Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Allein4

Velmi dobrý film, který se snaží zuby-nehty držet svého. Je to drama, ne "akční", takže je spousta scén, které by mohly zbytečně film "zakčnit", vypuštěných, jako například samotný útěk z tábora. A překvapivě je to ku prospěchu, protože je tak mnohem více prostoru pro větší zblížení se s charaktery, které místy umí vyvolat zajímavé emoce. "Překvapivě" píši zejména proto, že já osobně akční vítám, ale v tomto snímku jsem to (vlastně i docela rád) oželel. Svojí atmosférou The Way Back působí i značně výpravně a epičně. 127 minut se možná zdá moc, ale i přes to má tento film relativně svižné tempo a neobsahuje nudné pasáže. Nejsilnější emoce pak vyvolal samotný závěr, tedy důvody, proč musel hlavní hrdina čekat na návrat přes 40 let. Dávám jednu hvězdu pod maximum proto, že podobné emoce (jako v tom závěru) mohl film vyvolat i v průběhu děje, prostor a příležitosti byly, ale bohužel nevyužity. Od drama bych to očekával. ()

90125

Film o neuveritelnej vytrvalosti a tuzbe najst slobodu. Silny pribeh o ludoch, ktori chceli utiect z neslobodneho, zlocineckeho rezimu a snazili sa najst normalny svet. O jednotlivych hrdinoch sa hlavne zo zaciatku dozvieme len malo, co suvisi s faktom, ze zmestit tak dlhy casovy usek a tolko udalosti do 120tich minut nie je jednoduche. Film ma akoby slabsiu prvu polovicu, zato ale ku koncu krasne graduje. Podivne detaily ako, ze sa poliak s rusom celu dobu rozprava po anglicky, su prevalcovane krasnou kamerou a ohromnymi exteriermi. Chvalabohu ziadna hollywood action sa nekona. A vobec mi nevadili slzicky na zaver. Prave naopak. Zaverecna scena, ked moze Janusz svojej manzelke, ktora na to 50 rokov caka ako na spasenie, konecne odpustit, je velmi silna. Toto bol len film, ale ze vraj tito ludia, co toto dokazali, skutocne existovali. 71% ()

Bohdy67

Pro někoho příliš zdlouhavé, pro mě naopak spousta námětů a případných dějových situací, jenž by mohli vydat klidně na celý seriál... V jednom příběhu a cestě shrnout nejděsivější podmínky k životu v ruských gulazích (dle mého možná ještě horší jak nacistické koncentráky), nejdrsnější ledovou krajinu Sibiř, jednu z největších pouští světa na uúzemí států s komunistickým režimem až po největší pohoří světa. ... Myslím, že celý příběh počínaje uvězněním, přepravou a hlavně životem v táboře by se dal daleko více rozpytvat, stejně jako samotný útěk, či detaili z putování!!! Samozřejmě, že k zabránění monotématičnosti by bylo zapotřebí více akce (jenž by možná mohla být mnohdy málo reálná), nicméně dalo by se z toho vytřískat hodně. A i přesto že tento film dal jen nahlédnout do jednotlivých dějů, právě to vytažení toho nejlepšího z děje si zaslouží pět hvězd, neboť fascinující příběh s výbornými herci si toto hodnocení zaslouží...91ˇ% ()

Pythonator

Colin Farrell neměl chybu a obzvláště když chtěl pojídat své souputníky mě fakt pobavil. Jinak vcelku nudný film o náročném putování přes hory a doly. Američané se zde mohli opět vyřádit a ukázat jaký byl Sovětský svaz zlo a jaké svinstvo je komunismus. Proto je třeba brát to s rezervou. ()

StanleyVanH

Jelikož je tohle přesně můj nejoblíběnější žánr, pač jsem dobrodruh také, tak při podívání na tento film, jsem byl v sedmém nebi. Úžasná atmosféra propojena s krásnou přírodou. Obsazení dobré, jen škoda že Colin se odpojil asi v půlce filmu. Takže krásná podívaná 99% ()

zeromen

Film jako takový docela ušel. Ale nebýt takového skvělého hereckého obsazení a nádherných přírodních exteriérů, film by zřejmě u mnohých pohořel. Pro mě jednoznačně je mnohém lepší film Bílé peklo. Tady je vidět že to dělal Hollywood. ()

gizi

Zajímavý příběh, dobrý námět, ale filmové podání zcela průměrné, nevýrazné, nijak moc zajímavé, často neodrážející mnohem drsnější podmínky na Sibiři, než jsou ukázány. 60%, 16.6.2015. ()

breebee

Pustila jsem si to, abych zabila cestu Student Agency a musím říct, že jsem se rozhodně nenudila. Film se mi líbil, těšila jsem se, až ho na cestě zpět dokoukám. Ale přišel mi trochu odfláklý, zejména začátek a konec. Herecké výkony to ale zachraňují na plné čáře. ()

kodwin

Zklamání. Myslím, že Hollywood nikdy nemůže natočit dobrý film z druhé strany opony. Je to celé umělé a svým způsobem nudné. Hezké obrázky a výborná hudba film nezachrání. ()

oskiii

Není je to zajímavý film. Mám rád naháněčky když někdo před někým utíká a čekal jsem to i zde. Zběsilý úprk z tábora tomu i nasvědčoval. Nebyl to však souboj mezi lidmi ale mezi přírodou a lidmi. Ale i tak působivý děj se zajímavým závěrem. ()

Xmarc

Hodně zajímavý film, potažmo téma pro film, zasluhující dlouhou stopáž a detailnější zaměření na interakci uprchlíků a projevy jejich rozličných osobností, ať už právě strádají hlady i žízní, krutou zimou v horách nebo horkem na poušti. Do značné míry se tyto věci podařilo naplnit. Propracovanější mohlo být vykreslení některých postav a i když hlavím dějem měla být asi zejména samotná strastiplná cesta za svobodou po útěku z gulagu, přesto mi chyběl hlubší zážitek z dění v gulagu a útěku z něj, který byl zpracován příliš povrchně. ()

DrifterSoul

Skláním se před tvůrci. Za odvahu pustit se do tak rozsáhlého díla. A vůbec bych jim nevyčítal, že kvůli únosnosti některé atraktivní sekvence brutálně zkrátili. Nebo že v rámci nezbytného pochopení, se uchýlili k určité didaktičnosti. A taky, že se neubránili občasnému patosu. Tenhle film, vycházející ze skutečné události, je totiž o síle touhy po svobodě, o naději. O strastiplném úniku z diktatury, který neznamenal "jen" těch 4000 mil, ale vlastně 50 let života. Tento film je rovněž o nádherné, nekonečné a nedotčené přírodě. Ta (snad) vše přetrvá.... ()

Vlkopec

Tenhle film bohužel moc spěchá a skáče, aby mohl být v jiných pasážích pomalý. Příběh je úžasný a v mnoha ohledech výborně natočený, ale jako by si přece jen Weir ukousnul trochu moc velký kus krajíce a malinko spoléhal na působivost, kterou filmu dodává to, že je (údajně) založen na skutečné události. Ten příběh by mohl být zpracovaný ve skvělém seriálu, ale v rámci filmu je nevyhnutelně děravý, což mu značně ubírá na přesvědčivosti. Navíc reálie, které se týkají Polska, zdá se mi, tak úplně nesedí. To ale rozhodně neznamená, že film nestojí za shlédnutí. ()

mircxxx

Dojem filmu mám takový, že by klidně mohl být natočen formou minisérie o 3-4 dílech po hodině. anebo výrazně delší stopáž jednoho filmu. Často se mi stalo, že když už došlo na dramatickou scénu, přišel střih na putování. Příroda nádherná, ale druhá půlka uspěchaná. Vždy se to pouze dotklo nějakých dramat a emocí a rychle pryč. Mladá nastupující hvězda Saoirse Ronan byla roztomilá. Make-up spálenin při putování pouští vydařený. Podruhé si to pustit nemusím, ale nenudilo to. ()

Bogrant

Weirov doposiaľ, a ako sa zdá, zrejme aj definitívne (čo je škoda) posledný celovečerný film o strastiplnej ceste za slobodou je prehliadkou všemožného utrpenia, odhodlania a nezlomnej vôle, i keď nie je až tak veľkolepý ako jeho niektoré predchádzajúce diela. To však nie je problém, pretože taký nepotrebuje byť a svoje si odrobí a niečo nové naučí. Takže, utekať od neho by bola značná chyba. Z hereckých prevedení vynikajú najmä Farrell a Harris. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)