdy, ale tady by prospěla delší stopáž, bylo to takový moc zrychlený, nestíhal jsem si ty nádherný záběry ani užít. ()

dr.fish

Rusko svým komunismem změnilo tvář světa, životy lidí se otřásly v základech. I Mongolsko přijalo komunismus a to už je co říct. Cestopisná procházka ze Sibiře do Indie je v mnoha směrech poučná právě pro uvědomění si faktu jak moc Asii komunismus změnil. Film jako takový se odehrává na pochodu, krajina se mění, dramata přichází jedno za druhým. Člověk ale vydrží víc než kůň-musí. Dobrý film, ale z těchto témat rozhodně doporučuji víc Bílé peklo, to je dějově propracovanější. Ale i tak dobrých 75% ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)